Bylica - najpopularniejsze rośliny
-
Bylica rocznarośliny jednoroczne ogrodowa kwiatowa i użytkowa
Bylica roczna jest pachnąca i ma właściwości lecznicze, a jej drobne koszyczki kwiatowe stanowią subtelną ozdobę. Roślina od wieków jest stosowana w medycynie chińskiej, a jej bakteriobójcze działanie zostało potwierdzone badaniami. Może być uprawiana w ogrodzie.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Bylica pospolitabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Trudno dzisiaj uwierzyć, że spotykana pospolicie na przydrożach, rowach i nieużytkach bylica pospolita była kiedyś uważana za "matkę wszystkich ziół" kuchennych i leczniczych. W średniowieczu uprawiano ją w każdym wiejskim i klasztornym ogrodzie. Służyła jako aromatyczna przyprawa oraz środek leczniczy o szerokim działaniu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bylica piołunbyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Bylica piołun jest ziołem leczniczym znanym od starożytności. O popularności rośliny świadczą liczne nazwy ludowe i regionalne w językach zarówno słowiańskich, jak i germańskich. Nazwa rodzajowa nawiązuje do Artemidy, bogini przyrody i łowów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bylica boże drzewkopółkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Bylica boże drzewko była ceniona za swoje lecznicze właściwości już w starożytności. Później stała się częstym gościem w ogrodach klasztornych. Aromatyczny półkrzew dotarł do Polski dopiero w XVI wieku. W naszym klimacie nie zawiązuje owoców. W wielu krajach była uważana za roślinę magiczną i leczniczą.
półkrzew Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Bylica - rodzaje, występowanie, właściwości, wykorzystanie
Czasami rośliny, które spotykamy w naszym naturalnym ekosystemie, chętnie uprawiamy również w naszych ogrodach ze względu na ich dekoracyjne walory. Taką rośliną jest między innymi bylica. Warto w takim razie przekonać się, jak wygląda ta roślina, jakimi wyróżnia się ona cechami, a także, jakie posiada właściwości lecznicze.
Bylica - charakterystyka
Bylica jest rodzajem roślin, wśród których wymienia się zarówno gatunki zimozielone, a także te, które zrzucają liście na zimę. Ich cechą charakterystyczną jest silny i specyficzny zapach. W okresie kwitnienia pojawiają się wiatropylne kwiaty, które przybierają kształt niedużych koszyczków. Czasami również drobne kwiaty zebrane są w wiechy.
Uprawa bylicy najlepiej sprawdzi się w ogrodach skalnych, a także ogródkach ziołowych. Oprócz tego możesz się zdecydować na ich obecność na tarasie lub balkonie, ponieważ jest to roślina, którą z powodzeniem można uprawiać w pojemnikach. Jeżeli chcemy wykorzystać właściwości lecznicze bylicy, a nie decydujemy się na uprawę tej rośliny, ziele z powodzeniem możemy pozyskać z naturalnych areałów, które znajdują się z dala od zanieczyszczeń powietrza.
Popularne gatunki bylicy
Na terenie Polski możemy znaleźć aż 4 rodzime gatunki, do których zalicza się:
- Bylica pospolita (Artemisia vulgaris) - roślina posiadająca właściwości lecznicze, która dorasta nawet do 2,2 metra wysokości. Wyróżnia się liśćmi pierzastodzielnymi. W okresie kwitnienia pojawiają się niezwykle drobne kwiaty, które są zebrane w koszyczki. Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce w postaci niełupków.
- Bylica polna (Artemisia campestris) - gatunek dorastający do 1 metra wysokości. Kwitnienie przypada od maja do września. W tym czasie pojawiają się bardzo małe koszyczki kwiatowe. Bylica polna wykazuje właściwości lecznicze. Jednak ziele spożywane w zbyt dużych dawkach będzie trujące.
- Bylica skalna (Artemisia eriantha) - niewysoka bylina dorastająca maksymalnie do 20 cm wysokości. Warto mieć na uwadze, że jest to gatunek narażony na wyginięcie. Kwitnienie przejawia się pojawieniem się drobnych kwiatów o żółtym zabarwieniu.
- Bylica miotłowa (Artemisia scoparia) - dwuletnia bylina, która wykazuje właściwości zdrowotne, w związku z czym znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej.
Oprócz gatunków rodzimych wyróżnia się również takie gatunki jak:
- Bylica boże drzewko (Artemisia abrotanum) - półkrzew dorastający maksymalnie do 1,5 metra wysokości. Wyróżnia się pierzastymi liśćmi. Kwitnienie przypada od sierpnia do września. W tym czasie pojawiają się nieduże kwiaty zebrane w koszyczki. Bylica boże drzewko znajduje zastosowanie w ziołolecznictwie, a także w kosmetyce.
- Bylica estragon (Artemisia dracunculus) - określana również jako bylica draganek lub też estragon zwyczajny. Roślina dorastająca maksymalnie do 1,5 metra wysokości znajduje zastosowanie jako przyprawa, wykorzystywana szczególnie do przyrządzania sałatek oraz zup. Kwitnienie przypada od lipca do września.
- Bylica roczna (Artemisia annua) - jak sama nazwa wskazuje, jest to roślina jednoroczna dorastająca najczęściej maksymalnie do 2 metrów wysokości. Kwitnienie występuje od lipca do sierpnia. W tym czasie pojawiają się drobne koszyczki kwiatowe o żółtym zabarwieniu.
Uprawa bylicy w ogrodzie
Bylica jest rośliną, której uprawa nie będzie nam sprawiać większego kłopotu. Możemy się przekonać o tym, ponieważ ziele spotykane jest dość powszechnie w przydrożnych rowach. Dlatego bylica doskonale dostosowuje się do praktycznie każdego rodzaju podłoża. Chociaż zarówno bylica pospolita, ale i również jednoroczna najlepiej będą rosły na podłożu przepuszczalnym, a także umiarkowanie żyznym.
Uprawa bylicy powinna być zaplanowana głównie na stanowisku słonecznym. Chociaż ziele nie wykazuje się zbyt dużymi wymaganiami, to jednak nie będzie dobrze znosiła zbyt dużej wilgotności gleby. Decydując się na bylicę w swoim ogrodzie, należy nastawić się na to, iż jest to roślina niezwykle ekspansywna. W związku z tym należy spodziewać się, że bylica zwyczajna będzie bardzo szybko się rozrastać, a nawet nachodzić na inne gatunki roślin.
Właściwości zdrowotne bylicy
Największą zaletą bylicy jest oczywiście to, iż roślina ta posiada cenne właściwości zdrowotne, które znajdują zastosowanie w ziołolecznictwie. Ponadto takie gatunki jak bylica estragon wykorzystywana jest w kulinariach jako przyprawa. Najczęściej w medycynie naturalnej wykorzystywana jest bylica pospolita. Już w starożytnych Chinach przeprowadzono palenie ziół, ponieważ dym miał korzystne działanie w leczeniu osób chorujących na astmę.
Bardzo dużą popularnością cieszy się również bylica jednoroczna, która wykazuje działanie bakteriobójcze, a także przeciwzapalne. Oprócz tego ziele miało sobie doskonale radzić z gorączką. Bylica jednoroczna znajdowała także zastosowanie w przypadku leczenia pasożytów. Ziele było wykorzystywane także w przypadku leczenia białaczki oraz tocznia. Ze względu na olejki eteryczne, które zawiera bylica jednoroczna, roślina doskonale radzi sobie ze zwalczaniem natrętnych owadów.
Bylica jednoroczna to ziele, które wykorzystuje się w leczeniu takich przypadłości, jak borelioza, a nawet malaria. Płukanki z bylicy mają zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych skóry oraz włosów. W związku z tym można również przeciwdziałać trądzikowi oraz innym zmianom na cerze. Cenną zaletą, jaką posiada bylica pospolita to łagodzenie dolegliwości związanymi z bólami menstruacyjnymi. Ponadto bylica zwyczajna doskonale sprawdzi się w regulowaniu cyklu.
Bylica pospolita jest zalecana w przypadku rozmaitych dolegliwości związanych z układem trawiennym. Jeżeli zatem ktoś boryka się z problemami związanymi z kamicą żółciową, niestrawnością, czy też nieżytem żołądka, to ziele oraz przyprawa z bylicy okaże się świetnym rozwiązaniem. Okazuje się, że bylica zwyczajna wyśmienicie radzi sobie także z leczeniem układu nerwowego, a także łagodzi dolegliwości związane z psychiką. Dlatego osoby, które cierpią z powodu bezsenności lub nerwicy, mogą korzystać z naparów z bylicy.
Palenie bylicy a zabobony
Ciekawostką jest to, że palenie bylicy miało kiedyś wymiar magiczny. W czasach pogańskich, kiedy mocno wierzono w moc ziół, które miały przepędzić złe uroki, stosowano palenie bylicy wymieszanej z tymiankiem, a następnie okadzanie domostw i gospodarstw. Inne zastosowanie miała bylica pospolita, która miała chronić rodziny przed piorunami. W takiej sytuacji wykorzystywano święconą wcześniej bylicę. Następnie palenie ziela miało uchronić domostwo nie tylko przed błyskawicami, ale również duchami.
Bylica zwyczajna miała również przypisaną szczególną moc w Noc Świętojańską. Wtedy starano się, aby w pobliżu każdej chaty znajdowały się byliny tego ziela. Innym zwyczajem, które było bardzo popularne szczególnie na terenie Lubelszczyzny, było rzucanie ziela na strzechy chat, aby każda panna mogła doczekać się rychłego zamążpójścia. Wierzono także, że palenie bylicy będzie miało moc uzdrawiającą, oczyszczającą, a także poprawiającą nastrój. Dlatego uprawa tej rośliny w przeszłości miała bardzo duże znaczenie.
Bylica pospolita - zastosowanie
Bylica zwyczajna znajduje zastosowanie także jako przyprawa. Oczywiście ma ona działanie zdrowotne, dlatego tym bardziej jest zalecana do dodawania jej do różnych potraw. Najczęściej przyprawa z bylicy wykorzystywana jest do pieczenia kaczki, a także pozostałych rodzajów mięs. W ten sposób bylica zwyczajna pozwala na wydobycie jeszcze lepszego aromatu mięs. Przyprawa często również znajduje zastosowanie w przygotowywaniu specjalnych sosów oraz sałatek.
Uprawa bylicy była również bardzo popularna ze względu na działanie pielęgnacyjne rośliny. Możemy się przekonać o tym, że nie tylko świetnie oddziałuje na cerę, ale jednocześnie jest polecana przy wszelkiego rodzaju problemach związanych z włosami. Jeżeli chcemy się pozbyć łupieżu lub też mamy problemy z łojotokowym zapaleniem skóry głowy, to także płukanki oraz pozostałe preparaty kosmetyczne na bazie bylicy okażą się dla nas niezwykle zbawienne.
Bylica pospolita i jej uprawa. Przekonaj się, jak wygląda bylica zwyczajna oraz jednoroczna, kiedy przypada jej kwitnienie, a także, w czym znajduje swoje zastosowanie.