Języczka - najpopularniejsze rośliny
-
Języczka pomarańczowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Języczka pomarańczowa jest efektowną i łatwą w uprawie byliną ozdobną na wilgotne stanowiska. Duże liście i zebrane w wiechy pomarańczowe koszyczki kwiatów stanowią widoczne z daleka barwne akcenty kompozycji. Nadaje się szczególnie do ogrodów nadwodnych.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Języczka Przewalskiegobyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Języczka Przewalskiego jest okazałą i efektowną byliną pochodzącą z północnych Chin. Epitet gatunkowy upamiętnia Mikołaja Przewalskiego, rosyjskiego geografa i badacza polskiego pochodzenia. Nad dużymi, mocno powcinanymi liśćmi wznoszą się wysmukłe i delikatne kwiatostany, przypominające złote świece.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Języczka – odmiany, występowanie, sadzenie, pielęgnacja, cięcie
Języczka to grupa bylin, która zalicza się do roślin astrowatych. Należy do niej ok. 150 różnorodnych gatunków. W przeważającej części języczki rosną w Azji. Mimo egzotycznego pochodzenia kwiaty chętnie uprawiane są w polskich ogrodach. Jakie stanowisko powinny mieć zapewnione sadzonki? Czy uprawa języczek jest trudna? Dowiedz się, na czym polega sadzenie roślin oraz poznaj charakterystyczne odmian języczek.
Języczka w ogrodzie – stanowisko, uprawa i najciekawsze odmiany
Uprawa i pielęgnacja języczek, krok po kroku
Języczka potrafi dorosnąć do jednego metra wysokości. Niektóre odmiany rosną jednak znacznie wyższe – nawet o połowę. Ze względu na wzrost zalicza się języczki do wyższych bylin. Dolne liście języczek są zielone, sercowate, okrągłe albo nerkowate. Od spodu zabarwione są z kolei na purpurowo. Roślina jest niezwykle dekoracyjna, ponieważ od spodu ma purpurowe ogonki. Języczka wyróżnia się również grubymi ząbkami na obrzeżach liści. Wyżej znajdują się liście łodygowe, których jest niewiele. Są też znacznie mniejsze. Na wyróżnienie zasługuje kwiatostan rośliny, który układa się w koszyczek. Najpopularniejszą odmianą języczek jest pomarańczowa, która charakteryzuje się właśnie taki zabarwieniem. Kwiatostany osadzone są na pędach, które wznoszą się ponad liśćmi. Tylko jeden taki kwiatostan dorasta do ok. 10 cm. Języczki kwitną mniej więcej od lipca do września.
Języczka nie jest najłatwiejszą rośliną w uprawie. Warto więc poznać najważniejsze wymagania, żeby nauczyć się prawidłowej pielęgnacji języczki. Wówczas będzie można zaspokoić potrzeby tej skomplikowanej rośliny. Dzięki umiejętnej pielęgnacji języczka będzie prawidłowo i bujnie się rozkwitać. Bylina musi mieć wilgotną glebę, a także cieniste lub półcieniste stanowisko. Najlepiej zadbać o to, aby miejsce do rozwoju języczki było widne. Roślina nie może zostać narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Zatroszcz się również o to, aby podłoże pod języczki było gliniaste i żyzne. Podczas upałów roślina może błyskawicznie zwiędnąć, dlatego wypada pamiętać o stałym nawadnianiu. Jeśli możesz, posadź języczkę nad brzegiem wody. Może być to oczko wodne, którego powierzchnię wyściółkujesz wokół np. korą. Dzięki takiemu połączeniu pozbędziesz się problemu utraty wody z podłoża. Najlepiej posadzić maksymalnie 3 odmiany bylin obok siebie. Wówczas będą miały dużo miejsca, aby się rozwijać.
Języczka zwykle rozrasta się w formie wielkich kęp. Może więc sprawdzić się w ogrodzie jako roślina okrywowa. Roślina może zostać rozmnożona np. przez podział kęp. W kwietniu wystarczy wykopać i delikatnie podzielić kłącze. Dzięki temu każda część obrodzi w pąki liściowe. Języczka wyróżnia się dużą odpornością na mróz, dzięki można hodować ją również w zimniejszych miejscach Polski. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że bylina bywa często atakowana przez ślimaki. Warto wobec tego dokładnie ją obserwować i pilnować, żeby nie pojawiły się insekty. Ślimaki mogą ukazać się zarówno ze skorupką, jak i bez niej. Jeśli tylko dostrzeżesz, że nie można zebrać ich rękoma, zastosuj preparat chemiczny na ślimaki. Gdy nie zostanie to zrobione w porę, języczka może zostać całkiem ogołocona.
Wymagania i sadzenie języczki – jak zadbać o sadzonki?
Języczki najlepiej odnajdują się w półcieniu. Jak wiesz, to dla nich idealne stanowisko do rozwoju. Wszystko dlatego, że w takim miejscu obficie kwitną i nie są narażone na bezpośrednio zagrażające im promienie słoneczne. Półcieniste stanowisko to minimum, jakie trzeba zapewnić języczce. Dzięki niemu nie tylko kwiaty, ale i liście będą się prawidłowo rozwijać. Musisz zapamiętać, że w przypadku tej rośliny słońce działa znacznie gorzej niż cień. Niestety, ale promienie słoneczne mogą poparzyć liście i doprowadzić je do zasychania. Mogą też sprawić, że roślina całkiem obumrze.
Byliny najlepiej czują się w próchniczym, żyznym oraz umiarkowanie wilgotnym podłożu. Sprzyja im szeroki zakres pH. Nie warto jednak uprawiać języczek w jałowym i suchym podłożu. Większość odmian języczek jest uodporniona na mróz. Jedynie w dwóch pierwszych sezonach należy chronić ją przed zimą – później nie wymagają już ochrony. Należy podkreślić, że kwiaty potrzebują dużej ilości wody. Źle reagują na jej niedobór. Podczas suszy należy więc systematycznie podlewać języczki. Najlepiej zadbać też o regularne nawożenie rośliny, np. obornikiem. Poza cennymi składnikami pokarmowymi dostarczyć można roślinie cennych minerałów. Wybierając nawóz, kieruj się aktualnym zapotrzebowaniem języczki. Wiosną sprawdzą się u niej np. nawozy azotowe. Z kolei latem znacznie lepsze będą nawozy potasowo-fosforowe.
Zwróć też uwagę na sadzonki języczki. Do gruntu należy je przenosić wiosną lub jesienią. Podczas wysadzania w ziemi trzeba zachować rozsadę ok. 40 x 40 cm. Oczywiście nie są to ściśle określone parametry. Uzależnione są bowiem od gatunku, a także siły wzrostu wybranego rodzaju języczki. Starsze odmiany rozmnożyć można przez podział. Języczki nie mają też problemu z rozmnażaniem się przez wysiew nasion, a więc generatywnie. Należy jednak wcześniej poddać je ochłodzeniu, czyli stratyfikacji. Niezwykle wartościowym zabiegiem jest ściółkowanie podłoża, czyli ograniczenie straty wody przez parowanie. Na bieżąco warto usuwać też przekwitające kwiatostany – w ten sposób przedłużyć można termin kwitnienia rośliny. Mówiliśmy już o tym, że problemem dla języczek mogą być ślimaki, takie jak bursztynka pospolita. Kolejnym utrapieniem są również przędziorki chmielowce. Języczkom zaszkodzić może również plamistość liści, zgnilizna twardzikowa i fytoftoroza.
Najciekawsze odmiany języczki – czy kiedyś o nich słyszałeś?
Te odmiany języczki wyróżniają się na tle innych
Języczka to grupa bylin, która dzieli się na wiele ciekawych odmian. Wśród nich kilka zasługuje na szczególną uwagę:
- Języczka pomarańczowa – gatunek
pochodzący z Azji, głównie z Japonii oraz Chin. Rośnie do ok. 100 cm wysokości.
Czasami może dorastać jednak nawet do 150 cm. Liście języczki są okrągłe i
duże. Pod spodem przybierają purpurowo brązową barwę, a z wierzchu są
ciemnozielone. Kwiaty rosną na rozgałęzionych, sztywnych pędach. Są
żółtopomarańczowego koloru, zebrane w koszyczki. Opisywana odmiana zakwita
mniej więcej od lipca do września. W Polsce do kupienia dostępne są odmiany
charakteryzujące się obfitym kwitnieniem.
-
Języczka Przewalskiego –
wyselekcjonowana przez botaników odmiana, która nie występuje w środowisku
naturalnym. Wzrasta maksymalnie do 150 cm wysokości. Jej liście są dłoniasto
powycinane, znajdujące się na długich ogonkach. Łodygi są brunatne i proste. Na
ich szczycie wyrastają żółte, drobne kwiaty. Języczka Przewalskiego kwitnie od
lipca do września.
-
Języczka wąskogłówkowa – mówi się
o niej również „strzelista”. Roślina wytwarza okrągłe, bardzo duże rozety
składające się z sercowatych lub okrągłych liści. Każde z nich ma ząbkowane
brzegi. Języczka najpiękniej prezentuje się w okresie od lipca do sierpnia,
kiedy kwitnie. Kwiaty języczki są żółte, drobne i zebrane w strzeliste
kwiatostany. Odmiana wąskogłówkowa może osiągnąć nawet 180 cm wysokości.
-
Języczka Hessego –
wyselekcjonowana odmiana, która powstała w 1934 roku w szkółce Hessego. To
jedna z najwyższych języczek, która – podobnie do odmiany wąskogłówkowej –
osiąga nawet 180 cm. Liście rośliny są okrągłe i duże, osadzone na mięsistych
ogonkach wśród żółtych kwiatów. Języczka Hessego zakwita od lipca do września.
-
Języczka syberyjska – naturalnie porasta
wschodnią oraz środkową część Europy. Spotkać można ją również w Chinach i
Kazachstanie. Czasami pojawia się w Polsce. W naszym kraju języczka syberyjska
zagrożona jest jednak wyginięciem, dlatego objęto ją ochroną gatunkową.
Najlepsze stanowiska dla języczki syberyjskiej to olszyny, torfowiska oraz
brzegi potoków. Roślina poradzi też sobie w ogrodzie. Języczka dorasta do
maksymalnie 140 cm wysokości. Rozeta znajduje się u podstawy sercowatych,
pokaźnych liści. Łodygi nie mają włosów, jednak czasami pojawiają się słabiej
owłosione okazy. Języczka syberyjska kwitnie od lipca do sierpnia, obradzając w
żółte kwiaty o średnicy ok. 3-4 cm.
-
Języczka tangucka – pochodzi z
Chin i wytwarza piękne, mocno powycinane liście. Charakteryzuje się również
kwiatostanami złożonymi z żółtych kwiatów. Zakwita od sierpnia do września,
dorastając maksymalnie do 100 cm wysokości.
-
Języczka japońska – rzadko spotkać
ją można w polskim ogrodzie. Mimo to warto zwrócić uwagę na języczkę, która ma
trójdzielne, pierzaste liście. Kwiatostany języczki japońskiej składają się z
żółtych kwiatów. Roślina kwitnie od lipca do sierpnia. Może urosnąć do ok. 160
cm wysokości.
- Języczka dłoniasta – wyselekcjonowany mieszaniec. Niektórzy uważają, że to jedna z najbardziej ozdobnych bylin wśród języczek. Charakteryzuje się kępą powycinanych, klapowatych i ząbkowanych liści. Języczka dłoniasta kwitnie od lipca do sierpnia, dorastając maksymalnie do ok. 140 cm wysokości.
Pamiętaj, że…
Języczka wspaniale sprawdzi się w ogrodzie jako dekoracja zacienionych miejsc. Może ozdobić np. niewykorzystaną przestrzeń przy drzewach i krzewach, zwłaszcza posadzona wśród innych bylin (np. paproci, funkii i rodgersji). Poradzi sobie wszędzie w cieniu, gdzie inne rośliny zwykle nie chcą rosnąć. Języczki umożliwiają uzyskanie efektu piętrowości w ogrodzie, zwłaszcza na rabatach. Najlepiej prezentują się posadzone w kępach po kilka sztuk. Sprawdzą się w ogrodzie o dowolnej aranżacji, m.in. naturalistycznej, wiejskiej i angielskiej. Fantastycznie wyglądają na tle muru, stawu, potoku i oczka wodnego. Dobrze odnajdą się również w terenie bagiennym. Co ciekawe, posłużą również jako kwiaty cięte – wystarczy ściąć języczki i wstawić do ozdobnego wazonu.