Kłosowiec

Ilustracja kłosowiec

Kłosowiec (Agastache) - byliny zaliczające się do rodziny jasnotowatych, wśród których wymienia się ok. 22 gatunki. Roślina jest spotykana w warunkach naturalnych głównie na terenie Azji, a także Ameryki Północnej. Ze względu na swoje uwarunkowania, spotykana jest głównie na preriach, terenach pustynnych, a także obszarach porośniętych trawami. Odmiany kłosowca uprawiane są najczęściej jako rośliny ozdobne. Ponadto niektóre gatunki wykorzystywane są w celach kulinarnych, ponieważ sprawdzają się do aromatyzowania potraw i napojów.

Kłosowiec - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Kłosowiec - pochodzenie, opis, wymagania, sadzenie, pielęgnacja

Jeżeli zależy nam na dość oryginalnych roślinach ozdobnych, to z pewnością doskonale sprawdzą się w naszym ogrodzie odmiany kłosowca. Jest to bylina wyróżniająca się niezwykłymi kwiatostanami. Świetnie sprawdzą się zarówno jako rośliny do rabat ogrodowych, ale i również do uprawy pojemnikowej. Warto zobaczyć, jakimi wymaganiami wyróżnia się kłosowiec, a także jakie odmiany są najczęściej spotykane w Polsce.

Kłosowiec - charakterystyka

Kłosowce rosną w formie kilkuletnich bylin, które potrafią dorastać nawet do 2 metrów wysokości. Dość sztywne pędy są porastane przez liście, które często posiadają ząbkowane lub karbowane brzegi. Za dekoracyjne uznaje się kwiaty pojawiające się niemalże w całym sezonie wakacyjnym. Oczywiście dokładny okres kwitnienia zależy w głównej mierze od konkretnej odmiany rośliny.

W porze kwitnienia, jak sama nazwa wskazuje, pojawiają się kwiaty przypominające kłosy. Do czynienia możemy mieć z kwiatami o zabarwieniu niebieskim, fioletowym, różowym, czerwonym, czy też białym. Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce w postaci czterodzielnych rozłupni. Wszystkie gatunki wyróżniają się bardzo przyjemnym i dość intensywnym zapachem. Warto dodać, że bylina żyje maksymalnie do 4 lat, jednak w naszych warunkach klimatycznych jej zimowanie jest praktycznie niemożliwe, dlatego traktuje się ją jako roślinę jednoroczną.

Popularne gatunki i odmiany kłosowca

Roślina, która w warunkach naturalnych jest niezwykle ciepłolubna, tylko w niektórych gatunkach jest możliwa w uprawie w naszych warunkach klimatycznych. Do popularnych gatunków zalicza się między innymi:

  • Kłosowiec fenkułowy (Agastache foeniculum) - bylina wyróżnia się niebieskofioletowymi kwiatostanami, które pojawiają się niemalże w całym sezonie wakacyjnym, aż do wczesnej jesieni. Kwiaty, które się pojawiają, są miododajne, dlatego przyciągają liczne owady. Roślina wyróżnia się dodatkowo wyjątkowym aromatem przypominającym anyż. Liście kłosowca fenkułowego są jadalne.
  • Kłosowiec meksykański (Agastache mexicana) - kłosowiec tej odmiany dorasta maksymalnie do ok. 70 cm wysokości. Kwiaty pojawiają się od lipca i pozostają nawet do końca września. Bylina po wysuszeniu traktowana jest jako doskonała ozdoba.
  • Kłosowiec pomarańczowy (Agastache aurantiaca) - roślina dorasta maksymalnie do 70 cm wysokości. W okresie kwitnienia pojawiają się kwiaty o pomarańczowym zabarwieniu zebrane w ozdobne kłosy, które utrzymują się od czerwca aż do września.
  • Kłosowiec pomarszczony (Agastache rugosa) - określany potocznie jako mięta koreańska przybył do nas z terenów Azji Wschodniej. Roślina miododajna jest szczególnie polecana w pobliżu pasiek z pszczołami. Bylina dorasta maksymalnie do 120 cm wysokości, przy czym wyróżnia się dość krzaczastym pokrojem. Liście o ząbkowanych brzegach wydzielają niezwykle przyjemny aromat. W okresie od czerwca do końca sierpnia na pędach pojawiają się kwiaty o zabarwieniu jasnofioletowym. Bylina doskonale sprawdzi się jako ozdoba w naturalistycznych ogrodach.

Kłosowiec - prawidłowa uprawa

Już wiemy, że kłosowiec jest rośliną, która preferuje cieplejszy klimat. Jednak gatunki, które występują jako byliny ozdobne, w naszych ogrodach doskonale przystosowały się do naszych warunków klimatycznych. Ponadto uprawa kłosowca nie powinna być zbyt kłopotliwa. Jest to roślina, która najlepiej czuje się na słonecznym stanowisku. Jeżeli chodzi o wymagania glebowe, to nie są one zbyt duże. Oczywiście kłosowiec będzie najlepiej rozwijać się na żyznej i umiarkowanie wilgotnej glebie. Dobrze jest, aby podłoże charakteryzowało się lekko kwaśnym odczynem.

Jeżeli bylina zaczyna się przerzedzać, a jej kwiaty nie pojawiają się z tak dużą intensywnością, warto sprawdzić, czy podłoże nie jest zbyt mokre. Jak już wcześniej wspomniano, kłosowiec doskonale sprawdzi się głównie w ogrodach naturalistycznych obok innych gatunków miododajnych. Ponadto z powodzeniem sprawdzi się uprawa tej rośliny na tarasach lub balkonach.

Rozmnażanie i pielęgnacja ozdobnej byliny

Aby uprawa kłosowca odwdzięczyła się pięknymi kwiatami, które pozostaną z nami praktycznie przez całe lato, warto odpowiednio pielęgnować roślinę. Wiedząc, że bylina ta bardzo źle znosi mokre podłoże, nie można jednak również doprowadzić do zbytniego przesuszenia rośliny. Dlatego w czasie upałów i suszy, a także w okresie kwitnienia należy pamiętać o regularnym podlewaniu sadzonek. Kłosowiec nie wymaga specjalnego nawożenia. Chociaż dobrze będzie kwitł, jeśli obłożymy sadzonkę naturalnym kompostem. Wtedy również roślina nie będzie odporniejsza na choroby.

Zimowanie byliny nie jest do końca oczywiste w naszych warunkach klimatycznych. Ponieważ wszystko zależy od konkretnej odmiany, a także regionu Polski, w którym mieszkamy. Największe szanse na przetrwanie mają sadzonki uprawiane w północnej, zachodniej, a także południowo-zachodniej części Polski, ponieważ temperatury zimą w tych regionach są często najwyższe. Jeżeli jednak chcemy spróbować przezimować sadzonkę, w takich okolicznościach najlepiej wykonać naturalne ściółkowanie. W innym przypadku należy roślinę potraktować jako jednoroczną.

Rozmnażanie kłosowca nie zalicza się do zbyt skomplikowanych. Możemy tego dokonać na dwa sposoby: albo przez wysiew nasion lub też sadzonkowanie. Jeżeli będziemy zbierać nasiona, pamiętajmy o tym, aby były one poddane stratyfikacji. Rozmnażanie przy pomocy nasion, najlepiej dokonać dopiero na wiosnę. Wtedy jednak możemy wysiać je bezpośrednio do gruntu. Natomiast rozmnażanie przez sadzonkowanie zdecydowanie lepiej przeprowadzić jeszcze wczesną jesienią.

Zastosowanie kłosowca

Kłosowiec to niewątpliwie bardzo duża ozdoba zarówno do ogrodu, ale nie tylko. Roślina doskonale sprawdzi się do suszenia, a także tworzenia bukietów. Jest to zatem świetna ozdoba w domach oraz pomieszczeniach użytkowych. Ponadto Kłosowiec znajduje również zastosowanie jako roślina lecznicza. Ziele pozyskiwane z kłosowca, doskonale sprawdzi się w przypadku wzmacniania układu krwionośnego oraz oddechowego.

Kłosowiec jako roślina ozdobna. Zobacz, jakie popularne odmiany kłosowca można uprawiać w swoim ogrodzie, a także jak przeprowadzić prawidłowe rozmnażanie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto