Krwawnik

Ilustracja krwawnik

Krwawnik (Achillea) - rośliny zaliczające się do rodziny astrowatych. W rodzaju tym wymienia się nawet do 120 gatunków. Rośliny występują przeważnie na terenie Azji oraz Europy. Chociaż pojedyncze gatunki spotykane są również na terenie Ameryki Północnej. Krwawnik ze względu na swoje cenne właściwości lecznicze, roślina znajduje swoje zastosowanie w medycynie naturalnej. Ponadto ten rodzaj roślin posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce.

Krwawnik - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Krwawnik - występowanie, właściwości, działanie, ciekawostki

Na pewno niejednokrotnie mieliśmy okazję słyszeć o zbawiennym działaniu krwawnika. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż krwawnik można uprawiać w swoim ogrodzie. Dobrze jest zatem dowiedzieć się, nie tylko jakie działanie oraz właściwości posiada ta roślina, ale również, jakie wykazuje przeciwwskazania.

Krwawnik - opis

Roślina w zależności od gatunku dorasta nawet do 1,5 m wysokości. Wyróżnia się rozgałęzioną łodygą, a także najczęściej pierzastymi liśćmi. Okres kwitnienia przypada zazwyczaj od lipca do września, a czasem nawet do października. W tym czasie pojawiają się białe kwiaty zebrane w koszyczki.

Kwiaty dzielą się na żeńskie oraz obupłciowe. Na jednej roślinie znajdują się dwa rodzaje kwiatów, które różnią się między sobą budową. Okazuje się, że niektóre gatunki, chociaż wykazują właściwości lecznicze, to jednak chętnie są uprawiane również jako rośliny ozdobne.

Popularne gatunki krwawnika

Chociaż wydaje się, że najpopularniejszym gatunkiem jest krwawnik pospolity, to jednak w polskiej florze jesteśmy w stanie wymienić aż 11 różnych gatunków. Do nich zalicza się m.in.:

  • Krwawnik sudecki (Achillea sudetica) - roślina dorastająca do 80 cm wysokości, która w naturalnych warunkach występuje głównie w Sudetach. Okres kwitnienia byliny przypada od lipca do października. W tym czasie pojawiają się białe kwiaty zebrane w koszyczki.
  • Krwawnik pannoński (Achillea pannonica) - roślina porastająca praktycznie wszystkie regiony w Polsce. Nie można jej jednak spotkać w rejonach gór. Krwawnik pannoński wykazuje właściwości lecznicze. Dlatego roślina znajduje głównie zastosowanie w leczeniu ran. Ponadto wykorzystuje się ją jako roślinę pastewną. 
  • Krwawnik szlachetny (Achillea nobilis) - niezbyt wysoka bylina, która dorasta maksymalnie do 50 cm wysokości. W naszym kraju jest dość rzadko spotykana, to jednak porasta najczęściej miejskie skwery. Okres kwitnienia przypada od lipca do października.
  • Krwawnik szczecinkolistny (Achillea setacea) - gatunek zaliczający się do roślin krytycznie zagrożonych. Roślina posiada pierzastosieczne bardzo wąskie liście. Ten gatunek krwawnika posiada białe lub żółtawe kwiaty.
  • Krwawnik wyprostowany (Achillea stricta) - roślina dorastająca do 90 cm wysokości, występuje w Polsce na terenie Tatr oraz Karkonoszy. Posiada pierzaste liście o lancetowatym kształcie. Okres kwitnienia przypada od lipca do sierpnia.

Do pozostałych gatunków, które są spotykane w innych częściach świata, zalicza się m.in.:

  • Krwawnik tarczowaty (Achillea clypeolata) - bylina dorastająca do 60 cm wysokości, spotykana jest głównie w południowo-wschodnim regionie Europy. Jak większość pozostałych gatunków, roślina posiada pierzaste liście. Natomiast krwawnik tarczowaty wyróżnia się żółtymi kwiatami. Gatunek ten znajduje zastosowanie jako roślina ozdobna.
  • Krwawnik wiązówkowaty (Achillea filipendulina) - gatunek określany również jako krwawnik talerzowaty. Porasta głównie teren Kaukazu, a także Azję. Roślina porastana jest przez pierzaste liście o podłużnym kształcie. Wyróżnia się żółtymi kwiatami zebranymi w baldachogrona. Roślina jest całkowicie mrozoodporna. Gatunek posiada dwie popularne odmiany ‘Gold Plate’ oraz ‘Parker’s Variety’.
  • Krwawnik wełnisty (Achillea tomentosa) - bylinę dorastającą do 40 cm wysokości, można spotkać głównie na terenie Zachodniej oraz Południowej Europy. Roślina posiada zastosowanie jako gatunek ozdobny. Gatunek ten posiada skrętoległe liście o srebrzystym odcieniu. Natomiast w okresie kwitnienia przypadającym od czerwca do lipca, pojawiają się żółte drobne kwiaty.

Krwawnik pospolity - uprawa i pielęgnacja

Większość gatunków krwawnika, które możemy uprawiać w swoim ogrodzie, jako roślinę ozdobną, nie ma większych wymagań. Przykładowo krwawnik wiązówkowaty wykazuje się ogromną odpornością na suszę. Warto ten gatunek posadzić na słonecznym stanowisku, a także podłoże, które nie będzie zbyt wilgotne. Należy pamiętać, że po przekwitnięciu usuwamy kwiatostany. Roślina jest bardzo ekspansywna, dlatego może bardzo szybko rozprzestrzenić się na rabatach kwiatowych.

Kolejnym gatunkiem, który cieszy się dość sporą popularnością w uprawie, jako roślina ozdobna, jest krwawnik wełnisty. Jest to również roślina niezwykle mrozoodporna, ponieważ wytrzymuje spadki temperatury do poziomu poniżej -20 stopni Celsjusza. Tak jak poprzedni okaz, również krwawnik wełnisty najlepiej czuje się na słonecznych oraz suchych stanowiskach. Oprócz tego, że roślina świetnie prezentuje się na rabatach kwiatowych, to również pięknie prezentuje się po zasuszeniu.

Jeżeli zależy nam na tym, aby zyskać cenne właściwości lecznicze, to do uprawy w ogrodzie najlepiej sprawdzi się oczywiście krwawnik pospolity, określany również potocznie jako lekarski. Warto tej roślinie stworzyć odpowiednie warunki w postaci słonecznego stanowiska, a także przepuszczalnego podłoża.

Należy pamiętać o tym, że chociaż roślina bardzo szybko przystosowuje się do różnych warunków, to jednak nie będzie rozwijać się na glebach wapiennych. Wysiew nasion do gruntu można zaplanować już na koniec kwietnia. Jeżeli planujemy uprawę krwawnika z rozsady, to wysiew możemy zaplanować już w lutym. W okresie kwitnienia roślina może być nawożona uniwersalnymi preparatami do kwiatów.

Właściwości lecznicze krwawnika pospolitego

Krwawnik lekarski określane jest jako cenne ziele, które posiada cenne właściwości lecznicze. Jako części rośliny, które posiadają cenne składniki, zaliczają się liście oraz kwiaty. Krwawnik pospolity jest niesamowitym źródłem witaminy C, a także flawonoidów, dzięki którym wchłanianie tej witaminy jest dużo silniejsze. Ponadto ziele tej rośliny jest bogate w olejki eteryczne.

Dobroczynne działanie krwawnika pospolitego znane było już w Starożytności. Wśród właściwości wymienia się między innymi działanie przeciwzapalne, czy też rozkurczające. Ponadto ziele wykorzystuje się do odkażania ran, a także szybszego ich gojenia. Krwawnik lekarski doskonale sprawdza się w leczeniu przeziębień, a także infekcji układu oddechowego.

Krwawnik pospolity wykazuje cenne właściwości, które są wykorzystywane w leczeniu różnych przypadłości układu trawiennego. Szczególnie korzystnie działanie krwawnika jest zauważalne w przypadku nieżytu żołądka oraz stanów zapalnych. Dodatkowo ziele posiada lecznicze właściwości, które są wykorzystywane w leczeniu stanów zapalnych dróg rodnych.

Krwawnik pospolity - zastosowanie

Już widzimy, że krwawnik lekarski posiada nie tylko szerokie zastosowanie, ale jednocześnie wiemy, na co działa. Wśród dostępnych preparatów znajduje się herbata oraz napar z krwawnika. Napar również bez większego problemu możemy wykonać z samodzielnie zebranego ziela.

Przygotowując napar z kwiatów, należy zalać jedną ich łyżkę wrzącą wodą. W ten sposób uzyskamy kubek naparu, który posiada zastosowanie zewnętrzne lub wewnętrzne. Jeżeli mamy zmiany skórne w postaci trądziku, to wykorzystujemy przygotowany napar do przemywania skóry. Natomiast wypijany napar z kwiatów krwawnika pomoże nam w stanach zapalnych układu trawiennego.

Krwawnik lekarski również posiada zastosowanie jako herbata. W tym celu wykorzystuje się całe ziele. Herbata posiada podobne działanie, którym wykazuje się napar z krwawnika. Ponadto ze względu na lecznicze właściwości, herbata zalecana jest kobietom mającym różne problemy hormonalne. Dlatego herbata znajduje zastosowanie nie tylko u kobiet, które mają tendencję do powstawania torbieli, ale także łagodzi objawy menopauzy.

Jakie przeciwwskazania wykazuje krwawnik

Widzimy, że krwawnik lekarski wykazuje wiele właściwości leczniczych. Jednak nie należy zapominać o tym, że nawet herbata z tego zioła wykazywać niepożądane działanie. W związku z tym warto sprawdzić, jakie są przeciwwskazania do stosowania krwawnika. Patrząc na główne przeciwwskazania, na pewno krwawnik nie powinien być stosowany przez dzieci poniżej 12 roku życia. Ziele nie jest zalecane także kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią.

Kolejne przeciwwskazania do stosowania krwawnika dotyczą głównie reakcji alergicznych, które pojawiają się po spożyciu preparatów z tego ziela. Jeżeli zauważymy wysypkę lub dolegliwości żołądkowe, to nie należy dalej stosować herbaty lub naparów z krwawnika. Dodatkowo przeglądając inne przeciwwskazania, pod żadnym pozorem nie stosujemy surowego ziela, ponieważ wykazuje on właściwości trujące.

Krwawnik ogrodowy - odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Krwawnik ogrodowy (Achillea millefolium) - charakterystyka rośliny

Krwawnik pospolity, znany też jako krwawnik ogrodowy lub krwawnik ozdobny, należy do rodziny astrowatych - Asteraceae. Jego łacińska nazwa to Achillea millefolium. Ta bylina letnia rośnie w całej strefie umiarkowanej, a w Polsce można ją spotkać dziko rosnącą na łąkach, pastwiskach i przydrożach.

Krwawnik pospolity sięga do 70 cm wysokości i ma wzniesione łodygi. Należy wiedzieć, że jest to gatunek bardzo ekspansywny, który szybko się rozrasta przez swoje kłącza, które wydają rozetki kwiatowe, a z tych później wyrastają łodygi kwiatowe. Kłącza podziemne są białe, natomiast nadziemne- żółte.

Liście krwawnika ozdobnego są zielone lub szarozielone, wielokrotnie pierzaste, owłosione- najbardziej na spodniej części. Mają one lekko zaostrzony szczyt w kolorze białym. Są gęsto ułożone na łodygach rośliny. Owocem jest wąsko oskrzydlona niełupka w kolorze srebrno- szarym.

Ważną rolę odgrywają kwiaty w kolorze białym, rzadziej różowym. U kwiatów dziko rosnących nie są one zbyt atrakcyjne, natomiast ich odmiany są dostępne w różnych barwach. Tutaj możemy spotkać się z takimi kolorami jak: biel, żółć, pomarańcz, czerwień, róż oraz fiolet. Kwiaty te kwitną od wczesnego lata do jesieni (VI- X).

Krwawnik ogrodowy (Achillea millefolium) a jego uprawa

Krwawnik ogrodowy nie ma dużych wymagań, przez co uprawa jest bardzo prosta. Rośnie na każdej glebie, bez różnicy czy jest ona mało zasobna czy bardziej zasobna w składniki pokarmowe. Preferuje nasłonecznione i suche stanowiska, ale zniesie także półcień. Jest on odporny na suszę i mrozy. Na zimę z powodzeniem może zostać w glebie.

Achillea millefolium nie wymaga dużej pielęgnacji. Gdy rośnie w ogrodzie, należy kontrolować jego rozrastanie, by nie zarósł innych roślin. Spowodowane jest to jego ekspansywnością. Wiosną należy silnie przyciąć pędy, a po przekwitnięciu kwiatów usunąć kwiatostany.

W ogrodzie krwawnik ozdobny powinien być sadzony w rozstawie 10 na 15 cm. Roślina ta rozmnażana może być poprzez podział roślin, sadzonkowanie i nasiona. Nasiona wysiewa się wiosną, lecz odmiany nie muszą powtarzać cech rośliny matecznej, co może spowodować wzrost zupełnie innego kwiatu.

Zastosowanie krwawnika ogrodowego

Dzięki temu, że Achillea millefolium jest bardzo ekspansywną rośliną, świetnie nadaje się do zadarniania różnych powierzchni. Doskonałym pomysłem jest użycie krwawnika pospolitego na rabatach bylinowych lub hodowanie na kwiat cięty. Dodatkowo ma działanie przeciwkrwotoczne i przeciwzapalne.

Bardzo dekoracyjnymi odmianami krwawnika pospolitego chętnie wykorzystywanymi w ogrodach są: 'Kelwayi', której kwiaty są karminowoczerwone oraz 'Red Beauty' i 'Paprica' - obie o ciemnoczerwonych kwiatach. Ich kwiaty bardzo dobrze komponują się z otaczającą je zielenią.

Jak widać, krwawnik ogrodowy jest rośliną bardzo prostą w uprawie. Nie trzeba rozmyślać nad tym, co zrobić z nim zimą, gdzie posadzić itp. Dodatkowo nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Z pewnością zachwyci oko w naszym ogrodzie i poradzą sobie z nim nawet niedoświadczeni ogrodnicy.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto