Alokazja

Ilustracja alokazja

Alokazja (pol. zakleśń) – rodzaj roślin z rodziny obrazkowatych, czasem zaliczane (razem z kolokazją) do plemienia Colocasiae; występują w lasach tropikalnych i subtropikalnych Azji i Australii. W warunkach naturalnych rośnie co najmniej 90 gatunków, poza tym powstaje wiele hybryd dostosowanych do uprawy w domu. Alokazja ma duże sercowate lub strzałkowate liście, u niektórych gatunków ostro wcięte lub pokryte włoskami, z wyrazistym użyłkowaniem. Niektóre gatunki wytwarzają bulwy pędowe. Kwiaty jednopienne, kolbowate. Owoce w postaci małych jagód zawierające 1-5 nasion. Rozsiewane przez ptaki żywiące się jagodami. Wiele odmian ozdobnych uprawia się jako rośliny doniczkowe.

Alokazja - najpopularniejsze rośliny

Alokazja - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Alokazja - opis, wymagania, zdjęcia, uprawa, porady praktyczne

Należy do rodziny znanych kwiatów doniczkowych. Jej kuzynami są anturium, kolokazja czy monstera. Ta ozdobna roślina o dużych, wyraźnie użyłkowanych liściach jest nieodzownym elementem domowej dżungli. Jeżeli spełnimy podstawowe wymagania, to będzie wspaniałą dekoracją naszego mieszkania.

Alokazja – charakterystyka i występowanie

Alokazja (inaczej zakleśń) pochodzi z tropikalnych i subtropikalnych lasów Azji, Australii i wysp Oceanii. Jest blisko spokrewniona z podobną morfologicznie kolokazją. Elementem ozdobnym są przede wszystkim liście, u wielu gatunków duże, z wyraźnie zaznaczonym unerwieniem. Kwitnienie w warunkach domowych występuje rzadko, ale kolbowe kwiaty z pochwą przykwiatową wyglądają również bardzo dekoracyjnie.

W przeciwieństwie do kolokazji, jagody alokazji nie są pachnące. Jeżeli jednak zawiążą się na kolbie, to będą dodatkowym elementem dekoracyjnym. Owoce alokazji, skupione ciasno wzdłuż kolby, przypominają trochę kukurydzę.

W warunkach domowych alokazja jest rośliną dość wymagającą. Trzeba jej stworzyć namiastkę ciepłego, tropikalnego klimatu, co wymaga pewnego czasu i wiedzy. Mimo że jest to kwiat doniczkowy, niektóre odmiany nadają się do wynoszenia na taras lub balkon. Trzeba tylko zadbać o ochronę od ostrego słońca i wiatru. 

Wymagania i pielęgnacja rośliny

Tak jak większość tropikalnych roślin doniczkowych, alokazja potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza, dużo światła i specyficznej gleby. Uprawa w domu nie jest więc łatwa.

Dla kupionej sadzonki przygotowujemy doniczkę z drenażem. Ziemia powinna być lekko kwaśna, żyzna, przepuszczalna. Podlewanie może być przeprowadzone na różne sposoby. Dobrze jest ustawić doniczkę na kamieniach, które będą stale zraszane wodą. Liście można spryskiwać wodą, powinno się je też co jakiś czas przecierać z kurzu. Można co kilka miesięcy przeprowadzać kąpiele, które zapewnią alokazji dodatkowe nawodnienie. Jednak nie można jej nigdy przelewać, ani zostawiać stojącej wody w doniczce czy na podstawce. Alokazja źle znosi przelanie.

Stanowisko powinno być dobrze oświetlone, ale nie w bezpośrednim słońcu, które mogłoby poparzyć liście. Najlepiej postawić roślinę w pobliżu okna. Latem można ją też wystawić na balkon lub do ogrodu, ale w miejscu osłoniętym od bezpośredniego działania słońca. Warto jednak pamiętać, że roślina ta nie lubi zbyt wysokich temperatur. Najlepiej jeżeli latem temperatura nie przekroczy 21 stopni. Dolna granica w okresie wegetacji to 18 stopni.

Pielęgnacja obejmuje przesadzanie alokazji do większego pojemnika. Młodsze rośliny potrzebują tego co roku. Starsze można tylko oczyścić i podsypać nową ziemię. Zimą powinniśmy zminimalizować podlewanie i zapewnić niższą temperaturę. Alokazja nie lubi jednak chłodu poniżej 16 stopni.

Alokazja - choroby

Jest to roślina dość odporna, jeżeli zapewnimy jej odpowiednie warunki. Choroby alokazji częściej wynikają z zaniedbań w pielęgnacji niż z innych przyczyn. Roślinę, zwłaszcza wystawianą na balkon mogą atakować mszyce. Inne typowe szkodniki to:

  • Przędziorki – małe pajączki, które można poznać po gęstej pajęczynie na spodzie liścia. Wysysają sok z liścia, powodując jego usychanie. Można je zwalczyć sprowadzając pożyteczne owady (Dobroczynek szklarniowy, biedronka) lub spryskując roślinę mieszaniną wody z czosnkiem. W razie czego można zastosować środki syntetyczne.
  • Tarczniki – małe pluskwiaki w kolorze białym, brązowym lub czarnym. Powodują zahamowanie wzrostu rośliny i obumieranie liści. Należy je fizycznie usunąć z liści, usunąć uszkodzone części rośliny i przeprowadzić oprysk. Następnie można użyć roztworu oleju z wodą. W sklepach dostępny jest też spray z olejem przeznaczony do zwalczania tych szkodników.
  • Wełnowce – białe pluskwiaki niewielkich rozmiarów; są pokryte białym włóknem, które przypomina kłaki wełny. Wysysają soki z całej rośliny. Najlepiej zwalczać je przemywając roślinę roztworem wody z octem lub z mydłem. Pomocny powinien być też przeprowadzony jednorazowo prysznic.

Alokazja może zacząć chorować w wyniku zaniedbania. Plamiste liście oznaczają atak grzyba. Trzeba je potraktować preparatem grzybobójczym. Niedobór podlewania natomiast – jak można się domyślać – powoduje usychanie liści. Można je wtedy spryskać odstaną lub deszczową wodą.

Rozmnażanie alokazji

Przesadzając alokazję do nowej doniczki można przeprowadzić jej rozmnażanie. Robi się to oddzielając kłącza od reszty rośliny i ukorzeniając w wilgotnym torfie. Temperatura dla młodych sadzonek powinna być nieco wyższa niż dla dorosłej rośliny – ok. 25-28 stopni. Można też rozmnażać przez podział korzeni albo ukorzenienie bulw.

Zabieg rozmnażania wykonuje się wiosną albo wczesnym latem. Wtedy temperatura jest odpowiednia, a roślina chętniej się rozwija.

***

Alokazja to piękny kwiat doniczkowy. Jego duże liście są nie tylko ozdobą domu. Dzięki dużej powierzchni oczyszczają pomieszczenie z potencjalnych substancji toksycznych. Dlatego są zaliczane do grupy roślin doniczkowych oczyszczających powietrze.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto