Kufea

Ilustracja kufea

Kufea (cuphea) uprawiana jest w Polsce głównie jako kwiat balkonowy. Kwitnie długo i cały czas obsypana jest kwiatkami. Jest to roślina łatwa w uprawie, jednak wymaga regularnego podlewania. Rośnie jako mała krzewinka o drobnych, zielonych liściach. Jest zimozielona, jednak w naszym klimacie nie może przetrwać zimy na zewnątrz. Możliwe jest jej zimowanie w pomieszczeniu. Najpopularniejszymi odmianami są: kufea wąskolistna, hyzopolistna i ognista. Uprawiamy ją jako roślinę jednoroczną, lub przenosimy na zimę do pomieszczenia.

Kufea - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Kufea - charakterystyka, zdjęcia, wymagania, uprawa, zastosowanie

Kufea jest nową i jeszcze mało znaną rośliną, głównie balkonową. Uprawiamy ją w skrzynkach na balkonie lub w ogrodzie w gruncie. Jej uprawa i pielęgnacja nie sprawia trudności, jednak zimowanie nie zawsze się udaje. Poznaj ciekawe odmiany tej krzewinki i jej wymagania uprawowe. Doradzamy jak pielęgnować kufeę, jak ją rozmnażać i przezimować.

Kufea (cuphea) - gatunki i odmiany

Kufea (cuphea) stanowi rodzaj roślin, który należy do rodziny krwawnicowatych. Rodzaj ten obejmuje około 250 gatunków, które rosną głównie w Ameryce. Najwięcej gatunków spotykamy między Meksykiem i Peru. Roślina ta jest byliną i porasta głównie wilgotne tereny skaliste, choć wśród gatunków występują także rośliny jednoroczne lub małe krzewy. Kufea wydaje ozdobne, 6-płatkowe kwiaty w kolorach fioletowym, żółtym, czerwonym i różowym. Roślina ta kwitnie od marca do połowy września.

W Polsce kufea, znana również pod nazwą lepnota, uprawiana jest jako roślina doniczkowa, balkonowa lub jako jednoroczna roślina do ogrodu. Jej zaletą jest łatwa uprawa i długie kwitnienie. Ponadto roślina ta nie brudzi i nie widać na niej śladów więdnięcia kwiatów, dlatego też kwiat zawsze ładnie się prezentuje. Gatunki kufei są zimozielone, jednak temperatura w zimie nie pozwala tej egzotycznej roślinie przetrwać i zdobić ogrodu zimą. Musimy ją wykopać i przenieść do pomieszczania.

Najczęściej spotykanymi roślinami w ogrodach i na balkonach w Polsce są:

  • hyzopolistna,
  • wąskolistna,
  • ognista,
  • miedziana.

Ciekawą i mniej znaną odmianą kufei, jest cuphea ignea, czyli kufea ognista. Jej charakterystyczną cechą są cienkie i podłużne, czerwone kwiaty. Kwitnie od czerwca do października. Roślina ta jest pół krzewem pochodzącym z Meksyku.

Najbardziej popularna jest kufea wąskolistna, która dorasta do wysokości około 30 cm. Świetnie sprawdza się jako kwiat doniczkowy na balkon lub na taras. Po przymrozkach, jesienią można ją wnieśc do pomieszczania. Jest to mała krzewinka obsypana drobnymi, ciemnozielonymi liśćmi, które ładnie się przebarwiają na jesieni. Kufea wąskolistna doczekała się wielu ciekawych odmian o różnych kolorach kwiatów. Najlepiej prezentuje się w pojemniku na balkonie lub tarasie. Dobrze wygląda postawiona wysoko lub w pojemniku wiszącym, choć jej gałązki nie zwieszają się, lecz tworzą ładną wzniesioną koronę. Nie pasuje jednak do kompozycji z innymi kwiatami, gdyż jej urok niknie przytłumiony przez inne rośliny. Podobną rośliną jest hyzopolistna, która ma takie same wymagania uprawowe.

Kufea jako kwiat ozdobny - uprawa, pielęgnacja, zimowanie

Uprawa kufei, lepnoty nie sprawia trudności nawet początkującym ogrodnikom. Wymaga jednak stałej kontroli wilgotności. Roślina ta lubi wilgotną glebę, jednak zalanie powoduje gnicie korzeni. Z kolei przesuszenie poskutkuje zrzuceniem kwiatów. Warto chronić ją od nadmiernych opadów deszczu.

Wymagania uprawowe:

  • stanowisko słoneczne,
  • miejsce ciepłe i osłonięte od wiatru,
  • podłoże stale wilgotne,
  • odczyn gleby lekko kwaśny,
  • wymaga regularnego podlewania,
  • korzystne jest zasilanie nawozami dla roślin balkonowych,
  • podatna na choroby grzybicze.

Pielęgnacja kufei polega głównie na podlewaniu, nawożeniu i ewentualnie przycinaniu. Przycinanie kufei ma na celu uzyskanie pożądanego kształtu korony, lecz nie jest konieczne. W naszym klimacie kufeę uprawia się głównie jako roślinę ozdobną, jednoroczną. Zimowanie niektórych gatunków jest możliwe. Należy roślinę wnieść do chłodnego, widnego pomieszczenia. Wiosną można pobrać z nich sadzonki pędowe. Roślinę tę rozmnażamy z rozsady, gdyż wymaga ona długiego okresu wegetacji. Rozsadę należy zrobić wcześnie, już pod koniec lutego. Sadzonki sadzimy w ogrodzie w maju, po ostatnich przymrozkach. Jednak rozmnażanie kufei z nasion jest dość trudne, dlatego też warto wykorzystać sadzonki pędowe, które pobieramy z rośliny macierzystej wiosną.

Kufea jest rośliną egzotyczną pochodzącą z Ameryki Środkowej i Południowej. W Polsce uprawiana jest jako roślina doniczkowa na balkon lub w gruncie. Możliwe jest jej zimowanie w pomieszczeniu. Jest to roślina dekoracyjna, łatwa w uprawie, która tworzy ładne krzaczki obsypane kwiatami.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto