Jaśminowiec - najpopularniejsze rośliny
-
Jaśminowiec wonnykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Wyprostowany krzew o rozłożystych gałęziach. Tradycyjnie sadzony w ogrodach wiejskich i parkach dla zapachu i pięknych kremowobiałych kwiatów.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Jaśmin Stefanapnącze pnącze tropikalne pnącze do ogrodu
Jaśmin Stefana jest rzadko spotykanym w naszych ogrodach pnączem o dużych, różowych, intensywnie pachnących kwiatach. W odróżnieniu od klasycznego gatunku jaśminu lekarskiego jaśmin Stefana jest naturalną hybrydą Jasminum officinale i Jasminum beesianum, która trafiła w XX wieku z Chin do Francji. Wymaga zimowej ochrony, jednak często przemarzające pędy łatwo odnawiają się z korzeni z nadejściem wiosny.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Jaśmin gwiazdkowypnącze pnącze tropikalne pnącze do ogrodu
Jaśmin gwiazdkowy jest zdrewniałym pnączem z mlecznym sokiem we wszystkich częściach rośliny. Jego białe, pięciopłatkowe kwiaty pachną podobnie jak jaśmin lekarski, chociaż pod względem pokrewieństwa bliżej mu raczej do barwinka i trojeści. W naszych warunkach klimatycznych jest zwykle uprawiany w pojemnikach, które na zimę można przenieść do pomieszczenia.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Jaśminowiec 'Snowbelle'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Philadelphus 'Snowbelle' jest piękną i cenioną odmianą wyhodowaną w 1961 roku w Kanadzie. Odznacza się wielką obfitością kwiatów, które pojawiają się dopiero pod koniec czerwca i w lipcu. Płatki zewnętrzne są owalne, a wewnętrzne podłużne, przez co kwiaty wydają się jeszcze większe niż w rzeczywistości.
krzew Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Jaśminowiec – rodzaje, charakterystyka, uprawa, ciekawostki
Jaśminowiec to popularny krzew w ogrodzie. Często określamy go jako jaśmin, jednak w rzeczywistości są to dwie zupełnie różne rośliny. O różnicach między nimi pomówimy w dalszej części artykułu. Jaśminowiec to roślina pochodząca z rodziny hortensjowatych. Ma delikatnie ząbkowane liście, pomiędzy którymi początkiem lata pojawiają się pachnące kwiaty. Ich pokrój, kształt i kolor zależy oczywiście od odmiany jaśminowca. Roślina jest prosta w uprawie, dlatego wielu początkujących ogrodników się na nią decyduje. Krzew znakomicie rośnie zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Nie jest to wymagająca roślina, więc amator ogrodnictwa nie powinien mieć kłopotu z jej sadzeniem i uprawą. Trzeba jednak pamiętać, że jaśminowiec preferuje żyzną glebę ogrodową, która będzie systematycznie podlewana. Uniemożliwić przesuszanie gleby pozwala ściółkowanie, co warto regularnie robić.
Jaśminowiec ozdobny – uprawa, pielęgnacja, kwitnienie i zimowanie
Pielęgnacja rośliny nie jest niczym skomplikowanym. Najważniejsze jest cięcie pędów, które powinno się przeprowadzać mniej więcej raz na 3 lata. Warto też regularnie usuwać odrosty korzeniowe, dzięki czemu roślina będzie mocniejsza. Nie zapominaj o usuwaniu niepotrzebnych gałęzi, głównie tych najstarszych. Podczas suszy jaśminowca należy obficie podlewać. Zimą krzew nie potrzebuje ochrony, ponieważ roślina odporna jest na mróz. Możesz jedynie raz w roku zasilić jaśminowiec, używając wieloskładnikowych nawozów. Dzięki nim pobudzisz krzewienie rośliny. Możesz przesadzać różne odmiany jaśminowca, niezależenie od wieku rośliny. Krzew świetnie dostosuje się do nowych warunków, nawet gdy początkowo gleba będzie mniej żyzna.
Najciekawsze gatunki jaśminowca, które warto mieć w ogrodzie
Jaśminowiec jest prostą rośliną do rozmnażania. Można łatwo ją rozmnożyć, oddzielając odrosty korzeniowe. Powszechne jest także pozyskiwanie zdrewniałych i półzdrewniałych sadzonek. Należy je sadzić bezpośrednio do substratu, w inspektach, szklarniach lub foliowych tunelach. Stosując ukorzeniacze, sprawić można, że sadzonki łatwiej i szybciej zapuszczą korzenie. Jaśminowiec powinien mieć również zapewnione delikatne podgrzewanie od spodu, aby korzenie mogły się szybciej wytworzyć. Należy również dbać o wilgotne podłoże jaśminowców, nie zapominając o systematycznym nawożeniu. Wraz z początkiem okresu wegetacji ukorzenione sadzonki powinno się przesadzić w dowolne miejsce ogródka. Oto najciekawsze odmiany jaśminowca, które warto znać:
- Jaśminowiec wonny – znany z
pięknych, kremowo-białych kwiatów, które pojawiają się na krzewie od początku
maja aż do pierwszej połowy czerwca. Jaśminowiec doskonale wygląda pojedynczo,
ale też uformowany w żywopłot. Może osiągnąć nawet do 4 metrów wysokości.
Jaśminowiec wonny dzieli się na liczne odmiany. Charakteryzują się one zupełnie
innym kolorem kwiatów, kwitnieniem i wzrostem.
-
Jaśminowiec „Aureus” – odmiana
jaśminowca wonnego, która ma jasnożółte liście i kremowo-białe, intensywnie
pachnące latem kwiaty. Uprawa rośliny jest bardzo prosta, zwłaszcza że ten
jaśminowiec doskonale radzi sobie nawet z mocno zanieczyszczonym powietrzem.
Niestraszne są mu również okresowe susze. Krzew można z łatwością przesadzać, a
także przeprowadzać cięcie. Pozwala ono odmłodzić jaśminowiec i zachowanie
obfite kwitnienie, a także ładny pokrój rośliny. „Aureus” znakomicie prezentuje
się uformowany w żywopłot lub posadzony w pojedynkę. Wspaniale wygląda też w
szpalerach i nasadzeniu grupowym.
-
Jaśminowiec „Kalina” – to polska
odmiana będąca krzewem o sztywnych pędach. Może dorosnąć do 2 metrów wysokości.
Ma jasnozielone, ząbkowane liście, pomiędzy którymi latem wyrastają śnieżnobiałe
kwiaty. Podobnie do poprzedników, kwiaty „Kaliny” także pachną. Gatunki te
warto uprawiać na żyznej, gliniastej glebie. Krzew odporny jest na choroby,
dlatego warto posadzić go w ogrodzie. Roślina znakomicie prezentuje się w
formie żywopłotu. Trzeba jedynie pamiętać o systematycznym przycinaniu w celu
zachowania formy i odmłodzenia krzewu.
- Jaśminowiec „Snowbelle” – rośnie do 2 metrów wysokości. Liście rośliny są delikatnie omszone i ciemnozielone. Pielęgnacja i uprawa jaśminowca jest bardzo prosta. Roślina dobrze czuje się na słonecznym stanowisku. Najlepsza gleba dla odmiany „Snowbelle” to zasadowa, obojętna lub kwaśna. Jaśminowiec odporny jest na choroby, niskie temperatury i szkodniki. Doskonale znosi zimowanie. Najbardziej efektownie wygląda latem, gdy trwa kwitnienie krzewu. Po tym okresie warto przyciąć jaśminowiec.
Wśród wartych uwagi odmian krzewu wyróżnić można też jaśminowiec omszony, wielkokwiatowy, plamisty, „Falkonera” i „Lemoine’a”. Na szczególną uwagę zasługuje jaśminowiec „Virginal”, znany jako jaśminowiec panieński. To wspaniały krzew ozdobny, który szybko rośnie. Odmiana „Virginal” wspaniale wygląda uformowana w żywopłot. Świetnie prezentuje się także w pojedynczym i grupowym nasadzeniu. Krzew znakomicie rośnie na słonecznym stanowisku, najlepiej w gliniastej i umiarkowanie wilgotnej glebie.
Jaśminowiec kontra jaśmin – czym różnią się od siebie rośliny?
Jaśmin nie jest jaśminowcem! Podobieństwa i różnice między roślinami
Ludzie często mylą jaśmin z jaśminowcem. Tymczasem są to dwie zupełnie inne rośliny. Jaśmin należy do rodziny oliwkowatych, a jaśminowiec do hortensjowatych. Jaśmin spotkać można m.in. w herbatach. Często produkuje się z niego również cenny olejek, będący notorycznie wykorzystywany w przemyśle perfumiarskim. Olejek jaśminowy stosuje się także w aromaterapii. Jaśmin rośnie wyłącznie w ciepłym klimacie i w przeciwieństwie do jaśminowca nie lubi mrozów. Nie ma więc szans, aby roślina przetrwała polską zimę w ogrodzie. Można oczywiście hodować jaśmin w doniczce, ale pielęgnacja wcale nie należy do najłatwiejszych. Warto jednak próbować, ponieważ jaśmin ma wiele cennych właściwości:
- Kwiaty jaśminu zawierają
flawonoidy i olejek eteryczny bogaty w cenne składniki. Olejek ten ma zdolność
do obniżania ciśnienia tętniczego. Działa też przeciwzapalnie i rozkurczowo.
-
Olejek z jaśminu może pomóc w
obniżeniu ciśnienia krwi. Działa też osłaniająco na wątrobę i wykazuje
aktywność antybakteryjną.
-
Jaśmin ma zastosowanie w
ziołolecznictwie. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz uspokajająco.
Obniża również ciśnienie krwi.
- Roślina będzie doskonałym dodatkiem do letnich potraw, przetworów i niektórych napojów. Nie każdemu jednak przypadnie do gustu intensywny zapach jaśminu.
Ciekawostki o jaśminowcu, które warto znać
Jaśminowce wspaniale sprawdzą się jako rośliny ozdobne w ogrodzie. To gatunek mało wymagający, który bardzo rzadko choruje. Właśnie dlatego jaśminowce często sadzi się niedaleko ruchliwych ulic lub w miejskich parkach. Roślina jest bardzo ciekawa nie tylko pod względem niewielkich wymagań i wyglądu. Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć o jaśminowcach:
- Rośliny doskonale wyglądają zestawione z piwoniami, różami i ostróżkami. Wspaniale prezentują się też z kwiatami o intensywnych, wyrazistych kolorach.
- W mowie kwiatów jaśminowiec oznacza pamięć i miłość. Właśnie dlatego roślina kojarzy się z delikatnością, ale i zmysłowością. Jej zapach zwiększa ponoć wrażliwość i działa jako… eliksir miłosny.
- Dawniej jaśminowcem leczono chorobę globusa, czyli zaburzenie czynnościowe przewodu pokarmowego. Czasami kładziono też płaczące dzieci w pobliżu pędów rośliny, aby łatwiej mogły zasnąć.
- Nazwa jaśminowca pochodzi od egipskiego faraona, Ptolemeusza II Filadelfosa.
Jaśminowiec - odmiany, uprawa, pielęgnacja, cięcie, rozmnażanie
Ojczyzną jaśminowca Philadelphus jest wschodnia Azja, Ameryka Północna, południe Europy oraz Kaukaz. Znamy około 70 gatunków krzewów liściastych o liściach zimozielonych lub opadających na zimę. Szczególnie lubianymi gatunkami są jaśminowiec wonny Philadelphus coronarius - krzew ogrodowy o intensywnie pachnących kwiatach oraz jaśminowiec Lemoine’a, jaśminowiec omszony i jaśminowiec plamisty. Jaśminowiec, znany także jako jaśmin, ma szerokie zastosowanie – uprawiany jest pojedynczo i grupowo, a także nadaje się na swobodne i formowane żywopłoty. Sadzenie jaśminowca sprawdzi się w miastach i ośrodkach przemysłowych, bowiem krzew ogrodowy jest odporny na zanieczyszczenia powietrza.
Jaśminowiec w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja
Sadzenie jaśminowca
Jaśminowiec, określany często błędnie jako jaśmin, jest rośliną z rodziny hortensjowatych. Wśród naprzeciwległych ząbkowanych liści, od maja do lipca, w zależności od odmiany, pojawiają się białe słodko pachnące kwiaty. Uprawa jaśminowca jest łatwa. Rośliny dobrze rosną w słońcu i w lekkim zacienieniu. Philadelphus nie jest gatunkiem wymagającym, natomiast sadzenie atrakcyjnych odmian wymaga żyznej ogrodowej gleby, zasobnej w wodę. Ściółkowanie podłoża wokół krzewu zatrzyma wilgoć, uniemożliwiając przesuszenie gleby. Brak dostatecznej wilgoci może doprowadzić do więdnięcia liści i pojawienia się mszyc.
Przycinanie pędów jaśminowca
Pielęgnacja rośliny to głównie przycinanie pędów. Cięcie jaśminowca przeprowadzamy po przekwitnieniu, raz na 2-3 lata. Usuwamy zbyteczne gałęzie, wybierając do zabiegu te najstarsze. W czasie suszy krzew ogrodowy podlewamy. Regularne usuwanie licznych odrostów korzeniowych, pozytywnie wpływa na jego wzmocnienie. Na zimę nie musimy stosować żadnej ochrony, bowiem roślina odporna jest na niskie temperatury. Raz w roku możemy zasilić krzewy, stosując nawozy wieloskładnikowe, pobudzające krzewienie. Krzewy można przesadzać w inne miejsca w każdym wieku – doskonale dostosowują się do nowych warunków glebowych.
Rozmnażanie jaśminowców
Rozmnażanie łatwo przeprowadzić, poprzez oddzielenie odrostów korzeniowych. Rozpowszechnione jest również pozyskiwanie sadzonek półzdrewniałych i zdrewniałych. Sadzi się je do odpowiedniego substratu, w szklarniach, w inspektach oraz w foliowych tunelach. Zastosowanie ukorzeniaczy ułatwi sadzonkom ukorzenienie się. Warto zapewnić roślinkom lekko podgrzewane od spodu miejsce, co wpłynie na szybkość wytworzenia korzeni. Musimy także zadbać o stale wilgotne podłoże i zasilanie płynnymi nawozami. Na początku sezonu wegetacyjnego ukorzenione sadzonki przesadzamy na wybrane stanowisko w ogrodzie.
Uprawa jaśminowca – atrakcyjne gatunki
Jaśminowiec wonny
Jaśminowiec wonny - Philadelphus coronarius – od maja do czerwca pojawiają się mocno pachnące kremowobiałe kwiaty. Sadzenie jaśminowca wonnego sprawdza się zarówno pojedynczo, jak i na pachnące wiosną żywopłoty. Drzewo osiąga wysokość około 3 m - 4 m. Liczne odmiany charakteryzują się różnym wzrostem, porą kwitnienia i wybarwieniem kwiatów. Ten jaśminowiec wonny jako popularne krzewy liściaste jest niezwykle urzekający.
Jaśminowiec wonny ‘Aureus’ – wyróżnia się wiosennymi jasnożółtymi liśćmi, przebarwiającymi się latem na zielonożółto. Od maja do czerwca wonny ‘Aureus’ kwitnie, dekorując krzew kremowobiałymi, mocno pachnącymi kwiatami. Uprawa odmiany nie jest trudna. Roślina dobrze znosi zanieczyszczone miejskie powietrze i okresowe susze. Możemy krzewy przesadzać i przeprowadzać mocne przycinanie. Odmłodzenie co kilka lat, poprzez mocne cięcie jaśminowca, pozwoli na zachowanie ładnego pokroju i obfitego kwitnienia. Wonny ‘Aureus’ stosowany bywa na formowane żywopłoty, szpalery oraz do nasadzeń grupowych i pojedynczych. Ten jaśminowiec wonny to wybór wart rozważenia.
Cena odmiany to około 19 zł za roślinę, o wysokości 40-60 cm. Sprawdź także ten artykuł o uprawie pigwowca pośredniego.
Inne cenne gatunki jaśminowca
Jaśminowiec Falkonera - Philadelphus falconeri – wyróżnia sięłukowato wygiętymi pędami, na których od maja do czerwca pojawiają się delikatnie pachnące, czteropłatkowe liczne kwiaty, zebrane w baldachogrona. Sadzenie jaśminowca sprawdza się w ogrodzie i w przestrzeni publicznej.
Jaśminowiec wielkokwiatowy – Philadelphus grandiflorus – jest szerokim krzewem, dorastającym do 3 m wysokości. Wśród ciemnozielonych liści, na wygiętych łukowato pędach, pojawiają się w czerwcu duże kwiaty, o średnicy około 5 cm.
Jaśminowiec omszony – Philadelphus pubescens – należy do silnie rosnących gatunków. Drzewo dorasta do 5 m wysokości. Szarozielone pędy oraz spodnia blaszka liści, pokryte są włoskami. Od czerwca do lipca drzewo zdobią pojedyncze bezzapachowe duże kwiaty, wybarwione na kremowobiało. Odmiana jaśminowca nadaje się na wysokie żywopłoty, a także na ozdobny krzew osłonowy. Cięcie jaśminowca pozwoli na odmłodzenie rośliny i nadanie jej odpowiedniego kształtu.
Atrakcyjne mieszańce
Jaśminowiec plamisty – gęsto rozgałęziony krzew, wyróżniający się oryginalnym wyglądem kwiatów. U nasady płatków korony pojawiają się różowe i purpurowe plamy. Odmiany różnią się kolorystycznie:
- ‘Belle Etoile’ - kwiaty odmiany ‘Belle Etoile’, o kształcie szerokodzwonkowatym, mają u nasady płatków korony różowofioletową plamę.
- Etoil Rose’ – dzwonkowate kwiaty tej odmiany u nasady są karminoworóżowe.
Jaśminowiec Lemoine’a – uprawa jaśminowcaumożliwia dekorację przestrzeni ogrodowej atrakcyjnym niskim krzewem, o szerokim pokroju. Wśród drobnych liści pojawiają się półpełne i pełne kwiaty. Popularne odmiany:
- ‘Erectus’ – jaśminowiec o pojedynczych, truskawkowo pachnących kwiatach,
- ‘Manteau d’Hermine’ oraz ‘Dame Blanche’ – odmiana o kwiatach półpełnych,
- ‘Boule d’Argent’ – wyróżniająca się kwiatami pełnymi.
Philadelphus – najciekawsze odmiany
- Jaśminowiec ‘Virginal’, jaśminowiec panieński – jest szybkorosnącym szerokim krzewem, osiągającym do 2 m wzrostu. Ciemnozielone liście ‘Virginal’ opadają na zimę. Od czerwca do lipca jaśminowiec panieński dekorują półpełne pachnące kwiaty, o białym wybarwieniu, przekwitające po około 10. Kwiaty zebrane są w niewielkie grona. Dniach od pojawienia się. Uprawa jaśminowca nie przedstawia trudności. Krzew dobrze rośnie na stanowisku słonecznym i lekko zacienionym, w umiarkowanie wilgotnej i gliniastej ogrodowej ziemi. Po przekwitnięciu, przeprowadzamy cięcie jaśminowca, wycinając stare, a pozostawiając młode pędy. Roślina stosowana jest na formowane i swobodne żywopłoty oraz do nasadzeń pojedynczych i grupowych. Rozmnażanie odbywa się z pozyskanych sadzonek, z odrostów korzeniowych, z sadzonek półzdrewniałych i zdrewniałych. Cena sadzonki 20 cm – 40 cm wynosi około 14 zł – 18 zł/szt.
- Jaśminowiec ‘Snowbelle’ – jest wyprostowanym krzewem, osiągającym docelowo około 2 m wzrostu. Ciemnozielone liście odmiany, lekko omszone, opadają na zimę. charakterystycznie postrzępione, duże białe pełne kwiaty, mają średnicę około 5 -6 cm. Pojawiają się bardzo licznie od czerwca do lipca. Uprawa jaśminowca jest łatwa. Jaśminowiec ‘Snowbelle’ preferuje gliniaste ogrodowe gleby, umiarkowanie wilgotne, o odczynie pH lekko kwaśnym, obojętnym lub zasadowym. Dobrze rośnie na stanowisku słonecznym i lekko zacienionym. Roślina odporna jest na niskie temperatury oraz na szkodniki. Cięcie jaśminowca przeprowadzamy po zakończeniu kwitnienia – w lipcu. Rozmnażanie rośliny możliwe jest przez odrosty korzeniowe lub pobrane sadzonki zdrewniałe i półzdrewniałe. Krzewy efektownie prezentują się jako formowane i nieformowane żywopłoty, w szpalerach, a także pojedynczo i w grupach. Cena sadzonki, o wysokości około 50 cm, wynosi 8zł/szt.
- Jaśminowiec ‘Kalina’ – należy do polskiej odmiany. Wyprostowany atrakcyjny krzew, o sztywnych pędach, osiąga 2 m wzrostu. Wyróżnia się ząbkowanymi jasnozielonymi liśćmi, wśród których, w czerwcu i w lipcu, pojawiają się czteropłatkowe śnieżnobiałe kwiaty, ze złocistymi pręcikami. Okazałe kwiatostany składają się z kilku kwiatów – od 5 do 9 sztuk. Bardzo liczne kwiaty intensywnie pachną. Uprawa jaśminowca najlepiej udaje się na stanowiskach słonecznych i lekko zacienionych. ‘Kalina’ preferuje niezbyt wilgotne, gliniaste żyzne gleby. odporna jest na mróz i zanieczyszczenia powietrza. Cięcie jaśminowca po skończonym kwitnieniu, pozwala na odmłodzenie krzewu i nadanie mu odpowiedniego kształtu. Zabieg przeprowadzamy co kilka lat. Roślina tworzy piękne formowane żywopłoty, atrakcyjnie prezentuje się nasadzona pojedynczo i w grupach. Cena sadzonki to około 11 zł/szt.
Jaśminowiec doniczkowy pnący – uprawa jaśminowca i rozmnażanie
Opis rośliny - co warto wiedzieć o jaśminowcu doniczkowym?
Jaśmin doniczkowy, jaśminowiec doniczkowy – Jasminum, mylony jest czasem z jaśminowcem - Philadelphus. Jaśmin pnący doniczkowy wywodzi się z rodziny oliwkowatych Oleaceae. Znanych jest 200 gatunków jaśminu, ale tylko dwa gatunki nadają się do uprawy w pojemnikach, umieszczonych w ogrodzie. Sadzenie jaśminu zimowego Jasminom mesnyi – umożliwia uzykanie rośliny odpornej na spadek temperatury do -10 stopni Celsjusza. Jaśmin obsypany jest ładnymio żółtymi kwiatami. sadzenie jaśminu wielkolistnego Jasminum sambac – wymaga przeniesienia rośliny na okres zimy do pomieszczenia. Jaśmin wyróżnia się białymi kwiatami, o słodkim zapachu.
Prawie wszystkie gatunki Jasminum są pnączami. W warunkach domowych uprawiany jest jaśmin kwiecisty, jaśmin wielokwiatowy Jasminum polyanthum, znany także jako jaśmin różowy lub jaśmin biały. W swoim naturalnym środowisku Chin i Birmy oraz w Australii i Nowej Zelandii jaśmin wielokwiatowy jest gatunkiem inwazyjnym, dlatego ogranicza się jego rozmnażanie. Roślina ta, to wiecznie zielony gatunek, o czerwonoróżowych pąkach kwiatowych, pojawiających się zimą i wiosną. Z pąków rozwijają się białe 2-cm kwiaty, mocno pachnące i ładnie kontrastujące z ciemnozielonymi liśćmi, jaśniejszymi na spodzie blaszki liściowej. Pędy mogą dorosnąć do 6 m długości. Sadzenie jaśminu doniczkowego umożliwi dekorację ścian, oplatanie kratek i podpór.
Uprawa jaśminu w doniczce
Jaśminowiec doniczkowy najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach, o rozproszonym świetle – w chłodnym pomieszczeniu, o temperaturze +20 stopni Celsjusza w miesiącach letnich, do -10 stopni Celsjusza w czasie zimy. Pielęgnacja rośliny polega na regularnym podlewaniu. Nie należy dopuścić do zmoczenia kwiatów, co może skutkować pojawieniem się plam. Cięcie jaśminowca doniczkowego, po zakończeniu kwitnienia, pomoże roślinie rozkrzewić się. Rozmnażanie jest bardzo łatwe. Nawet z niewielkiego odcinka pędu możemy przygotować materiał na rozmnożenie jaśminu. Sadzonki umieszczamy w wilgotnym podłożu, z domieszką piasku. Najlepiej umieścić je na jasnym, słonecznym parapecie. Za roślinę w doniczce, o wysokości 40 cm, zapłacimy około 20 zł.
Zastosowanie
Pachnące kwiaty można wykorzystać do różnych mieszanek ziołowych. Niektóre gatunki Jasminum służą do wyrobu olejków i są składnikami perfum. Olejki, dostępne na rynku, są trwałe, wyróżniają się przyjemnym zapachem i można je mieszać z innymi olejkami. Posiadają właściwości relaksacyjne, więc pomagają przezwyciężać stany depresyjne. Używane są do leczenia dolegliwości skórnych, przynoszą ulgę w chorobach dróg moczowych i ułatwiają oddychanie.