Kalmia

Ilustracja kalmia

Kalmia pochodzi z Ameryki P贸艂nocnej, gdzie ro艣nie jako okaza艂y, zimozielony, wieloletni krzew. W Polsce uprawia si臋 kalmi臋 w膮skolistn膮 i szerokolistn膮 oraz ich kolorowe odmiany. G艂贸wnym walorem s膮 ozdobne, r贸偶owe kwiaty zebrane w bogate kwiatostany. Uprawa kalmii nie sprawia trudno艣ci, je艣li tylko zapewnimy im kwa艣n膮 ziemi臋 i odpowiedni膮 piel臋gnacj臋. Korzenie kalmii s膮 p艂ytko w ziemi, dlatego te偶 ro艣lina jest wra偶liwa na przesuszenie i wymaga regularnego podlewania w czasie upa艂贸w. Jest to ro艣lina odporna na mr贸z i choroby.

Kalmia - najpopularniejsze ro艣liny

Zobacz inne kategorie ro艣lin

Kalmia - opis, pochodzenie, wymagania, stanowisko, uprawa

W艂a艣ciciele ogrod贸w o kwa艣nym odczynie gleby mog膮 w艂膮czy膰 do swojej ogrodowej kolekcji pi臋kny krzew o dekoracyjnych kwiatach, jakim jest kalmia. Je艣li tylko spe艂nimy jej wymagania uprawowe, jest to ro艣lina 艂atwa do utrzymania i piel臋gnacji, za艣 jej walory ozdobne s膮 ogromne. Doradzamy jak piel臋gnowa膰 kalmie, jak spe艂ni膰 jej wymagania uprawowe oraz jak zaprojektowa膰 ogr贸d i rabaty kwiatowe z udzia艂em kalmii.

Kalmia - wiecznie zielony, ozdobny krzew

Jak wygl膮da kalmia - gatunki i odmiany

Kalmia to pi臋kna ro艣lina dekoracyjna, kt贸ra jest w Polsce jeszcze ma艂o znana. Jest to wiecznie zielony krzew o ga艂臋ziach wzniesionych do g贸ry. Elementem dekoracyjnym jest kwiat kalmii w kszta艂cie pi臋cioramiennego kielicha. Kwiaty rzadko wyrastaj膮 pojedynczo. Z regu艂y zebrane s膮 w baldachy lub wiechy. W naturze kwiat kalmii jest jasnor贸偶owy, wyhodowano jednak liczne odmiany o intensywnych kolorach kwiat贸w. Z powodu sk贸rzastych li艣ci kalmie nieco przypominaj膮 rododendrony. Ich kwiaty wygl膮daj膮 jednak zupe艂nie inaczej. Zar贸wno kalmie, jak i r贸偶aneczniki maj膮 podobne wymagania uprawowe.

Kalmia nale偶y do rodziny wrzosowatych i pochodzi z Ameryki P贸艂nocnej, gdzie ro艣nie 9 gatunk贸w tej ro艣liny. W Polsce, jako ro艣lin臋 ozdobn膮, uprawia si臋 2 gatunki: kalmi臋 w膮skolistn膮 i szerokolistn膮. Gatunki te r贸偶ni膮 si臋 kszta艂tem li艣ci. Kalmia w膮skolistna ma li艣cie w膮skie, lancetowate, ciemnozielone o d艂ugo艣ci do 3 cm. Li艣cie kalmii szerokolistnej s膮 eliptyczne i dochodz膮 do 10 cm d艂ugo艣ci. Sk贸rzaste, b艂yszcz膮ce i ciemnozielone z wierzchu s膮 bardzo dekoracyjne. Oba gatunki maj膮 li艣cie ja艣niejsze od spodu.

Jest to ro艣lina wolno rosn膮ca, kt贸ra po 10 latach mo偶e osi膮gn膮膰 wysoko艣膰 do 2 m. W naturze niekt贸re gatunki kalmii wyrastaj膮 na du偶e, okaza艂e krzewy. G艂贸wnym walorem dekoracyjnym kalmii s膮 kwiaty o niezwyk艂ej pi臋cio艣ciennej budowie. Zebrane s膮 w du偶e kwiatostany. Kalmia kwitnie od maja do ko艅ca czerwca. Kwiat jest r贸偶owy lub bia艂y. Jednak wyhodowano odmiany o r贸偶nych kolorach kwiat贸w, a tak偶e kwiaty dwukolorowe.

Warto wiedzie膰, 偶e ro艣lina, jak r贸wnie偶 wykonane z niej wyroby, na przyk艂ad mi贸d, jest silnie toksyczna. Jest to ro艣lina truj膮ca dla ludzi i zwierz膮t domowych. Spo偶ycie kalmii wywo艂uje powa偶ne objawy zatrucia, kt贸re mog膮 sko艅czy膰 si臋 艣pi膮czk膮, a nawet 艣mierci膮.

Kalmia - zastosowanie jako ro艣lina dekoracyjna

Kalmia znajduje zastosowanie jako ro艣lina dekoracyjna w ogrodach i parkach. Z uwagi na odporno艣膰 na zanieczyszczenie powietrza idealnie sprawdzi si臋 w zieleni miejskiej lub w ogrodach przydomowych w mie艣cie. Doskonale wygl膮da jako krzew ozdobny posadzony jako soliter oraz w grupie ro艣lin. Maj膮c kwa艣n膮 gleb臋 mo偶na stworzy膰 w ogrodzie kompozycj臋 kwiatow膮 z ro艣lin wrzosowatych jak kalmie, rododendrony, pierisy oraz wrzosy i wrzo艣ce.

Kalmie pasuj膮 r贸wnie偶 wizualnie do iglak贸w. Nale偶y jednak pami臋ta膰, aby nie sadzi膰 ich blisko 艣wierk贸w. Wydzielaj膮 one substancje, kt贸re s膮 szkodliwe dla 艣wierk贸w i powoduj膮 ich zamieranie.

Uprawa kalmii - wymagania, choroby

Kalmia dost臋pna jest w postaci sadzonek w doniczkach, kt贸re nale偶y przesadzi膰 do gruntu. Sadzonki 艣ci贸艂kujemy kor膮. Warto dla kalmii wybra膰 stanowisko s艂oneczne lub p贸艂cieniste, os艂oni臋te od wiatru. Rozmna偶anie kalmii w uprawie amatorskiej rzadko si臋 udaje, dlatego te偶 nale偶y kupi膰 gotowe sadzonki w sklepie.

Kalmia kwitnie na wiosn臋, za艣 kwiaty pojawiaj膮 si臋 na zesz艂orocznych p臋dach. Dlatego nale偶y unika膰 ci臋cia ro艣liny. Je艣li chcemy poprawi膰 pokr贸j ro艣liny przez ci臋cie, nale偶y to zrobi膰 zim膮 i w stopniu ograniczonym. Usuwamy tylko uszkodzone p臋dy. Po przekwitni臋ciu warto usun膮膰 przekwit艂e kwiatostany.

Korzenie kalmii s膮 p艂ytko osadzone w gruncie, dlatego te偶 ro艣lina ta jest wra偶liwa na susz臋. W czasie upa艂贸w ro艣lin臋 nale偶y regularnie podlewa膰. Kalmia jednak nie lubi nadmiaru wody. Nadmierna wilgotno艣膰 pod艂o偶a powoduje gnicie korzeni. Korzenie kalmii po艂o偶one p艂ytko pod powierzchni膮 ziemi s膮 r贸wnie偶 wra偶liwe na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego te偶 nale偶y uwa偶nie i starannie pieli膰 ziemi臋 wok贸艂 ro艣lin. Najlepiej przykry膰 ziemi臋 kor膮, kt贸ra dodatkowo zakwasza gleb臋 i ogranicza zachwaszczenie.

Wymagania uprawowe kalmii:

  • kwa艣ny odczyn gleby,
  • przepuszczalna gleba,
  • stanowisko s艂oneczne lub p贸艂cieniste,
  • miejsce os艂oni臋te,
  • ziemia umiarkowanie wilgotna,
  • regularne podlewanie w czasie upa艂贸w,
  • wra偶liwa na przesuszenie i zalanie,
  • nawo偶enie umiarkowane nawozami dla wrzosowatych,
  • unikanie ci臋cia,
  • mrozoodporna, nie wymaga przykrywania na zim臋.

Kalmia jest ro艣lin膮 mrozoodporn膮. Uwa偶a si臋 nawet, 偶e jest to najbardziej mrozodoporna ro艣lina dekoracyjna zimozielona. Mimo tego, znacznie lepsza jest uprawa tej ro艣liny w ciep艂ych regionach Polski. Nale偶y wybra膰 dla niej stanowisko zaciszne, os艂oni臋te od zimnych wiatr贸w. W czasie du偶ych mroz贸w nale偶y kalmie okry膰. Okrywamy krzew bia艂膮 agrow艂贸knin膮, tak aby ro艣lina mia艂a dost臋p do 艣wiat艂a. Szczeg贸lnie wra偶liwe na mrozy s膮 okazy m艂ode.

Kalmia jest do艣膰 odporna na choroby i szkodniki ro艣lin. Mo偶e si臋 jednak zdarzy膰, 偶e zaatakuj膮 j膮 choroby grzybicze, jak plamisto艣膰 li艣ci, szara ple艣艅, fytoftoroza lub m膮czniak. Mog膮 j膮 r贸wnie偶 objada膰 takie szkodniki, jak: opuchlaki, m膮czliki czy prz臋dziorki.

Kalmie to dekoracyjne, zimozielone krzewy wolno rosn膮ce o pi臋knych, ozdobnych kwiatach i dekoracyjnych, sk贸rzastych li艣ciach. S膮 mrozoodporne i 艂atwe w uprawie, lecz wra偶liwe na przesuszenie.

Za艂贸偶 kontou偶ytkownika
  • Komentuj pod w艂asnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Za艂贸偶 konto