Jaśminowiec

Jaśminowiec

Jaśminowiec to roślina rosnąca w Ameryce Północnej, Azji, na Kaukazie i południu Europy. Na świecie znanych jest ok. 70 gatunków jaśminowca. Polacy szczególnie upodobali sobie jaśminowiec wonny, będący krzewem z intensywnie pachnącymi kwiatami. Roślina ma szerokie zastosowanie. Można formować ją w żywopłoty, sadzić swobodnie lub grupowo. To krzew odporny na zanieczyszczenia powietrza, dlatego świetnie sprawdza się w miastach i ośrodkach przemysłowych.

Jaśminowiec - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Jaśminowiec – rodzaje, charakterystyka, uprawa, ciekawostki

Jaśminowiec to popularny krzew w ogrodzie. Często określamy go jako jaśmin, jednak w rzeczywistości są to dwie zupełnie różne rośliny. O różnicach między nimi pomówimy w dalszej części artykułu. Jaśminowiec to roślina pochodząca z rodziny hortensjowatych. Ma delikatnie ząbkowane liście, pomiędzy którymi początkiem lata pojawiają się pachnące kwiaty. Ich pokrój, kształt i kolor zależy oczywiście od odmiany jaśminowca. Roślina jest prosta w uprawie, dlatego wielu początkujących ogrodników się na nią decyduje. Krzew znakomicie rośnie zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Nie jest to wymagająca roślina, więc amator ogrodnictwa nie powinien mieć kłopotu z jej sadzeniem i uprawą. Trzeba jednak pamiętać, że jaśminowiec preferuje żyzną glebę ogrodową, która będzie systematycznie podlewana. Uniemożliwić przesuszanie gleby pozwala ściółkowanie, co warto regularnie robić.

Jaśminowiec ozdobny – uprawa, pielęgnacja, kwitnienie i zimowanie

Pielęgnacja rośliny nie jest niczym skomplikowanym. Najważniejsze jest cięcie pędów, które powinno się przeprowadzać mniej więcej raz na 3 lata. Warto też regularnie usuwać odrosty korzeniowe, dzięki czemu roślina będzie mocniejsza. Nie zapominaj o usuwaniu niepotrzebnych gałęzi, głównie tych najstarszych. Podczas suszy jaśminowca należy obficie podlewać. Zimą krzew nie potrzebuje ochrony, ponieważ roślina odporna jest na mróz. Możesz jedynie raz w roku zasilić jaśminowiec, używając wieloskładnikowych nawozów. Dzięki nim pobudzisz krzewienie rośliny. Możesz przesadzać różne odmiany jaśminowca, niezależenie od wieku rośliny. Krzew świetnie dostosuje się do nowych warunków, nawet gdy początkowo gleba będzie mniej żyzna.

Najciekawsze gatunki jaśminowca, które warto mieć w ogrodzie

Jaśminowiec jest prostą rośliną do rozmnażania. Można łatwo ją rozmnożyć, oddzielając odrosty korzeniowe. Powszechne jest także pozyskiwanie zdrewniałych i półzdrewniałych sadzonek. Należy je sadzić bezpośrednio do substratu, w inspektach, szklarniach lub foliowych tunelach. Stosując ukorzeniacze, sprawić można, że sadzonki łatwiej i szybciej zapuszczą korzenie. Jaśminowiec powinien mieć również zapewnione delikatne podgrzewanie od spodu, aby korzenie mogły się szybciej wytworzyć. Należy również dbać o wilgotne podłoże jaśminowców, nie zapominając o systematycznym nawożeniu. Wraz z początkiem okresu wegetacji ukorzenione sadzonki powinno się przesadzić w dowolne miejsce ogródka. Oto najciekawsze odmiany jaśminowca, które warto znać:

 • Jaśminowiec wonny – znany z pięknych, kremowo-białych kwiatów, które pojawiają się na krzewie od początku maja aż do pierwszej połowy czerwca. Jaśminowiec doskonale wygląda pojedynczo, ale też uformowany w żywopłot. Może osiągnąć nawet do 4 metrów wysokości. Jaśminowiec wonny dzieli się na liczne odmiany. Charakteryzują się one zupełnie innym kolorem kwiatów, kwitnieniem i wzrostem.
 • Jaśminowiec „Aureus” – odmiana jaśminowca wonnego, która ma jasnożółte liście i kremowo-białe, intensywnie pachnące latem kwiaty. Uprawa rośliny jest bardzo prosta, zwłaszcza że ten jaśminowiec doskonale radzi sobie nawet z mocno zanieczyszczonym powietrzem. Niestraszne są mu również okresowe susze. Krzew można z łatwością przesadzać, a także przeprowadzać cięcie. Pozwala ono odmłodzić jaśminowiec i zachowanie obfite kwitnienie, a także ładny pokrój rośliny. „Aureus” znakomicie prezentuje się uformowany w żywopłot lub posadzony w pojedynkę. Wspaniale wygląda też w szpalerach i nasadzeniu grupowym.
 • Jaśminowiec „Kalina” – to polska odmiana będąca krzewem o sztywnych pędach. Może dorosnąć do 2 metrów wysokości. Ma jasnozielone, ząbkowane liście, pomiędzy którymi latem wyrastają śnieżnobiałe kwiaty. Podobnie do poprzedników, kwiaty „Kaliny” także pachną. Gatunki te warto uprawiać na żyznej, gliniastej glebie. Krzew odporny jest na choroby, dlatego warto posadzić go w ogrodzie. Roślina znakomicie prezentuje się w formie żywopłotu. Trzeba jedynie pamiętać o systematycznym przycinaniu w celu zachowania formy i odmłodzenia krzewu.
 • Jaśminowiec „Snowbelle” – rośnie do 2 metrów wysokości. Liście rośliny są delikatnie omszone i ciemnozielone. Pielęgnacja i uprawa jaśminowca jest bardzo prosta. Roślina dobrze czuje się na słonecznym stanowisku. Najlepsza gleba dla odmiany „Snowbelle” to zasadowa, obojętna lub kwaśna. Jaśminowiec odporny jest na choroby, niskie temperatury i szkodniki. Doskonale znosi zimowanie. Najbardziej efektownie wygląda latem, gdy trwa kwitnienie krzewu. Po tym okresie warto przyciąć jaśminowiec.

Wśród wartych uwagi odmian krzewu wyróżnić można też jaśminowiec omszony, wielkokwiatowy, plamisty, „Falkonera” i „Lemoine’a”. Na szczególną uwagę zasługuje jaśminowiec „Virginal”, znany jako jaśminowiec panieński. To wspaniały krzew ozdobny, który szybko rośnie. Odmiana „Virginal” wspaniale wygląda uformowana w żywopłot. Świetnie prezentuje się także w pojedynczym i grupowym nasadzeniu. Krzew znakomicie rośnie na słonecznym stanowisku, najlepiej w gliniastej i umiarkowanie wilgotnej glebie.

Jaśminowiec kontra jaśmin – czym różnią się od siebie rośliny?

Jaśmin nie jest jaśminowcem! Podobieństwa i różnice między roślinami

Ludzie często mylą jaśmin z jaśminowcem. Tymczasem są to dwie zupełnie inne rośliny. Jaśmin należy do rodziny oliwkowatych, a jaśminowiec do hortensjowatych. Jaśmin spotkać można m.in. w herbatach. Często produkuje się z niego również cenny olejek, będący notorycznie wykorzystywany w przemyśle perfumiarskim. Olejek jaśminowy stosuje się także w aromaterapii. Jaśmin rośnie wyłącznie w ciepłym klimacie i w przeciwieństwie do jaśminowca nie lubi mrozów. Nie ma więc szans, aby roślina przetrwała polską zimę w ogrodzie. Można oczywiście hodować jaśmin w doniczce, ale pielęgnacja wcale nie należy do najłatwiejszych. Warto jednak próbować, ponieważ jaśmin ma wiele cennych właściwości:

 • Kwiaty jaśminu zawierają flawonoidy i olejek eteryczny bogaty w cenne składniki. Olejek ten ma zdolność do obniżania ciśnienia tętniczego. Działa też przeciwzapalnie i rozkurczowo.
 • Olejek z jaśminu może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Działa też osłaniająco na wątrobę i wykazuje aktywność antybakteryjną.
 • Jaśmin ma zastosowanie w ziołolecznictwie. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz uspokajająco. Obniża również ciśnienie krwi.
 • Roślina będzie doskonałym dodatkiem do letnich potraw, przetworów i niektórych napojów. Nie każdemu jednak przypadnie do gustu intensywny zapach jaśminu.

Ciekawostki o jaśminowcu, które warto znać

Jaśminowce wspaniale sprawdzą się jako rośliny ozdobne w ogrodzie. To gatunek mało wymagający, który bardzo rzadko choruje. Właśnie dlatego jaśminowce często sadzi się niedaleko ruchliwych ulic lub w miejskich parkach. Roślina jest bardzo ciekawa nie tylko pod względem niewielkich wymagań i wyglądu. Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć o jaśminowcach:

 1. Rośliny doskonale wyglądają zestawione z piwoniami, różami i ostróżkami. Wspaniale prezentują się też z kwiatami o intensywnych, wyrazistych kolorach.
 2. W mowie kwiatów jaśminowiec oznacza pamięć i miłość. Właśnie dlatego roślina kojarzy się z delikatnością, ale i zmysłowością. Jej zapach zwiększa ponoć wrażliwość i działa jako… eliksir miłosny.
 3. Dawniej jaśminowcem leczono chorobę globusa, czyli zaburzenie czynnościowe przewodu pokarmowego. Czasami kładziono też płaczące dzieci w pobliżu pędów rośliny, aby łatwiej mogły zasnąć.
 4. Nazwa jaśminowca pochodzi od egipskiego faraona, Ptolemeusza II Filadelfosa.
Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto