Krwiściąg

Ilustracja krwiściąg

Krwiściąg to roślina, która należy do rodziny różowatych. Wyróżnia się ze względu na obszerne właściwości lecznicze, dzięki którym można znacznie poprawić stan swojego zdrowia. Bardzo często w medycynie ludowej rośliny używa się do tamowania krwi, a także leczenia chorób płucnych (m.in. gruźlicy). Krwiściąg może też wspomóc regenerację skóry, a także złagodzić dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Doskonale upora się również m.in. z gronkowcem złocistym.

Krwiściąg - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Krwiściąg – opis, występowanie, właściwości, działanie, porady

Krwiściąg to roślina, o której nie każdy ma pojęcie. Niektórzy kojarzą ją z leczniczymi właściwościami. Dla innych krwiściąg ma zastosowanie wyłącznie jako nalewka lub lekarski napar. Są to jednak nie wszystkie właściwości, jakie ma ziele. Jak powinno się uprawiać roślinę? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat i dowiedz się więcej.

Jakie właściwości lecznicze ma krwiściąg? Zastosowanie i uprawa rośliny

Krwiściąg – charakterystyka rośliny, krok po kroku

Krwiściąg lekarski jest wieloletnią rośliną z rodziny różowatych. Roślinę można znaleźć w wielu częściach świata. Krwiściąg rośnie niemal w całej Europie. Wyeksportowano go również m.in. do Ameryki Północnej. W naszym kraju roślina jest często spotykana. Lecznicze ziele najczęściej pojawia się na wilgotnych łąkach. Jeśli pragniesz pozyskać roślinę w celach leczniczych, szukaj krwiściągu na naturalnych stanowiskach. Właśnie taki będzie miał najlepsze właściwości dla zdrowia. Nie musisz się obawiać, że coś będzie ci grozić na zrywanie roślin. Krwiściąg nie jest bowiem objęty ochroną gatunkową. Warto dodać, że roślinę pozyskiwać można również z własnego ogrodu. Mimo że uprawa ziela w polskich ogrodach nie cieszy się wielką popularnością, w dalszym ciągu jest możliwa.

Krwiściąg jest bardzo charakterystyczną rośliną. Tworzy grube pnącza, z którego wyrastają słabo ulistnione, ale za to liczne łodygi. Ziele rośnie od 30 cm do nawet 150 cm. Wszystko zależy rzecz jasna od warunków, jakie będzie mieć zapewnione do rozwoju. Liście rośliny są błyszczące i długie. Zwykle składają się z ok. 5 par listków – czasami bywa ich więcej, czasami mniej. Każdy listek rośnie jednak do ok. 5 cm długości. Roślina kwitnie od czerwca do września. Kwiaty są obupłciowe, drobne i zebrane w wałeczkowate albo kuliste kwiatostany. Wyróżniają się ciemnym, czerwonobrunatnym zabarwieniem. Spotkać je można wyłącznie na szczycie pędów.

Wymagania i pielęgnacja krwiściągu. O tym powinieneś wiedzieć!

Krwiściąg najlepiej czuje się na słonecznych i delikatnie zacienionych stanowiskach. Dobrze rozwija się w przepuszczalnym, żyznym i umiarkowanie wilgotnym podłożu. To roślina mrozoodporna, która nie wymaga okrywania na zimę. Krwiściąg można rozmnażać wiosną przez podział rośliny albo wysiew nasion. To najłatwiejsze sposoby rozmnażania krwiściągu. Warto jednak dodać, że ziele ma zdolność do samosiewu, dzięki czemu samoistnie się rozprzestrzenia. Nie musisz mieć specjalnej wiedzy ogrodniczej, aby uprawiać krwiściąg. Ziele nie ma bowiem ani dużych oczekiwań, ani wymogów co do zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy systematycznie podlewać roślinę, aby odwdzięczyła się pięknym wyglądem i obfitym kwitnieniem. Nie zapominaj o nawadnianiu krwiściągów – zwłaszcza w okresie suszy. Jeśli podłoże jest żyzne, nie musisz specjalnie nawozić ziela. Warto podkreślić również, że krwiściąg nie jest podatny na szkodniki lub choroby. Niektórzy uważają nawet, że roślina z tego względu jest poniekąd niezniszczalna.

Zastosowanie krwiściągu w ogrodzie nie jest specjalnie duże. Roślinę wykorzystać można np. do założenia naturalistycznej łąki. Można też ozdobić krwiściągiem brzeg zbiornika wodnego. Niektórzy wykorzystują roślinę do tworzenia rozproszonych, ale dzikich rabat. Właśnie w takich kompozycjach roślinnych krwiściąg pełni funkcję drugoplanową. Można także skomponować go z długo kwitnącymi bylinami albo trawami ozdobnymi. Należą do nich jeżówki, dzielżany albo złocienie. Wspaniale prezentują się też z dzikimi roślinami, takimi jak mikołajki. Niektórzy zestawiają krwiściągi z roślinami o kulistych owocostanach, np. mikołajkiem. Krwiściąg idealnie nadaje się na kwiat cięty. Niestety, prędzej znajdzie się go rosnącego w naturalnym środowisku niż w szkółkach albo sklepach ogrodniczych. Gdy ani tu, ani tu nie uda się odszukać rośliny, z łatwością dostać będzie można ją u wielu sprzedawców internetowych.

Najważniejsze właściwości krwiściągu – zastosowanie zdrowotne rośliny

Czy krwiściąg poprawia stan zdrowia?

Krwiściąg (inaczej Sanguisorba officinalis L.) jest rośliną, której nazwa pochodzi od połączenia dwóch łacińskich wyrazów: sanguis (krew) i sorbeo (chłonąć, absorbować). Obie nazwy doskonale wskazują na potencjał i główne cechy krwiściągu. Roślina jest miododajna, więc stanowi pożywienie dla niektórych dobrych, pożytecznych owadów. Żywi zatem m.in. larwy motyli, które są przydatne dla ekosystemu. Warto dodać, że zastosowanie rośliny jest również bardzo obszerne, jeśli chodzi o lecznicze właściwości dla człowieka. Krwiściąg ma zatem duże zastosowanie m.in. w homeopatii, ale i medycynie tybetańskiej oraz chińskiej. Roślina wykazuje korzystne działanie na organizm. Lecznicze właściwości mają kłącze oraz nadziemne części ziela. Znajdują się w nich garbniki, a także m.in. saponiny trójterpenowe, taniny, flawonoidy, kwasy fenolowe, kwas salicylobinowy i garbniki.

Roślinę można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Często wykorzystywana jest jako napar albo nalewka, wypijana dla lepszego zdrowia. Aby zrobić zdrowotną nalewkę, wystarczy zalać pół szklanki liści krwiściągu ok. 400 ml wódki. Następnie wytrawia się ją przez dwa tygodnie i przefiltrowuje. Aby czerpać korzyści zdrowotne z takiej nalewki, można stosować ją nie tylko wewnętrznie, ale i zewnętrznie. Nalewka z krwiściągu znakomicie posłuży bowiem do przemywania np. różnych chorobowych zmian skórnych. Lekarski napój z rośliny przyrządzić można także na korzeniu. Doskonale wyleczy ropnie i trądzik, jeśli borykasz się właśnie z takimi problemami. W ostatnim przypadku pomogą również okładu z roztworu wodnego z krwiściągiem (proporcja 1:1).

Krwiściąg może być również używany do tworzenia okładów i nasiadówek przy np. owrzodzeniach skóry i hemoroidach. Można też stosować roślinę do włosów, gdy masz problemy z łupieżem albo łojotokiem. Krwiściąg pomaga również na świąd oraz infekcje narządów płciowych. Wart dodać, że roślina jest także… jadalna. Przed kwitnieniem wystarczy zebrać młode pędy i liście, a następnie dodać je ususzone do zupy lub sałatki. Wielu ludzi traktuje ziele jako roślinę ozdobną i pastewną. Krwiściąg ma różne zastosowania, więc ciężko określić jego konkretną skuteczność. To naprawdę wielozadaniowa roślina. Spróbujmy zebrać najważniejsze właściwości ziela w jednym miejscu:

  • Krwiściąg doskonale radzi sobie z tamowaniem krwawienia, a także pochłanianiem niepożądanych produktów przemiany materii z krwi.
  • Ziele wykazuje działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu skutecznie chroni układ sercowo-naczyniowy. Działa też przeciwnowotworowo oraz znacznie spowalnia procesy starzenia.
  • Roślina działa przeciwzapalnie. Pomaga również przy infekcjach i stanach zapalnych skóry oraz błony śluzowej. Pomoże zatem uporać się z trądzikiem, egzemą alergią i AZS. Wykazuje działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgorączkowe i napotne.
  • Krwiściąg ma działanie ściągające. Warto więc z niego korzystać w przypadku np. powiększonych hemoroidów, zapalenia żylaków i żył, wrzodach dwunastnicy, a także zapaleniu błony śluzowej żołądka. Roślina wykazuje też działanie hemostatyczne, a więc wspomaga mechanizmy odpowiedzialne za krzepnięcie krwi.

Należy pamiętać, że surowcem zielarskim zwykle jest suszone kłącze. Czasem jednak stosować też można ziele zarówno miejscowo, jak i ogólnoustrojowo.

Ile kosztuje krwiściąg? Kto nie powinien zażywać rośliny?

Mimo pożytecznych właściwości krwiściągu należy zaznaczyć, że wciąż nie jest to zbyt dobrze przebadana roślina. Właśnie dlatego nie można być w 100% pewnym co do jej bezpieczeństwa. Nie zaleca się stosować krwiściągu kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Naparów z rośliny nie powinny pić małe dzieci. Przeciwwskazaniem do korzystania z właściwości krwiściągu jest również zakrzepica. Trzeba też liczyć się z faktem, że zażywanie np. nalewki z rośliny może skutkować efektami ubocznymi. Wśród nich jest alergia, a także nadwrażliwość. Niektórzy skarżą się na zmiany w błonie śluzowej i na skórze, ale też problemy żołądkowo-jelitowe. Organizm każdego z nas jest inny. Ciężko więc powiedzieć, na kogo krwiściąg podziała dobrze, a na kogo wręcz odwrotnie.

Krwiściąg nie jest drogi. 50 g korzenia albo ziela kosztuje zaledwie kilka złotych. W niektórych sklepach zielarskich można kupić leczniczą nalewkę z krwiściągu, która zwykle kosztuje ok. 20-25 zł. Jedyny problem to… dostępność krwiściągu. Bardzo ciężko znaleźć go w zwykłym sklepie. W zielarskim też bywa kłopot z jego dostępnością na półkach. Surowiec czasami można spotkać np. w sklepach zielarskich, a także w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością. Ziele mają też niektórzy sprzedawcy internetowi, więc tak naprawdę często trzeba się naszukać krwiściągu, zanim się go kupi. Istnieje też oczywiście inna możliwość, mianowicie zebranie go samodzielnie i ususzenie. Ziele powinno się zbierać w okresie kwitnienia. Korzeń pozyskać można z kolei wczesną wiosną lub późną jesienią. Należy suszyć roślinę w temperaturze ok. 40 st. C, aby uzyskać najcenniejsze właściwości.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto