Jastrzębiec

Ilustracja jastrzębiec

Jastrzębiec (Hieracium) - byliny zaliczające się do rodziny astrowatych. Rodzaj ten obejmuje ok. 10 tys. gatunków roślin. Jastrzębiec spotykany jest niemalże na całym świecie. Na terenie Polski spotykanych jest obecnie ponad 100 gatunków. Należy mieć na uwadze, iż duża część okazów, to powstałe mieszańce. Roślina może być uprawiana w ogrodzie ze względu na swój ozdobny charakter. Niektóre gatunki wykazują właściwości lecznicze, które są wykorzystywane w naturalnej medycynie.

Jastrzębiec - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Jastrzębiec - gatunki, występowanie, działanie lecznicze, ciekawostki

Istnieje bardzo długa lista roślin, które można uprawiać w swoim ogrodzie. Jeżeli jednak zależy nam na tym, aby poszczególne gatunki nie tylko cieszyły oko, ale również wykazywały właściwości lecznicze, to warto zdecydować się na jastrzębiec. Dobrze jest sprawdzić, w jaki sposób wygląda uprawa tej rośliny, a także jakie ma wymagania pielęgnacyjne.

Jastrzębiec - charakterystyka

W zależności od gatunku roślina potrafi dorastać nawet do 1,5 metra wysokości. Jastrzębiec porastają najczęściej łodygowe bądź też odziomkowe liście o jajowatym kształcie. W okresie kwitnienia pojawiają się kwiaty o białym, żółtym lub pomarańczowym odcieniu. Nie są one zbyt duże, jednak zebrane są w dość gęste koszyczki.

Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce w postaci niełupków. Jastrzębiec w warukkach naturalnych występuje w różnych zaroślach, a także na łąkach. Niektóre gatunki spotykane są nawet na polskich wydmach. Natomiast może być problem ze spotkaniem ich na terenie pogórza oraz gór.

Popularne gatunki jastrzębca

Nie jest sposób wymienić wszystkich gatunków jastrzębca, tym bardziej iż z większości z nich pojawiają się liczne podgatunki. Do popularnych okazów zalicza się m.in.:

  • Jastrzębiec baldaszkowy (Hieracium umbellatum) - bylina dorastająca do 100 cm wysokości, występuje nie tylko w całej Europie, ale również jest spotykana w Azji, a także w Ameryce Północnej. Gatunek ten kwitnie na żółto. Jego wymagania nie są zbyt wysokie, ponieważ roślina rozwija się zarówno na stanowisku słonecznym, ale również w półcieniu.
  • Jastrzębiec blady (Hieracium schmidtii) - jest to rzadka bylina, która występuje wyłącznie na terenie Sudetów. Roślina kwitnie od maja do sierpnia. W tym czasie pojawiają się drobne kwiaty zebrane w koszyczki.
  • Jastrzębiec gałęzisty (Hieracium racemosum) - roślina występuje głównie na terenach poniżej 1700 metrów n.p.m. Gatunek ten dorasta do około 70 cm wysokości. Jastrzębiec gałęzisty kwitnie od sierpnia do września. Wymagania rośliny nie są zbyt wielkie, ponieważ w zupełności odnajduje się ona niemalże na każdym podłożu. Zatem roślina jest bardzo łatwa w uprawie.
  • Jastrzębiec modry (Hieracium caesium) - roślina spotykana głównie na terenie Sudetów oraz Karpat. Bylina kwitnie od maja do lipca. Gatunek ten wyróżnia się bardzo drobnymi kwiatami.
  • Jastrzębiec pomarańczowy (Pilosella aurantiaca) - bylina dorastająca do 60 cm wysokości kwitnie na pomarańczowo. Jest to gatunek spotykany głównie na terenach górzystych, jednak nie przekraczających wysokości ok. 1200 metrów n.p.m.
  • Jastrzębiec śląski (Hieracium sparsum) - jest to gatunek potencjalnie zagrożony, który został umieszczony na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Okres kwitnienia przypada od lipca do sierpnia. W tym czasie pojawiają się jasnożółte kwiaty zebrane w koszyczki.

Wymagania i uprawa jastrzębca

Wśród najpopularniejszych gatunków, które spotykane są w uprawie, zalicza się m.in. jastrzębiec pomarańczowy. Jego wymagania nie są zbyt duże, jednak warto o nich pamiętać, jeżeli zależy nam na pięknych kwiatach. Na pewno warto zadbać o słoneczne stanowisko. Wymagania tej rośliny pod względem podłoża są ograniczone, ponieważ najlepiej czuje się ona na glebach wilgotnych.

Innym gatunkiem, który zasługuje na uwagę, jest jastrzębiec kosmaty. Roślina kwitnie w czerwcu i lipcu. Jej uprawa jest bardzo łatwa, ponieważ jej wymagania są minimalne. Jastrzębiec kosmaty tak naprawdę poradzi sobie na dowolnym podłożu. Oczywiście roślina preferuje stanowisko słoneczne, jednak ma również duże szanse na to, by wyrosnąć w cieniu.

Ciekawym gatunkiem, który również sprawdza się w uprawie w ogrodzie, jest jastrzębiec plamisty. Uprawa tej rośliny jest bardzo łatwa, ponadto możemy się przekonać, że wymagania byliny nie są zbyt duże. Jastrzębiec plamisty wyróżnia się przebarwieniami na liściach. Ponadto gatunek ten kwitnie na żółto. Aby doczekać się pięknie rozwijających się roślin, warto zadbać o stanowisko słoneczne. Natomiast podłoże powinno być przepuszczalne i dość suche o zasadowym odczynie.

Właściwości lecznicze

Jak widzimy, uprawa jastrzębca rzeczywiście jest łatwa, dlatego z powodzeniem możemy cieszyć się długo kwitnącymi kwiatami. Nie zapominajmy jednak o tym, że rośliny cenione są również ze względu na swoje właściwości lecznicze. Takim gatunkiem cenionym w ziołolecznictwie jest jastrzębiec kosmaczek. Co ciekawe roślina określana jest potocznie jako niedośpiałek.

Ziele to słynie ze swoich cennych właściwości, które mają niezwykle korzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Oprócz tego regularne stosowanie jastrzębca kosmaczka przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu. Jest to ziele, które również stosuje się w przypadku trudno gojących się ran. W medycynie naturalnej ten gatunek jastrzębca wykorzystuje się w leczeniu chorób układu oddechowego. Ponieważ napar, który wykonuje się na bazie ziela działa w sposób wykrztuśny. W ten sposób można poradzić sobie między innymi z zapaleniem oskrzeli. Ponadto jest to roślina, wyjątkowo dobrze działająca na skórę.

Jastrzębiec i jego wymagania uprawowe. Zobacz, gdzie występuje jastrzębiec, jakie są jego popularne gatunki, a także jakie posiada wymagania, jeśli chodzi o uprawę.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto