Lewizja

Ilustracja lewizja

Lewizja to bylina pochodząca z zachodnich terenów Ameryki Północnej, gdzie porasta obszary górskie i skaliste. Niektóre gatunki uprawia się jako rośliny ozdobne, z uwagi na piękne, gwiazdkowate kwiaty, które pojawiają się w maju i czerwcu. Gatunki ozdobne szczególnie nadają się na skalniaki, kamienne skarpy lub do pojemników. Uprawa lewizji stwarza trudności, gdyż roślina ta ma duże wymagania co do światła i wilgoci. Grube liście gniją wskutek nadmiaru wilgoci. Roślina może obumrzeć wskutek mocnego nasłonecznienia i upału.

Lewizja - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Lewizja - opis, sadzonki, stanowisko, wymagania, zimowanie

Szukasz ładnej, ozdobnej rośliny na zacieniony skalniak lub tworzysz w ogrodzie pionowe murki porośnięte roślinami? Zwróć uwagę na piękny, różowy kwiat, jakim jest lewizja, wieloletnia bylina z Ameryki Północnej. Pamiętaj jednak że roślina ta ma duże wymagania uprawowe. Doradzamy jak zapewnić optymalne warunki uprawy lewizji i wyjaśniamy jak wygląda rozmnażanie i sadzenie tej rośliny.

Lewizja - piękny kwiat balkonowy

W sklepach ogrodniczych na wiosnę pojawiają się sadzonki pięknych, balkonowych roślin o kwiatach w odcieniach różu i gwiazdkowatych kształtach. Jest to lewizja liścieniowa (lewisia cotyledon) lub lewizja zagłębiona, bylina pochodząca z Ameryki Północnej. Zanim zdecydujemy się na posadzenie jej w ogrodzie lub w doniczce balkonowej, warto wiedzieć, że uprawa jej jest trudna, gdyż roślina ta ma duże wymagania uprawowe.

Lewizja należy do rodziny zdrojkowatych i pochodzi z zachodniego obszaru Ameryki Północnej. Występuje w regionach górskich i skalistych, gdzie porasta rumosz skalny. Co ciekawe, jest to roślina tak odporna, że udało się ożywić zasuszone okazy z zielników. Na świecie występuje około 20 gatunków lewizji. Tylko niektóre z nich są wykorzystywane jako kwiat ozdobny, uprawiany na skalniakach lub w doniczce.

Jest to niewysoka bylina o grubych korzeniach i mięsistych liściach, jak u sukulent, tworzących rozetę. Dorasta do około 20 cm wysokości. Jej ozdobą są piękne kwiaty, które pojawiają się w maju i czerwcu. Kwiaty są pojedyncze lub zebrane w kwiatostany i przyjmują różne kolory, od białego lub żółtego, przez odcienie różu, aż do mocno czerwonych i purpurowych.

Jako kwiat ozdobny uprawiane są następujące gatunki:

  • lewizja liścieniowa (zagłębiona),
  • lewizja długopłatkowa,
  • lewizja newadeńska,
  • lewizja trwała,
  • lewizja sina,
  • lewizja Tweedy'ego.

Uprawa lewizji w ogrodzie i w doniczce - stanowisko, rozmnażanie

Lewizja to typowa roślina na skalniaki, skarpy wyłożone kamieniami, czy też między ozdobnymi kamieniami w ogrodzie. Co ciekawe, może rosnąć na pochyłych skarpach a nawet prostopadle do gruntu na murkach kwiatowych. Uprawa lewizji na pochyłościach jest nawet wskazana. Dobrze udaje się uprawa lewizji w doniczce jako ozdoba balkonu lub tarasu. Jednak po przekwitnięciu lepiej przesadzić ją do gruntu. Roślina ta wygląda wspaniale w kamiennych misach. Może być sadzona pojedynczo lub w grupach.

Lewizja ma duże wymagania uprawowe, które nie zawsze udaje się spełnić w naszym klimacie. Powinna rosnąć w rozproszonym świetle. Nie nadaje się na nasłoneczniony balkon, gdyż źle znosi mocne nasłonecznienie. Jest również wrażliwa na wysoką temperaturę. Dlatego też najlepiej sadzić ją na pochyłości od północy, gdzie stanowisko nie nagrzewa się w czasie upałów. Należy starannie wybierać stanowisko dla lewizji, gdyż jej palowy korzeń jest wrażliwy na uszkodzenia. Dlatego też lepiej rośliny nie przesadzać.

Najbardziej popularnym gatunkiem jest lewizja zagłębiona, która ma mięsiste liście, typowe dla gatunków rosnących w warunkach suchych. Jej charakterystyczną cechą są piękne kwiaty o płatkach ozdobionych kreseczką. Gatunek ten posiada liczne odmiany o różnych kolorach kwiatów.

Roślina ta, jak również inne gatunki lewizji, jest bardzo wrażliwa na zalanie i nadmiar wody. Lewizję najlepiej posadzić na pochyłości, gdzie woda się nie zatrzyma. Ponadto w miejsce posadzenia wsypujemy piasek lub żwir, który zapewnia przepuszczalność. Żwir pełniący rolę drenażu nie może mieć odczynu zasadowego. Jesienią, gdy jest dużo opadów, warto stworzyć daszek, który będzie chronił lewizję przed namoczeniem. Podlewając w czasie upałów nie należy moczyć liści i wlewać wody w środek rozety.

Uprawa lewizji - wymagania:

  • stanowisko częściowo zacienione i przewiewne,
  • gleba przepuszczalna, złożona z piasku i żwiru zmieszanego z niewielką ilością gliny i torfu,
  • gleba bez wapnia,
  • kwaśny lub lekko kwaśny odczyn,
  • chronienie przed nadmiarem wilgoci.

Rozmnażanie lewizji jest możliwe z nasion lub przez ukorzenienie liści. Nasiona wysiewamy jesienią do inspektów. Zdarza się, że nasiona wysiewają się same. Lewizja nie jest bardzo mrozoodporna. Może przetrwać w gruncie, ale zimą narażona jest na nadmierne nasączenie wodą. Lewizję w doniczce należy przenieść do chłodnego, widnego pomieszczenia.

Lewizja o pięknych, gwiaździstych kwiatach, jest typowym kwiatem do skalniaków. Ma jednak duże wymagania uprawowe, nie znosi nadmiaru wilgoci, bezpośredniego słońca i ciepła. Może być sadzona na pochyłych skarpach lub pionowych murkach kwiatowych.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto