Kordylina

Ilustracja kordylina

Kordylina jest wieloletnią, wiecznie zieloną rośliną z Australii i Nowej Zelandii. W Polsce uprawia się 2 gatunki jako rośliny doniczkowe. Jest to kordylina krzewiasta do szerokich liściach w kolorowe pasy oraz kordylina australijska, która przypomina dracenę lub trawę ozdobną. Są to rośliny wymagające i trudne w uprawie. Są odporne na szkodniki i choroby, lecz wrażliwe na błędy w uprawie, jak przesuszenie lub zalanie. Wymagają dużej wilgotności powietrza. Kordylina krzewiasta potrzebuje wysokiej temperatury jak w mieszkaniu. Kordylina australijska dobrze rośnie w niższej temperaturze i latem może rosnąć w ogrodzie. Wymaga jednak zimowania w chłodnym i jasnym pomieszczeniu.

Kordylina - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Kordylina - opis, wymagania, uprawa, rozsadzanie, nawożenie

W domu pięknie wyglądają rośliny doniczkowe o długich, wąskich, ostro zakończonych liściach. Kordylina, dracena czy juka często są mylone i nie zawsze można je odróżnić na pierwszy rzut oka, szczególnie że kwiaty te mają różne odmiany kolorystyczne. Dowiedz się jaką rośliną jest kordylina i na czym polega jej uprawa i pielęgnacja w doniczce oraz jaka jest cena sadzonek kordyliny. Wyjaśniamy czy możliwa jest uprawa kordyliny w ogrodzie.

Kordylina - piękna trawa doniczkowa

Jak wygląda kordylina - gatunki i odmiany

Kordylina jest rośliną wieloletnią, należącą do rodziny szparagowatych. W naturze rośnie w Australii, Oceanii i południowej Azji, zaś jeden gatunek rośnie w tropikach Ameryki Południowej. Rośnie ona w lasach i na mokradłach. Jest epifitem, czyli porasta inne rośliny korzystając z nich jako podpór.

Kordylina jest drzewem dorastającym do 10 metrów wysokości lub krzewem. Jej korzenie tworzą kłącza i mięsiste bulwy. Jej mieczowate liście skupione są na szczytach pędów, gdzie wyrastają też wiechowate kwiatostany. W doniczce zakwitają tylko starsze okazy wydając niepozorne kwiaty zebrane w wiechy.

Jako roślina doniczkowa uprawiana jest:

 • kordylina australijska,
 • kordylina krzewiasta,
 • kordylina wyprostowana.

Kordylina australijska wygląda jak trawa ozdobna. W Australii i Nowej Zelandii jest wiecznie zielonym krzewem lub drzewem. Ma długie, wąskie mieczowate, ostro zakończone liście, które wyrastają z pnia i opadają na boki jak fontanna. Liście kordyliny australijskiej są w kolorze bordowym, zielonym lub w paski.

Kordylina krzewiasta ma szerokie, lancetowate liście o szerokości około 10 cm i długości do 40 cm. Szczególnym walorem dekoracyjnym tej rośliny jest wybarwienie liści w kolorowe paski. Najczęściej występują kombinacje barwy zielonej, czerwonej, różowej i purpurowej. Na bazie tych 2 gatunków kordyliny wyhodowano liczne odmiany różniące się kolorem.

Kordyliny, szczególnie australijskie, są bardzo podobne do dracen. Różnią się wyglądem korzeni i liści. Kordylina ma liście na ogonkach, zaś u draceny obejmują one łodygę.

Kordylina - zastosowanie w domu jako roślina doniczkowa i w ogrodzie

Różne gatunki kordyliny miały na świecie ciekawe zastosowanie. Wykorzystywano je jako rośliny ozdobne, żywopłotowe, nawet w klimacie umiarkowanym. Ich bulwy korzeniowe stosuje się w sztuce kulinarnej i do wyrobu napojów alkoholowych.

W Polsce kordylina wykorzystywana jest głównie jako roślina doniczkowa. Ma ona piękne, żywo wybarwione liście, które wspaniale ozdobią mieszkanie. Hodujemy łatwiejszą w uprawie kordylinę australijską, lub trudniejszą kordylinę krzewiastą.

Kordylina australijska występuje w kolorach zielonym lub bordowym i przypomina trawę ozdobną.

Co ciekawe, kordylina australijska może rosnąć w ogrodzie w gruncie lub w donicach. Nie jest to jednak roślina mrozoodporna, która jest w stanie znieść polskie zimy. Jesienią, przed nastaniem mrozów, musimy wykopać kordylinę i przenieść do pomieszczenia. Pomieszczeniu musi być chłodne i jasne. Kordylinę zimujemy w pomieszczeniu o temperaturze od 5 do 15 stopni. Jest to konieczne, gdyż zima jest dla rośliny okresem spoczynku. Zbyt wysoka temperatura w ogrzewanym mieszkaniu może spowodować obumieranie rośliny. Jeśli nie możemy zapewnić kordylinie takich warunków, można traktować ją jako roślinę jednoroczną. Wiosną wystawiamy roślinę na dwór stopniowo, tak aby się przyzwyczaiła.

Kordylinę australijską hodujemy najczęściej w donicach, latem na dworze. Świetnie wygląda posadzona w dużej donicy i obsadzona dookoła niskimi, kwitnącymi roślinami. Sprawdzi się także posadzona w gruncie jako centralny punkt rabaty bylinowej. Jednak na zimę trzeba ją wykopać i zimować w pomieszczeniu.

Sadzonki kordyliny doniczkowej dostępne są w sklepach ogrodniczych i marketach. Jednak jej cena jest dość wysoka. Roślina doniczkowa o wysokości około 60 cm kosztuje około 80 zł. Za małą roślinę o wysokości 20 cm zapłacimy 20 - 30 zł. Cena kordylin waha się od 20 do 500 zł w zależności od wielkości rośliny.

Kordylinę można również wysiać z nasion. Opakowanie nasion kosztuje około 5 zł. Nasiona wystarczy zasiać w zwykłej ziemi do kwiatów. Kiełkowanie trwa do 4 miesięcy. Rośliny można uzyskać taniej. Niestety jest to metoda zawodna, gdyż często zdarza się, że rośliny nie wschodzą.

Uprawa i pielęgnacja kordyliny

Pielęgnacja i wymagania kordyliny

Kordyliny jako rośliny doniczkowe wyglądające jak trawa ozdobna zdobią wnętrze i świetnie komponują się z mieszkaniem w stylu nowoczesnym. Jest to jednak roślina wymagająca, która ma duże potrzeby co do temperatury i wilgotności powietrza. Dlatego też nie zawsze można ją hodować w mieszkaniu. Łatwiejsza jest pielęgnacja kordyliny australijskiej.

Kordylina wymaga dobrego oświetlenia przez cały rok. W półcieniu traci ciekawe ubarwienie liście, zaś w cieniu może całkowicie obumrzeć. Kordylina krzewiasta ma duże wymagania co do ciepła. Latem wymaga temperatury 20 - 24 stopnie, zaś zimą nie niższej niż 15 stopni. Dlatego też może rosnąć tylko w mieszkaniu. Natomiast kordylina australijska ma mniejsze wymagania co do temperatury, dlatego też latem można ją wykorzystać do ozdoby tarasu lub balkonu. Może rosnąć w ogrodzie od maja do września. Latem optymalna jest temperatura 18 - 20 stopni, zaś zimą powinna przejść okres spoczynku w temperaturze 5 - 15 stopni.

Kordylina, szczególnie krzewiasta, wymaga dużej wilgotności powietrza. Roślinę warto codzienne zamgławiać. Można też postawić doniczkę w pojemniku z kamieniami i wodą. W pobliżu można postawić nawilżacz powietrza. Suche powietrze spowoduje brunatnienie i opadanie liści.

Wymagania uprawowe kordyliny:

 • stanowisko jasne lecz nie bezpośrednio na słońcu,
 • miejsce ciepłe,
 • wysoka wilgotność powietrza,
 • ziemia dla palm,
 • drenaż podłoża,
 • wysoka i wąska doniczka,
 • przesadzanie wiosną co 2 - 3 lata,
 • nawożenie od marca do sierpnia nawozem dla palm lub dracen.

Choroby i szkodniki kordyliny

Generalnie kordyliny są odporne na choroby i szkodniki. Problemy z wyglądem i kondycją kordyliny wynikają najczęściej z niewłaściwej pielęgnacji. Roślinę tę atakują także szkodniki, jak wciornastki lub przędziorek chmielowiec. Może być też atakowana przez choroby grzybicze jak zgorzel zgnilakową, fuzariozę czy fytoftorozę. Jeśli dolne liście kordyliny żółkną i więdną warto wyjąć roślinę z doniczki i obejrzeć korzenie. Jeśli zauważymy gnicie korzeni może to oznaczać chorobę grzybiczą. Rośliny nie da się uratować i należy ją wyrzucić, zaś stojące obok kwiaty doniczkowe zapobiegawczo podlać fungicydem.

Jeśli zauważymy odbarwienia, plamy, czernienie lub brązowienie liście, najczęściej oznacza to, że pielęgnacja rośliny jest nieprawidłowa. Szczególnie szkodliwe jest zalanie, zasuszenie, zbyt mało światła, niska temperatura lub suche powietrze. Mogą wtedy pojawić się suche plamy, suche końce liści, czarne brzegi na liściach lub gnicie wnętrza korony kwiatu.

Kordylina jest rośliną wieloletnią pochodzącą z Australii i Nowej Zelandii. W Polsce uprawia się 2 gatunki jako rośliny doniczkowe. Kordylina krzewiasta i australijska różnią się co do wymagań uprawowych i są dość wymagające i trudne w uprawie.

Kordylina tak jak i mozga trzcinowata lub też maranta, to roślina dobrze nam znana. Jednak zanim zdecydujemy się na uprawę tej zielonej rośliny, powinniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzują się jej liście, jakie są popularne odmiany kordyliny, ale również, jak przebiega rozmnażanie, uprawa, pielęgnacja i jakie wymagania ma roślina.

Kordylina - charakterystyka rośliny i jej popularne gatunki i odmiany

Kordylina - cechy charakterystyczne rodzaju

Kordylina - Cordyline, to rodzaj roślin wieloletnich, które zaliczane są do rodziny szparagowatych - Asparagaceae. Warto wiedzieć, że do tej rodziny zalicza się około 2500-3200 gatunków roślin, które w zależności od ujęcia systematycznego, rozmieszczone są w 118-153 rodzajach.

Jeśli chodzi natomiast o sam rodzaj kordylina - Cordyline, powinniśmy wiedzieć, że zalicza się do niego około 20-26 gatunków roślin, które naturalnie występują przede wszystkim w Australazji, ale mogą występować także na południowej części Azji, wyspach Oceanii, na Maskarenach, a dodatkowo jeden gatunek pojawia się w tropikalnej części Ameryki Południowej. Warto jednak wspomnieć o tym, że niektóre z gatunków kordyliny zostały rozprzestrzenione także na innych obszarach, ponieważ cieszą się popularnością w uprawie ogrodowej lub domowej. Nie zapominajmy jednak o tym, że w naszym kraju kordylina - Cordyline, nie może być wykorzystywana jako roślina ogrodowa, ponieważ w tych warunkach klimatycznych mogłaby nie przeżyć.

Kordylina może być drzewem lub krzewem, które dorasta do około 10-20 m wysokości i wielokrotnie może mieć zredukowany pień. Częścią podziemną rośliny są kłącza. Liście roślin są trwałe i wyrastają na szczycie pędów. Blaszka liścia może być mieczowata, lancetowata lub szerokojajowata, a wszystko zależy od tego, na jaki gatunek i odmianę się zdecydujemy. Nie możemy zapomnieć również o tym, że rośliny te wytwarzają również kwiaty, które pojawiają się na szczycie pędów lub w kątach liści. Kwiatostany mogą być w formie grona lub kłosa. Z reguły wybarwiają się na biały, różowy, fioletowy lub nawet ciemnopurpurowy kolor.

Kordylina australijska i kordylina krzewiasta - popularne gatunki w ogrodzie

Pamiętajmy o tym, że jeśli decydujemy się na uprawę kordyliny, konieczne będzie zdecydowanie się na odpowiedni gatunek lub też odmianę. Dlatego też powinniśmy wiedzieć, że dwoma najbardziej popularnymi gatunkami są kordylina australijska - Cordyline australis oraz kordylina krzewiasta - Cordyline terminalis, nazywana również kordyliną paciorecznikolistną.

Kordyliny australijskie (cordyline australis) to rośliny, które charakteryzują się ostro zakończonymi i szablastymi liśćmi, które mogą dorosnąć do około 100 cm długości. Liście wyrastające ze szczytu pnia, tworzą formę fontanny, która nawet w uprawie może dorosnąć nawet do 2 m wysokości. Musimy wspomnieć także o odmianach tego gatunku, czyli 'Red Star', 'Purpurea', 'Albertii', 'Sundance' i 'Torbay Dazzler'. Kordylina australijska (cordyline australis) to wybór wart rozważenia.

Najbardziej popularną odmianą jest 'Red Star'. Odmiana 'Red Star' charakteryzuje się czerwono-brązową barwą liści. Z kolei barwa liści 'Torbay Dazzler' jest zielona, ale na liściach widoczne jest również kremowe obrzeżenie. 'Purpurea' to odmiana o czerwono-purpurowych liściach, natomiast 'Albertii' ma zielone liście z czerwonym rumieńcem i kremowym obrzeżeniem. Nie zapominajmy też o odmianie 'Sundance', której barwa liści jest zielona, natomiast na liściach pojawia się czerwona pręga na środku liścia, a także spód liścia w kolorze różowoczerwonym.

Na uwagę zasługują również odmiany kordyliny krzewiastej, między innymi 'Kiwi', 'Mambo' i 'Rumba'. Kordylina paciorecznikolistna w odmianie 'Kiwi' charakteryzuje się niezwykle barwnymi liśćmi. Liście 'Kiwi' są pasiaste, żółtozielone i otoczone kontrastującym różowym obrzeżeniem. Kolejna odmiana to 'Mambo'. 'Mambo' cechuje się ciemnofioletowymi, nawet bordowymi liśćmi, otoczonymi jaśniejszą obwódką. Została jeszcze odmiana 'Rumba'. Otóż liście 'Rumby' mają zielone zabarwienie, a ich obrzeżenie jest różowe.

Cordyline - Jak przebiega uprawa

Kordylina w ogrodzie - wymagania rośliny

Decydując się na uprawę maranty, mozgi kanaryjskiej, czy właśnie kordyliny, poza tym, że powinniśmy wiedzieć, czym charakteryzuje się właśnie mozga kanaryjska, maranta i kordylina, musimy dowiedzieć się również, jakie wymagania odnośnie do uprawy mają te rośliny.

Co więcej, nie możemy zapominać o tym, że jeśli nie zapewnimy odpowiednich warunków naszym roślinom, wtedy będą one osłabione, nie będą się prawidłowo rozwijały, a dodatkowo też mogą one zostać porażone przez choroby. Zobaczmy więc, jakie wymagania ma kordylina.

Otóż roślina, jaką jest kordylina - Cordyline, przez cały rok powinna mieć zapewnione nasłonecznione stanowisko. Jednak pamięętajmy o tym, że nie może być ona wystawiona na bezpośrednie promienie słońca. Jeśli nie zapewnimy jej odpowiedniego nasłonecznienia, jej liście nie będą tak barwne.

Dodatkowo też musimy zadbać o to, by roślina rozwijała się w 20-24oC, natomiast gatunek australijski woli temperaturę w granicy 18-20oC. Jeśli pogoda sprzyja, kordylina może być wyniesiona na ogród i być jak roślina ogrodowa chociaż przez krótki czas. Nie możemy też zapomnieć o tym, że kordylina to roślina, która najlepiej będzie radziła sobie w glebie dla palm.

Cordyline - co powinniśmy wiedzieć o rozmnażaniu i zabiegach pielęgnacyjnych

Rozmnażanie lawendy, rozmnażanie kordyliny i innych roślin, jest bardzo istotną częścią uprawy. Dzięki rozmnażaniu lawendy, czy też kordyliny, jesteśmy w stanie sami wyprodukować nowy materiał siewny. Dlatego też, jeśli decydujemy się na to, by rozmnażać swoje rośliny, konieczne jest zapoznanie się z tym, jak przebiega rozmnażanie lawendy, maranty czy kordyliny. Roślina ta może być rozmnażana zarówno przez sadzonki wierzchołkowe, jak i sadzonki pędowe.

Podczas uprawy nie możemy zapominać o zabiegach pielęgnacyjnych, między innymi o podlewaniu i nawożeniu. Podlewanie powinno być przeprowadzane systematycznie, bo kordylina jest wrażliwa na niedobór wody. Dlatego w okresie wegetacji podlewajmy roślinę raz lub dwa razy w tygodniu, ale w okresie spoczynku powinniśmy ograniczyć podlewanie.

Jeśli chodzi o nawożenie, kordylina powinna być nawożona w okresie od III do VIII. Nawożenie przeprowadza się co 2-3 tygodnie, korzystając z płynnych nawozów, które podaje się w trakcie podlewania. Najlepiej skorzystać tutaj z nawozów, które przeznaczone są do nawożenia palm.

Kordylina australijska i paciorecznikolistna - gdzie znajdują swoje zastosowania

Kordylina - Cordyline, to bardzo atrakcyjna roślina doniczkowa, bez względu na to, czy zdecydujemy się na zakup popularnej kordyliny krzewiastej, czyli kordyliny paciorecznikolistnej, czy też kordyliny australijskiej, lub rzadko spotykanej, ale lubianej kordyliny wyprostowanej.

Kordyliny krzewiaste i australijskie oraz ich odmiany cieszą się bardzo dużą popularnością ze względu na atrakcyjne zabarwienie liści. Są to rośliny domowe, które z powodzeniem możemy uprawiać w doniczkach. Nie zapominajmy jednak o tym, że dorastają one do dość pokaźnych rozmiarów.

Dlatego też, jeśli zdecydujemy się na uprawę tej rośliny ozdobnej z liści w naszym domu, konieczne będzie zapewnienie jej odpowiedniego stanowiska, gdzie będzie miała wystarczająco dużo miejsca do rozwoju. Kordylina może stać się wielką ozdobą naszego domu, która również oczyści powietrze. Roślina ta jest jednak trująca dla zwierząt.

Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto