Cissus - najpopularniejsze rośliny
-
Cissus rombolistnypnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Cissus rombolistny jest tropikalnym pnączem, którego dekoracyjne liście składają się trzech ciemnozielonych romboidalnych blaszek. Wyparty przez pewien czas przez modniejsze i kapryśne nowinki, odzyskuje popularność jako roślina sprawdzona i niekłopotliwa.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Cissus australijskipnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Cissus antarctica jest zimozielonym pnączem szeroko rozpowszechnionym w południowo-wschodniej Australii, gdzie rośnie w cieniu i półcieniu na wilgotnej, próchnicznej glebie. Do Europy trafił w 1790 roku i od razu zyskał dużą popularność - głównie dzięki łatwości uprawy i szybkiemu wzrostowi dekoracyjnych pędów.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Cissus różnobarwnypnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Cissus różnobarwny jest pnączem pochodzącym z Jawy i Indonezji o wyjątkowo dekoracyjnych liściach, przypominających begonię królewską. Górna strona blaszki liściowej jest aksamitnie zielona ze srebrzystymi i jasnoliliowymi wzorami, a dolna czerwona. Ten gatunek z rodzaju Cissus jest dosyć wymagający w uprawie, potrzebuje dużo ciepła, wilgoci powietrza i rozproszonego światła - nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia oraz przeciągów.
pnącze Trudność uprawy: średnia
Zobacz inne kategorie roślin
Cissus - opis, zdjęcia, uprawa, rozmnażanie, porady
Cissusy to rośliny pnące uprawiane w doniczkach w naszych domach czy mieszkaniach. Przypomina wyglądem popularny bluszcz. W naturze rośnie w warunkach tropikalnych lasów deszczowych. Cissusy to ponadczasowe pnącza do dekoracji wnętrz o różnorodnym przeznaczeniu. Jakie warunki trzeba mu zapewnić, aby cieszyły oczy? Jakie gatunki polecamy do uprawy? Jak wyglądają? Przeczytaj poniższy wpis.
Cissus – występowanie i opis
Cissus to roślina pnąca, którą spotkać można w naturalnych warunkach tropikalnych na terenie Australii, Afryki oraz Azji. W Polsce możliwa jest jego uprawa doniczkowa. Rodzaj Cissus obejmuje rośliny blisko spokrewnione z winoroślą. Wybieramy go ze względu na dekoracyjne liście. Najbardziej znanymi odmianami są:
- cissus australijski – odznacza się zielonymi, sercowatymi, pojedynczymi liśćmi wykończonych ząbkowaniem;
- cissus rąbolistny - jego liście są błyszczące, ciemnozielone, złożone – trójlistkowe, od spodu lekko czerwono- brązowe;
- cissus pasiasty – jego listki są dłoniasto złożone - pięciolistkowe.
- cissus różnobarwny – liście tego gatunku są sercowato podłużne i wybarwione na zielono- fioletowy kolor, zaś pędy są ciemnofioletowe;
Pędy cissusa dorastają do kilku metrów długości. Młode pędy są niezwykle podatne na owijanie i kompozycje na podporach. Z czasem jednak drewnieją. Ma zastosowanie w mieszkaniach, pomieszczeniach użyteczności publicznej, biurach, korytarzach, klatkach schodowych itp. Zwykle jest wykorzystywany do okrywania ścian czy krat.
Uprawa i pielęgnacja
W uprawie tej rośliny ważną rolę odgrywa podłoże. Musi być ono próchnicze, przepuszczalne, lekkie, aby uniknąć zastojów wody. Tego cissus nie toleruje najbardziej. Podlewanie powinno być bardzo oszczędne (raz na tydzień niewielką ilością wody), zimą jeszcze bardziej można ograniczyć dostarczanie wody. Woda najlepiej, by była miękka. Roślina świetnie reaguje na zraszanie, co ma związek z naturalnymi warunkami, czyli lasy tropikalne. Obowiązkowa jest warstwa drenażu i podstawka. Do ziemi kwiatowej można dodać odrobinę perlitu i torfu.
Miejsce dla niego winno być słoneczne lub z rozproszonym światłem słonecznym. Koniecznie bez bezpośredniego sąsiedztwa okna. Zbyt ostre słońce spowoduje, że pojawią się na nim plamy.
W okresie wiosenno-letnim, czyli w czasie intensywnego wzrostu poleca się nawozić cissusa co dwa tygodnie. Jakim nawozem? Wybierzmy gotowy nawóz płynny do roślin zielonych. Zimą można to robić raz na 6 tygodni. Przy tym nawóz powinien być rozcieńczony.
Do tego wraz ze wzrostem młodego okazu trzeba go przesadzać. Optymalnie co roku lub dwa. Kiedy roślina stanie się bardzo duża nie czekajmy z tym zabiegiem, ponieważ jej przesadzenie będzie bardziej kłopotliwe. Pnącze można ciąć jeśli osiągnie zbyt duże rozmiary.
Rozmnażanie oraz choroby cissusa
Rozmnażanie cissusów odbywa się przez pobranie pędu (najlepiej wiosną) z co najmniej jednym liściem i ukorzenieniu go w szklance z wodą lub ukorzeniaczu. Powinna temu towarzyszyć wysoka temperatura. Po pojawieniu się korzonek można go zasadzić na miejsce stałe. Korzonki pojawiają się dość szybko.
Cissusy rzadko dotykają schorzenia. Jeśli pojawi się kłopot to jest on wynikiem przelania rośliny. Pojawią się wówczas plamy na liściach. Mogą też sporadycznie zaatakować go np. mszyce, wciornastki lub wełnowce.
Czym charakteryzują się najpopularniejsze gatunki cissusa?
Cissus rombolistny (łac. cissus alata)
Cissus rombolistny to najbardziej powszechna roślina tego gatunku. Jego naturalne środowisko to obszar Afryki Południowej. W krajowej uprawie doniczkowej jego pnącza dorastają do 2-3 metrów długości. Rośnie bardzo szybko. Nazwa wzięła się od charakterystycznych liści, które zbudowane są z trzech części, a każda z ich w kształcie przypominającym romb. Są ciemnozielone, gładkie oraz błyszczące. Z kolei ich spodnia część jest brązowo-czerwona. Czasem zakwita i pojawia się kwiat. Nie ma od jednak wartości dekoracyjnej.
Liście mają wąsy czepne, które pną się po podporach. Roślina preferuje stanowisko jasne, lecz niebezpośrednio nasłonecznione i wilgotne powietrze. Warto ją zraszać. Zwłaszcza w okresie letnim. Jak każdy cissus nie toleruje przelania gleby w doniczce. W uprawie doniczkowej ma zastosowanie nie tylko w domach, ale i korytarzach, klatkach schodowych, większych przestrzeniach ze względu na gabaryty rośliny.
Cissus australijski (łac. cissus antarctica)
Cissus australijski charakteryzuje się zielonymi, dużymi, błyszczącymi, pojedynczymi liśćmi przypominającymi kształtem serce. Jego brzegi są wykończone ząbkowaniem. W naturalnych warunkach spotykany w Australii. Rośnie szybko- nawet 1 metr rocznie w warunkach naturalnych. W uprawie doniczkowej uprawiany raczej w domach i mieszkaniach osiągnie w sumie do 2 metrów.
Cissus pasiasty (łac. parthenocissus striata)
Liście tego cissusa są zielone, błyszczące, złożone i ułożone tzw. dłoniasto - tworzą je pięć listków. Ich brzegi są lekko ząbkowane. Pędy są lekko omszone.W środowisku spotykany w południowej części Ameryce Południowej w lasach deszczowych. Tam zwykle płoży się po ziemi albo owiją wokół pni drzew. Będzie dobrze rosnąć w jasnym, ale zacisznym zakątku pomieszczenia.
Cissus różnobarwny (łac. cissus discolor)
To niezwykle dekoracyjne pnącze, ze względu na ubarwienie swoich pędów i liści. Liście są sercowate i wydłużone. Ich kolor to pojawiające się na przemian smugi- pasy w kolorach zielono-szarym i ciemnofioletowym. Pędy i spody liści są ciemnofioletowe lub purpurowe. Liście są matowe, nie błyszczą jak u poprzedników. Ma zastosowanie w pomieszczeniach mieszkalnych. Rośnie wsparty na drabince wbitej w donicę. Osiąga mniejsze rozmiary niż poprzednie cissusy.
Jest dość rzadki gatunkiem- raczej kolekcjonerskim. W naturze pojawia się tylko na wyspie Jawa. Ze względu na warunki tropikalne w naturze, bardzo lubi zraszanie i ciepło. Gleba dla tego cissusa powinna być zasobna w składniki, przepuszczalna, o lekko kwaśnym odczynie. Jest to dość droga roślina, bo ceny małej sadzonki zaczynają się od 60 zł wzwyż.