Fitonia

Ilustracja fitonia

Fitonia to kolorowa roślina doniczkowa, która wyróżnia się niezwykle dekoracyjnymi listkami. Jej największy urok leży w niewielkich rozmiarach. To maleńka roślina złożona z drobnych listków ozdobionych siecią kolorowego unerwienia. Fitonie to mało wymagające rośliny doniczkowe, które sprawdzają się w uprawie w domu. Nie mają większych wymagań, trzeba tylko pamiętać o ich regularnym nawadnianiu, by pięknie się rozwijały. Drobne roślinki pochodzą z lasów tropikalnych, dlatego trzeba im zapewnić odpowiednie warunki siedliskowe.

Fitonia - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Fitonia - opis, zdjęcia, wymagania, uprawa, praktyczne porady

Fitonia to roślina o doskonale znanej historii. W uprawie doniczkowej pojawiła się w XIX wieku, kiedy to została opisana w książce Conversations on Botany Sarah Mary i Elizabeth Fitton. To właśnie tym botaniczkom roślina zawdzięcza swoją nazwę. Została znaleziona w dżungli Peru, ale szybko przeniosła się do domów w całej Europie. Okazuje się bowiem, że to wdzięczna i stosunkowo prosta w uprawie roślina doniczkowa.

Fitonia – charakterystyka rośliny

Fitonia to bardzo drobna, delikatna roślina. W zależności od odmiany może mieć od 10 do 50 cm wysokości. Na pokrój płożący, co sprawia, że wydaje się jeszcze mniejsza. Jej największą ozdobą są jajowate liście, parami ułożone na wijących się pędach. Jej kwiaty są drobne i mało ozdobne, zresztą w uprawie domowej prawie nie występują. Za to liście naprawdę pięknie się prezentują i zwracają na siebie uwagę.

W zależności od odmiany, fitonie mogą być ciemnozielone, oliwkowe, seledynowe, a nawet białe i różowe. Pięknie wyglądają także dlatego, że liście fitonii zdobi wyraźne, często kolorowe lub kontrastowe unerwienie. Fitonie zyskały na popularności w ostatnich latach, ponieważ idealnie komponują się z innymi roślinami, a ze względu na niewielkie rozmiary, świetnie sprawdzają się do kompozycji w słoiku.

Odmiany fitonii

Fitonia to rodzaj obejmujący tylko dwa gatunki. W domu hoduje się przedstawicieli fitonii żyłkowanej Fittonia albivenis. Oczywiście w przyrodzie naturalnie wiele kolorów rośliny nie występuje. Jednak w hodowli jest ich mnóstwo, botanicy stworzyli dziesiątki najpiękniejszych odmian. Fitonie są bardzo popularne i bez problemu można kupić je w dowolnym sklepie ogrodniczym, markecie czy dyskoncie. Zazwyczaj sprzedawcy nie podają nazw odmian, jednak warto poznać kilka, jeśli chcesz naleźć te ciekawsze w profesjonalnych sklepach ogrodniczych.

Do najbardziej charakterystycznych odmian fitonii należą:

  • ‘Lemon’ – mini roślinka, która dorasta do 20 cm wysokości i ma cytrynowożółte liście,
  • ‘Zalm Forest Flame’ – lancetowate liście o zielonym marginesie i wyraźnie różowym unerwieniu na ciemnozielonej blaszce. Różowych nerwów jest tak dużo, że wyglądają jak mozaika;
  • ‘Pink Special’ -  także różowa odmiana o wyraźnym unerwieniu, jedna z najbardziej popularnych;
  • ‘Red Angel’ – odmiana o dwubarwnej blaszce liściowej – jasnozielonej i oliwkowej, która jest przełamana czerwonymi plamkami. To także odmiana mini, która dorasta do 20 cm wysokości;
  • ‘Anne White’ – jak sama nazwa wskazuje, ta fitonia ma białą mozaikę na liściach, które są ciemnozielone.

Fitonia – wymagania i stanowisko

Fitonia ma określone warunki, w których rośnie najlepiej. Jednak niewielkie wahania środowiskowe nie powinny jej zaszkodzić. Te kwiaty doniczkowe lubią jasne stanowisko, ale w lekko zacienionym także przetrwają, mogą rozwijać się nieco wolniej. Najważniejsze jest unikanie bezpośredniego nasłonecznienia, ponieważ na delikatnych liściach fitonii mogą pojawiać się przebarwienia.

Uprawa w domu wymaga zapewnienia roślinie odpowiedniego podłoża. Najlepiej sprawdza się żyzna, przepuszczalna gleba do kwiatów doniczkowych. Warto jednak sprawdzić jej kwaśność – powinna mieć obojętny lub lekko kwaśny odczyn pH. W przeciwnym razie doniczkowe fitonie mogą chorować. Jest to roślina idealna do uprawy w warunkach domowych, ponieważ lubi mieć stałą temperaturę powietrza. W zimie świetnie będzie się czuła nawet w ogrzewanych pomieszczeniach, pod warunkiem, że zapewni jej się odpowiednie nawilżenie.

Pielęgnacja fitonii w doniczce

Pielęgnacja fitonii skupia się przede wszystkim na podlewaniu. Pod tym względem nasza miniaturowa, kolorowa księżniczka może być trochę kapryśna. Lubi mieć wilgotne podłoże… ale nie za wilgotne, bo wtedy gnije. Nie może mieć zbyt sucho, ponieważ szybko zwija liście i całe pędy. Na szczęście fitonia świetnie się z nami komunikuje. Kiedy tylko ma za sucho, lekko opuszcza liście i gałązki, które unoszą się, kiedy dostanie trochę wody. Ale uwaga – zawsze może być ten moment, kiedy fitonia zaschnie o jeden raz za dużo i już się więcej nie podniesie.

Rozmnażanie przeprowadza się stosunkowo łatwo, uszczykując pędy wierzchołkowe na wysokości 5 cm. Następnie ściąga się dolne liście, a pędy wsadza do ziemi uniwersalnej. Rozmnażanie fitonii jest dość szybkie, a uszczykiwanie może także pomóc odmłodzić roślinę mateczną.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto