Dziurawiec

Ilustracja dziurawiec

Dziurawiec rośnie w klimacie umiarkowanym i tropikalnym, w lasach, na łąkach, w górach i na mokradłach. Różne gatunki dziurawca uprawiane są jako rośliny ozdobne lub lecznicze. W Polsce występuje 8 gatunków dziurawca. Szczególne zastosowanie lecznicze ma ziele dziurawca zwyczajnego. Jako surowiec zielarski zbiera się kwiat dziurawca. Ma on udowodnione działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe. Dziurawiec zwyczajny może być uprawiany w ogrodzie, lecz wymaga słonecznego, ciepłego stanowiska i umiarkowanie wilgotnej, przepuszczalnej gleby.

Dziurawiec - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Dziurawiec - charakterystyka, występowanie, uprawa, właściwości

Na co działa ziele, kwiat i owoce dziurawca? Dziurawiec to pospolity chwast rosnący w Polsce na łąkach i w lasach. Dziurawiec zwyczajny ma znane właściwości lecznicze pomagające w przypadku depresji i stanów lękowych. Opisujemy, jakie jeszcze prozdrowotne właściwości ma dziurawiec zwyczajny. Wyjaśniamy, jakie są przeciwwskazania do przyjmowania dziurawca i czy mogą go przyjmować kobiety w ciąży.

Dziurawiec - ziele lecznicze

Dziurawiec - gatunki i występowanie

Dziurawiec jest wysoką rośliną zielną, którą możemy często spotkać na łąkach, przy drodze lub w zaroślach. Jego żółte kwiaty tworzą luźny kwiatostan na szczycie łodygi. Dziurawiec zawdzięcza swoją nazwę małym prześwitom w liściach. Można je zobaczyć, jeśli obejrzymy liść pod światło. Są to miejsca, gdzie dziurawiec gromadzi olejki eteryczne.

Rodzina dziurawcowatych wystepuje w klimacie umiarkowanym i tropikalnym. Roślina ta zasiedla różne środowiska, jak lasy, łąki i mokradła. Gatunki dziurawca są roślinami jednorocznymi, bylinami lub małymi drzewami i krzewami. Co ciekawe, wiele gatunków dziurawców uprawia się jako rośliny ozdobne. Wyhodowano też ozdobne krzewy tego gatunku. W Polsce naturalnie rośnie 8 gatunków dziurawca:

  • dziurawiec czteroboczny,
  • dziurawiec kosmaty,
  • dziurawiec nadobny,
  • dziurawiec rozesłany,
  • dziurawiec skrzydełkowaty,
  • dziurawiec skąpolistny,
  • dziurawiec wytworny,
  • dziurawiec zwyczajny, pospolity,

Najbardziej popularny jest dziurawiec zwyczajny, który stanowi cenny surowiec zielarski. Szeroko znane jest jego działanie antydepresyjne i przeciwlękowe. Stosują go głównie osoby odchudzające w czasie diety czy kuracji, aby poprawić sobie nastrój i uzyskać uczucie sytości.

Dziurawiec pospolity - właściwości i zastosowanie

Roślina ta jest wysoką byliną, która porasta lasy, zarośla i murawy. Jest to rodzima roślina flory polskiej. Jego prosto wzniesiona łodyga dorasta nawet do 1 metra wysokości. Roślina ma nieduże eliptyczne liście, które mają charakterystyczne prześwity. Dziurki w liściach są to prześwitujące miejsca wypełnione olejkami eterycznymi. Kwiat dziurawca ma charakterystyczny, żółty kolor i tworzy duże baldachy. Dziurawiec kwitnie od czerwca do kwietnia. Owoce występują w postaci małych, czarnych nasion.

Dziurawiec uprawia się głównie w celach leczniczych. Jest to roślina łatwa w uprawie. W klimacie umiarkowanym jest całkowicie mrozoodporna. Na zimę część nadziemna zamiera. Dziurawiec ma jednak swoje wymagania. Nie toleruje gleby podmokłej i jałowej.

Wymagania uprawowe:

  • stanowisko ciepłe, słoneczne,
  • gleba żyzna, przepuszczalna,
  • gleba umiarkowanie wilgotna.

Surowiec zielarski stanowi kwiat dziurawca. W celach zielarskich zbiera się całe kwiatostany, które należy ususzyć. Kwiat dziurawca zawiera olejki eteryczne, garbniki, hiperycynę, pseudohiperycynę, hiperforynę, flawonoidy oraz witaminy A i C.

Zastosowanie i działanie lecznicze dziurawca

Na co działa ziele dziurawca - właściwości lecznicze i sposób podawania

Dziurawiec zwyczajny jest jedną z najlepiej przebadanych roślin leczniczych. Zadając pytanie na co pomaga herbata czy napar z dziurawca, każdy odpowie, że na depresję i lęki. Antydepresyjne działanie dziurawca zostało udowodnione naukowo.

Jednak ziele to ma jeszcze inne właściwości, jak:działanie rozkurczowe na problemy trawienne i bolesne miesiączki,

  • łagodzenie dolegliwości okołomiesiączkowe i menopauzy,
  • eliminowanie bakterii i stanów zapalnych,
  • poprawa gojenia ran, trądziku, wrzodów i zakażeń skóry.

Dziurawiec pomaga także kobietom w ciąży. Można go stosować przez cały okres ciąży. Pomaga na depresję dokuczającą kobietom w ciąży oraz poprawia działanie gruczołów dokrewnych.

Dziurawiec dostępny jest w postaci gotowych preparatów w aptece. Ziele dziurawca zwykle przyjmuje się pod takimi postaciami, jak:

  • herbata,
  • napar,
  • nalewka.

Przeciwwskazania i skutki uboczne przyjmowania dziurawca

Stosowanie dziurawca może mieć również przeciwwskazania. Najbardziej znane skutki ubocznie stosowania dziurawca to reakcje fototoksyczne w przypadku wystawienia na słońce. Dziurawiec nie powinien być stosowany w przypadku silnej depresji, gdyż nie ma wystarczających badań co do jego skuteczności. Dziurawca nie powinny stosować także osoby z uszkodzeniami wątroby.

Herbata, napar czy inne preparaty z dziurawca mogę wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami. Dlatego też, jeśli przyjmujemy jakiekolwiek preparaty z dziurawcem, należy skonsultować się z lekarzem przepisującym leki. W przeciwnym razie mogą wystąpić niebezpieczne skutki uboczne.

Dziurawiec jest pospolitą rośliną występującą w Polsce. Gatunki rosnące w Polsce nie mają walorów ozdobnych, za to dziurawiec zwyczajny ma udowodnione naukowo działanie lecznicze, szczególnie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe. Roślinę tę można z powodzeniem uprawiać w ogrodzie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto