Do czego służy kalendarz siew

Zanim zaopatrzymy się w kalendarz siewu, warto wiedzieć, do czego on służy. Jest to przede wszystkim bardzo dobry sposób na zaplanowanie i przypilnowanie odpowiednich terminów wysiewu warzyw w naszym ogrodzie. Taki sposób może być bardzo przydatny dla osób, które w swym ogrodzie lub na polu prowadzą różnego rodzaju uprawy.

W kalendarzu siewu znajdziemy informację, dotyczące terminu sadzenia warzyw, które rozpisywane są na konkretne miesiące. Nie ma tam wpisanego konkretnego dnia wysiewu, ale i bez tego poradzimy sobie z jego określeniem. W niektórych kalendarzach siewu znajdziemy też informację, w której połowie miesiąca lepiej jest wysadzić dany gatunek roślin.

Innym i bardziej precyzyjnym rozwiązaniem jest kalendarz biodynamiczny, w którym znajdziemy informację dotyczące konkretnych dni w miesiącu. Pamiętajmy też, że w takim kalendarzu zamieszczone są praktycznie wszystkie informacje dotyczące nawożenia, sadzenia, podlewania i innych ważnych dla plonowania czynności.

Kalendarz siewu nasion warzyw pod osłonami

Terminy siewu warzyw są różnorodne i zależą od poszczególnego gatunku rośliny przygotowanej do zasiewu. Bardzo pożyteczny okaże się tutaj kalendarz biodynamiczny, który możemy powiesić w pomieszczeniu gospodarczym. Taki kalendarz ogrodnika pozwoli na obserwację tego, kiedy siać warzywa i dbać o ich rozwój. Zobaczmy więc kalendarz siewu, według którego dowiemy się, kiedy wysiać warzywa pod osłonami.

Kalendarz siewu nasion warzyw pod osłonami

WARZYWA

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Bakłażan

X

X

Brokuł

X

X

Brukselka

X

Cebula

X

Dynia zwyczajna

X

Kabaczek

X

Kalafior

X

Kalarepa

X

X

Kapusta głowiasta

X

X

Ogórek

X

X

Papryka

X

X

Pomidor

X

X

X

Por

X

X

Sałata liściowa

X

X

X

X

X

X

X

Najlepsze terminy do sadzenia i siania warzyw w ogrodzie, a także jak założyć ogród warzywny krok po kroku
Kalendarz siewu warzyw – sprawdzamy terminy wysiewu w ogrodzie

Dzięki takim kalendarzom dowiemy się, kiedy dokonać zasiewu warzyw, w tym między innymi, kiedy siać pomidory, ogórki i inne rośliny pod osłonami. Informacje te pomogą nam przy tworzeniu kalendarzy biodynamicznych, które doskonale obrazują różne czynności związane z wysiewami i pielęgnacją warzyw.

Terminy siewu warzyw do gruntu

Zasiew nasion warzyw do gruntu jest tak samo ważny, jak proces ich sadzenia z rozsady lub pod osłonami. Każda roślina zachowuje się inaczej podczas sadzenia i dla niektórych z nich bardziej odpowiednie są chłodniejsze dni, a niektóre powinny być sadzone, gdy dni są bardzo ciepłe. Dlatego też warto korzystać z kalendarzy ogrodników

Kalendarz siewu warzyw do gruntu

WARZYWA

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Bób

X

X

Burak ćwikłowy

X

X

X

Burak liściowy

X

X

X

X

Cebula

X

X

Dynia zwyczajna

X

Fasola szparagowa

X

X

X

Groch

X

X

X

Kabaczek

X

Koper ogrodowy

X

X

X

X

X

Marchew

X

X

X

X

Ogórek

X

Pietruszka korzeniowa

X

X

X

Por

X

X

Rukola

X

X

X

Rzodkiew

X

X

X

X

Rzodkiewka

X

X

X

X

X

X

X

X

Sałata liściowa

X

X

X

Kalendarze rolnika w bardzo prosty i przejrzysty sposób pokazują nam, kiedy sadzić swoje warzywa. Dlatego też dzięki nim będziemy mieć pewność, że proces sadzenia przebiegnie o odpowiedniej porze. Warto też wiedzieć, że określenie danego miesiąca, nie zawsze jest miarodajne z warunkami atmosferycznymi, które są bardzo ważnym czynnikiem.

Kalendarz ogrodnika do sadzenia warzyw z rozsady

Chcąc, aby nasz plony wyrosły i były dorodne, warto wiedzieć, kiedy zasiać pomidory, ogórki i inne warzywa. Do tego służy nam kalendarz rolnika, z którego korzysta bardzo wiele osób, ponieważ ułatwia on nam dbanie o prawidłowy termin wysiewu warzyw. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy w naszym ogrodzie jest dużo różnych gatunków roślin i ciężko zapamiętać wszystkie terminy wysiewania. Zobaczmy więc, jak wygląda kalendarz ogrodnika, służący do wysiewu warzyw z rozsady.

Terminy sadzenia warzyw z rozsady

WARZYWA

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Bakłażan

X

X

Bób

X

Brokuł

X

X

X

X

Brukselka

X

X

Cebula

X

X

Dynia zwyczajna

X

Kabaczek

X

X

Kalafior

X

X

Kalarepa

X

X

X

Kapusta głowiasta

X

X

Ogórek

X

Papryka

X

X

Pomidor

X

X

Por

X

X

Sałata liściowa

X

Sałata masłowa

X

Seler korzeniowy

X

Poprzez kalendarz siewu, możemy dowiedzieć się, w jakich dniach najlepiej jest sadzić poszczególne warzywa. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza w przypadku rolników, dla których bardzo dobre zbiory są źródłem finansowym. Nie znaczy to jednak, że mając niewielki ogródek za domem, nie możemy korzystać z kalendarzy ogrodników. Wręcz przeciwnie. Bardzo pomocnym może okazać się również kalendarz biodynamiczny, na którym w każdym miesiącu zaznaczone będą czynności do wykonania w naszym ogrodzie.

Jak możemy zauważyć, kalendarze z terminami siewu warzyw są bardzo przejrzystym źródłem informacji na temat ogrodnictwa. W ten sposób rozpisywane mogą być wysiewy innych roślin, między innymi kwiatów, ziół, czy też roślin owocowych. Z takim kalendarzem nie zapomnimy o najważniejszych czynnościach dotyczących sytuacji w naszym ogrodzie.

ikona podziel się Przekaż dalej