Farbownik - najpopularniejsze rośliny
Zobacz inne kategorie roślin
Farbownik - opis, występowanie, uprawa, właściwości
Pięknie kwitnący ogród, to marzenie niejednego właściciela posesji z domem jednorodzinnym, a nawet działki poza miastem. Jeżeli chcesz wzbogacić swój kawałek ziemi o pięknie kwitnące kwiaty, to świetnym pomysłem będzie farbownik. Dobrze jest sprawdzić, jakie stanowisko należy zapewnić tej roślinie, a także jakie posiada ona właściwości zdrowotne.
Farbownik - opis
Rośliny w zależności od gatunku dorastają maksymalnie do 150 cm wysokości. Najczęściej posiadają skrętoległe liście, które wyróżniają się całym brzegiem. Okres kwitnienia farbownika jest bardzo długi, ponieważ zaczyna się już w maju i może trwać nawet do października. W tym czasie pojawiają się nieduże kwiaty, które przybierają kolor fioletowy, niebieskawy, biały, czy też żółty.
Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce w postaci rozłupni. Jest to bylina, która świetnie sprawdzi się w przypadku ogrodów naturalistycznych. Ponadto sadzonki możemy posadzić także na skalniaki, bądź po prostu na rabaty kwiatowe. Farbownik jest rośliną, którą możemy uprawiać także w pojemnikach.
Popularne gatunki farbownika
Na terenie Polski możemy w warunkach naturalnych spotkać dwa gatunki farbnika. Do nich zalicza się:
- Farbownik polny (Anchusa arvensis) - roślina dorastająca do ok. 45 cm. W okresie od maja do września pojawiają się kwiaty o niebiesko-fioletowym zabarwieniu. Najczęściej gatunek ten traktowany jest jako chwast.
- Farbownik lekarski (Anchusa officinalis) - niepozorna bylina dorastająca do ok. 90 cm wysokości. W okresie kwitnienia pojawiają się drobne kwiaty o fioletowoniebieskim zabarwieniu. Farbownik lekarski posiada cenne właściwości lecznicze, ze względu na zawartość m.in. choliny, kwasu krzemowego, czy też alkaloidów.
Farbownik lazurowy spotykany jest w następujących odmianach:
- Royal Blue - niezbyt wysoka odmiana, która dorasta maksymalnie do 40 cm wysokości
- Opal - odmiana wyróżniająca się kwiatami o jasnoniebieskim odcieniu
- Dropmore - odmiana o niebieskich kwiatach, która dorasta do ok. 120 cm wysokości
- Loddon Royalist - odmiana wyróżniająca się ciemnoniebieskim zabarwieniem kwiatów
Jakie wymagania uprawowe mają sadzonki farbownika?
Już wiemy, że najczęściej wybieranym gatunkiem jest farbownik lazurowy. Najlepiej będzie się on rozwijał, jeżeli zapewnimy mu słoneczne stanowisko. Roślina doskonale radzi sobie na przepuszczalnym i wapiennym podłożu. Sadzonki, które przytniemy pod koniec kwitnienia, mogą ponownie obrodzić w kwiaty w sezonie jesiennym.
Zapewniając farbownikowi lazurowemu odpowiednie stanowisko, możemy roślinę pozostawić samą sobie. Ponieważ jest to gatunek wyjątkowo odporny na suszę. Ponadto nie musimy się martwić żadnymi dodatkowymi zabiegami przed sezonem zimowym, ponieważ jest to roślina mrozoodporna. Dodatkową zaletą farbownika lazurowego jest to, iż rzadko choruje, a także raczej nie jest atakowany przez żadne szkodniki.
Farbownik lekarski - właściwości zdrowotne
Chociaż najczęściej farbownik pojawia się w naszych ogrodach jako roślina ozdobna, to jednak nie powinniśmy zapominać także o cennych właściwościach leczniczych farbownika lekarskiego. Gatunek ten jest jadalny. Najbardziej cenione są liście, które stanowią niesamowite źródło witaminy C. Ponadto roślina zawiera w sobie witaminę B4, określaną mianem choliny.
Ziele farbownika lekarskiego stosuje się zewnętrznie oraz wewnętrznie. Przygotowany napar doskonale działa wykrztuśnie. Ponadto jest to ziele działające napotnie, co doskonale sprawdzi się przy gorączce. Warto również zastosować farbownik lekarski w przypadku różnego rodzaju przypadłości skórnych. Maści zawierające wyciąg z tego ziela, doskonale działają na trądzik, a także stany zapalne na skórze. Stosując farbownik lekarski należy pamiętać o tym, iż jego nadmiar może wywołać efekty uboczne.
Farbownik w ogrodzie. Zobacz, jak uprawiać farbownik lazurowy, a także jakie właściwości zdrowotne posiada farbownik lekarski, a także w jaki sposób rozmnażać sadzonki.