Lepnica

Ilustracja lepnica

Lepnica należy do roślin goździkowatych i rośnie na półkuli północnej. Pochodzi z regionu śródziemnomorskiego. W Polsce rośnie kilkanaście gatunków rodzimych i wiele obcych. Najbardziej znana jest lepnica rozdęta o charakterystycznych pękatych kielichach kwiatowych. Bylina ta jest pospolitym kwiatem polnym często spotykanym na łąkach. Do lepnic włączono również rośliny o nazwie bniec, które znajdują zastosowanie na łąkach kwiatowych lub w ogrodach w stylu naturalnym. Ozdobne gatunki lepnic są popularnymi kwiatami ogrodowymi, gdyż mają niewielkie wymagania uprawowe. Szczególnie modne jest obsadzanie nimi skalniaków. Najciekawsze gatunki ozdobne to lepnica bezłodygowa, baldaszkowa i Schafta.

Lepnica - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Lepnica - opis, wymagania, wysiew, uprawa, ciekawostki

Przepięknie wyglądają skalniaki i murki kwiatowe obsadzone różnymi gatunkami lepnic w różnych odcieniach różu. Lepnica czerwona lub biała pełnią rolę ozdobną na łąkach kwiatowych. Lepnice tworzą także zwarte, kolorowe obrzeża rabat kwiatowych. Dowiedz się jak wygląda lepnica i jakie gatunki tego kwiatu możesz uprawiać w ogrodzie. Doradzamy jak stworzyć kompozycje z lepnic na skalniaku lub murku kwiatowym i jak dbać o lepnice.

Lepnica - gatunki ozdobne, polne i chwasty

Jak wygląda lepnica

Lepnica jest rośliną zielną, jednoroczną lub byliną, z rodziny goździkowatych. Rośnie na półkuli północnej, głównie w regionie śródziemnomorskim. Obejmuje około 500 gatunków, z czego prawie 20 występuje w Polsce jako rośliny rodzime. Ponadto uprawia się liczne gatunki obce. Większość gatunków występujących w Polsce stanowią pospolite kwiaty łąkowe lub chwasty. Niektóre gatunki uprawia się jako rośliny ozdobne, głównie na skalniaki lub murki kwiatowe. Wiele gatunków jest zagrożonych wyginięciem.

Gatunki lepnicy są zróżnicowane. Roślina ta przypomina kępy mchu lub niewielkie krzaczki, które rozrastają się tworząc zwarte kobierce. Lepnica kwitnie od czerwca do sierpnia. Jej kwiaty są drobne, pięciopłatkowe, w różnych kolorach od białego, poprzez odcienie różu i fioletu, aż do niebieskiego. Występuje także lepnica czerwona, jednak jest to roślina ciepłolubna, którą uprawia się w południowych regionach Europy. Lepnicą czerwoną nazywamy także bniec czerwony, o kwiatach ciemnoróżowych.

Ciekawe gatunki lepnicy

Najczęściej spotykanym gatunkiem tej rośliny jest lepnica rozdęta, która jest pospolitym kwiatem polnym. Nazwę swoją zawdzięcza beczułkowatym kielichom kwiatów, które pokryte są ciemno różowymi żyłkami. Z kielicha wyrastają białe płatki. Jest to bylina, która rośnie na łąkach, nieużytkach, murawach, skarpach, kamiennych nasypach i glebach wapiennych. Jej kwiaty są zasobne w nektar dlatego też mogą być pożytkiem dla pszczół. Lepnica rozdęta jest czasami wykorzystywana jako pasza dla bydła.

Do rodzaju lepnic włączono również rośliny o nazwie bniec, z których najbardziej znane to bniec czerwony i bniec biały. Lepnica czerwona, znana także pod nazwą lepnica dwupienna lub bniec czerwony, wypuszcza rozgałęzione łodygi zakończone kwiatami. Jej kwiaty świetnie prezentują się na rabacie kwiatowej. Wyhodowano również odmiany o kwiatach pełnych. Lepnica czerwona dorasta do wysokości około 80 cm i świetnie sprawdza się na rabatach kwiatowych, w ogrodzie w stylu naturalistycznym lub dzikim. Sprawdza się także na łąkach kwiatowych. Jest to bylina krótkowieczna, dlatego też traktuje się ją jako roślinę dwuletnią.

Podobnie wyglądający bniec biały również wysiewany jest na rekreacyjnych łąkach kwiatowych. W rolnictwie jest on niepożądanym chwastem, gdyż zjedzenie go w dużych ilościach może być szkodliwe dla zwierząt. Roślina ta ma właściwości lecznicze, jednak próby leczenia preparatami z tej rośliny okazały się nieskuteczne.

Lepnica - gatunki i zastosowanie ozdobne

Jest to nieduża bylina, która tworzy kolorowe kobierce. Dlatego też nadaje się na obsadzanie obrzeży rabat kwiatowych w połączeniu z wyższymi kwiatami. Można ją także wykorzystać do kompozycji z iglakami lub roślinami zimozielonymi.

Lepnica świetnie nadaje się na skalniaki. Można ją także obsadzać murki kwiatowe. Różne gatunki lepnic wysiewane są również na rekreacyjne łąki kwiatowe. Lepnica sprawdzi się także posadzona w pojemniku lub skrzynce balkonowej. Jest całkowicie mrozoodporna, dlatego nie nie trzeba jej przenosić do pomieszczenia na zimę. Wystarczy tylko osłonić doniczkę od wiatru.

Najlepsze gatunki na skalniaki lub rabaty:

  • lepnica bezłodygowa,
  • lepnica baldaszkowa,
  • lepnica pnąca,
  • lepnica zwarta,
  • lepnica Szafta,
  • lepnica alpejska.

Ciekawym gatunkiem jest lepnica bezłodygowa, która w naturze rośnie tylko w Tatrach. Tworzy ona zwarte kobierce złożone z drobnych liści i różowych kwiatów. Nazywana jest kwitnącym mchem. Szczególnie przydatne jest obsadzanie nią skalniaków, gdyż tworzy ona zwarte kępy.

Lepnica baldaszkowa jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią, która dorasta do wysokości około 30 cm. Jej walorem ozdobnym są ciemnoróżowe lub jasno purpurowe kwiaty, które tworzą baldachy na szczycie łodygi. Stanowi ładną roślinę rabatową lub na skalniaki. Kwitnie w czerwcu i lipcu.

Lepnica Szafta jest niską rośliną skalną, która najlepiej wygląda na skalniaku wśród kamieni lub żwiru. Ma drobne różowe kwiatki, które utrzymują się od czerwca do sierpnia. Uprawa tej rośliny nie sprawia trudności. Ma ona niewielkie wymagania glebowe i jest w pełni mrozoodporna. Najlepiej wygląda na skalniakach lub murkach kwiatowych, zaś na żwirze świetnie wyglądają jej okrągłe, ukwiecone kępy. Można nią obsadzić także obrzeża rabat.

Uprawa i wymagania lepnicy w ogrodzie

Uprawa lepnicy nie sprawia trudności. Nie ma dużych wymagań co do gleby. Pielęgnacja lepnicy nie wymaga wiele pracy. Należy ja odchwaszczać. Młode rośliny wymagają regularnego podlewania, zaś starsze dobrze znoszą suszę.

Wymagania uprawowe:

  • stanowisko słoneczne i ciepłe,
  • przepuszczalna gleba wapienna,
  • odporna na mrozy.

Lepnicę sadzimy wiosną lub jesienią. Można ją wysiać bezpośrednio do gruntu w kwietniu lub w maju. Jeśli zaś zrobimy rozsadę w marcu, możemy doczekać się szybszego kwitnienia. Najlepszym sposobem jej rozmnażania jest podział kęp.

Lepnica jest byliną lub rośliną jednoroczną, której niektóre gatunki sadzone są na rabatach, skalniakach lub murkach kwiatowych jako rośliny ozdobne. Są to rośliny łatwe w uprawie, niskie i długo kwitnące.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto