Kordylina

Kordylina

Kordylina jest wieloletnią, wiecznie zieloną rośliną z Australii i Nowej Zelandii. W Polsce uprawia się 2 gatunki jako rośliny doniczkowe. Jest to kordylina krzewiasta do szerokich liściach w kolorowe pasy oraz kordylina australijska, która przypomina dracenę lub trawę ozdobną. Są to rośliny wymagające i trudne w uprawie. Są odporne na szkodniki i choroby, lecz wrażliwe na błędy w uprawie, jak przesuszenie lub zalanie. Wymagają dużej wilgotności powietrza. Kordylina krzewiasta potrzebuje wysokiej temperatury jak w mieszkaniu. Kordylina australijska dobrze rośnie w niższej temperaturze i latem może rosnąć w ogrodzie. Wymaga jednak zimowania w chłodnym i jasnym pomieszczeniu.

Kordylina - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Kordylina - opis, wymagania, uprawa, rozsadzanie, nawożenie

W domu pięknie wyglądają rośliny doniczkowe o długich, wąskich, ostro zakończonych liściach. Kordylina, dracena czy juka często są mylone i nie zawsze można je odróżnić na pierwszy rzut oka, szczególnie że kwiaty te mają różne odmiany kolorystyczne. Dowiedz się jaką rośliną jest kordylina i na czym polega jej uprawa i pielęgnacja w doniczce oraz jaka jest cena sadzonek kordyliny. Wyjaśniamy czy możliwa jest uprawa kordyliny w ogrodzie.

Kordylina - piękna trawa doniczkowa

Jak wygląda kordylina - gatunki i odmiany

Kordylina jest rośliną wieloletnią, należącą do rodziny szparagowatych. W naturze rośnie w Australii, Oceanii i południowej Azji, zaś jeden gatunek rośnie w tropikach Ameryki Południowej. Rośnie ona w lasach i na mokradłach. Jest epifitem, czyli porasta inne rośliny korzystając z nich jako podpór.

Kordylina jest drzewem dorastającym do 10 metrów wysokości lub krzewem. Jej korzenie tworzą kłącza i mięsiste bulwy. Jej mieczowate liście skupione są na szczytach pędów, gdzie wyrastają też wiechowate kwiatostany. W doniczce zakwitają tylko starsze okazy wydając niepozorne kwiaty zebrane w wiechy.

Jako roślina doniczkowa uprawiana jest:

 • kordylina australijska,
 • kordylina krzewiasta,
 • kordylina wyprostowana.

Kordylina australijska wygląda jak trawa ozdobna. W Australii i Nowej Zelandii jest wiecznie zielonym krzewem lub drzewem. Ma długie, wąskie mieczowate, ostro zakończone liście, które wyrastają z pnia i opadają na boki jak fontanna. Liście kordyliny australijskiej są w kolorze bordowym, zielonym lub w paski.

Kordylina krzewiasta ma szerokie, lancetowate liście o szerokości około 10 cm i długości do 40 cm. Szczególnym walorem dekoracyjnym tej rośliny jest wybarwienie liści w kolorowe paski. Najczęściej występują kombinacje barwy zielonej, czerwonej, różowej i purpurowej. Na bazie tych 2 gatunków kordyliny wyhodowano liczne odmiany różniące się kolorem.

Kordyliny, szczególnie australijskie, są bardzo podobne do dracen. Różnią się wyglądem korzeni i liści. Kordylina ma liście na ogonkach, zaś u draceny obejmują one łodygę.

Kordylina - zastosowanie w domu jako roślina doniczkowa i w ogrodzie

Różne gatunki kordyliny miały na świecie ciekawe zastosowanie. Wykorzystywano je jako rośliny ozdobne, żywopłotowe, nawet w klimacie umiarkowanym. Ich bulwy korzeniowe stosuje się w sztuce kulinarnej i do wyrobu napojów alkoholowych.

W Polsce kordylina wykorzystywana jest głównie jako roślina doniczkowa. Ma ona piękne, żywo wybarwione liście, które wspaniale ozdobią mieszkanie. Hodujemy łatwiejszą w uprawie kordylinę australijską, lub trudniejszą kordylinę krzewiastą.

Kordylina australijska występuje w kolorach zielonym lub bordowym i przypomina trawę ozdobną.

Co ciekawe, kordylina australijska może rosnąć w ogrodzie w gruncie lub w donicach. Nie jest to jednak roślina mrozoodporna, która jest w stanie znieść polskie zimy. Jesienią, przed nastaniem mrozów, musimy wykopać kordylinę i przenieść do pomieszczenia. Pomieszczeniu musi być chłodne i jasne. Kordylinę zimujemy w pomieszczeniu o temperaturze od 5 do 15 stopni. Jest to konieczne, gdyż zima jest dla rośliny okresem spoczynku. Zbyt wysoka temperatura w ogrzewanym mieszkaniu może spowodować obumieranie rośliny. Jeśli nie możemy zapewnić kordylinie takich warunków, można traktować ją jako roślinę jednoroczną. Wiosną wystawiamy roślinę na dwór stopniowo, tak aby się przyzwyczaiła.

Kordylinę australijską hodujemy najczęściej w donicach, latem na dworze. Świetnie wygląda posadzona w dużej donicy i obsadzona dookoła niskimi, kwitnącymi roślinami. Sprawdzi się także posadzona w gruncie jako centralny punkt rabaty bylinowej. Jednak na zimę trzeba ją wykopać i zimować w pomieszczeniu.

Sadzonki kordyliny doniczkowej dostępne są w sklepach ogrodniczych i marketach. Jednak jej cena jest dość wysoka. Roślina doniczkowa o wysokości około 60 cm kosztuje około 80 zł. Za małą roślinę o wysokości 20 cm zapłacimy 20 - 30 zł. Cena kordylin waha się od 20 do 500 zł w zależności od wielkości rośliny.

Kordylinę można również wysiać z nasion. Opakowanie nasion kosztuje około 5 zł. Nasiona wystarczy zasiać w zwykłej ziemi do kwiatów. Kiełkowanie trwa do 4 miesięcy. Rośliny można uzyskać taniej. Niestety jest to metoda zawodna, gdyż często zdarza się, że rośliny nie wschodzą.

Uprawa i pielęgnacja kordyliny

Pielęgnacja i wymagania kordyliny

Kordyliny jako rośliny doniczkowe wyglądające jak trawa ozdobna zdobią wnętrze i świetnie komponują się z mieszkaniem w stylu nowoczesnym. Jest to jednak roślina wymagająca, która ma duże potrzeby co do temperatury i wilgotności powietrza. Dlatego też nie zawsze można ją hodować w mieszkaniu. Łatwiejsza jest pielęgnacja kordyliny australijskiej.

Kordylina wymaga dobrego oświetlenia przez cały rok. W półcieniu traci ciekawe ubarwienie liście, zaś w cieniu może całkowicie obumrzeć. Kordylina krzewiasta ma duże wymagania co do ciepła. Latem wymaga temperatury 20 - 24 stopnie, zaś zimą nie niższej niż 15 stopni. Dlatego też może rosnąć tylko w mieszkaniu. Natomiast kordylina australijska ma mniejsze wymagania co do temperatury, dlatego też latem można ją wykorzystać do ozdoby tarasu lub balkonu. Może rosnąć w ogrodzie od maja do września. Latem optymalna jest temperatura 18 - 20 stopni, zaś zimą powinna przejść okres spoczynku w temperaturze 5 - 15 stopni.

Kordylina, szczególnie krzewiasta, wymaga dużej wilgotności powietrza. Roślinę warto codzienne zamgławiać. Można też postawić doniczkę w pojemniku z kamieniami i wodą. W pobliżu można postawić nawilżacz powietrza. Suche powietrze spowoduje brunatnienie i opadanie liści.

Wymagania uprawowe kordyliny:

 • stanowisko jasne lecz nie bezpośrednio na słońcu,
 • miejsce ciepłe,
 • wysoka wilgotność powietrza,
 • ziemia dla palm,
 • drenaż podłoża,
 • wysoka i wąska doniczka,
 • przesadzanie wiosną co 2 - 3 lata,
 • nawożenie od marca do sierpnia nawozem dla palm lub dracen.

Choroby i szkodniki kordyliny

Generalnie kordyliny są odporne na choroby i szkodniki. Problemy z wyglądem i kondycją kordyliny wynikają najczęściej z niewłaściwej pielęgnacji. Roślinę tę atakują także szkodniki, jak wciornastki lub przędziorek chmielowiec. Może być też atakowana przez choroby grzybicze jak zgorzel zgnilakową, fuzariozę czy fytoftorozę. Jeśli dolne liście kordyliny żółkną i więdną warto wyjąć roślinę z doniczki i obejrzeć korzenie. Jeśli zauważymy gnicie korzeni może to oznaczać chorobę grzybiczą. Rośliny nie da się uratować i należy ją wyrzucić, zaś stojące obok kwiaty doniczkowe zapobiegawczo podlać fungicydem.

Jeśli zauważymy odbarwienia, plamy, czernienie lub brązowienie liście, najczęściej oznacza to, że pielęgnacja rośliny jest nieprawidłowa. Szczególnie szkodliwe jest zalanie, zasuszenie, zbyt mało światła, niska temperatura lub suche powietrze. Mogą wtedy pojawić się suche plamy, suche końce liści, czarne brzegi na liściach lub gnicie wnętrza korony kwiatu.

Kordylina jest rośliną wieloletnią pochodzącą z Australii i Nowej Zelandii. W Polsce uprawia się 2 gatunki jako rośliny doniczkowe. Kordylina krzewiasta i australijska różnią się co do wymagań uprawowych i są dość wymagające i trudne w uprawie.

Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto