Kosmatka

Ilustracja kosmatka

Kosmatka należy do roślin sitowatych, przypominających trawę ozdobną. Rośnie na całym świecie, z wyjątkiem Antarktydy, zaś w Polsce naturalnie występuje 10 gatunków. Gatunki i odmiany różnią się kolorem i szerokością liści oraz wielkością rośliny, dlatego mają szerokie zastosowanie w ogrodzie jako trawa ozdobna. Ich uprawa nie sprawia trudności. Rośliny te lubią półcień, dlatego nadają się na rośliny zadarniające uprawiane pod drzewami, gdzie nic nie rośnie. Najbardziej popularna jest kosmatka owłosiona i olbrzymia, znana też jako kosmatka leśna.

Kosmatka - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Kosmatka - opis, odmiany, wymagania, sadzenie, pielęgnacja

Szukasz pięknej, kępiastej trawy ozdobnej do zadarniania miejsca pod drzewami lub do kompozycji z trawami dekoracyjnymi w miejscu cienistym? Zwróć uwagę na kosmatkę, która przypomina trawę ozdobną. Do wyboru jest 10 gatunków i liczne odmiany o różnych kolorach i szerokości liści. Doradzamy jak wykorzystać kosmatkę w ogrodzie i jak o nią dbać.

Kosmatka - kępiasta trawa ozdobna do ogrodu

Jak wygląda kosmatka i jakie gatunki rosną w Polsce

Kosmatka jest byliną tworzącą kępy i rozrastającą się przez kłącza. Ma wąskie liście skupione u nasady łodygi, przez co wygląda jak trawa ozdobna. Jej kwiaty tworzą złożone kwiatostany. Roślina ta spotykana jest na całym świecie, z wyjątkiem Antarktydy. W Polsce naturalnie rośnie 10 gatunków kosmatki.

Gatunki kosmatki występujące w Polsce:

  • blada,
  • brunatna,
  • gajowa,
  • kłosowa,
  • licznokwiatowa,
  • olbrzymia,
  • owłosiona,
  • polna,
  • sudecka,
  • żółtawa.

Najczęściej uprawiana jest kosmatka owłosiona i olbrzymia, znana też jako kosmatka leśna. Wyhodowano ich odmiany różniące się kształtem, szerokością i kolorem liści oraz wysokością rośliny. Prócz gatunków rodzimych, w Polsce w ogrodach sadzi się także kosmatkę śnieżną, która jest gatunkiem obcym. Jej charakterystyczną cechą są białe kwiaty, które kwitną od czerwca do lipca.

Zastosowanie kosmatki w ogrodzie

Gatunki i odmiany kosmatki są tak zróżnicowane, że roślina ta ma bardzo szerokie zastosowanie w ogrodach. Kosmatka owłosiona i leśna mają podobne wymagania uprawowe, natomiast różnią się wielkością. Kosmatka owłosiona dorasta do 30 cm wysokości, zaś leśna może dorosnąć nawet do 1 metra wysokości. Oba gatunki sprawdzą się jako rośliny zadarniające, sadzone pod drzewami lub krzewami, gdyż dobrze tolerują stanowisko cieniste.

Generalnie roślina ta jest traktowana jako trawa ozdobna i świetnie komponuje się z innymi trawami. Nadaje się do sadzenia na skalniakach, wokół oczka wodnego, pod ścianami budynku. Roślina ta sprawdza się także jako roślina okrywowa. Można ją także uprawiać w pojemnikach, jako ozdobę balkonu czy tarasu. Kosmatka owłosiona jest rośliną zimozieloną, dlatego będzie zdobiła ogród zimą. Przezimuje także w donicy. Kosmatka śnieżna świetnie nadaje się do obsadzania miejsc pomiędzy krzewami iglastymi lub do półcienistych skalniaków. Kwiatostany kosmatki nadają się do suchych bukietów.

Uprawa kosmatki - stanowisko, wymagania, podlewanie

Uprawa kosmatek jest dość łatwa. Najlepsze będzie dla nich stanowisko półcieniste, lecz będą rosły także w cieniu. Są to rośliny mrozoodporne. Roślina ta jednak wymaga pielęgnacji, jak odchwaszczanie, wyczesywanie, nawożenie i podlewanie. Trawa ta wymaga podlewania w czasie suszy. W miarę potrzeby warto ją podsypać kompostem. Wiosną warto ściąć uschnięte po zimie liście, aby sie na nowo rozkrzewiły. Kosmatka lubi także czesanie, które sprawia, że szybciej pojawiają się nowe, zielone liście. Dobrym rozwiązaniem jest również ściółkowanie kosmatki.

Wymagania uprawowe kosmatki:

  • stanowisko półcieniste,
  • żyzna i wilgotna gleba,
  • odczyn pH zależy od gatunku kosmatki.

Kosmatka jest rodzimą rośliną Polski, a jej gatunki i odmiany wykorzystywane są w ogrodzie jako rodzaj trawy ozdobnej. Lubi stanowiska półcieniste, dlatego sprawdzi się pod drzewami, do zadarniania, oraz do kompozycji z trawami ozdobnymi.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto