Epipremnum

Epipremnum

Epipremnum to ciekawa roślina do domu, która cieszy się coraz większą popularnością. To pnącze, które nie ma specjalnych wymagań uprawowych i pielęgnacyjnych. Bardzo często spotkać można epipremnum w budynkach użyteczności publicznej lub biurach. Roślina pochodzi z Wysp Salomona na Pacyfiku. W Europie uprawia się ją głównie jako ozdobną, choć epipremnum ma również właściwości oczyszczające powietrze z toksyn. Kwiat doskonale wygląda w kwietnikach i na wysokich półkach, efektownie ozdabiając każde pomieszczenie.

Epipremnum - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Epipremnum – opis, wymagania, uprawa, porady praktyczne

Epipremnum to ciekawy kwiat, który każdy hodować może w mieszkaniu. Roślina ma niewielkie wymagania, więc poradzi z nią sobie nawet amator ogrodnictwa. Epipremnum dzieli się na różne odmiany, które dopasować można do własnych upodobań i potrzeb. Jakie właściwości wykazuje roślina? Na czym polega jej pielęgnacja? Czy podlewanie i rozmnażanie epipremnum jest trudne? Sprawdź najważniejsze informacje!

Czym wyróżnia się epipremnum? Najważniejsze wymagania i pielęgnacja

Charakterystyka i odmiany epipremnum – ważne informacje i wskazówki

Epipremnum pochodzi z egzotycznych Wysp Salomona położonych na Pacyfiku. Właśnie z tamtych stron roślina przywędrowała do Europy, stając się kwiatem ozdobnym. Na szczególną uwagę zasługują liścieepipremnum, które są pstre i bardzo szybko się rozrastają. Ich kształt jest sercowaty, a powierzchnia skórzasta. Liście rośliny są charakterystyczne przez swoje ostre zakończenie. Najbardziej jednak przykuwa uwagę ich kolor, zielono-żółty. Jeśli słońcu uda się dotrzeć do dużej ilości blaszek, liście wybarwią się jeszcze intensywniej. Ostateczna barwa liści zależy oczywiście od odmiany kwiatów i pielęgnacji rośliny na co dzień. Epipremnum ma zdolność do szybkiego wytwarzania nowych pędów, które rosną nawet do 5 m długości. Mogą delikatnie opadać albo całkiem się wić, co sprawia, że epipremnum doskonale wygląda w wiszących kwietnikach albo na wysokich półkach i szafie. Roślina wygląda zjawiskowo na podporach, a także w formie obfitych, spływających kaskad.

Epipremnum nazywane bywa również Aureum. Wiele osób uważa, że to zastępcza nazwa dla rośliny. Inni sądzą, że Aureum jest zupełnie innym gatunkiem. Jakkolwiek by nie było, epipremnum to naprawdę ciekawy kwiat doniczkowy. Jeśli chcesz ozdobić mieszkanie nietuzinkową rośliną, będzie to znakomity wybór. Warto zainwestować w sadzonkę i spróbować samodzielnie wyhodować epipremnum. Właściwości rośliny są niesamowite! Kwiat może samodzielnie filtrować i oczyszczać powietrze, co zostało udowodnione naukowo dzięki wnikliwym badaniom NASA. Epipremnum nie dzieli się na wiele odmian. W zasadzie jest ich bardzo mało na świecie, jednak każda zasługuje na uwagę. Oto kilka najciekawszych odmian epipremnum, które warto mieć w swoim mieszkaniu lub ogrodzie:

  • Epipremnum złociste – najbardziej popularne wśród wszystkich odmian tej rośliny. Jej liście są bardzo duże i rosną na kształt serca. Gdy na złociste epipremnum pada słońce, na liściach rośliny pojawiają się kremowo-żółte smugi.
  • Epipremnum Marble Queen – liście rośliny są żółto-białe i pstre. Czasem pojawiają się na nich zielone smugi, dodające kwiatu niesamowitego wyglądu.
  • Epipremnum N’Joy – kwiat ma nieco mniejsze liście od poprzedników. Ich blaszki są pomarszczone i z białymi, nieregularnymi plamami.
  • Epipremnum Green Javelin Godzilla – ma mocno skręcone, zielone liście, które rosną do góry. Są charakterystycznie, spiczasto zakończone. Staraj się nie zostawiać rośliny na pełnym słońcu. Nie przelewaj też ziemi z tą odmianą, bo mogą zgnić korzenie.
  • Epipremnum Neon – większa niż np. złocista odmiana, ale za to z węższymi liśćmi. Barwa epipremnum Neon jest jaskrawozielona, stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kwiat doskonale komponuje się z nowoczesnymi przestrzeniami ogrodowymi oraz ozdobi każde mieszanie w loftowym stylu. Wiele osób określa odmianę również jako Golden Pothos.

Zanim kupisz sadzonki, powinieneś o tym wiedzieć!

Wiele osób zastanawia się, czy epipremnum jest trujące. Rzeczywiście, to prawda. Epipremnum wytwarza trujący szczawian wapnia, który może zaszkodzić nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Nie poleca się wobec tego hodowania rośliny w domach, gdzie na co dzień przebywają psy i koty oraz małe dzieci. Warto podkreślić, że epipremnum uznaje się jednocześnie za jedną z najlepiej oczyszczających powietrze roślin na świecie. Właśnie dla tych właściwości warto mieć kwiat w domu. Jeśli planujesz hodowlę mimo obecności zwierząt domowych i dzieci, posadź roślinę w miejscu dla nich niedostępnym. Dzięki temu nie narazisz zdrowia najbliższych i zyskasz roślinę, która codziennie będzie filtrować oraz oczyszczać powietrze.

Epipremnum nie jest drogą rośliną. Mniejsze sadzonki kosztują maksymalnie do 15 zł / sztukę. Jeśli zdecydujesz się jednak na kwiat wieloletni lub gotową kompozycję, możesz zapłacić kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset złotych – w zależności od wielkości rośliny. Dlaczego warto hodować epipremnum? Bo uprawa, ukorzenianie, podlewanie i dbanie o roślinę jest bardzo proste. Nawet największy laik doskonale poradzi sobie z kwiatem, o ile dokładnie zapozna się z jego podstawowymi wymaganiami. Roślina oczyszcza powietrze, stanowiąc fantastyczną ozdobę mieszkania. Dzięki niej można nadać dżunglowego klimatu wszystkim pomieszczeniom. Niskie wymagania i wspaniały wygląd epipremnum sprawiają, że roślina doskonała jest dla każdego – nie tylko dla miłośnika roślin.

Ziemia, choroby, przesadzanie – podstawowe wymagania epipremnum

Wymagania i pielęgnacja epipremnum, krok po kroku

Epipremnum ma niewielkie wymagania, dlatego decyduje się na nią coraz więcej osób. Jeśli masz problem z pielęgnacją lub uprawą niektórych roślin, wart postawić właśnie na epipremnum. Kwiat doskonale czuje się na słonecznym stanowisku, jednak nie może być ciągle narażony na działanie promieni. Może rosnąć w półcieniu lub miejscu, do którego wpada rozproszone światło. Musisz tylko pamiętać, że pstrokate epipremnum potrzebuje znacznie więcej słońca niż inne odmiany. Jeśli im go zabraknie, nie będą zachwycać intensywnymi kolorami. Rośliny nie muszą zimować – mogą efektownie rosnąć przez cały rok. Najważniejsze jednak, aby zapewnić im optymalną temperaturę do wzrostu. Idealnie, gdy jest to między 22 a 24 st. C.

Pamiętaj o tym, aby ostrożnie podlewać epipremnum. Roślina nie przepada za suchą ziemią, jednak jeszcze bardziej nie lubi mokrej gleby. Przemoczone korzenie mogą być zabójcze dla kwiatu! Podlewaj więc roślinę często, ale w bardzo małych ilościach. Zalegająca w korzeniach woda może być zabójcza dla epipremnum. Zanim podlejesz roślinę, zawsze dokładnie sprawdź, czy podłoże wyschło. Uprawa kwiatu zimą niemal nie różni się od tego, co trzeba robić przy nim latem. Epipremnum wymaga wówczas jednak bardziej wilgotnego powietrza, gdyż ogrzewanie miejskie może roślinę przesuszać – może być to też dla niej niebezpieczne. Aby nie martwić się o kwiat, ustaw niedaleko rośliny miskę z wodą lub nawilżacz. Poleca się także regularne zraszanie liści, dzięki czemu zimą nie będzie się wysuszać. Epipremnum szybko i silnie wzrasta. Właśnie dlatego należy intensywnie dokarmiać kwiat, zwłaszcza od marca do września. Wówczas powinno się mu podawać nawóz do roślin doniczkowych, w odstępie czasowym najlepiej co ok. 2 tygodnie.

Rozmnażanie i przesadzanie epipremnum – sprawdź, czy robisz to prawidłowo!

Epipremnum dobrze reaguje na przycinanie, bo dzięki temu zabiegowi błyskawicznie wzrasta. Nawet każdego roku ucinać można wobec tego zbyt długie pędy – bez obaw, że roślinie coś się stanie. Pozyskane sadzonki wykorzystać można do rozmnożenia epipremnum. Szybko się ukorzenią, jeśli wstawisz je do wody. Ukorzenione należy wsadzić do uniwersalnej ziemi dla kwiatów doniczkowych. Chcesz przyspieszyć proces ukorzeniania? Możesz dodatkowo wykorzystać tzw. ukorzeniacz.

Przesadzanie rośliny powinno się odbywać co 2 lata. Co ciekawe, w późniejszych stadiach rozwoju wcale nie trzeba wymieniać kwiatom doniczek na większe. W zupełności wystarczające będzie przesadzenie epipremnum do świeżej gleby. Do przesadzenia stosować można zarówno uniwersalną, jak i dedykowaną ziemię do kwiatów doniczkowych. Zadbaj również o dno doniczki, mianowicie solidną warstwę drenażu. Dzięki niej korzenie rośliny się nie przemoczą. Przesadzanie epipremnum powinno się wykonywać wiosną oraz latem, zwłaszcza że kwiat bardzo dobrze to znosi.

Nie zapominaj, że podczas rozmnażania, przesadzania i pielęgnacjiepipremnum należy zachować ostrożność. Mimo że procesy te nie są trudne, trzeba uważać na roślinę – jest trująca. W tkankach epipremnum znajdują się kryształki szczawianu wapnia, będące bardzo niebezpieczne dla ludzi i roślin mających z nimi styczność. Dla bezpieczeństwa lepiej pracować przy roślinie w rękawiczkach.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto