Dichondra

Ilustracja dichondra

Dichondra, dwurogowiec, jest to wieloletnia roślina zielna o płożących lub zwisających pędach. W naturze porasta półpustynne regiony w Ameryce. Jej walorem ozdobnym są zielone lub srebrne liście i długie zwieszające się lub płożące pędy. W wielu krajach stosowana jest jako roślina ozdobna do pojemników. W gruncie sprawdzi się jako roślina okrywowa. W pojemnikach tworzy piękne kompozycje kwiatowe z innymi roślinami. W Polsce uprawiamy 2 gatunki: dichondra srebrzysta i dichondra repens, jako rośliny jednoroczne, gdyż nie są one mrozoodporne.

Dichondra - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Dichondra - opis, zdjęcia, sadzenie, wymagania, pielęgnacja

Szukasz ciekawej rośliny zwisającej, która będzie zdobiła wysokie donice na tarasie lub chcesz ozdobić balkon długimi, zwisającymi pędami. Świetnym wyborem może być dichondra srebrna lub repens, których ozdobne pędy dorastają nawet do 2 metrów długości. Doradzamy jak dbać o tę roślinę i jak tworzyć z niej kompozycje kwiatowe. Wyjaśniamy, czy w naszym klimacie, dichondrę można uprawiać w gruncie.

Dichondra - zastosowanie w ogrodzie

Dichondra, czyli dwurogowiec, jest rośliną zielną o pędach płożących lub zwisających. W naturze rośnie w Ameryce Południowej i Północnej, głównie w regionie międzyzwrotnikowym. Występuje także w Nowej Zelandii. Niektóre gatunki tej rośliny wprowadzane są w innych regionach jako rośliny ozdobne. Roślina ta pojawiła się w Europie całkiem niedawno. W Polsce sadzonki tej rośliny coraz częściej pojawiają się w sklepach ogrodniczych lub na straganach. Warto poznać tę roślinę, gdyż jest ona na tyle mało znana, że sprzedawca może ją pomylić z bluszczem.

Jej kwiaty są niepozorne, dlatego też główną ozdobą dichondry są nieduże, pofałdowane liście oraz długie pędy. Liście są zielone lub srebrzyste i mają półokrągły lub nerkowaty kształt. Osadzone są na długich ogonkach i gęsto rosną na pędach. Pędy dichondry dorastają do 2 metrów długości. W Polsce uprawiamy 2 gatunki, które różnią się kolorem liści, lecz mają takie same wymagania uprawowe.

Gatunki, które można uprawiać w Polsce:

  • dichondra srebrzysta,
  • dichondra repens.

Dichondra świetnie nadaje się na roślinę balkonową uprawianą w pojemniku. W ogrodzie sprawdzi się sadzona w donicach ustawionych wysoko, tak aby wykorzystać jej piękne zwisające pędy. W ciepłych regionach można ją zastosować jako roślinę zadarniającą, zamiast trawnika.

Roślinę tę najczęściej wykorzystuje się w pojemnikach, tak aby jej pędy mogły zwisać. Tworzymy piękne kompozycje z innymi kwiatami doniczkowymi, gdzie szczególnie ładnie wygląda dichondra srebrna. W dużej donicy sadzimy na środku kolorowe kwiaty, zaś na brzegu dichondry. Innym sposobem wykorzystania dichondry jest posadzenie w pojemniku różnych kwiatów zwisających.

Pamiętajmy, że pędy dichondry są bardzo długie i właśnie one stanowią jej największą ozdobę. Dlatego też warto sadzić ją w pojemnikach ustawionych wysoko lub pozwolić im swobodnie zwieszać się z balkonu. Dichondry można sadzić również w gruncie, jako rośliny płożące, zadarniające albo zamiast trawnika. Będą to jednak rośliny sezonowe, które nie przetrwają zimy.

Uprawa dichondry w naszym klimacie

Kupując sadzonki dichondry warto dokładnie zapoznać się z wyglądem i wymaganiami tej rośliny. Dichondra jest często mylona z takimi roślinami, jak tojeść rozesłana lub bluszczyk kurdybanek, które mają zupełnie inne wymagania uprawowe. W naturze dichondra jest wieloletnia, natomiast w Polsce uprawiana jest jako roślina jednoroczna, gdyż nie jest mrozoodporna.

Dichondra - charakterystyka uprawy:

  • nie znosi zalania wodą,
  • wymaga nawożenia,
  • znosi krótkotrwałą suszę,
  • nie znosi podmokłej gleby.

Wymagania dichondry:

  • stanowisko słoneczne,
  • miejsce ciepłe,
  • ziemia przepuszczalna,
  • gleba przeciętnie wilgotna,
  • odczyn zbliżony do obojętnego,
  • żyzna gleba.

Jeśli uprawiamy dichondrę w pojemniku, musimy zadbać o odpływ wody i drenaż, gdyż roślina nie znosi zastoju wody. Z uwagi na duży przyrost roślina wymaga nawożenia, najlepiej biohumusem lub nawozem wieloskładnikowym.

Zarówno dichondra srebrzysta, jak i repens, nie są mrozoodporne. Dlatego też nie są w stanie przetrwać zimy w gruncie, ani w pojemniku na zewnątrz. Można ją jednak przezimować, choć nie zawsze przynosi to dobre rezultaty. Roślinę przenosimy do jasnego i chłodnego pomieszczenia, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 10 stopni. W większości przypadków jednak roślina nie przetrwa do wiosny, prawdopodobnie z powodu niedostatecznej ilości światła. Roślinę rozmnaża się z nasion. Sadzonki robimy przez przygotowanie rozsady w pomieszczeniu.

Dichondra jest wieloletnią rośliną zwisającą o długich pędach. W Polsce uprawiamy 2 gatunki jako rośliny jednoroczne. Sprawdzają się szczególnie jako rośliny balkonowe sadzone w pojemnikach, także w kompozycji z innymi kwiatami.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto