Kaktusy

Kaktusy

Kaktusy należą do rodzaju sukulentów, czyli roślin przystosowanych do życia w warunkach suszy. Od sukulentów różnią się tym, że wodę i składniki przechowują w pniu, który przejmuje rolę liści. Ich charakterystyczną cechą są areole, czyli skrócone odnogi, z których wyrastają ciernie, odnogi, kwiaty i owoce. Pochodzą z Ameryki, zaś w klimacie umiarkowanym mogą być uprawiane w zasadzie tylko jako domowe rośliny doniczkowe. Uchodzą za rośliny łatwe w uprawie, o których można zapomnieć. Nie jest to prawdą, gdyż należy starannie dozować podlewanie i odpowiednio dobrać stanowisko i podłoże.

Kaktusy - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Kaktusy - gatunki, występowanie, wymagania, uprawa, ciekawostki

Największy urok w hodowli kaktusów wynika z ich różnorodności. Mamy do wyboru różne rodzaje, jak kaktusy małe, duże, kolumnowe, kaktusy kwitnące, różniące się kształtem i kolorem pędu. Kaktusy tworzą też piękne kompozycje kwiatowe posadzone razem w płytkiej donicy. Kojarzą się z pustynią i dzięki nim, można stworzyć mały, egzotyczny skalniak w mieszkaniu. Poznaj najciekawsze rodzaje kaktusów i dowiedz się jak je uprawiać i pielęgnować w domu.

Kaktusy - rodzaje i gatunki

Kaktus - co to za roślina?

Kaktusy przystosowały się do życie w warunkach ubogich w wodę. Dlatego też nauczyły się gromadzić wodę i składniki odżywcze w liściach lub łodydze. Mają one spowolniony metabolizm, tak aby jak najdłużej przetrwać okres suszy. Rosną wolno i oszczędzają wodę. Potrafią nawet gromadzić dwutlenek węgla i przerabiać go na wodę.

Występują one głównie na terenach suchych i gorących, jak pustynie, półpustynie, sawanny i lasy tropikalne. Niektóre sukulenty można znaleźć także w strefie umiarkowanej. Natomiast kaktusy, będące podgrupą sukulentów, nie występują w strefach umiarkowanych i chłodnych. Kaktusy pochodzą z Ameryki, natomiast niektóre gatunki zadomowiły się w Afryce, na Madagaskarze, Sri Lance i na Komorach, gdzie prawdopodobnie zostały przeniesione przez ptaki. Kaktusy zostały przez ludzi rozprzestrzenione na wszystkie kontynenty, gdzie głównie funkcjonują jako rośliny doniczkowe. Natomiast w Australii i Afryce, przeniesione tam opuncje stały się groźnym gatunkiem inwazyjnym i pospolitym chwastem trudnym do zwalczenia, gdyż roślina ta nie ma naturalnych wrogów. Opuncje zadomowiły się również w basenie Morza Śródziemnego.

Kaktusy i sukulenty są często mylone lub uważane za to samo. Utarło się też przekonanie, że kaktusy mają kolce, a sukulenty nie. Nie jest to jednak do końca prawda. Kaktusy wchodzą w skład rodziny sukulentów. Sukulenty dzielą się na dwa rodzaje: przechowujące wodę w liściach i pniu. Kaktusy gromadzą wodę w pniu. Zielony pień przejął funkcje fotosyntezy, a ich liście przekształciły się w kolce, aby chronić się przed szkodnikami i zwierzętami. Pękata, pełna wody i składników odżywczych łodyga kaktusa mogłaby stać się kąskiem dla zwierząt i ptaków. Dlatego kaktusy wytworzyły kolce i trucizny. Dodatkową cechą odróżniającą kaktusy od sukulentów są areole. Są to skrócone pędy z wiązką przewodzącą, które posiadają tylko kaktusy. Z areoli wyrastają kolce, pędy, owoce i kwiaty.

Najciekawsze gatunki i rodzaje kaktusów do uprawy w doniczce, w domu lub na balkonie

Kaktusy są chętnie uprawiane jako domowe rośliny doniczkowe. Istnieją nawet kolekcjonerzy kaktusów, którzy zbierają kaktusy małe, duże, kwitnące, tworząc kolekcje ciekawych okazów. Niestety popularność kaktusów jako rośliny domowe, spowodował ich niekontrolowany zbiór i niszczenie naturalnych siedlisk tych roślin. Dlatego też obecnie wiele gatunków jest zagrożonych i objęte są ochroną gatunkową.

Kaktusy uprawiane w domu nie osiągają takich rozmiarów jak w naturze. Duże kaktusy kolumnowe, rosnące na amerykańskich pustyniach, mogą osiągnąć nawet 20 metrów wysokości. W domu kaktusy kolumnowe mogą dorosnąć do kilkudziesięciu centymetrów i to po wielu latach odpowiedniej pielęgnacji.

Istnieje ogromna ilość gatunków i odmian kaktusów przeznaczonych do hodowli jako kwiaty doniczkowe. Kaktusy kolumnowe rosną pionowo w górę. Są włochate lub zaopatrzone w mocne kolce. W warunkach domowych prawie nigdy nie kwitną. Mamy jednak liczne gatunki kwitnące o różnych kształtach.

Uprawa i pielęgnacja kaktusów - podlewanie, doniczki, ziemia

Hodowla kaktusów w naszym klimacie - w domu, w ogrodzie, na balkonie

Niektóre sukulenty rosną w klimacie umiarkowanym, dlatego też sadzimy je w ogrodzie, głównie na skalniakach. Do najpopularniejszych należą rozchodniki i rojniki. Jednak kaktusy są przystosowane do warunków ciepłych. Dlatego też możemy je hodować wyłącznie w domu, jako rośliny doniczkowe.

Czy w naszym klimacie możliwa jest hodowla kaktusów w ogrodzie? Otóż, tak. Na skalniaku, w przepuszczalnej glebie, możemy posadzić kwitnące opuncje, które są mrozodoprne. Na zimę opuncje pozbywają się wody, kurczą się i zasychają. Warto na ten czas nakryć je folią i włókniną. Trzeba to jednak tak zarobić, aby opuncje miały dostęp powietrza oraz aby przez folię nie przeciekała woda z opadów i śniegu. Namoczone opuncje mogą zgnić.

Czy kaktusy można uprawiać na balkonie? Specjaliści twierdzą, że w naszym klimacie wszystkie rośliny domowe możemy na lato wynieść na balkon. Kaktusy świetnie dadzą sobie radę na balkonie słonecznym, południowym. Jesienią zabieramy je do pomieszczenia. Najlepiej, aby odbywały okres spoczynku w temperaturze od 10 do 20 stopni.

Europejczycy zainteresowali się kaktusami już po odkryciach geograficznych. Jednak zaczęto je sprowadzać jako rośliny domowe dopiero w XIX wieku. W XX wieku popularność i uprawa kaktusów nabrała cech masowych. W związku z pozyskiwaniem kaktusów z natury, zdewastowano wiele naturalnych środowisk tej rośliny. Dlatego też w 1973 roku podpisano konwencję, która zabroniła pozyskiwania zagrożonych roślin z naturalnego środowiska.

Uprawa kaktusów w domu - wymagania i pielęgnacja

Uprawa kaktusów uchodzi za szczególnie łatwą. Podlewanie tych roślin jest umiarkowane, dlatego też nic się nie stanie jeśli o nich zapomnimy. Jednak hodowla kaktusów w doniczce to nie tylko podlewanie. Należy dokładnie zapoznać się z wymaganiami danego gatunku, gdyż poszczególne gatunki kaktusów różnią się co to rodzaju podłoża i pH gleby. Na przykład, kaktusy rosnące na skałach będą wymagały ziemi z zawartością wapnia. Domowe kaktusy najlepiej sadzimy w specjalnej mieszance podłoża dla kaktusów.

Pielęgnacja kaktusów polega przede wszystkim na umiarkowanym podlewaniu. Bardzo łatwo można je zalać, co powoduje gnicie korzeni. Możemy wówczas zaobserwować ciemne plamy i gąbczastą fakturę. Natomiast jeśli kaktusom brakuje wody, pojawią się wgłębienia i marszczenie. Zimą kaktusy przechodzą w stan spoczynku i wtedy nie należy ich podlewać. W okresie wegetacji roślina wymaga nawożenia, mieszankami przeznaczonymi dla kaktusów. Zaprzestajemy nawożenia na zimę.

Wymagania kaktusów uprawianych w doniczce:

  • stanowisko słoneczne i dobrze oświetlone,
  • podłoże przepuszczalne,
  • dobra cyrkulacja powietrza.
  • stała temperatura od 20 do 40 stopni w okresie wzrostu,
  • niska wilgotność powietrza,
  • nie wymagają przycinania.

Doniczki do kaktusów muszą mieć otwór w dnie, aby nadmiar wody mógł odpłynąć. Dla kaktusów najelepsze są doniczki plastikowe lub blaszane, gdyż bardziej zatrzymują wilgoć. Porowate doniczki gliniane sprawiają, że woda i zawarte w niej składniki mineralne szybciej odparowują. Kaktusy mają mały system korzeniowy, dlatego też doniczki mogą być małe. Roślinę przesadzamy dopiero gdy przerośnie doniczkę. Pięknie wyglądają małe kaktusy posadzone razem w większej, płaskiej doniczce. Warto jednak pamiętać, aby dobierać rośliny o podobnych wymaganiach uprawowych.

Kaktusy wymagają okresu spoczynku, który trwa od jesieni do wiosny. W tym czasie roślin nie podlewamy i zapewniamy mi dobrze oświetlone miejsce o temperaturze poniżej 20 stopni. Temperatura nie może też spaść poniżej 0 stopni. W tym czasie roślina odpoczywa. W tym okresie zawiązują się także pąki kwiatowe. Prawidłowa pielęgnacja w tym okresie sprawi, że uzyskamy piękne, kwitnące kaktusy w sezonie.

Kaktusy należą do rodziny sukulentów a ich charakterystyczną cechą jest gromadzenie wody w pniu i tworzenie kolcy. W klimacie umiarkowanym można je hodować tylko jako kwiaty domowe. Kaktus to roślina łatwa w uprawie, należy jednak poznać wymagania glebowe poszczególnych gatunków.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto