Bylica

Bylica

Bylica (Artemisia) - ro艣liny jednoroczne, wieloletnie byliny, a nawet krzewy, kt贸re zaliczaj膮 si臋 do rodziny astrowatych. Rodzaj ten obejmuje oko艂o 475 gatunk贸w ro艣lin. Poszczeg贸lne gatunki w warunkach naturalnych najcz臋艣ciej spotykane s膮 na terenie Europy, Azji, Afryki, Australii, a tak偶e obydw贸ch Ameryk. Ro艣liny znajduj膮 zastosowanie lecznicze, ze wzgl臋du na swoje w艂a艣ciwo艣ci zdrowotne. Ponadto niemal偶e na ca艂ym 艣wiecie ro艣lina ze wzgl臋du na swoje kwitnienie wykorzystywana jest jako ozdobny okaz w ogrodach.

Bylica - najpopularniejsze ro艣liny

Zobacz inne kategorie ro艣lin

Bylica - rodzaje, wyst臋powanie, w艂a艣ciwo艣ci, wykorzystanie

Czasami ro艣liny, kt贸re spotykamy w naszym naturalnym ekosystemie, ch臋tnie uprawiamy r贸wnie偶 w naszych ogrodach ze wzgl臋du na ich dekoracyjne walory. Tak膮 ro艣lin膮 jest mi臋dzy innymi bylica. Warto w takim razie przekona膰 si臋, jak wygl膮da ta ro艣lina, jakimi wyr贸偶nia si臋 ona cechami, a tak偶e, jakie posiada w艂a艣ciwo艣ci lecznicze.

Bylica - charakterystyka

Bylica jest rodzajem ro艣lin, w艣r贸d kt贸rych wymienia si臋 zar贸wno gatunki zimozielone, a tak偶e te, kt贸re zrzucaj膮 li艣cie na zim臋. Ich cech膮 charakterystyczn膮 jest silny i specyficzny zapach. W okresie kwitnienia pojawiaj膮 si臋 wiatropylne kwiaty, kt贸re przybieraj膮 kszta艂t niedu偶ych koszyczk贸w. Czasami r贸wnie偶 drobne kwiaty zebrane s膮 w wiechy.

Uprawa bylicy najlepiej sprawdzi si臋 w ogrodach skalnych, a tak偶e ogr贸dkach zio艂owych. Opr贸cz tego mo偶esz si臋 zdecydowa膰 na ich obecno艣膰 na tarasie lub balkonie, poniewa偶 jest to ro艣lina, kt贸r膮 z powodzeniem mo偶na uprawia膰 w pojemnikach. Je偶eli chcemy wykorzysta膰 w艂a艣ciwo艣ci lecznicze bylicy, a nie decydujemy si臋 na upraw臋 tej ro艣liny, ziele z powodzeniem mo偶emy pozyska膰 z naturalnych area艂贸w, kt贸re znajduj膮 si臋 z dala od zanieczyszcze艅 powietrza.

Popularne gatunki bylicy

Na terenie Polski mo偶emy znale藕膰 a偶 4 rodzime gatunki, do kt贸rych zalicza si臋:

  • Bylica pospolita (Artemisia vulgaris) - ro艣lina posiadaj膮ca w艂a艣ciwo艣ci lecznicze, kt贸ra dorasta nawet do 2,2 metra wysoko艣ci. Wyr贸偶nia si臋 li艣膰mi pierzastodzielnymi. W okresie kwitnienia pojawiaj膮 si臋 niezwykle drobne kwiaty, kt贸re s膮 zebrane w koszyczki. Po okresie kwitnienia pojawiaj膮 si臋 owoce w postaci nie艂upk贸w.
  • Bylica polna (Artemisia campestris) - gatunek dorastaj膮cy do 1 metra wysoko艣ci. Kwitnienie przypada od maja do wrze艣nia. W tym czasie pojawiaj膮 si臋 bardzo ma艂e koszyczki kwiatowe. Bylica polna wykazuje w艂a艣ciwo艣ci lecznicze. Jednak ziele spo偶ywane w zbyt du偶ych dawkach b臋dzie truj膮ce.
  • Bylica skalna (Artemisia eriantha) - niewysoka bylina dorastaj膮ca maksymalnie do 20 cm wysoko艣ci. Warto mie膰 na uwadze, 偶e jest to gatunek nara偶ony na wygini臋cie. Kwitnienie przejawia si臋 pojawieniem si臋 drobnych kwiat贸w o 偶贸艂tym zabarwieniu.
  • Bylica miot艂owa (Artemisia scoparia) - dwuletnia bylina, kt贸ra wykazuje w艂a艣ciwo艣ci zdrowotne, w zwi膮zku z czym znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej.

Opr贸cz gatunk贸w rodzimych wyr贸偶nia si臋 r贸wnie偶 takie gatunki jak:

  • Bylica bo偶e drzewko (Artemisia abrotanum) - p贸艂krzew dorastaj膮cy maksymalnie do 1,5 metra wysoko艣ci. Wyr贸偶nia si臋 pierzastymi li艣膰mi. Kwitnienie przypada od sierpnia do wrze艣nia. W tym czasie pojawiaj膮 si臋 niedu偶e kwiaty zebrane w koszyczki. Bylica bo偶e drzewko znajduje zastosowanie w zio艂olecznictwie, a tak偶e w kosmetyce.
  • Bylica estragon (Artemisia dracunculus) - okre艣lana r贸wnie偶 jako bylica draganek lub te偶 estragon zwyczajny. Ro艣lina dorastaj膮ca maksymalnie do 1,5 metra wysoko艣ci znajduje zastosowanie jako przyprawa, wykorzystywana szczeg贸lnie do przyrz膮dzania sa艂atek oraz zup. Kwitnienie przypada od lipca do wrze艣nia.
  • Bylica roczna (Artemisia annua) - jak sama nazwa wskazuje, jest to ro艣lina jednoroczna dorastaj膮ca najcz臋艣ciej maksymalnie do 2 metr贸w wysoko艣ci. Kwitnienie wyst臋puje od lipca do sierpnia. W tym czasie pojawiaj膮 si臋 drobne koszyczki kwiatowe o 偶贸艂tym zabarwieniu.

Uprawa bylicy w ogrodzie

Bylica jest ro艣lin膮, kt贸rej uprawa nie b臋dzie nam sprawia膰 wi臋kszego k艂opotu. Mo偶emy si臋 przekona膰 o tym, poniewa偶 ziele spotykane jest do艣膰 powszechnie w przydro偶nych rowach. Dlatego bylica doskonale dostosowuje si臋 do praktycznie ka偶dego rodzaju pod艂o偶a. Chocia偶 zar贸wno bylica pospolita, ale i r贸wnie偶 jednoroczna najlepiej b臋d膮 ros艂y na pod艂o偶u przepuszczalnym, a tak偶e umiarkowanie 偶yznym.

Uprawa bylicy powinna by膰 zaplanowana g艂贸wnie na stanowisku s艂onecznym. Chocia偶 ziele nie wykazuje si臋 zbyt du偶ymi wymaganiami, to jednak nie b臋dzie dobrze znosi艂a zbyt du偶ej wilgotno艣ci gleby. Decyduj膮c si臋 na bylic臋 w swoim ogrodzie, nale偶y nastawi膰 si臋 na to, i偶 jest to ro艣lina niezwykle ekspansywna. W zwi膮zku z tym nale偶y spodziewa膰 si臋, 偶e bylica zwyczajna b臋dzie bardzo szybko si臋 rozrasta膰, a nawet nachodzi膰 na inne gatunki ro艣lin.

W艂a艣ciwo艣ci zdrowotne bylicy

Najwi臋ksz膮 zalet膮 bylicy jest oczywi艣cie to, i偶 ro艣lina ta posiada cenne w艂a艣ciwo艣ci zdrowotne, kt贸re znajduj膮 zastosowanie w zio艂olecznictwie. Ponadto takie gatunki jak bylica estragon wykorzystywana jest w kulinariach jako przyprawa. Najcz臋艣ciej w medycynie naturalnej wykorzystywana jest bylica pospolita. Ju偶 w staro偶ytnych Chinach przeprowadzono palenie zi贸艂, poniewa偶 dym mia艂 korzystne dzia艂anie w leczeniu os贸b choruj膮cych na astm臋.

Bardzo du偶膮 popularno艣ci膮 cieszy si臋 r贸wnie偶 bylica jednoroczna, kt贸ra wykazuje dzia艂anie bakteriob贸jcze, a tak偶e przeciwzapalne. Opr贸cz tego ziele mia艂o sobie doskonale radzi膰 z gor膮czk膮. Bylica jednoroczna znajdowa艂a tak偶e zastosowanie w przypadku leczenia paso偶yt贸w. Ziele by艂o wykorzystywane tak偶e w przypadku leczenia bia艂aczki oraz tocznia. Ze wzgl臋du na olejki eteryczne, kt贸re zawiera bylica jednoroczna, ro艣lina doskonale radzi sobie ze zwalczaniem natr臋tnych owad贸w.

Bylica jednoroczna to ziele, kt贸re wykorzystuje si臋 w leczeniu takich przypad艂o艣ci, jak borelioza, a nawet malaria. P艂ukanki z bylicy maj膮 zastosowanie w leczeniu stan贸w zapalnych sk贸ry oraz w艂os贸w. W zwi膮zku z tym mo偶na r贸wnie偶 przeciwdzia艂a膰 tr膮dzikowi oraz innym zmianom na cerze. Cenn膮 zalet膮, jak膮 posiada bylica pospolita to 艂agodzenie dolegliwo艣ci zwi膮zanymi z b贸lami menstruacyjnymi. Ponadto bylica zwyczajna doskonale sprawdzi si臋 w regulowaniu cyklu.

Bylica pospolita jest zalecana w przypadku rozmaitych dolegliwo艣ci zwi膮zanych z uk艂adem trawiennym. Je偶eli zatem kto艣 boryka si臋 z problemami zwi膮zanymi z kamic膮 偶贸艂ciow膮, niestrawno艣ci膮, czy te偶 nie偶ytem 偶o艂膮dka, to ziele oraz przyprawa z bylicy oka偶e si臋 艣wietnym rozwi膮zaniem. Okazuje si臋, 偶e bylica zwyczajna wy艣mienicie radzi sobie tak偶e z leczeniem uk艂adu nerwowego, a tak偶e 艂agodzi dolegliwo艣ci zwi膮zane z psychik膮. Dlatego osoby, kt贸re cierpi膮 z powodu bezsenno艣ci lub nerwicy, mog膮 korzysta膰 z napar贸w z bylicy.

Palenie bylicy a zabobony

Ciekawostk膮 jest to, 偶e palenie bylicy mia艂o kiedy艣 wymiar magiczny. W czasach poga艅skich, kiedy mocno wierzono w moc zi贸艂, kt贸re mia艂y przep臋dzi膰 z艂e uroki, stosowano palenie bylicy wymieszanej z tymiankiem, a nast臋pnie okadzanie domostw i gospodarstw. Inne zastosowanie mia艂a bylica pospolita, kt贸ra mia艂a chroni膰 rodziny przed piorunami. W takiej sytuacji wykorzystywano 艣wi臋con膮 wcze艣niej bylic臋. Nast臋pnie palenie ziela mia艂o uchroni膰 domostwo nie tylko przed b艂yskawicami, ale r贸wnie偶 duchami.

Bylica zwyczajna mia艂a r贸wnie偶 przypisan膮 szczeg贸ln膮 moc w Noc 艢wi臋toja艅sk膮. Wtedy starano si臋, aby w pobli偶u ka偶dej chaty znajdowa艂y si臋 byliny tego ziela. Innym zwyczajem, kt贸re by艂o bardzo popularne szczeg贸lnie na terenie Lubelszczyzny, by艂o rzucanie ziela na strzechy chat, aby ka偶da panna mog艂a doczeka膰 si臋 rych艂ego zam膮偶p贸j艣cia. Wierzono tak偶e, 偶e palenie bylicy b臋dzie mia艂o moc uzdrawiaj膮c膮, oczyszczaj膮c膮, a tak偶e poprawiaj膮c膮 nastr贸j. Dlatego uprawa tej ro艣liny w przesz艂o艣ci mia艂a bardzo du偶e znaczenie.

Bylica pospolita - zastosowanie

Bylica zwyczajna znajduje zastosowanie tak偶e jako przyprawa. Oczywi艣cie ma ona dzia艂anie zdrowotne, dlatego tym bardziej jest zalecana do dodawania jej do r贸偶nych potraw. Najcz臋艣ciej przyprawa z bylicy wykorzystywana jest do pieczenia kaczki, a tak偶e pozosta艂ych rodzaj贸w mi臋s. W ten spos贸b bylica zwyczajna pozwala na wydobycie jeszcze lepszego aromatu mi臋s. Przyprawa cz臋sto r贸wnie偶 znajduje zastosowanie w przygotowywaniu specjalnych sos贸w oraz sa艂atek.

Uprawa bylicy by艂a r贸wnie偶 bardzo popularna ze wzgl臋du na dzia艂anie piel臋gnacyjne ro艣liny. Mo偶emy si臋 przekona膰 o tym, 偶e nie tylko 艣wietnie oddzia艂uje na cer臋, ale jednocze艣nie jest polecana przy wszelkiego rodzaju problemach zwi膮zanych z w艂osami. Je偶eli chcemy si臋 pozby膰 艂upie偶u lub te偶 mamy problemy z 艂ojotokowym zapaleniem sk贸ry g艂owy, to tak偶e p艂ukanki oraz pozosta艂e preparaty kosmetyczne na bazie bylicy oka偶膮 si臋 dla nas niezwykle zbawienne.

Bylica pospolita i jej uprawa. Przekonaj si臋, jak wygl膮da bylica zwyczajna oraz jednoroczna, kiedy przypada jej kwitnienie, a tak偶e, w czym znajduje swoje zastosowanie.

Za艂贸偶 kontou偶ytkownika
  • Komentuj pod w艂asnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Za艂贸偶 konto