Ctenanthe - najpopularniejsze rośliny
-
Ctenanthe Oppenheimabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Czasem zdarza się, że egzotyczne rośliny ozdobne prędzej znajdują miejsce w naszych domach i ogrodach, niż w języku polskim. Przykładem może być spokrewniona z bardziej znaną kalateą brazylijska bylina o botanicznej nazwie Ctenanthe oppenheimiana, która nie doczekała się jeszcze polskiego imienia. Nazwa rodzajowa nawiązuje (z greckiego) do kwiatu w formie grzebienia, a gatunkowa upamiętnia barona Eduarda von Oppenheim.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Ctenanthe Burle Marxabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Ctenanthe burle-marxii jest brazylijską byliną spokrewnioną z bardziej znaną u nas kalateą albo marantą. Epitet gatunkowy upamiętnia brazylijskiego botanika Roberto Burle Marx'a. Roślina posiada niezwykle dekoracyjne liście z unikatowymi wzorami z zielonych i srebrzystych pasków.
bylina Trudność uprawy: trudna
Zobacz inne kategorie roślin
Ctenanthe - odmiany, opis, pochodzenie, uprawa, porady
Każdy kojarzy ozdobne rośliny doniczkowe o pasiastych liściach w odcieniach zielonych i bordowych. Są to rośliny marantowate, z których ciekawym gatunkiem jest ctenanthe, bylina pochodząca z Ameryki Południowej. Nie tylko zdobi wnętrza, szczególnie nowoczesne, lecz także oczyszcza powietrza. Warto pamiętać, że nie jest to roślina bardzo łatwa w uprawie. Ma ona swoje wymagania, przede wszystkim odnośnie dużej wilgotności powietrza. Opisujemy na czym polega jej uprawa oraz prawidłowe podlewanie i nawożenie, tak aby cieszyć się rośliną przez wiele lat.
Ctenanthe - ozdobna roślina doniczkowa
Ctenanthe w naturze jest wiecznie zieloną byliną, która rośnie w Ameryce Południowej. W naszym klimacie stała się ona popularną rośliną doniczkową ze względu na ozdobne liście, które posiadają ciekawy pasiasty wzór. Ciekawostką, podnoszącą atrakcyjność ctenanthe, jest fakt, że roślina ta składa na noc liście blaszkami do siebie. Dzięki temu zyskała sobie potoczną nazwę “roślina modląca się”. Trudna do zapamiętania nazwa rośliny pochodzi od greckiego słowa grzebień. Rzeczywiście pasiasty wzór na liściach może przypominać grzebień.
Ctenanthe należy do grupy roślin marantowatych i może być mylona z inną popularną rośliną doniczkową, jaką jest maranta. Do rodziny tej należy również kalatea czy stromanthe.
Jako roślina doniczkowa uprawiane są 3 gatunki Ctenanthe:
- ctenanthe burle-marxii,
- ctenanthe oppenheimiana,
- ctenanthe lubbersiana.
Gatunki te różnią się głównie ubarwieniem i wzorem na liściach. Najbardziej popularnym gatunkiem goszczącym w naszych domach jako roślina doniczkowa jest ctenanthe burle-marxii. Jej liście są od góry jasne, zaś od spodu bordowe. Na wierzchniej stronie, wzdłuż nerwów powstaje wzór ukośnych, ciemniejszych pasków, który przypomina ości ryby. Gatunek ten został też nazwany “Fishbone”. Liście są duże, szerokie i owalne i wyrastają na długich łodygach. Roślina z czasem tworzy wysokie kępy i dorasta do wysokości około 80 cm.
Ctenanthe oppenheimiana ma bardzo podobny wzór na liściach, które są w tym przypadku większe i dłuższe. Szczególnie dużą popularnością cieszy się odmiana Greystar. Roślina ta jest duża i dorasta do 100 cm wysokości.
Równie wysoką rośliną jest ctenanthe lubbersiana, która jednak znacznie różni się wzorem i ubarwieniem liści. Są one intensywnie zielone w odcieniu żywej, wiosennej zieleni, podczas gdy pozostałe gatunki mają wierzch liści szarozielony. Natomiast ozdobny wzór na liściach tworzą białe, kremowe lub żółte, nieregularne pasy.
Uprawa ctenanthe - wymagania, podlewanie, nawożenie
Ctenanthe pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej, gdzie panuje ciepły i wilgotny klimat. Należy do rodziny roślin marantowatych, która ma duże wymagania uprawowe. Spośród trudnych w uprawie marantowatych, ctenanthe należy do tych, które można łatwo utrzymać w mieszkaniu, o ile tylko zapewnimy jej odpoweidnią wilgotność powietrza. Dlatego też, jeśli w mieszkaniu nie ma dużej wilgotności powietrza, roślinę trzeba regularnie zraszać. Warto także od czasu do czasu przecierać liście. Pamiętajmy, że ctenanthe nie lubi niskich temperatur poniżej 15 stopni.
Wymagania uprawowe:
- rozproszone światło,
- przeciętna temperatura pokojowa,
- duża doniczka,
- przepuszczalne, żyzne i luźne podłoże,
- odczyn gleby od lekko kwaśnego do kwaśnego,
- umiarkowane podlewania.
Roślina ta wymaga odpowiedniej ilości światła, dzięki czemu ozdobne liście pięknie się wybarwiają. Musi to być jednak światło rozproszone lub półcień. Ctenanthe nie może stać na południowym parapecie, gdzie bezpośrednio padają promienie słońca, gdyż spowoduje to uszkodzenia liści. Natomiast postawiona w cieniu roślina będzie karłowaciala.
Warto zasadzić ctenanthe w dużej doniczce, która zapewni roślinie prawidłowy wzrost. Ziemia powinna być luźna i przepuszczalna. Warto wybrać podłoże specjalistyczne dla marantowatych, Zaleca się nawożenie rośliny raz w miesiącu. Roślinę podlewamy miękką wodą kilka razy w tygodniu pamiętając, aby woda nie zalegała na dni doniczki ani w podstawce. Woda musi być w temperaturze pokojowej. Ctenanthe przesadzamy wiosną. Nie należy przy tym zbytnio ingerować w system korzeniowy. Przycinamy tylko uszkodzone lub zgniłe korzenie.
Ctenanthe jest rośliną tropikalnych lasów, dlatego też wymaga dużej wilgotności powietrza i pokojowej temperatury. Jeśli to zapewnimy jest łatwa w uprawie. Ozdobne liście z wzorem w pasy świetnie zdobią mieszkanie w stylu nowoczesnym.