Gęsiówka

Ilustracja gęsiówka

Gęsiówka to zimozielona bylina, która charakteryzuje się gęstymi poduszkami. Wiosną całe obsypane są białymi kwiatuszkami. Nie jest to samodzielny gatunek, zwłaszcza najpopularniejsza gęsiówka kaukaska. Stanowi podgatunek gęsiówki alpejskiej. Mimo że niektórym ciężko dokładnie sklasyfikować gęsiówkę, w żadnym wypadku nie odbiera to roślinie popularności. Gęsiówka w Polsce znana jest głównie jako bylina ozdobna. Idealnie nadaje się m.in. na kwiatowe rabaty i ogrody skalne.

Gęsiówka - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Gęsiówka – opis, zdjęcia, występowanie, wymagania, uprawa

Gęsiówka to popularna bylina w Polsce. Jest niewielka i należy do rodziny kapustowatych. Roślina często pojawia się w naszych ogrodach. Jakie odmiany gęsiówki są najpopularniejsze? Czy uprawa oraz wysiew nasion rośliny jest trudnym zadaniem? Jakie stanowisko będzie najlepsze dla gęsiówki? Sprawdź najważniejsze informacje na temat gęsiówek.

Gęsiówka – najlepsze stanowisko, odmiany i uprawa, krok po kroku

Co warto wiedzieć o gęsiówce? Podstawowe informacje na temat rośliny

Niewielka bylina należąca do rodziny kapustowatych. Naturalnie rośnie głównie w klimacie umiarkowanym, m.in. w Azji Środkowej, Europie Południowej i Afryce Północnej. Gęsiówka to długowieczny kwiat, którego występowanie zaobserwować można nawet na Kaukazie. Polacy bardzo często i chętnie hodują gęsiówkę w ogrodzie. Czasami jednak nawet w naszym kraju gęsiówka pojawia się jako dzikorosnąca roślina. Gęsiówka jest niska, ponieważ dorasta zaledwie do 15 cm wysokości. To zimozielona bylina okrywowa, wyróżniająca się drewniejącymi u podstawy, rozgałęzionymi i licznymi pędami. Wszystkie są elastyczne i poryte owłosionymi, miękkimi, szarozielonymi oraz ząbkowanymi liśćmi. Charakteryzują się ząbkowanymi brzegami. Byliny tworzą poduszkowatą kępę, która zbiera się ponad ziemią. Kępa ta nie jest ekspansywna.

Liście gęsiówki bez problemu utrzymują się nawet podczas całej zimy. Podczas kwitnienia na roślinie pojawiają się białe, groniaste kwiatostany. Płatki gęsiówki układają się promieniście. Każdy ma długość ok. 9-15 mm. Kwiat rozwija się wiosną, dokładnie od marca do kwietnia. Czasami okres ten wydłuża się nawet do maja. Roślina kwitnie obficie – na tyle, że potrafi przysłonić niemal całe liście. Nadaje to jednak bylinie niesamowitego, wyjątkowego uroku. Kwiaty bywają nie tylko białe, ale też różowe. Są drobne, czteropłatkowe i zebrane na szczytach łodyżek. Wyglądają naprawdę przepięknie, dlatego wiele osób decyduje się przyozdabiać nimi swój ogród. Warto dodać, że gatunek jest w pełni mrozoodporny. Najpiękniejsze odmiany gęsiówki bez problemu mogą być hodowane nawet w chłodniejszych częściach naszego kraju. Na zimę muszą jednak zostać okryte.

Najciekawsze odmiany gęsiówki – które z nich warto mieć w ogrodzie?

Gęsiówka dzieli się na wiele ciekawych odmian. Wśród nich wyróżnić można co najmniej kilka, które polecane są do uprawy w ogrodzie. Sprawdź, które z nich warto samodzielnie uprawiać!

  • Variegata – odmiana wyróżnia się szaro-zielonymi liśćmi, które mają białe brzegi oraz kwiaty. Okres kwitnienia zaczyna się mniej więcej od marca. Wysokość rośliny oscyluje zwykle wokół 10 cm. Variegata rośnie powoli, dzięki czemu idealnie sprawdza się jako roślina ozdobna na mniejsze rabaty, obwódki i w ogrodach skalnych.
  • Plena – odmiana o szaro-zielonych liściach, a także pełnych kwiatach w białym kolorze. Gęsiówka może urosnąć do 10 cm wysokości. Budowa i układ kwiatów rośliny niektórym do złudzenia przypomina... lewkonie. Gęsiówki Plena nie pachną jednak tak specyficznie, jak kwiaty, do których są podobne. Kwiaty rozwijają się w marcu, utrzymując aż do zimy. Odmiana najlepiej poradzi sobie w półcieniu.
  • Rosea – odmiana o różowych kwiatach i szaro-zielonych liściach. Bylina jest niska, ponieważ rośnie maksymalnie do 15 cm wysokości. Pierwsze kwiaty pojawiają się w okolicy kwietnia, czyli stosunkowo później niż u poprzednich odmian. Rosea może być rozmnażana z nasion.
  • Compinkie – odmiana o ciemnoróżowych kwiatach i szaro-zielonych liściach. Kwiaty tej odmiany mają maksymalnie 1,5 cm średnicy. Pojawiają się na roślinie od marca do kwietnia. Liście z kolei są ząbkowane i owalne – mają ok. 4 cm długości. Roślina osiąga do 15 cm wysokości, więc nie jest wysoka.
  • Snowcap – wyróżnia się białymi kwiatami i jasnozielonymi liśćmi. Jako jedna z nielicznych gęsiówek rośnie od 15 do 20 cm. Może więc pochwalić się nieco większym wzrostem niż pozostałe odmiany.

Do pozostałych, ale równie popularnych gęsiówek, z pewnością zaliczyć można m.in. Pixie Cream. To odmiana o kremowobiałych kwiatach i szaro-zielonych liściach. Jest też np. Little Treasure Deep Rose, czyli karłowa odmiana z ciemnoróżowymi kwiatami oraz szaro-zielonymi liśćmi.

Jak wygląda hodowla gęsiówki? Wysiew, rozmnażanie i zastosowanie

Wymagania i uprawa gęsiówki, krok po kroku

Większość odmian gęsiówki preferuje dobrze nasłonecznione stanowiska. Rośliny doskonale czują się również w łatwo przepuszczalnym podłożu. Jeśli gęsiówka będzie rozwijać się w cieniu, najprawdopodobniej słabo rozkwitnie. Posadzenie jej w takim miejscu raczej nie przyniesie oczekiwanych efektów. W uprawie najlepiej sprawdzą się mało żyzne, wapienne gleby, które są umiarkowanie wilgotne. Gęsiówce nie służy nadmiar wody, więc powinno się podlewać ją jedynie sporadycznie. Niestety, ale przelanie kwiatu grozi jego obumarciem. Co warto wiedzieć na temat uprawy gęsiówki? Oto kilka najważniejszych punktów, o których nie wolno zapominać:

  1. Uprawę rośliny powinno się zacząć od sadzenia kęp, najlepiej w odstępach ok. 25 cm z każdej strony.
  2. Niektórzy decydują się na siew. Można w ten sposób zacząć uprawę gęsiówki, jednak początkowo powinna rozwijać się w temperaturze ok. 20 st. C. Najlepszy czas na początek siewu lub sadzenia to jesień (pierwszy tydzień astronomicznej jesieni).
  3. Sadzenie oraz miejsce dla gęsiówki powinno się znacznie wcześniej zaplanować. To ważne, ponieważ ukorzenione rośliny będą źle reagować na przesadzanie.
  4. Gęsiówka w polskim klimacie jest rośliną mrozoodporną. Teoretycznie nie trzeba jej okrywać, jednak istnieją odmiany, które tego potrzebują. Warto również okrywać gęsiówki hodowane w chłodniejszych częściach naszego kraju.
  5. Kępy rośliny nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Nie trzeba zatem poświęcać im zbyt wiele czasu. Najwięcej poświęcenia gęsiówka wymaga na początku, gdy przyjmuje się w podłożu. Wówczas trzeba przyłożyć się do systematycznego nawadniania.
  6. Gęsiówka w późniejszych etapach rozwoju wymaga jedynie regularnego podlewania w okresie suszy lub niewielkich opadów deszczu.
  7. Chcesz, aby gęsiówka kwitła efektownie i obficie? Postaraj się używać nawozów. Najlepsze będą wapniowe, które umożliwią zmniejszenie kwasowości. Co kilka lat możesz także sprawdzić pH gęsiówki.
  8. Po zakończeniu kwitnienia przytnij pędy kwiatowe gęsiówki. Dzięki temu prostemu zabiegowi pielęgnacyjnemu wraz z końcem lata będzie mogła ponownie rozkwitnąć. Cięcie umożliwi też uzyskanie pięknych kwiatów. Ograniczy również rozsiewanie nasion. Pędy powinieneś przyciąć mniej więcej w połowie długości.
  9. Gęsiówka to prosta w uprawie roślina. Najważniejsze jest dla niej nasłonecznione stanowisko oraz umiarkowanie wilgotna, przepuszczalna i niezbyt żyzna gleba. Powinna być również wapienna.
  10. Roślinę rozmnażać można za pomocą rozetkowych sadzonek pędowych, jeśli hodujesz odmiany ozdobne. Jak już wiesz, dokonać tego możesz również przez siew nasion.

Rozmnażanie gęsiówki – co warto wiedzieć na ten temat?

Gęsiówkę rozmnażać można na kilka różnych sposobów. Najlepiej dokonać tego na przełomie wiosny / jesieni.

  • Podział – starsze egzemplarze gęsiówki rozmnażać możesz właśnie w taki sposób. Podział bryły korzeniowej należy zacząć wiosną. Roślinę trzeba podzielić tak, aby wszystkie części miały kilka wierzchołków wzrostu. Po tym zabiegu należy skrócić liście oraz korzenie. Trzeba posadzić je na stałe miejsce, a na koniec obficie podlać.
  • Wysiew nasion – należy poprowadzić tego typu rozmnażanie w skrzynkach, najlepiej od kwietnia do maja. Pamiętaj o tym, aby pojemniczki miały dostęp do światła. Musisz też utrzymać w nich odpowiednią temperaturę i wilgotność. Przysypane lekko nasiona trzymaj w wilgotnej glebie, a także temperaturze oscylującej wokół 20 st. C – najlepiej przez dwa tygodnie. Siewki sadź do doniczek. Na stałe miejsce przeznaczenia przesadź je z kolei jesienią.
  • Sadzenie – to ostatni sposób na rozmnożenie gęsiówki. Polega na sadzeniu sadzonek rozetowych przyciętych tuż po przekwitnięciu rośliny. Pędy umieść w pojemnikach lub doniczkach z mieszanką piasku i torfu. Utrzymaj je w ten sposób aż do czasu ukorzenienia.

Ciekawostki o gęsiówce – choroby, szkodniki i zastosowanie

Gęsiówka nie jest rośliną podatną na choroby, jednak i takie czasem ją dopadają. Najczęściej to mączniak rzekomy, septorioza lub biała rdza. Monitoruj kondycję swojej rośliny, zwracając uwagę na to, czy nie ma na niej obecności pchełek lub warzywnic. Szczególnie starsze egzemplarze gęsiówek narażone są na działanie nie tylko szkodników, ale i patogenów. Jeśli chcesz być spokojny o stan zdrowia gęsiówki, możesz każdego roku profilaktycznie przeprowadzić oprysk rośliny wybranym środkiem ekologicznym. Doskonale sprawdzają się nawozy np. ze skrzypu, żywokostu lub pokrzywy.

Gęsiówka odnajdzie się w dosłownie każdym ogrodzie. To jedna z podstawowych bylin, która nadaje się na rabaty i skalniaki – zwłaszcza w ogródkach żwirowych. Możesz sadzić ją zarówno na murkach i skarpach, jak i obsadzać gęsiówką obwódki rabat. Roślina świetnie wygląda w zestawieniu z innymi, np. floksami, żagwinami i smagliczkami. Równie dobrze możesz uprawiać gęsiówkę w pojemniczkach albo doniczkach. Wówczas może stać się rośliną wypełniającą kompozycje kwiatowe. Gęsiówka może stać się również naturalną ozdobą np. skarp i różnego rodzaju nawierzchni. W dużej grupie spełni się jako roślina okrywowa.

Gęsiówka to popularna w Polsce, niewielka bylina ogrodowa. Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze odmiany rośliny i sprawdź, w jaki sposób hodować gęsiówkę.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto