Kalendarz księżycowy ogrodnika krok po kroku - co warto wiedzieć?
Kalendarz księżycowy ogrodnika może okazać się bardzo przydatny, jeśli zajmujemy się uprawą jakichkolwiek warzyw, owoców czy też drzewek owocowych. Właśnie dlatego, każdy ogrodnik powinien poznać kalendarz księżycowy ogrodnika i dowiedzieć się, jak on działa i w czym może nam pomóc. Sprawdźmy zatem, co powinniśmy wiedzieć na jego temat.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sadzeniu roślin.
Kalendarz księżycowy ogrodnika - do czego służy
Pełnia, nów i inne fazy księżyca, możemy zaobserwować w bardzo prosty sposób. Każda z nich jest pięknym zjawiskiem, które od wieków wprowadza nas w zachwyt. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że zmienianie się faz księżyca może także wpłynąć na to, jak będą rosły nasze warzywa i owoce, a także, jakie prace ogrodnicze przeznaczone powinny być na dany miesiąc księżycowy.
Księżyc i pogoda są czynnikami, które w bardzo wyraźny sposób mogą odbić się na tym, jak będzie przebiegał okres wegetacji naszych roślin. Jeśli więc chcemy przeprowadzić odpowiednie zabiegi na naszych roślinach we właściwym czasie, powinniśmy dowiedzieć się, jak działają horoskopy księżycowe.
Dlatego powinniśmy wiedzieć, że termin wykonywania prac w naszym ogrodzie, zależy od tego, jaka jest faza księżyca i jaki miesiąc księżycowy akurat nastąpił. W tym właśnie pomoże nam kalendarz księżycowy ogrodnika, który znany jest także jako kalendarz lunarny, czy też horoskop księżycowy. Zobaczmy więc, jakie fazy księżyca wyróżniamy i jakie prace ogrodowe możemy wykonywać w trakcie ich trwania.
Kalendarz lunarny - jaki wpływ na nasze warzywa i owoce mają fazy księżyca
Fazy księżyca - co powinniśmy wiedzieć o nowiu i pełni księżyca
Decydując się na korzystanie z kalendarza lunarnego, powinniśmy dowiedzieć się, jakie fazy księżyca się wyróżnia. Warto wiedzieć, że istnieje 6 faz księżyca, a mianowicie nów, I kwadra, II kwadra, pełnia, a także III kwadra oraz IV kwadra. Wszystkie te fazy charakteryzują się czymś innym. Zobaczmy więc, kiedy wypada nów oraz pełnia.
Nów jest to faza księżyca, która trwa zaledwie trzy dni. Warto wiedzieć, że te trzy dni liczone są razem z dniem po dacie nowiu, jak i z dniem przed datą nowiu. W momencie, kiedy nastąpi nów, jest to idealny moment na to, by rozpocząć walkę ze szkodnikami roślin i ich chorobami. W tym czasie powinniśmy także usuwać chore pędy, niszczyć chwasty i przyszczykiwać pędy. Wszystkie prace powinny być jednak wykonane dzień po lub dzień przed kulminacją nowiu. Okres ten nie jest odpowiedni jednak do wysiewania i sadzenia roślin i przeprowadzania prac pielęgnacyjnych, które mogłyby by uszkodzić korzenie roślin.
Pełnia jest to okres, który również trwa trzy dni i tak samo, jak w przypadku nowiu, cykl jest liczony z datą przed dniem pełni, jak i datą po dniu pełni. W okresie pełni zalecane jest wysiewanie warzyw, takich jak cebula, brukselka, marchew, kapusta, czy też rzodkiewka. Dobrze jest również sadzić w tym okresie pomidory i ziemniaki. Zalecane jest również przeprowadzenie wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak okopywanie, pielenie, przesadzanie roślin, zwalczanie szkodników i chwastów, a także nawożenie roślin. Warto jednak wspomnieć, że nie zaleca się wtedy przycinania drzew i krzewów oraz ich szczepienia. A może zainteresuje cię także ten artykuł z kalendarzem biodynamicznym na cały rok?
Pozostałe kwadry księżyca - co warto wiedzieć o miesiącach księżycowych
Jeśli już poznaliśmy fazy księżyca i wiemy, czym charakteryzuje się okres nowiu, a także okres pełni oraz jakie prace wykonuje się właśnie podczas trwania tych faz, możemy przystąpić do zapoznania się z tym, kiedy następują kolejne fazy księżyca. Zobaczmy więc, kiedy następuje I, II, III i IV kwadra.
Zacznijmy więc od I kwadry, która następuje zaraz po okresie nowiu, kiedy Księżyc jest jeszcze niewidoczny. Pierwsza kwadra kończy się natomiast, gdy księżyc pojawi się do połowy. Jest to okres, kiedy Księżyc przybywa. Z kolei II kwadra to również czas, kiedy księżyc przybywa, a jest to okres od momentu, gdy jest widoczny w połowie, do czasu, gdy pojawi się cały.
III kwadra następuje natomiast po pełni, kiedy Księżyc jest w pełni widoczny. Okres ten trwa aż do zniknięcia połowy Księżyca. Czas ten jest okresem, kiedy Księżyc ubywa. IV kwadra to również czas, kiedy Księżyc ubywa i trwa od końca III kwadry do momentu zniknięcia całego Księżyca.
Horoskop księżycowy na dany miesiąc - jaki miesiąc księżycowy nadaje się do przeprowadzania prac ogrodniczych
Kalendarz lunarny na I i II kwadrę księżyca - jakie prace będą odpowiednie do wykonania w danych miesiącach
Jeśli już wiemy, kiedy następuje I i II kwadra księżyca, powinniśmy dowiedzieć się, jakie zabiegi wykonuje się właśnie w tym okresie, kiedy księżyc przybywa. Zwracanie uwagi na fazy księżyca może nam bardzo ułatwić całą uprawę naszych roślin ogrodowych, dlatego zobaczmy, jak możemy z tego skorzystać.
W okresie I i II kwadry z powodzeniem możemy przeprowadzać wysiew i sadzenie warzyw liściowych, ale również krzewów i drzew owocowych. Dobrze jest również w tym okresie przygotować już sobie sadzonki do ukorzenienia i możemy w tym czasie również szczepić drzewa. Jest to również dobra pora na to, by wykonywać zabiegi pielęgnacyjne, które związane są z podlewaniem roślin oraz ich nawożeniem.
Warto wiedzieć, że w trakcie tych faz księżyca, korzenie roślin są najmniej wrażliwe. Natomiast jeśli zdecydujemy się na cięcie drzew, wtedy musimy pamiętać, że rośliny w tym okresie wypuszczają dużo soku, dlatego cięcie nie powinno być intensywne. Okres ten jest dodatkowo bardzo dobry na zbieranie warzyw i owoców, a także ziół i przypraw.
Horoskop księżycowy w III i IV kwadrze księżyca - jakie prace przypadają na ten miesiąc księżycowy
III i IV kwadra to okres, kiedy to księżyc ubywa. Jest to idealny moment na cięcie drzew, ich sadzenie, a także przesadzanie. W tym okresie rośliny dużo szybciej się regenerują, a także łatwiej przyjmują się na nowym miejscu. Co więcej, w tym okresie rośliny nie będą już traciły tak wiele soku.
Dodatkowo w tym okresie część nadziemna roślin nie jest aż tak bardzo wrażliwa, jak w I i II kwadrze. W okresie III i IV kwadry dobrze również wykonać siew, a także sadzenie roślin cebulowych, czy też korzeniowych i motylkowych. Jest to również bardzo dobry okres na zwalczanie szkodników i chorób roślin.
W trakcie III i IV kwadry poleca się również zbierać warzywa i owoce, które są przeznaczone do długotrwałego przechowywania. Warto wiedzieć, że działa to również na kwiaty, które przeznaczone są na kwiaty cięte. Wtedy będą one w stanie o wiele dłużej wytrzymać w wazonie.