Epipremnum - najpopularniejsze rośliny
-
Epipremnum złocistepnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zarówno zwisające, jak i pnące się, mało wymagające epipremnum jest doskonałą rośliną zieloną do dekoracji mieszkania. W swojej tropikalnej ojczyźnie rośnie jako liana, czepiając się drzew specjalnymi korzeniami. W warunkach domowych zakwita bardzo rzadko.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Epipremnum złociste ‘Marble Queen‘pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
‘Marble Queen‘ jest odmianą epipremnum złocistego, popularnej rośliny doniczkowej. Efektowne pnącze tworzy długie pędy z sercowatymi liśćmi, ozdobionymi jasnymi plamami i pstrokatymi wzorami. Wzory na liściach przypominają powierzchnię marmuru - stąd nazwa odmiany.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Epipremnum pierzastepnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Epipremnum pinnatum jest egzotycznym pnączem o pierzastodzielnych liściach. W naturalnych warunkach dorasta do 15 m, oplatając drzewa albo skalne wypusty na górskich stokach. W mieszkaniu osiąga znacznie mniejsze rozmiary, długość liści może dochodzić do 40 cm, podczas gdy w tropikalnych lasach bywają dwukrotnie większe.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Epipremnum złociste 'Happy Leaf'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Epipremnum 'Happy Leaf' jest nową odmianą epipremnum złocistego, która jest kombinacją tradycyjnej zieleni z modną bielą. Liście tej rośliny są zaznaczone przede wszystkim białym kolorem. Jeśli komuś nasunie się podobieństwo 'Happy Leaf' do 'Marble Queen', spostrzeżenie będzie słuszne, ponieważ są to dwie odmiany hodowlane tego samego gatunku.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Epipremnum złociste 'N'joy'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Epipremnum 'N'joy' jest bardzo dekoracyjną odmianą klasycznego epipremnum złocistego. Podobieństwo do 'Happy Leaf' albo 'Marble Queen' nie jest przypadkowe, ponieważ należą do tego samego gatunku botanicznego. Na soczystej zieleni liści epipremnum 'N'joy' widoczne są nieregularne białe plamy, które z każdego liścia tworzą niepowtarzalne dzieło sztuki.
pnącze Trudność uprawy: łatwa
Epipremnum - pozostałe rośliny
-
Epipremnum złociste 'Cebu Blue'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Epipremnum 'Cebu Blue' wyróżnia się spośród licznych gatunków i odmian swojego rodzaju wyjątkowym kolorem liści. Są one srebrzystoniebieskie, połyskujące, początkowo jajowate zaostrzone, a z czasem pojawiają się w blaszkach liściowych szczeliny jak u monstery. Oryginalne pnącze jest łatwe w uprawie, nie powinno tylko stać w pełnym słońcu. Nazwa rośliny ma związek z nazwą wyspy na Filipinach.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Epipremnum złociste 'Snow Queen'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Epipremnum złociste jest popularnym i lubianym tropikalnym pnączem, spotykanym w uprawie doniczkowej w wielu interesujących odmianach, do których należy również 'Snow Queen'. Wykazuje pewne podobieństwo do znanej odmiany ‘Marble Queen‘, jednak z większym udziałem powierzchniowym jasnych plamek na blaszce liściowej. Ogonki liściowe są u 'Snow Queen' kremowobiałe i jaśniejsze niż u innych odmian.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Epipremnum złociste 'Godzilla'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Wyhodowana w Japonii odmiana epipremnum 'Shangri La', znana pod nazwą 'Godzilla' albo 'Green Javelin', jest wyjątkowo dekoracyjną rośliną doniczkową o nietypowo wyglądających liściach. Są one ciemnozielone, skierowane ku górze i nieregularnie zwinięte. Wnoszą do mieszkania egzotyczny nastrój.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Epipremnum amplissimumpnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Epipremnum amplissimum, podobnie jak bardziej znane gatunki epipremnum złociste oraz epipremnum pierzaste, jest wiecznie zielonym pnączem, które w swoim naturalnym środowisku wspina się po pniach drzew za pomocą korzeni powietrznych. Wąskie, eliptyczne liście stanowią główną ozdobę rośliny i z czasem zwiększają swoją długość i szerokość.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Epipremnum złociste 'Neon'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zgodnie z nazwą, odmiana 'Neon' epipremnum złocistego przyćmiewa blaskiem inne rośliny. Intensywne przebarwienie liści od jasnozielonego do żółtego spycha sąsiednie kwiaty na drugi plan. Dodatkową elegancką ozdobą są połyskujące powierzchnie blaszek liściowych. Ze względu na długie pędy, epipremnum 'Neon' doskonale nadaje się do doniczek wiszących.
pnącze
Zobacz inne kategorie roślin
Epipremnum – opis, wymagania, uprawa, porady praktyczne
Epipremnum to ciekawy kwiat, który każdy hodować może w mieszkaniu. Roślina ma niewielkie wymagania, więc poradzi z nią sobie nawet amator ogrodnictwa. Epipremnum dzieli się na różne odmiany, które dopasować można do własnych upodobań i potrzeb. Jakie właściwości wykazuje roślina? Na czym polega jej pielęgnacja? Czy podlewanie i rozmnażanie epipremnum jest trudne? Sprawdź najważniejsze informacje!
Czym wyróżnia się epipremnum? Najważniejsze wymagania i pielęgnacja
Charakterystyka i odmiany epipremnum – ważne informacje i wskazówki
Epipremnum pochodzi z egzotycznych Wysp Salomona położonych na Pacyfiku. Właśnie z tamtych stron roślina przywędrowała do Europy, stając się kwiatem ozdobnym. Na szczególną uwagę zasługują liścieepipremnum, które są pstre i bardzo szybko się rozrastają. Ich kształt jest sercowaty, a powierzchnia skórzasta. Liście rośliny są charakterystyczne przez swoje ostre zakończenie. Najbardziej jednak przykuwa uwagę ich kolor, zielono-żółty. Jeśli słońcu uda się dotrzeć do dużej ilości blaszek, liście wybarwią się jeszcze intensywniej. Ostateczna barwa liści zależy oczywiście od odmiany kwiatów i pielęgnacji rośliny na co dzień. Epipremnum ma zdolność do szybkiego wytwarzania nowych pędów, które rosną nawet do 5 m długości. Mogą delikatnie opadać albo całkiem się wić, co sprawia, że epipremnum doskonale wygląda w wiszących kwietnikach albo na wysokich półkach i szafie. Roślina wygląda zjawiskowo na podporach, a także w formie obfitych, spływających kaskad.
Epipremnum nazywane bywa również Aureum. Wiele osób uważa, że to zastępcza nazwa dla rośliny. Inni sądzą, że Aureum jest zupełnie innym gatunkiem. Jakkolwiek by nie było, epipremnum to naprawdę ciekawy kwiat doniczkowy. Jeśli chcesz ozdobić mieszkanie nietuzinkową rośliną, będzie to znakomity wybór. Warto zainwestować w sadzonkę i spróbować samodzielnie wyhodować epipremnum. Właściwości rośliny są niesamowite! Kwiat może samodzielnie filtrować i oczyszczać powietrze, co zostało udowodnione naukowo dzięki wnikliwym badaniom NASA. Epipremnum nie dzieli się na wiele odmian. W zasadzie jest ich bardzo mało na świecie, jednak każda zasługuje na uwagę. Oto kilka najciekawszych odmian epipremnum, które warto mieć w swoim mieszkaniu lub ogrodzie:
- Epipremnum złociste – najbardziej
popularne wśród wszystkich odmian tej rośliny. Jej liście są bardzo duże i
rosną na kształt serca. Gdy na złociste epipremnum pada słońce, na liściach rośliny
pojawiają się kremowo-żółte smugi.
-
Epipremnum Marble Queen –
liście rośliny są żółto-białe i pstre. Czasem pojawiają się na nich zielone
smugi, dodające kwiatu niesamowitego wyglądu.
-
Epipremnum N’Joy – kwiat ma
nieco mniejsze liście od poprzedników. Ich blaszki są pomarszczone i z białymi,
nieregularnymi plamami.
-
Epipremnum
Green Javelin Godzilla – ma mocno skręcone, zielone liście, które rosną
do góry. Są charakterystycznie, spiczasto zakończone. Staraj się nie zostawiać
rośliny na pełnym słońcu. Nie przelewaj też ziemi z tą odmianą, bo mogą zgnić
korzenie.
- Epipremnum Neon – większa niż np. złocista odmiana, ale za to z węższymi liśćmi. Barwa epipremnum Neon jest jaskrawozielona, stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kwiat doskonale komponuje się z nowoczesnymi przestrzeniami ogrodowymi oraz ozdobi każde mieszanie w loftowym stylu. Wiele osób określa odmianę również jako Golden Pothos.
Zanim kupisz sadzonki, powinieneś o tym wiedzieć!
Wiele osób zastanawia się, czy epipremnum jest trujące. Rzeczywiście, to prawda. Epipremnum wytwarza trujący szczawian wapnia, który może zaszkodzić nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Nie poleca się wobec tego hodowania rośliny w domach, gdzie na co dzień przebywają psy i koty oraz małe dzieci. Warto podkreślić, że epipremnum uznaje się jednocześnie za jedną z najlepiej oczyszczających powietrze roślin na świecie. Właśnie dla tych właściwości warto mieć kwiat w domu. Jeśli planujesz hodowlę mimo obecności zwierząt domowych i dzieci, posadź roślinę w miejscu dla nich niedostępnym. Dzięki temu nie narazisz zdrowia najbliższych i zyskasz roślinę, która codziennie będzie filtrować oraz oczyszczać powietrze.
Epipremnum nie jest drogą rośliną. Mniejsze sadzonki kosztują maksymalnie do 15 zł / sztukę. Jeśli zdecydujesz się jednak na kwiat wieloletni lub gotową kompozycję, możesz zapłacić kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset złotych – w zależności od wielkości rośliny. Dlaczego warto hodować epipremnum? Bo uprawa, ukorzenianie, podlewanie i dbanie o roślinę jest bardzo proste. Nawet największy laik doskonale poradzi sobie z kwiatem, o ile dokładnie zapozna się z jego podstawowymi wymaganiami. Roślina oczyszcza powietrze, stanowiąc fantastyczną ozdobę mieszkania. Dzięki niej można nadać dżunglowego klimatu wszystkim pomieszczeniom. Niskie wymagania i wspaniały wygląd epipremnum sprawiają, że roślina doskonała jest dla każdego – nie tylko dla miłośnika roślin.
Ziemia, choroby, przesadzanie – podstawowe wymagania epipremnum
Wymagania i pielęgnacja epipremnum, krok po kroku
Epipremnum ma niewielkie wymagania, dlatego decyduje się na nią coraz więcej osób. Jeśli masz problem z pielęgnacją lub uprawą niektórych roślin, wart postawić właśnie na epipremnum. Kwiat doskonale czuje się na słonecznym stanowisku, jednak nie może być ciągle narażony na działanie promieni. Może rosnąć w półcieniu lub miejscu, do którego wpada rozproszone światło. Musisz tylko pamiętać, że pstrokate epipremnum potrzebuje znacznie więcej słońca niż inne odmiany. Jeśli im go zabraknie, nie będą zachwycać intensywnymi kolorami. Rośliny nie muszą zimować – mogą efektownie rosnąć przez cały rok. Najważniejsze jednak, aby zapewnić im optymalną temperaturę do wzrostu. Idealnie, gdy jest to między 22 a 24 st. C.
Pamiętaj o tym, aby ostrożnie podlewać epipremnum. Roślina nie przepada za suchą ziemią, jednak jeszcze bardziej nie lubi mokrej gleby. Przemoczone korzenie mogą być zabójcze dla kwiatu! Podlewaj więc roślinę często, ale w bardzo małych ilościach. Zalegająca w korzeniach woda może być zabójcza dla epipremnum. Zanim podlejesz roślinę, zawsze dokładnie sprawdź, czy podłoże wyschło. Uprawa kwiatu zimą niemal nie różni się od tego, co trzeba robić przy nim latem. Epipremnum wymaga wówczas jednak bardziej wilgotnego powietrza, gdyż ogrzewanie miejskie może roślinę przesuszać – może być to też dla niej niebezpieczne. Aby nie martwić się o kwiat, ustaw niedaleko rośliny miskę z wodą lub nawilżacz. Poleca się także regularne zraszanie liści, dzięki czemu zimą nie będzie się wysuszać. Epipremnum szybko i silnie wzrasta. Właśnie dlatego należy intensywnie dokarmiać kwiat, zwłaszcza od marca do września. Wówczas powinno się mu podawać nawóz do roślin doniczkowych, w odstępie czasowym najlepiej co ok. 2 tygodnie.
Rozmnażanie i przesadzanie epipremnum – sprawdź, czy robisz to prawidłowo!
Epipremnum dobrze reaguje na przycinanie, bo dzięki temu zabiegowi błyskawicznie wzrasta. Nawet każdego roku ucinać można wobec tego zbyt długie pędy – bez obaw, że roślinie coś się stanie. Pozyskane sadzonki wykorzystać można do rozmnożenia epipremnum. Szybko się ukorzenią, jeśli wstawisz je do wody. Ukorzenione należy wsadzić do uniwersalnej ziemi dla kwiatów doniczkowych. Chcesz przyspieszyć proces ukorzeniania? Możesz dodatkowo wykorzystać tzw. ukorzeniacz.
Przesadzanie rośliny powinno się odbywać co 2 lata. Co ciekawe, w późniejszych stadiach rozwoju wcale nie trzeba wymieniać kwiatom doniczek na większe. W zupełności wystarczające będzie przesadzenie epipremnum do świeżej gleby. Do przesadzenia stosować można zarówno uniwersalną, jak i dedykowaną ziemię do kwiatów doniczkowych. Zadbaj również o dno doniczki, mianowicie solidną warstwę drenażu. Dzięki niej korzenie rośliny się nie przemoczą. Przesadzanie epipremnum powinno się wykonywać wiosną oraz latem, zwłaszcza że kwiat bardzo dobrze to znosi.
Nie zapominaj, że podczas rozmnażania, przesadzania i pielęgnacjiepipremnum należy zachować ostrożność. Mimo że procesy te nie są trudne, trzeba uważać na roślinę – jest trująca. W tkankach epipremnum znajdują się kryształki szczawianu wapnia, będące bardzo niebezpieczne dla ludzi i roślin mających z nimi styczność. Dla bezpieczeństwa lepiej pracować przy roślinie w rękawiczkach.
Tajemnicza nazwa epipremnum nie kryje pod sobą żadnej szczególnie tajemniczej rośliny. To zwykłe pnącze, które na pewno widziałeś nie raz. Ponieważ nie jest szczególnie wymagające, można spotkać je w biurach i budynkach użyteczności publicznej, zresztą kilkanaście lat temu znajdowało się na wyżynach popularności, dlatego można zobaczyć go w wielu domach. Dowiedz się, jak uprawiać epipremnum i jak spełnić wymagania tej wyjątkowej rośliny.
Epipremnum – idealny kwiat do mieszkania
Epipremnum (łac. Epipremnum aureum) – kilka słów o gatunku
Epipremnum złociste pochodzi z Wysp Salomona na Pacyfiku. Stamtąd przywędrowało do Europy już dawno jako ceniona roślina ozdobna. Zachwyca swoim pokrojem – jest naprawdę bardzo ładna. Na dodatek ma wspaniałe, pstre liście, które jeszcze dodają jej niezwykłego uroku. Co ważne, roślina rozrasta się dość szybko. Błyskawicznie tworzy nowe, kanciaste pędy o żółto-zielonym kolorze. Mogą osiągnąć aż 4-5 m długości! Delikatnie opadają lub wiją się, dlatego ta roślina najlepiej prezentuje się na wysokich półkach lub w kwietnikach.
Największą ozdobą rośliny są liście – mają sercowaty kształt i skórzastą powierzchnię. Są ostro zakończone, bardzo charakterystycznie. Ich najważniejszą cechą jest jednak kolor. Są żółtawo-zielone i pstrokate. Im więcej promieni słonecznych dociera do blaszek, tym bardziej efektownie się prezentują. Są naprawdę barwne, chociaż w dużej mierze zależy to od odmiany lub sposobu pielęgnacji. Ta roślina naprawdę wygląda zjawiskowo, zarówno w formie spływających kaskad, jak i na podporach.
W uprawie można spotkać jeszcze jeden gatunek – Epipremnum pinnatum. Jednakże nie wszyscy botanicy zgodzą się z tym, że są to osobne gatunki. Problem leży w nazewnictwie – niektórzy uważają, że ‘Aureum’ to tylko jedna nazwa odmiany Epipremnum pinnatum, inni natomiast, że jest to po prostu inna roślina. Tak czy siak, pod obiema nazwami kryje się wspaniały kwiat doniczkowy. Warto odwiedzić sklep ogrodniczy i kupić chociaż małą sadzonkę, która zdobiłaby półki i szafki. Oba gatunki mają niezwykłe właściwości – epipremnum znalazło się na szczycie listy roślin, które mają zdolność do oczyszczania i filtrowania powietrza. Właściwości te zostały potwierdzone ostatnimi głośnymi badaniami NASA, które wyróżniają 20 roślin doniczkowych odpowiedzialnych za wyłapywanie szkodliwych związków z powietrza.
Najciekawsze odmiany epipremnum
Epipremnum nie doczekało się stworzenia ogromnej liczby nowych odmian. Wręcz przeciwnie, nie jest ich za wiele, ale wszystkie zasługują na uwagę. Podstawowy gatunek, czyli epipremnum złociste, jest najbardziej popularny. Ma duże, zielone liście w kształcie serca, które pod wpływem słońca ozdabiają się żółtawymi, nawet kremowymi smugami ze wszystkich stron.
Kolejną atrakcyjną odmianą jest ‘Marble Queen’. To odmiana o pstrych liściach, które całe są żółto-białe. Czasami mają zielonkawe smugi, które jeszcze dodają im uroku. Na uwagę zasługuje także ‘N’Joy’, odmiana o mniejszych liściach, których blaszki są mocno pomarszczone. Są ozdobione nieregularnymi plamami w białym kolorze. Do nowoczesnych salonów świetnie pasuje także ‘Neon’, czy raczej ‘Golden Pothos’, ponieważ odmiana występuje pod dwiema nazwami. Jest nieco większa niż gatunek, ale ma węższe liście. Co ciekawe, mają one bardzo intensywne wybarwienie – jaskrawozielone, wręcz neonowe, jak pluskawica groniasta. Wspaniale się prezentuje, ale wszystkie odmiany są naprawdę piękne. Dobrym towarzystwem dla nich będzie akant lub fioletowe kwiaty lawendy.
Wymagania epipremnum (łac. Epipremnum aureum) w mieszkaniu
Epipremnum warto hodować chociażby ze względu na małe wymagania. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na uprawę bardziej kapryśnych roślin jak akant czy ginura, której fioletowe kwiaty utrzymują się tylko pod warunkiem zapewnienia dość specyficznego miejsca, epipremnum będzie dla ciebie idealne.
Roślina najlepiej będzie się rozwijać na stanowisku bardzo jasnym. Powinno być ono jednak osłonięte przed bezpośrednim słońcem. Można jednak ustawić ją także w półcieniu, chociaż warto pamiętać, że pstrokate odmiany potrzebują nieco więcej światła – przy braku promieni blaszki tracą intensywność koloru. Epipremnum nie potrzebuje okresu spoczynku i cały rok można uprawiać je w temperaturze 22-24 stopnie, czyli nie nastręcza żadnych problemów. Warto jak najszybciej odwiedzić sklep ogrodniczy i kupić sadzonkę, by zacząć uprawę tego niezwykłego gatunku.
Epipremnum – pielęgnacja krok po kroku
Podlewanie i nawożenie epipremnum
Ostrożnie z podlewaniem epipremnum! Roślina nie lubi ani zbyt suchego, ani zbyt mokrego podłoża. Przede wszystkim jednakże nie lubi mieć przemoczonych korzeni (tak zwanych mokrych nóg), więc zalegająca woda jest dla niej najbardziej zabójcza. Dlatego roślinę należy podlewać często, ale niezbyt obficie. Za każdym razem, przed podlaniem sprawdź, czy podłoże jest już przeschnięte.
Uprawa epipremnum zimą prawie się nie różni od letniej. Roślinie należy jednakże zapewnić bardziej wilgotne powietrze, ponieważ ogrzewanie centralne może je wysuszać. Dlatego w pobliżu doniczki ustaw nawilżacz lub po prostu niewielką miseczkę wypełnioną wodą. Możesz także codziennie zraszać liście.
Z powodu silnego wzrostu epipremnum potrzebuje dokarmiania, i to naprawdę regularnego. W czasie od marca do września nawozy podaje się co dwa tygodnie. Wystarczą zwykłe nawozy do roślin doniczkowych, ale lepiej wybrać te do gatunków o ozdobnych liściach. Mają więcej mikroskładników, które zadbają o wygląd rośliny.
Epipremnum (łac. Epipremnum aureum) – rozmnażanie i przesadzanie
Epipremnum bardzo dobrze znosi cięcie, a ponieważ szybko rośnie, możesz co roku skracać zbyt długie i przeszkadzające pędy bez żadnych obaw. Uzyskane sadzonki można wykorzystać do rozmnażania. Bardzo szybko ukorzeniają się wstawione do wody (chociaż możesz zastosować także ukorzeniacz, by przyspieszyć ten proces). Ukorzenione sadzonki wsadza się do ziemi doniczkowej uniwersalnej, rozmnażanie rośliny trwa zaledwie kilka tygodni.
Przesadzanie wykonuje się średnio co 2 lata, jednakże w późniejszym czasie nie trzeba wymieniać doniczek na większe – wystarczy przesadzić roślinę do świeżego podłoża. Stosuje się zwykłą ziemię uniwersalną lub do kwiatów doniczkowych. Warto zadbać także o warstwę drenażu na dnie doniczki – dzięki temu epipremnum nie będzie narażone na przemoczenie korzeni. Przesadzanie wykonuje się wiosną lub latem. Roślina dość dobrze je znosi.
W czasie wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych zachowaj szczególną ostrożność. Warto wiedzieć, że roślina ma właściwości trujące – w jej tkankach znajdują się kryształki szczawianu wapnia, niebezpiecznego dla ludzi i zwierząt domowych. W kontakcie ze skórą mogą pojawić się uczulenia i podrażnienia. Wszelkie prace przy epipremnum wykonuj w rękawiczkach.