Gazanie

Ilustracja gazanie

Gazania to wieloletnia bylina pochodząca z Afryki. Gatunkiem uprawowym, hodowanym jako roślina dekoracyjna, jest gazania lśniąca, która posiada też liczne odmiany wyhodowane przez człowieka. Tworzy gęste kępy o wysokości do 30 cm, z których wyrastają wąskie liście i liczne kwiaty na łodyżkach. Zapewnia długie i obfite kwitnienie przez cały sezon. Kwiaty w ciepłych kolorach od kremowego do czerwonego. Niektóre odmiany mają ciemniejszy pasek wzdłuż płatków. W Polsce gazanie uprawiane są jako rośliny jednoroczne, głównie do pojemników, na balkon. Ich samodzielne rozmnażanie i zimowanie rzadko się udaje.

Gazanie - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Gazanie - odmiany, opis, wymagania, sadzenie, pielęgnacja

Jaki kwiat balkonowy zapewni ci długie kwitnienie przez cały sezon? Co wybrać, jeśli szukasz rośliny na południowy, nasłoneczniony balkon? Dobrym rozwiązaniem będzie kwiat gazanii, który w ostatnich latach stał się bardzo popularny w naszym kraju. Gazanie są łatwe w uprawie, niewymagające i zapewniają ozdobę balkonu przez cały sezon. Wyjaśniamy na czym polega uprawa gazanii na balkonie i doradzamy jak ją pielęgnować, aby pięknie i długo kwitła.

Gazanie - piękne kwiaty do sadzenia na balkonie

Jak wyglądają gazanie - gatunki i odmiany

Szukasz pięknych, łatwych w uprawie, kwiatów do pojemników na południowy balkon, gdzie słońce mocno operuje. W ostatnich latach coraz bardziej popularne są pochodzące z Afryki gazanie. Rośliny te tworzą gęste, ukwiecone kępy, które ładnie wypełniają pojemnik. Niestety w naszym klimacie udają się tylko jako rośliny jednoroczne.

Gazania to wieloletnia bylina, która należy do rodziny astrowatych i w naturze rośnie w Południowej Afryce i na tropikalnych obszarach Afryki. Z powodu dekoracyjnych kwiatów, gazanie uprawiane są jako ozdobne rośliny ogrodowe. Odmiany uprawne, ozdobne noszą wspólną nazwę gazanii lśniącej i powstały poprzez krzyżowanie różnych gatunków gazanii.

Szczególnymi walorami estetycznymi odznacza się kwiat gazanii. Kwiaty zebrane są w duże koszyczki o średnicy 8 cm. Dookoła ciemniejszego środka ułożone są wąskie płatki w kolorach białym, żółtym, pomarańczowym, różowym, czerwonym oraz w odcieniach tych kolorów. Odmiany gazanii ubarwione są w kombinacji tych kolorów. Często od nasady płatków ciągnie się ciemniejszy pasek, dzięki czemu kwiaty są dwukolorowe, a nawet trzykolorowe.

Liście gazanii są podłużne, z wierzchu ciemnozielone i błyszczące, od spodu zaś szare pokryte kutnerem. Jest to nieduża wieloletnia bylina dorastająca do 30 cm wysokości. Rośnie w gęstych kępach, z których wyrastają kwiaty na niedługich łodyżkach. Roślina ta zapewnia długie kwitnienie od końca czerwca do późnej jesieni. Warto wiedzieć, że kwiaty gazanii otwierają się tylko w ciągu dnia w ciepłe, słoneczne dni. W czasie pochmurnej, deszczowej pogody pozostają zamknięte.

Odmiany gazanii różnią się kolorami kwiatów, kolorem liści i wielkością. Istnieją odmiany małe i karłowe nadające się doskonale do uprawy w pojemnikach.

Gazanie - zastosowanie w ogrodzie i na balkonie

Gazanie znajdują zastosowanie głównie jako rośliny ozdobne o ozdobnych kwiatach i liściach. W krajach o ciepłym klimacie uprawia się gazanie w ogrodzie, jako rośliny rabatowe, na skalniaki i do pojemników. Jako rośliny ozdobne uprawia się głównie mieszance i kultywary tej rośliny.

W Polsce gazania znajduje zastosowanie głównie jako ozdobna, jednoroczna roślina na balkon. Gazania tworzy zwarte kępy, które świetnie pokrywają ziemię tworząc gęsty dywan kwiatowy. Sprawdzają się zarówno na rabaty, jak i rośliny okrywowe. Niestety w naszym klimacie rzadko uprawiamy gazanię w ogrodzie, z uwagi na ceny sadzonek. Praktycznie nie ma możliwości samodzielnego rozmnażania gazanii. Kępy gazanii nie rozrastają się zbytnio i do obsadzenia grządek potrzeba dużej ilości sadzonek. Dlatego też kwiaty te są głównie wykorzystywane jako rośliny sadzone w pojemnikach, na tarasie i na balkonie.

Gazania świetnie sprawdza się do ozdoby południowego, mocno nasłonecznionego balkonu, gdzie zapewnia kwitnienie przez cały sezon. Kwitnienie gazanii przerywają przymrozki, kiedy to roślinę trzeba wyrzucić, gdyż nie ma ona możliwości przezimowania na balkonie. W październiku lub listopadzie można przenieść doniczki z gazanią do mieszkania lub na klatkę schodową, gdzie jeszcze przez jakiś czas można cieszyć się pięknymi kwiatami. Nie trwa to jednak długo, gdyż roślina wkrótce przestaje kwitnąć, liście żółkną i roślina zaczyna zamierać.

Uprawa gazanii - podlewanie, stanowisko, zimowanie

Jak uprawiać gazanie na balkonie

Gazanie są idealnymi roślinami na południowy, silnie nasłoneczniony balkon. Jest to także roślina łatwa w uprawie i nie wymagające zabiegów pielęgnacyjnych, jak częste podlewanie czy nawożenie. Jest też odporna na szkodniki i choroby roślin. Pielęgnowanie polega na usuwaniu przekwitłych kwiatów i sprawdzaniu czy podłoże nie wyschło w czasie upału.

Gazanie nie lubią nadmiaru wody w doniczce. Jednak w czasie suszy wymagane jest regularne podlewanie. Najlepiej jest podlać roślinę obficie, a następnie, przed kolejnym podlewaniem, odczekać aż ziemia przeschnie.

Wymagania uprawowe:

  • stanowisko słoneczne,
  • podłoże przepuszczalne, suche, piaszczyste, żyzne,
  • umiarkowane podlewanie,
  • ziemia umiarkowanie sucha,
  • bardziej intensywne podlewanie w czasie suszy,

Zimowanie i rozmnażanie gazanii

W swoim naturalnym klimacie jest to wieloletnia bylina. W Polsce, z uwagi na klimat, możliwa jest jedynie uprawa gazanii jako rośliny jednorocznej. Możliwe jest zimowanie gazanii, jednak nie gwarantuje to, że roślina przetrwa. Przed nastaniem przymrozków można roślinę przenieść do widnego i chłodnego pomieszczenie. Gazania zimuje w temperaturze 5 - 10 stopni. Podlewamy od czasu do czasu, tak aby bryła korzeniowa całkowicie nie wyschła. Na wiosnę stopniowo budzimy roślinę przez częściejsze podlewanie i przeniesienie najpierw do cieplejszego pomieszczenia. Na balkon wynosimy dopiero w maju, po ostatnich przymrozkach.

Gazanie rozmnażamy z nasion wysiewanych wczesną wiosną. Można również rozmnażać przez podział kęp. Jednak w naszym klimacie samodzielne rozmnażanie rzadko się udaje. Dostępne na rynku sadzonki uzyskiwane są przez wyspecjalizowanych i doświadczonych ogrodników. Sadzonki po zakupie od razu przesadzamy do ziemi w skrzynkach balkonowych.

Gazanie to afrykańskie byliny wieloletnie, które w Polsce uprawia się jako rośliny jednoroczne, głównie w pojemnikach na balkon. Są to rośliny łatwe w uprawie, idealne na mocno nasłoneczniony balkon południowy.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto