Aglaonema

Aglaonema

Aglaonema – roślina tropikalna z rodziny obrazkowatych. Rodzaj ten obejmuje 24 gatunki o zróżnicowanych cechach. W Polsce zwykle uprawia się aglaonemę zmienną i jej odmiany. Aglaonema pochodzi z tropikalnych lasów Azji południowo-wschodniej. Lubi dość wysoką temperaturę i dużą wilgotność powietrza. Mimo to należy do stosunkowo łatwych w uprawie roślin egzotycznych. Główną atrakcją są duże liście, na długich ogonkach i o wydłużonym kształcie. Często kolorowe (zwłaszcza u kultywarów) lub z wyraźnie zaznaczonym unerwieniem. Kwiaty kolbowe, otoczone pochwą kwiatostanu (jak u skrzydłokwiatu i innych obrazkowatych). Różne gatunki i odmiany aglaomeny mogą być niskie, średnie lub wysokie (do 2 m).

Aglaonema - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Aglaonema - opis, wymagania, uprawa, rozmnażanie

Aglaonema to idealna roślina ozdobna do biura, gabinetu i oczywiście do mieszkania. Jej kolorowe liście, z odcieniami srebra, bordo lub różu są niezwykle dekoracyjne. Największą zaletą są dość łatwe zasady uprawy przy wysokich walorach estetycznych. Dlatego chętnie wybiera się ją do zazieleniania poczekalni, pomieszczeń biurowych i innych miejsc pracy.

Aglaonema – charakterystyka i odmiany

Aglaonema jest rośliną z rodziny obrazkowatych i wiele cech ma podobnych do innych przedstawicieli tej rodziny. Łatwo można ją zidentyfikować po wydłużonych liściach. Kwiat jest kolbowy, z pochwą kwiatostanową (jak u anturium, skrzydłokwiatu czy monstery). Owoce drobne, wyrastają wzdłuż kolby.

Minusem może być to, że jest rośliną toksyczną, dlatego powinna być trzymana z dala od dzieci i zwierząt domowych.

Jak większość obrazkowych aglaonema jest uprawiana jako kwiat doniczkowy dla swoich ozdobnych liści. W Polsce popularne są zwłaszcza liczne odmiany aglaomeny zmiennej. Niektóre z nich to:

  • Silver Queen – chętnie wybierana odmiana o dużych (do 15 cm), srebrzystych liściach z zielnym obrzeżem i plamkami wzdłuż unerwienia. Kwitnie latem lub jesienią.
  • Silver King – Liście soczyście zielone, ze srebrnymi plamami zwłaszcza wzdłuż głównego nerwu.
  • Red Dragon – jedna z nowszych i modniejszych odmian. Liście są zielone na obrzeżach i różowe (malinowe) w środku. Kształt liści bardziej sercowaty niż u pozostałych odmian.
  • Light Pink Star – liście zielone z różowymi przebarwieniami, łodygi jasnoróżowe.
  • Cherry Baby – liście różowe, z ciemnozielonym obrzeżem. Mają kształt lancetowaty, zwężając się wyraźnie ku górze.

Wiele odmian aglaonemy to rośliny kolekcjonerskie, dlatego nie należą do najtańszych. Za to są niezwykłe i modne, więc mogą być pięknym pomysłem na prezent dla osoby uprawiającej egzotyczne kwiaty doniczkowe.

Aglaonema jako kwiat doniczkowy

Jak w przypadku wszystkich obrazkowatych aglaonemie trzeba stworzyć warunki podobne do tych w tropikalnym lesie. Nie powinna stać w pełnym słońcu. Najlepiej postawić ją w wilgotnym, ciepłym (optymalnie 20-25 stopni) i lekko oświetlonym miejscu.

W przeciwieństwie do wielu roślin egzotycznych nie jest za bardzo wrażliwa na drobne niedopatrzenia. Jeżeli jednak chcemy, żeby dobrze rosła warto zapewnić jej odpowiednie podłoże. W sklepach ogrodniczych można kupić ziemię specjalnie dedykowaną do aglaonemy. Jednak możemy ją też przygotować samodzielnie. Ziemia musi być przepuszczalna, żyzna. Powinna zawierać kwaśny torf. Jeżeli robimy mieszankę na bazie ziemi uniwersalnej, to dobrze rozrzedzić ją, mieszając z perlitem lub piaskiem. Jak dla wszystkich roślin, które nie lubią przelania, najlepiej będzie na dno doniczki wysypać keramzyt.

Podlewanie nie może być zbyt częste. Najlepiej podlewać po prostu wtedy, kiedy podłoże zaczyna przesychać.

Od wiosny do jesieni zasila się aglaonemę nawozem. Można wybrać do tego celu odżywkę do roślin zielonych albo roślin o ozdobnych liściach. Jeżeli używamy nawozu w płynie, to mieszamy go z wodą do podlewania (zgodnie z instrukcją) i używamy co dwa tygodnie. Nawóz w aplikatorze przenika powoli do ziemi i działa dłużej. Dlatego możemy go spokojnie zostawić w doniczce i czekać aż cały się zużyje.

Ze względu na umiarkowany wzrost, roślinę przesadza się raz na 2-3 lata. Można wtedy przeprowadzić rozmnażanie przez podział bryły korzeniowej.

Pielęgnacja i choroby

Pielęgnacja Aglaonemy jest prosta, jeżeli wiemy czego oczekuje. Można oczywiście zwrócić na nią szczególną uwagę, żeby mieć długoletni, piękny okaz i zdrowe sadzonki do dalszego rozmnażania. Aglaonema jest rośliną cenioną wśród hodowców. Ładnie odchowana sadzonka może stanowić niebanalny prezent lub dodatkowe źródło dochodów.

Żeby zapewnić roślinie dobre nawilżenie, zwłaszcza w pokoju z centralnym ogrzewaniem, dobrze jest postawić doniczkę na podstawce ze zmoczonymi kamieniami. Można ją też ustawić w kąciku z mini dżunglą, gdzie większa ilość roślin egzotycznych będzie utrzymywać wilgoć i oczyszczać powietrze.

Nawet najtroskliwsza pielęgnacja może nie wystarczyć i czasem pojawiają się choroby. Co wtedy robić?

  • Wodniste plamy, które z czasem brązowieją – antraknoza czyli zgorzel. To choroba wywołana przez grzyba. Należy pozbyć się zarażonych liści. Można jej zapobiegać, spryskując liście roztworem wody z czosnkiem. Jednocześnie trzeba unikać spryskiwania liści wodą podczas podlewania.
  • Żółknięcie liści, zahamowanie wzrostu – jest to oznaka zgnilizny korzeni. Oprócz żółtych liści i wodnistych plam pojawia się charakterystyczny zapach zgnilizny. Niestety roślinę zaatakowaną przez bakterie gnilne trzeba będzie zniszczyć.
  • Szarawe, brązowiejące, pierścieniowe plamy na liściach – to może być pierścieniowa plamistość liści. Wywołuje ją grzyb. Niestety najczęściej jest już za późno dla rośliny i trzeba ją zniszczyć. Jeżeli choroba dopiero się pojawiła można spróbować usunąć zainfekowane liście, a resztę spryskać preparatem przeciw grzybowi.

Aglaonema to piękna, ceniona roślina doniczkowa. Jest stosunkowo odporna na choroby, chociaż trzeba spełnić pewne wymagania zdrowej uprawy. Warto ozdobić nią mieszkanie, biuro i każde wnętrze, któremu chcemy nadać stylowy wygląd.

Aglaonema jest modną rośliną ozdobną. Zobacz jakie odmiany wybrać i jak ją pielęgnować, żeby długo cieszyła oko pięknymi liśćmi.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto