Golteria

Ilustracja golteria

Golteria rozesłana (Gaultheria procumbens), znana też pod nazwą golteria pełzająca, jest krzewinką z rodziny wrzosowatych, uprawianą w ogrodzie jako roślina okrywowa. Jest to roślina zimozielona o dekoracyjnych liściach i owocach, dlatego też zdobi ogród szczególnie jesienią i zimą. Wymaga stanowiska półcienistego i kwaśnego podłoża. Znajduje zastosowanie w ogrodzie jako roślina okrywowa, dekoracja skalniaków lub ogrodów wrzosowych. Nadaje się do uprawy w dużych pojemnikach, na balkonach i tarasach. W domu jest dla niej za ciepło. Uprawa w pojemnikach jest trudniejsza niż w gruncie.

Golteria - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Golteria - opis, występowanie, wymagania, uprawa, zastosowanie

Podziwiamy w ogrodzie piękne miejsca zadarnione małą krzewinką o intensywnie czerwonych owocach, które stanowią dekorację zimą i jesienią, gdy nic już nie kwitnie. Golteria przypomina nieco borówkę brusznicę lub ostrokrzew i może je zastąpić jako dekoracja bożonarodzeniowa. Doradzamy jak uprawiać tę piękną krzewinkę w pojemnikach i w ogrodzie. Wyjaśniamy czy golterię można uprawiać w domu, w doniczce. Przestawiamy jej wymagania uprawowe i warunki jakie należy utworzyć, aby cieszyć się jej dekoracyjnymi walorami.

Golteria - ozdobna roślina pełzająca

Uprawa i zastosowanie golterii - zastosowanie w ogrodzie i w domu

Golteria jest rośliną z rodziny wrzosowatych, która obejmuje około 150 gatunków. W naturalnych warunkach występuje ona w Ameryce, Azji, Australii i Nowej Zelandii. Porasta tereny skaliste i mokradła. W Polsce uprawia się 10 gatunków golterii jako rośliny ozdobne. Najbardziej popularną rośliną uprawianą w ogrodzie jest golteria rozesłana.

Golteria rozesłana to niska, krzewinka, która wykorzystywana jest głównie jako roślina okrywowa. Jej najbardziej dekoracyjnym elementem są ciemnozielone liście oraz czerwone owoce. Jej kwiaty są różowe i niepozorne. Obsadzamy nią ogrody wrzosowe, skalniaki, obrzeża, rabaty. Stanowi ona świetną dekorację ogrodu zimą, kiedy nic nie kwitnie. Jako roślina zadarniająca tworzy piękne zielona kobierce, które jesienią i zimą dodatkowo ubarwiają czerwone owoce. Posadzona na skarpie umacnia podłoże, natomiast na skalniaku zapobiega wymywaniu gleby przez deszcze.

Roślina ta świetnie sprawdza się także jako dekoracja w domu. Można z niej robić dekoracje bożonarodzeniowe. Nadaje się do uprawy w pojemnikach i może stanowić dekorację balkonu i wnętrza. Wspaniale zdobi balkon zimą, kiedy nie mamy innych dekoracji.

Golteria jest również rośliną leczniczą, gdyż wyrabia się z niej olejki eteryczne. Olejek z golterii na właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i antyseptyczne. Wykorzystywany jest także w przemyśle kosmetycznym i spożywczym. Do celów leczniczych wykorzystuje się liście golterii. Owoce tej krzewinki są jadalne, jednak niesmaczne. Z ususzonych liści golterii sporządza się herbatkę, która pomaga na przeziębienie, bóle gardła i kaszlu. Dobrze działa również na migrenę i inne bóle.

Jak wygląda golteria rozesłana

Golteria rozesłana (Gaultheria procumbens), znana również pod nazwą golteria pełzająca. Dorasta do 15cm wysokości. Pochodzi z Ameryki Północnej. Ma pokrój płożący i znosi stanowisko półcieniste. Dlatego też w ogrodzie i w domu jest chętnie uprawiana jako roślina zadarniająca, którą można wykorzystać do przykrycia miejsc pod drzewami lub krzewami.

Dekorację stanowią ciemnozielone liście, które jesienią przebarwiają się na piękny, ciemnoczerwony kolor. W październiku pojawiają się piękne, czerwone owoce, które utrzymują się na roślinie do wiosny. Kwiaty golterii są niepozorne, różowe, zaś okres kwitnienia utrzymuje się od lipca do sierpnia.

Golteria rozesłana - uprawa i wymagania

Uprawa golterii w ogrodzie

Golteria lubi stanowisko półcieniste i chłodne. Jak wszystkie rośliny wrzosowata lubi ona lekko kwaśne, przepuszczalne podłoże. Znosi półcień, jednak do pełnego owocowania wymaga sporo światła.

Jest rośliną zimozieloną i mrozoodporną. Nie wymaga okrywania na zimę. Lepiej jednak uprawiać golterię na stanowisku zacisznym. Posadzona na stanowisku słonecznym i wietrznym, może zimą przesychać i jest narażona na poparzenia silnymi, zimowymi promieniami słońca. Dlatego też w takich miejscach golterię warto przykryć lekką ściółką.

Golterię podlewamy umiarkowanie. Warto jednak pamiętać, że nie znosi ona przesuszenia. Dlatego też warto tę roślinę ściółkować korą, co zapobiega wysychaniu podłoża. Od wiosny do jesieni wymaga nawożenia mieszankami nawozów nie zawierających wapnia. Wybierając nawóz dla golterii, najlepiej zakupić mieszankę dla roślin kwasolubnych lub dla rododendronów i azalii.

Czy golterię można uprawiać w domu, w pojemnikach

Golterię można uprawiać w pojemnikach, jednak jest to trudniejsze niż w gruncie. Uprawa w domu jest trudna, gdyż roślina ta nie lubi ciepłych temperatur i w ogrzewanym pomieszczeniu słabnie i usycha. Można jednak dekorować nią nieogrzewane werandy i balkony. Jeśli uprawiamy ja w doniczce w domu, warto na lato przenieść ją do ogrodu. Zimą dobrze sobie radzi, jednak w czasie dużych mrozów, należy doniczkę osłonić. Roślina ta wymaga dość dużej doniczki. W małych pojemnikach trudno jest utrzymać prawidłowe wymagania co do wilgotności podłoża. Roślinę można łatwo zalać lub przesuszyć. W małym pojemniku golteria może przemarznąć zimą.

Golteria, z uwagi na dekoracyjne, czerwone owoce, stanowi modną dekorację świąt Bożego Narodzenia. Świetnie pasuje na świątecznym stole. Przed świętami dekoracje doniczkowe z golterią dostępne są w sprzedaży w centrach handlowych. Warto jednak pamiętać, że golteria nie jest typową rośliną doniczkową, którą można uprawiać w domu. Postawiona w ogrzewanym mieszkaniu będzie blednąć i może paść ofiarą choroby grzybiczej antraknozy. Dlatego też po świętach należy golterię przenieść do widnego i chłodnego pomieszczenia, na przykład na werandę, taras lub na klatkę schodową. Nie należy jednak od razu wynosić rośliny na mroźny balkon, lecz na chłodny korytarz i stopniowo przyzwyczaić roślinę do zimna. Wiosną najlepiej przesadzić golterię do gruntu w ogrodzie.

Golteria jest niską krzewinką uprawianą jako roślina zadarniająca. Lubi półcień i lekko kwaśne podłoże. Jej walorem dekoracyjnym są czerwone owoce. Golteria używana jest jako dekoracja bożonarodzeniowa, jednak nie sprawdza się jako roślina doniczkowa w domu.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto