Hakonechloa

Ilustracja hakonechloa

Hakonechloa (Hakonechloa macra) - trawa ozdobna zaliczająca się do rodziny hakone, a także rodziny wiechlinowatych. Określana również jako hakone długolistna lub trawa bambusowa. W warunkach naturalnych można ją spotkać głównie na terenie Japonii. Natomiast jako roślina ozdobna została rozprzestrzeniona niemalże na całym świecie. Określenie tego gatunku trawy ozdobnej wzięła się od nazw gór Hakone i Chloa. Słowo macra oznacza szeroki, ponieważ rzeczywiście kępy trawy tworzą dość rozłożysty, wręcz kaskadowy pokrój.

Hakonechloa - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Hakonechloa - opis, sadzenie, wymagania, uprawa, zimowanie

Trawa ozdobna staje się coraz częściej wybieraną rośliną nie tylko do ogrodu, ale również do uprawy pojemnikowej. Jednym z gatunków, który jest wart uwagi to hakonechloa. Warto zobaczyć, jak wygląda uprawa tego okazu, a także jakie popularne odmiany są dostępne do wyboru.

Hakonechloa - opis

Hakone długolistna jest rośliną, która dorasta niemalże do 1 metra wysokości. Sadzonki wyróżniają się bardzo szerokim pokrojem osiągającym nawet do 50 cm średnicy. Trawa bambusowa posiada wydłużone liście o lancetowatym kształcie. Najczęściej cechują się one zielonym zabarwieniem. Chociaż zdarzają się również odmiany z dwukolorowymi liśćmi.

Okres kwitnienia przypada na lipiec. W tym czasie jednak pojawiają się niepozorne kwiaty zebrane w kilkucentymetrowe wiechy. Największą dekoracją są liście, które jesienią przebarwiają się na różne odcienie. W zależności od odmiany mogą one wpadać w odcień czerwieni, pomarańczy, a nawet różu.

Popularne odmiany trawy bambusowej

Hakone smukła dostępna jest w licznych odmianach, które różnią się przede wszystkim zabarwieniem liści. Warto jednak zwrócić uwagę również na to, jak powinna przebiegać prawidłowa uprawa poszczególnych okazów. Ponieważ ta trawa kaskadowa z reguły jest mrozoodporna, ale niekoniecznie tak może być w przypadku wszystkich sadzonek. Dodatkowo nie wszystkie odmiany są tak popularne, dlatego niektóre trawy ozdobne można traktować wręcz jako kolekcjonerskie.

Do popularnych odmian zalicza się m.in.:

  • Trawa bambusowa ‘Aureola’ - wyróżniająca się żółto-zielonym zabarwieniem liści
  • Trawa japońska ‘Beni Kaze’ - odmiana o charakterystycznych liściach, które jesienią wpadają w intensywny odcień czerwieni
  • Trawa kaskadowa Hakone smukła ‘All Gold’ - wyróżnia się dość szerokimi liśćmi o jasnozielonym zabarwieniu. Jest to niewysoka odmiana osiągająca maksymalnie 40 cm wysokości.
  • Trawa japońska ‘Nicolas’ - o jasnozielonych liściach, które przebarwiają się jesienią na rudo
  • Trawa kaskadowa bambusowa ‘Naomi’ - niewysoka odmiana o szerokim pokroju, ponieważ sadzonka może dorastać do 40 cm wysokości, a także osiągać do 1 metra średnicy
  • Trawa Hakone smukła ‘Greenhills’ - wyróżniająca się zielonymi liśćmi. Pokrój sadzonki osiąga nawet do 120 cm średnicy
  • Trawa Hakonechloa macra ‘Sunflare’ - odmiana karłowa, która wyróżnia się jasnozielonymi liśćmi wpadającymi w żółty odcień. Jesienią liście przebarwiają się na bordowo.

Hakonechloa macra - uprawa

Uprawa trawy ozdobnej Hakonechloa będzie czystą przyjemnością, ponieważ jest to niezwykle dekoracyjna roślina bez większych wymagań. Trawa bambusowa najlepiej będzie rozwijać się na słonecznych stanowiskach. Chociaż większość odmian nie tylko akceptuje półcień, ale również wtedy wykazuje się jeszcze ciekawszymi przebarwieniami liśćmi. Warto zadbać o żyzne i przepuszczalne podłoże o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie.

Sadzenie trawy ozdobnej najlepiej zaplanować na przełomie kwietnia i maja. Ze względu na szeroki pokrój rośliny, warto zadbać o odpowiednią rozstawę pomiędzy sadzonkami, która powinna wynosić minimum 50 cm. Uprawa trawy bambusowej doskonale sprawdzi się nie tylko w ogrodzie, ale również w okazałych donicach. Dzięki takim odmianom możemy stworzyć niepowtarzalny ogród japoński, skalniak, czy też wrzosowisko. Świetnie trawa Hakone sprawdzi się także na naturalistycznych obsadzeniach.

Trawa japońska - cięcie i cena sadzonek

Cięcie jest jednym z najczęstszych zabiegów pielęgnacyjnych, które wymaga niemalże każda trawa ozdobna. Identycznie jest w przypadku trawy bambusowej. Cięcie należy wykonać dopiero wiosną, wcześniej długie liście osłaniają całą sadzonkę przed przymrozkami. Jeżeli chodzi o pozostałe zabiegi pielęgnacyjne, to nie są one konieczne. Powinniśmy jednak pamiętać o podlewaniu w przypadku suszy.

Cena za trawę Hakone Wysmukłą waha się najczęściej od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Wszystko zależy od odmiany, a także czy trawa ozdobna jest już okazem dojrzały, czy jednak młodą sadzonką. Warto mieć na uwadze, że cena jest bardzo zbliżona do kosztu sadzonek innych gatunków traw ozdobnych.

Hakonechloa macra jako trawa ozdobna. Zobacz, jak wygląda uprawa i wiosenne cięcie trawy bambusowej, a także jakie popularne odmiany możesz mieć w swoim ogrodzie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto