Cebulica

Ilustracja cebulica

Cebulica (Scilla) - byliny cebulowe, które zaliczają się do rodziny szparagowatych. Rodzaj ten obejmuje ok. 50 gatunków. Naturalne występowanie można zaobserwować głównie na terenie Europy, Azji, a także Afryki Południowej. Na obszarze Polski wyróżnia się dziko rosnące dwa gatunki cebulicy. Jest to cebulica dwulistna nazywana również jako oszloch, a także cebulica trójlistna. Jest to rodzaj roślin, u których wykryto wiele cennych właściwości leczniczych, mających swoje zastosowanie w ziołolecznictwie.

Cebulica - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Cebulica - opis, odmiany, sadzenie, stanowisko, zimowanie

Jeżeli interesują nas rośliny, które posiadają cebulki, a także są bardzo łatwe w uprawie, to cebulica jest doskonałą propozycją do nawet niewielkich ogrodów. Warto dowiedzieć się, jakie wymagania posiada ten rodzaj bylin, a także, w jaki sposób przebiega ich rozmnażanie. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się naprawdę ciekawymi kwiatami, które najczęściej będą towarzyszyć nam na wiosnę.

Cebulica - charakterystyka

Wieloletnia bylina wyrastająca z cebulki. Roślina dorasta maksymalnie do ok. 30 cm wysokości. Kwitnienie najczęściej przypada na wiosnę, jednak dokładny termin jest uzależniony od konkretnej odmiany. Kwiaty najczęściej są koloru niebieskiego lub purpurowego, chociaż zdarzają się również gatunki kwitnąco na biało. Po okresie kwitnienia pojawia się owoc w postaci torebki z licznymi nasionami, które umożliwiają rozmnażanie.

Sadzenie cebulicy w kwiatowych rabatach jest najczęściej wybieraną formą, w jakiej decydujemy się na obecność tej rośliny w naszym ogrodzie. Warto jednak zauważyć, że kwiaty doskonale sprawdzą się również na skalniakach, czy też okółkach. Dodatkowo możliwa jest uprawa pojemnikowa cebulicy. Dlatego mogą zdecydować się na tę roślinę także osoby, które nie posiadają własnego ogródka. Chociaż kwiaty cebulicy nie są zbyt duże, to jednak doskonale sprawdzają się w kompozycjach z innymi kwiatami ciętymi.

Znane gatunki i odmiany

Chcąc sprawdzić, jakie gatunki cebulicy można uprawiać w swoim ogrodzie, do najpopularniejszych zalicza się m.in.:

  • Cebulica syberyjska (Scilla siberica) - gatunek ten posiada niewielkie cebulki osiągające ok. 3 cm średnicy. Bylina dorasta maksymalnie do 20 cm wysokości. Kwitnienie cebulicy syberyjskiej przypada od marca do kwietnia. W tym czasie pojawiają się kwiaty dzwonkowate o niebieskim zabarwieniu.
  • Cebulica dwulistna (Scilla bifolia) - gatunek występujący w stanie naturalnym na terenie Polski. Należy pamiętać, że cebulica dwulistna znajduje się pod ochroną. Kwitnienie przypada od marca do kwietnia. W tym czasie pojawiają się dzwonkowate kwiaty o niebieskim lub różowym zabarwieniu. Sama roślina nie jest wysoka, ponieważ dorasta maksymalnie do 25 cm wysokości.
  • Cebulica Tubergena (Scilla Tubergeniana) - niewysoka bylina, dorasta maksymalnie do ok. 25 cm wysokości. Kwitnienie tego gatunku przypada bardzo wcześnie, ponieważ jest ono odnotowywane już w marcu. W tym czasie najczęściej pojawiają się kwiaty o zabarwieniu niebieskim lub białym.

Chociaż gatunków porastających obszar Polski lub występujących w uprawie nie jest zbyt dużo, to jednak doczekały się one ciekawych odmian, które najczęściej wyróżniają się innym kolorem lub kształtem kwiatów. Patrząc na odmiany, których uprawa jest możliwa w naszych warunkach, do najpopularniejszych zalicza się m.in.:

  • Cebulica syberyjska Spring Beauty - w okresie kwitnienia przypadającym na przełomie marca i kwietnia. Jest to odmiana całkowicie mrozoodporna, dlatego nie wymaga ona żadnego ściółkowania na zimę.
  • Cebulica syberyjska White - białe kwiaty pojawiają się najczęściej na przełomie marca i kwietnia. Uprawa tej odmiany jest bardzo prosta, ponieważ nie wymaga ani żadnego nawożenia, a także pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych.
  • Cebulica dwulistna Blue - sadzonki dorastają maksymalnie do ok. 20 cm wysokości. W okresie kwitnienia, który przypada od marca do kwietnia, pojawiają się jasnoniebieskie kwiatki.

Sadzenie i uprawa cebulicy

Cebulica jest rośliną niezwykle wdzięczną, szczególnie iż drobne kwiatki kojarzą się z nadejściem wiosny. Ponadto byliny nie mają zbyt dużych oczekiwań pod względem uprawy. Cebulica najlepiej czuje się na lekko zacienionych stanowiskach. Dobrze jest posadzić cebulki na lekko żyznym podłożu. Ważne jest to, aby było ono przepuszczalne, a także wyróżniało się ono obojętnym odczynem.

Sadzenie cebulicy najlepiej jest zaplanować na jesieni. Najlepszym terminem będzie druga połowa września. Należy pamiętać o rozstawie wynoszącej około 20 cm pomiędzy cebulkami. Ponadto sadzenie cebulek powinno odbywać się na głębokości 3-krotności ich średnicy. Jeżeli będzie zależeć nam naprawdę na pięknych kwiatach, powinniśmy co kilka lat zmieniać naszym roślinom stanowisko na nowe. Dlatego, gdy tylko zaschną już liście, należy wykopać bylinę i przesadzić ją na inne stanowisko.

Cebulica - jak wygląda rozmnażanie?

Rozmnażanie cebulicy odbywa się na dwa różne sposoby. Pierwszym z nich jest pozyskiwanie nasion. Jednak w przypadku tej metody należy wykazać się dużą cierpliwością, ponieważ pierwszych kwiatów będziemy mogli doczekać się po 4 lub nawet 6 latach. Na początku z nasion tworzą się małe cebulki, które zaczynają rosnąć. W tym czasie musimy pamiętać o regularnym przesadzaniu cebul, aby zapewnić im jak największą ilość składników odżywczych.

Jeżeli zależy nam na szybszym rezultacie, możemy przeprowadzić wegetatywne rozmnażanie byliny przez podział cebul. Każda mateczna cebula wytwarza co roku mniejsze cebulki. Ich sadzenie możemy wykonać w nowym miejscu również na jesieni. Dzięki temu ta finezyjna roślina jest w stanie się błyskawicznie rozprzestrzenić w wybranych miejscach naszego ogrodu.

Cebulica i jej uprawa w ogrodzie. Zobacz, jak wygląda sadzenie i rozmnażanie cebulicy oraz pielęgnacja, a także jakie kwiaty posiadają konkretne odmiany cebulicy.

Cebulica to rodzaj roślin z rodziny szparagowatych. Składa się na niego około 50 gatunków naturalnie rosnących w Eurazji oraz Południowej Afryce. W polskiej florze występuje cebulica dwulistna, jest rzadka i objęta ochroną. W naszym kraju mogą poza nią rozwijać się gatunki uprawne i ich odmiany. Jakie to rośliny? Jakie mają wymagania i na czym polega ich pielęgnacja? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Cebulica i jej popularne odmiany

Dużą popularność w naszym kraju zyskała cebulica syberyjska znana też, jako niebieska. Ta bylina dorasta do 10-15 cm wysokości. Ma mięsiste, podłużne odziomkowe liście widocznie zaostrzone na końcach. Są lancetowate i pojawiają się wraz z kwiatami. Kwiaty są natomiast dzwonkowate, intensywnie niebieskie z czarą pręgą. Kwitnienie tej rośliny trwa od marca do kwietnia. Opisywana bylina świetnie sprawdza się, jako roślina ozdobna. Dobrze czuje się i na rabatach i w ogrodach skalnych. Jaka jest jej cena? Za cebulki dobrej jakości trzeba zapłacić około 7 zł. W opakowaniu jest ich przeważnie 10. Co ciekawe dostępne są też nasiona.

Równie ciekawa jest cebulica dzwonkowata kwitnąca od kwietnia do maja. Dorasta do 20-30 cm wysokości, ma drobne, niebieskie lub różowe kwiaty. Gdy są młode przybierają kształt dzwoneczków, starsze przypominają bardziej gwiazdki. Cebulica dzwonkowata jest tania, za cebulki trzeba zapłacić 1-2 zł. W sklepach ogrodniczych spotykana jest też cebulica biała. Nie jest to osobny gatunek, lecz odmiana wersji syberyjskiej. Ma wzniesiony pokrój, dorasta do 20 cm wysokości i wykształca długie, lancetowate i mięsiste liście. Jej pojedyncze, białe kwiaty wyrastają na rozgałęzionych i długich pędach. Cebulica biała może rozwijać się na rabatach, skalniakach i pod drzewami.

Na naszej liście swoje miejsce znalazła również niebieska cebulica peruwiańska. W naszym klimacie zazwyczaj przemarza, dlatego też przed zimą powinna być przesadzona do doniczek. Cena jej cebulek wynosi 2-3 zł. Rozwija się z nich bylina o lancetowatych liściach tworzących rozety. Ich długość może sięgać nawet 60 cm. Pomiędzy nimi rozwijają się pędy, na których wyrastają kwiaty zebrane w kwiatostany. Zazwyczaj są niebieskie, choć istnieją odmiany fioletowe lub białe. Opisywana bylina dorasta do około 30-50 cm wysokości. Bardzo lubi umiarkowanie wilgotne ziemie. Kwitnienie tej cebulicy trwa od maja do czerwca.

Termin sadzenia, uprawa i pielęgnacja cebulicy syberyjskiej

Spośród wymienionych odmian w naszym kraju największą popularnością cieszy się cebulica syberyjska. Dlatego też na jej uprawie się skupimy. Zaczniemy od bardzo ważnego pytania. Na jaki okres przypada optymalny termin sadzenia tej odmiany? Tak jak większość cebulowych kwitnących wiosną, umieszcza się ją w ziemi jesienią. Najlepszym terminem jest środek września. Cebulki zakopuje się na głębokości 5-6 cm w około 10 centymetrowych odstępach. Do sadzenia można wykorzystać nasiona, również rozmieszczane, co 10 cm. W obu przypadkach rośliny trzeba okrywać na zimę.

By uprawa się powiodła, cebulicy należy zapewnić odpowiednie stanowisko. Powinno być nasłonecznione lub lekko zacienione. Ponadto roślina lub ziemie przepuszczalne i stale lekko wilgotne. W okresie kwitnienia nieco bardziej nawodnione, lecz nie podmokłe. Bylina najlepiej rośnie na glebie lekkiej, żyznej i próchnicznej. Jeśli chodzi o pH to zlecane jest obojętne. Oczywiście spełnienie warunków uprawowych to tylko początek. Cebulica syberyjska wymaga pewnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Bardzo ważne jest zapewnienie cebulicy wilgotnego podłoża, szczególnie podczas kwitnienia. Podlewanie wykonuje się również latem, w żadnym wypadku gleba nie może przeschnąć. Po przekwitnięciu warto ściąć nieatrakcyjne już kwiat. Dzięki temu roślina nie będzie marnować energii. Mimo, że opisywany gatunek jest zimotrwały wymaga przykrycia na zimę. Do tego celu najlepszy jest kompost. Nawożenie w zasadzie nie jest wymagane. To tyle, jeśli chodzi o pielęgnację. Rozmnażanie wykonuje się poprzez siew lub podział cebul przybyszowych. Powyższe wskazówki jasno pokazują, że cebulica syberyjska nie sprawia trudności podczas uprawy.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto