Kuklik

Ilustracja kuklik

Kuklik to wieloletnia, nieduża bylina o ozdobnych i kolorowych kwiatach i liściach. W Polsce sadzi się w ogrodach popularne gatunki i odmiany kuklika, jak kuklik szkarłatny, chilijski, zwisły czy ogrodowy. Kuklik pospolity jest surowcem zielarskim. Uprawa kuklików nie jest trudna, gdyż mają one małe wymagania uprawowe. Lubią słoneczne stanowisko i żyzną, przepuszczalną glebę. Świetnie sprawdzają się na bylinowych rabatach lub skalniakach. Natomiast kuklik zwisły preferuje stanowisko cieniste i wilgotne, dlatego nadaje się do obsadzania zbiorników wodnych.

Kuklik - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Kuklik - opis, właściwości, zastosowanie, uprawa, ciekawostki

Ozdobą rabat bylinowych, skalniaków może stać się kuklik, niewysoka bylina o pięknych kwiatach osadzonych na długich łodygach. Kuklik tworzy regularne, ozdobne kępy, które można wykorzystać na rabatach bylinowych. Co ciekawe, niektóre gatunki lubią wilgoć i otoczenie oczka wodnego. Dowiedz się jakie są ciekawe gatunki i odmiany kuklików do ozdoby ogrodu. Doradzamy jak zapewnić optymalne warunki wzrostu tym łatwym w uprawie roślinom.

Kuklik - ozdobny kwiat ogrodowy

Jak wygląda kuklik

Kuklik jest rośliną z rodziny różowatych i rośnie w klimacie umiarkowanym i chłodnym na obu półkulach. Porasta zarośla, lasy, łąki górskie i miejsca skaliste. W Polsce w stanie dzikim występuje 5 gatunków kuklika. Istnieją również ciekawe odmiany i hybrydy o ozdobnych kwiatach, liściach i kolorach.

Jest to średniej wielkości bylina tworząca kępy. Dorasta do 80 cm. Liście tworzą rozetę u nasady pędów. Roślina ta wydaje pięciopłatkowe kwiaty na szczytach pędów, w kolorach białym, żółtym, pomarańczowym lub brązowym. Kwiaty są wyprostowane lub zwieszające się jak dzwonki. Kuklik kwitnie od maja do czerwca. Istnieją też odmiany, które mają kwiaty czerwono-pomarańczowe, czerwone, żółte, łososiowe lub różowe.

Kuklik - ciekawe i popularne odmiany

Odmiany najczęściej uprawiane w ogrodach w Polsce:

  • kuklik szkarłatny tworzy niewielkie rozety ozdobnych liści,
  • kuklik ogrodowy o dużych kwiatach w różnych kolorach,
  • kuklik zwisły o zwisających, dzwonkowatych kwiatach w kolorze czerwonym, białym lub różowym, który po przekwitnięciu tworzy ozdobne owocostany,
  • kuklik chilijski jest wyższy i tworzy większe kwiaty o różnych kolorach,
  • kuklik pospolity będący surowcem zielarskim.

Kuklik szkarłatny jest odmianą sadzoną ze względu na ozdobne liście. Dorasta do 60 cm wysokości. Ma pokrój wyprostowany, zaś liście i łodygi pokryte są drobnymi włoskami. Tworzy zgrabne i regularne kępy. Na pędach znajduje się po kilka kwiatów. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Kukliki - zastosowanie w ogrodzie

Kukliki warto sadzić w grupach, gdyż wtedy wyglądają najbardziej ozdobnie. Kwiaty kwitną kolejno, tak że rabata jest cały czas atrakcyjna. Jako rośliny średniej wielkości najlepiej sprawdzają się w częściach środkowych i przednich partiach rabaty. Doskonale komponują się z innymi bylinami.

Kukliki ogrodowe i szkarłatne świetnie wyglądają na skalniakach i na rabatach naturalistycznych. Kuklik szkarłatny sprawdzi się także jako roślina zadarniająca. Natomiast kuklik zwisły może rosnąć w pobliżu zbiorników wodnych, dlatego też świetnie nadaje się do obsadzania oczek wodnych. Sadzi się go również w postaci obwódki rabat. W odróżnieniu od kuklika ogrodowego dobrze znosi zacienienie i lubi wilgotną glebę. Z kolei kuklik chilijski to kwiat wysoki, który świetnie wygląda na środku rabaty w kompozycji z innymi kwiatami lub jako grupa na rabacie naturalistycznej. Kuklik chilijski uprawiany jest również na kwiat cięty.

Uprawa kukliku - wymagania

Kuklik szkarłatny i ogrodowy - wymagania uprawowe

Uprawa tych gatunków kuklika nie jest trudna. Warto je zasilać wieloskładnikowymi nawozami dla roślin kwitnących, gdyż wtedy bardziej obficie kwitną. Kukliki są mrozoodporne i dobrze znoszą zimy bez okrywania, lecz lepiej sadzić je w cieplejszych regionach kraju. Rozmnażanie można wykonać z nasion wysiewanych do gruntu, przez sadzonki lub podział dorosłych okazów. Wiosną lub jesienią można przesadzać kukliki. Warto jednak wykopać je z dużą bryłą ziemi.

Wymagania uprawowe:

  • słoneczne stanowisko,
  • podłoże przepuszczalne, żyzne,
  • gleba umiarkowanie wilgotna,
  • odczyn gleby pH 5,5-6.

Przy dobrze dobranym stanowisku uprawa kuklików jest bardzo łatwa. Ważne jest regularne nawożenie roślin. Kilkuletnie kukliki warto odmładzać, gdyż starsze egzemplarze coraz słabiej kwitną. Robimy to przez podział kępy i przesadzenie roślin na inne miejsce. Kwiat ten nie lubi starej gleby i co 4 - 5 lat należy go przesadzać.

Podobne wymagania uprawowe ma także kuklik chilijski, który lubi umiarkowaną wilgotność i nie znosi stojącej wody i podmokłego podłoża. Kwitnie od lipca do sierpnia wydając szkarłatno czerwone kwiaty. Po środku kwiatu znajdują się żółte pręciki, które świetnie kontrastują z czerwienią płatków. Jest to bylina mrozoodporna, do półcienia lub na stanowisko słoneczne. Idealnie wygląda sadzona w małych grupach.

Kuklik zwisły - roślina do obsadzania zbiorników wodnych

Zupełnie inne wymagania uprawowe ma kuklik zwisły, gdyż lubi podłoże wilgotne. W naturze często porasta wilgotne łąki, brzegi zbiorników wodnych lub lasy. W ogrodzie świetnie nadaje się do obsadzania stawów i oczek wodnych. Jeśli tylko zapewnimy mu wilgotne podłoże będzie rośliną łatwą w uprawie. Jest mrozoodporny i zimuje w gruncie bez okrywania. Można ją wykorzystać do obsadzania podmokłych miejsc w ogrodzie. Sprawdzi się także jako roślina okrywowa, szczególnie że dobrze znosi cień.

Jego pędy kwiatowe dorastają do wysokości około 70 cm i zakończone są żółtymi kwiatami, otoczonymi przez czerwono brązowy kielich. Zwisają one jak dzwonki. Kwitną od kwietnia do czerwca. Gatunek ten ma wiele odmian o kwiatach w kolorze żółtym, czerwonym, różowym lub pomarańczowym.

Kuklik to bylina ozdobna chętnie sadzona na rabatach lub skalniakach. Tworzy kępy z rozetą liści i długie łodygi wydające kwiaty w różnych kolorach. Różne gatunki mają różne wymagania uprawowe.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto