Maranta - najpopularniejsze rośliny
-
Maranta białożyłkowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Maranta białożyłkowa nosi nazwę rodzajową na cześć weneckiego botanika Bartolomeo Maranty i jest blisko spokrewniona z kalateą. Przydomek rośliny modlącej się zdobyła dzięki zwyczajowi składania i rozkładania liści w rytmie dzień-noc. Ze względu na bardzo efektowne, wzorzyste liście maranta stała się popularną rośliną doniczkową.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Maranta białożyłkowa 'Lemon Lime'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Ze względu na swoje niepowtarzalne ubarwienie liści maranta 'Lemon Lime' należy do bardzo efektownych odmian tej tropikalnej byliny. Jej ciemnozielone liście posiadają jaskrawy żółtozielony wzór, właśnie w kolorze limonki. Jak wszystkie maranty, wieczorem składa liście ku górze, a rano ponownie je rozwija.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Maranta białożyłkowa Kerchoveanabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
W odróżnieniu od często spotykanych odmian hodowlanych (kultywarów) roślin ozdobnych, Maranta leuconeura var. kerchoveana jest odmianą botaniczną, czyli powstałą w sposób naturalny w przyrodzie. Ta odmiana maranty ma bardzo dekoracyjne, zaokrąglone, jasnozielone liście z ciemniejszymi brunatnymi plamami po obu stronach białej żyły centralnej - przypominające odciski łapki królika.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Maranta białożyłkowa Kerchoveana 'Variegata'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Zadomowiona w brazylijskich tropikalnych lasach maranta białożyłkowa posiada kilka naturalnych odmian, a wśród nich Maranta leuconeura var. kerchoveana ze szmaragdowymi liśćmi z ciemniejszymi brunatnymi plamami, przypominającymi odciski łapki królika. Odmiana 'Variegata' jest wyjątkową mutacją tej rośliny, która zachwyca dodatkowo nieregularnie rozsianymi kremowymi plamami.
bylina Trudność uprawy: średnia
Zobacz inne kategorie roślin
Maranta - opis, wymagania, zdjęcia, uprawa, rozmnażanie
Maranta to jedna z najbardziej dekoracyjnych roślin doniczkowych. Jej duże, różnobarwne liście są widoczne z daleka. Nadają mieszkaniu egzotyczny wygląd i, jako jedna z niewielu roślin tropikalnych, są bezpieczne dla psów oraz kotów.
Maranta – charakterystyka rośliny
Maranta pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki. Jej różne gatunki rosną od Meksyku po Argentynę. W polskich domach najchętniej uprawia się odmiany maranty biało unerwionej (Maranta leuconeura). Ich wspólną charakterystyką są duże, dekoracyjne liście na pojedynczych łodygach. Czasami w warunkach domowych pojawiają się też niepozorne białe kwiatki. Ale szybko przekwitający kwiat nie jest jej głównym walorem estetycznym. Liście mają owalny kształt, są aksamitne w dotyku. Na powierzchni liścia widać wyraźny wzór – różny, w zależności od gatunku i odmiany maranty. Roślina dorasta zwykle do 25-30 cm.
Właścicieli ciekawskich czworonogów powinna ucieszyć wiadomość, że maranta jest bezpieczna dla psów i kotów. Tym różni się od wielu innych popularnych roślin doniczkowych, t.j. dracena, alokazja czy skrzydłokwiat.
Jakie są popularne odmiany maranty?
Jak wspomniano wcześniej, jako roślina doniczkowa najczęściej uprawiana jest maranta biało unerwiona. Poniżej prezentujemy jej najbardziej popularne odmiany:
- Fascinator Tricolor – jak sama nazwa wskazuje liście są trójkolorowe. Ciemnozielone, z jasnymi plamkami pośrodku i bordowe od spodu. Dodatkowo jako osobny kolor można liczyć wyraźnie zaznaczone, czerwone żyłki.
- Kerchoveana – jasnozielone, owalne liście z brązowymi plamkami między nerwami. Ciekawostką jest, że jej liście zwijają się na noc.
- Massageana – oliwkowe liście, wyraźne, srebrzyste unerwienie, między nerwami czarne i jasne plamki.
- Marisela – ciemnozielone liście, z wyraźnie odcinającym się na ciemnym tle, gęstym, srebrnym unerwieniem.
Jak widać istnieje do wyboru wiele opcji, jeżeli chodzi o cechy wyglądu maranty. Jeżeli odpowiednio zadbamy o nasz egzemplarz może się stać jedną z najpiękniejszych ozdób w naszym domu.
Uprawa maranty
Maranta, jako roślina tropikalna jest uważana za jedną z trudniejszych w uprawie. Jednak zdania są podzielone. Niektórzy twierdzą, że jej wymagania wcale nie są takie wygórowane. Jeżeli pielęgnacja będzie dostosowana do jej potrzeb, to powinna pięknie i zdrowo rosnąć przez wiele lat.
Uprawa w warunkach domowych musi polegać na stworzeniu marancie warunków podobnych do tropikalnego lasu. Najważniejsza jest odpowiednia wilgotność i stała wilgoć podłoża (ale nie zalegająca woda!). Słońca powinno być dużo, ale nie działającego bezpośrednio na roślinę. Wyobraźmy sobie długie dni w pobliżu zwrotnika, gdzie jednak ostre światło słoneczne jest filtrowane przez ścianę drzew i pnączy. W praktyce idealnym miejscem jest wnętrze słonecznego pokoju, w pewnej odległości od okna.
Najlepsza ziemia jest lekko kwaśna (pH 5,5 – 6), dobrze przepuszczalna, z dodatkiem torfu. Idealnym składnikiem podłoża będzie też włókno kokosowe. Na dno doniczki sypiemy keramzyt lub inny materiał zapewniający drenaż.
W okresie wegetacji (wiosna-jesień) należy raz na dwa tygodnie wzmacniać roślinę nawozem. Może być zwykły nawóz do roślin doniczkowych.
Wiosną, latem i jesienią podlewamy raz na 3-4 dni, dość obficie i regularnie. Zimą nie nawozimy, a podlewamy tylko raz na tydzień lub w razie przesychania podłoża. Dobrze jest zraszać co jakiś czas liście wodą. Dobrym sposobem na zapewnienie jej większej wilgotności jest też ustawienie wokół innych roślin. Poza tym można ustawić doniczkę na mokrych kamieniach w podstawce.
Jaka woda jest najlepsza dla maranty? Przede wszystkim miękka – nie bezpośrednio z kranu. Najlepiej odstana lub przegotowana i ostudzona do temperatury pokojowej.
Pielęgnacja i choroby
Właściwie pielęgnowana maranta nie powinna mieć problemów, ale może się zdarzyć, że czegoś nie dopatrzymy. Jak rozpoznać choroby rośliny i właściwie zareagować? Istnieją różne rodzaje chorób. Mogą się one związać z pasożytami, szkodnikami lub niewłaściwymi warunkami uprawy. Oto najczęstsze problemy związane z uprawą maranty:
- Liście tracą naturalną barwę, żółkną, a roślina przestaje rosnąć – jest to tzw. chloroza. Wynika z nadmiaru składników odżywczych, czyli przenawożenia. Najlepiej po prostu wymienić ziemię w doniczce, a następnie powstrzymać się przez jakiś czas z nawożeniem.
- Zasychanie liści na końcach – zbyt słoneczne stanowisko latem lub za mało wilgoci w powietrzu. Należy przestawić marantę w głąb pokoju. Można zwiększyć wilgotność powietrza włączając nawilżacz. Poza tym należy się zastosować do wspomnianych wcześniej sposobów nawilżania (zwilżanie liści, postawienie w towarzystwie innych roślin, ustawienie doniczki na zmoczonych kamieniach).
- Żółknięcie dolnych liści i gnicie korzeni – podłoże jest zbyt ciężkie lub w pomieszczeniu jest za zimno. Problemem może być też przelanie podłoża. Należy roślinie zapewnić przeznaczoną dla niej ziemię oraz przestawić doniczkę w cieplejsze miejsce.
- Wodniste, brązowe plamy na liściach, następnie czarne zarodniki – to oznaka, że maranta została zainfekowana przez grzyba. Trzeba usunąć zarażone liście, a całość spryskać preparatem przeciwgrzybiczym do roślin doniczkowych.
- Liście zwijają się i pojawiają się na nich srebrne plamy – to popularny szkodnik roślin szklarniowych, wciornastek czerniec. Trudno dostrzec samego insekta, ale widać efekty jego działania. Zarażone liście trzeba usunąć i zastosować preparaty przeciw szkodnikom. We wczesnej fazie może wystarczyć prysznic rośliny (tylko letnią wodą!). Jeżeli to nie pomoże, istnieją preparaty przeznaczone do oprysków w domu. Mimo wszystko podczas oprysku należy się zabezpieczyć i wykonać go w łazience lub np. w garażu. Co ciekawe wciornastek jest szkodnikiem lubiącym suche powietrze. Dobrym środkiem zapobiegawczym będzie więc po prostu zapewnienie wysokiej wilgotności wokół rośliny.
- Brązowe plamy, biegnące od nerwu głównego na zewnątrz – oznacza to, że liście zaatakował nicień, węgorek truskawkowiec. Najlepiej po prostu usunąć liście zarażone przez węgorka.
Rozmnażanie maranty
Maranta w naturze rozmnaża się przez nasiona, zawiązujące się na zapylonych kwiatach. W warunkach domowych bardzo trudno uzyskać kwitnienie, nie mówiąc o całym procesie hodowli z nasion. Najlepszym sposobem na rozmnażanie jest odcinanie sadzonek pędowych lub podział części korzeniowej. Szczepkę można zanurzyć w wodzie lub w specjalnej ziemi do sadzonek, żeby wyrobiła własne korzenie.
Podział bryły korzeniowej daje bardziej pewne rezultaty. Pamiętajmy tylko, żeby nowa sadzonka miała kilka korzeni i jeden dorosły pęd. Nie powinno się tworzyć zbyt wielu małych sadzonek z jednej rośliny macierzystej. Najlepiej przeprowadzić podział podczas rutynowego przesadzania maranty, gdy główna roślina już się dobrze rozrosła i wiemy, że jest zdrowa.
Czy maranta wymaga podpórek?
To zależy. Maranta nie jest zbyt wysoką rośliną, dlatego można ją trzymać jako płożącą w zawieszonej doniczce. Zwisające pędy tej rośliny wyglądają wystarczająco dekoracyjnie. Jeżeli jednak chcemy, żeby pięła się bardziej ku górze możemy jej zapewnić podpórki. Mogą to być paliki, drabinki lub wielokształtne podpory działające na podobnej zasadzie jak drabina.
Ozdobną podporą, pełniącą dodatkowe funkcje odżywcze może być palik kokosowy. Możemy kupić gotowy w dowolnym sklepie ogrodniczym lub wykonać go samodzielnie.
Maranta a inne rośliny
Mówiliśmy już, że ta roślina doniczkowa lubi towarzystwo innych roślin. Jakie towarzyszki będą dla niej najbardziej odpowiednie? Przede wszystkim można ustawić ją w zakątku mieszkania, który zorganizujemy jako domową „mini dżunglę”.
Dobrze będzie się czuła obok figowców, dracen, roślin z rodziny obrazkowatych. Pamiętajmy, że nie wszystkie rośliny będą bezpieczne dla domowych zwierząt tak jak maranta. Zatem coś za coś. Domowa dżungla lepiej trzyma wilgoć i ładniej wygląda, ale trzeba dokładnie sprawdzać co w niej rośnie i czy nasz kot lub pies wykazują zainteresowanie tą częścią pokoju.
***
Maranty to piękne, modne rośliny doniczkowe. Można je uprawiać jako pojedyncze okazy, choć lepiej czują się w towarzystwie innych roślin egzotycznych. Chociaż mają swoje wymagania, to nadają się nawet dla średnio zaawansowanych amatorów domowej botaniki.
Maranta jest atrakcyjną rośliną doniczkową. Zobacz jak pielęgnować tę egzotyczną roślinę, żeby długo cieszyć się jej ozdobnymi liśćmi.
Maranta tak jak i zroślicha, czy też mozga trzcinowata, to znana roślina. Jednak pamiętajmy o tym, że zanim zajmiemy się uprawą tych roślin doniczkowych, powinniśmy zapoznać się z tym, czym charakteryzuje się kwiat, jakie są jego popularne gatunki i odmiany, ale również, jakie ma wymagania odnośnie do ziemi i nasłonecznienia, jak przebiega cała uprawa i pielęgnacja, jakie choroby mogą zagrażać naszej roślinie, a także jaka jest jej cena i który sklep będzie najlepszy do jej zakupu.
Maranta - charakterystyka rośliny
Maranta - skąd pochodzi roślina
Maranta - Maranta, to rodzaj roślin, które zaliczane są do rodziny marantowatych - Marantaceae. Warto wiedzieć, że rośliny z tej rodziny są roślinami jednoliściennymi. Do rodziny marantowatych zalicza się około 550 gatunków roślin, które podzielone są na 31 rodzajów.
Rośliny z tej rodziny naturalnie występują w wilgotnych lasach równikowych w strefie tropikalnej, ale w Ameryce pojawiają się również w ciepłych klimatach umiarkowanych. Warto wiedzieć, że niektóre z tych roślin, np. maranta trzcinowa, wytwarzają jadalne kłącza. Co więcej, niektóre z nich są roślinami ozdobnymi, a inne mają swoją rolę w plecionkarstwie.
Przejdźmy jednak do rodzaju roślin, jakim jest maranta. Otóż maranta to rodzaj roślin wiecznie zielonych, do których zalicza się 32 gatunki roślin i o wiele więcej odmian. Rośliny naturalnie występują na kontynentach amerykańskich, zaczynając od południowej części Meksyku, a kończąc na północnej Argentynie.
Maranta - czym charakteryzuje się ten kwiat doniczkowy
Jeśli chodzi o sam rodzaj maranta - Maranta, powinniśmy wiedzieć, że rośliny te mogą być pnącymi, płożącymi lub nawet prosto wzniesionymi w górę bylinami, dorastającymi do około 1,5 m wysokości. Częścią podziemną tych roślin są kłącza, w których przechowują różne substancje odżywcze, pomagające im przetrwać okres chwilowej suszy. Blaszka liściowa tych roślin może mieć eliptyczny lub owalny kształt, natomiast najważniejszym elementem jest jej zabarwienie, które zależy od konkretnego gatunku i odmiany.
Zdecydowanie największą popularnością cieszy się maranta biało unerwiona - Maranta leuconeura oraz maranta dwubarwna - Maranta bicolor. Różnica między tymi dwoma gatunkami jest taka, że maranty dwubarwne mają owalne, szerokie i jasnozielone liście, na których możemy zauważyć brązowozielone lub ciemnozielone ozdobne plamy. Natomiast maranta biało unerwiona cechuje się płożącym pokrojem, dłuższymi pędami, a także liśćmi, które są zdecydowanie większe, bardziej wydłużone, zabarwione na kontrastujące ze sobą barwy, owalne, ale również pokryte są one aksamitnym kutnerem.
Maranta biało unerwiona - Maranta leuconeura, jest bardziej popularnym gatunkiem od maranty dwubarwnej - Maranta bicolor, przez to, że jej liście wybarwione są o wiele bardziej atrakcyjnie. Jednak musimy wiedzieć, że sam gatunek nie jest tak często uprawiany, jak jego odmiany.
Zasługującą na uwagę odmianą maranty biało unerwionej są 'Fascinator', 'Tricolor', 'Massangeana' i 'Kerchoveana'. Właśnie te rośliny najczęściej pojawiają się w naszych domach. Zobaczmy więc, czym charakteryzują się odmiany 'Fascinator', 'Tricolor', 'Massangeana' i 'Kerchoveana'. Otóż odmiana 'Tricolor', tak jak i 'Fascinator' to odmiany, które charakteryzują się ciemnozielonymi liśćmi, na których znajdują się jasne plamki, a unerwienie liścia jest intensywnie różowe. Natomiast liście odmiany 'Kerchoveana' mają szarozielone zabarwienie i ciemne plamy między nerwami. 'Massangeana' to odmiana cechująca się ciemnozielonymi liśćmi z ciemnymi plamami i białymi nerwami.
Uprawa Maranta leuconeura - jakie wymagania ma roślina
Uprawa maranty - co powinniśmy wiedzieć o wymaganiach
Bez względu na to, czy decydujemy się na zakup zroślichy - Syngonium, mozgi trzcinowatej - Phalaris arundinacea, czy maranty - Maranta, konieczne jest zapoznanie się z tym, jakie wymagania ma dana roślina i jaka ziemia będzie najlepsza pod jej uprawę. Te informacje są bardzo istotne.
Warto też wspomnieć o tym, że jeśli nie sprostamy wymaganiom, jakie ma zroślicha, znana także jako syngonium, mozga trzcinowata, czy maranta, wtedy możemy spotkać się z przykrymi konsekwencjami w trakcie uprawy. Częstym wynikiem złej uprawy jest ograniczony wzrost Syngonium i Maranta, pojawienie się plam na liściach rośliny, pojawienie się chorób, a nawet i zamarcie całej rośliny.
Kiedy decydujemy się na to, by w naszym domu pojawiła się maranta, musimy mieć na uwadze to, że jest to dość wymagająca roślina, o którą będziemy musieli zadbać. Najważniejsze w uprawie tych kwiatów jest to, by nie stawiać ich w przeciągach. ale również nad grzejnikami. Musimy zadbać o to, by maranta miała zachowaną wysoką wilgotność powietrza. Jeśli chodzi natomiast o ziemię, powinna ona być przepuszczalna i torfowa. Przy uprawie maranty istotny jest również stopień nasłonecznienia. Musimy pamiętać, by nie stawiać ich przy oknie, lecz trzymać je raczej w półcieniu, pamiętając o tym, że zimą będzie wymagała większej ilości słońca.
Pielęgnacja, rozmnażanie i potencjalnie zagrażające choroby - warto wiedzieć
Po tym, jak zapoznamy się z wymaganiami rośliny, konieczne jest zapoznanie się z całym procesem uprawy i pielęgnacji. Zacznijmy więc od tego, że maranta musi mieć zachowaną wysoką wilgotność powietrza, przez co zaleca się spryskiwanie jej liści w okresie letnim. Dodatkowo możemy ją ustawić na podstawce z kamykami i wodą.
Kolejnym elementem jest podlewanie, które przeprowadza się 2-3 razy w tygodniu, natomiast w okresie zimowym wystarczy podlewać ją raz w tygodniu. Ważne jest to, by ziemia była stale wilgotna. Dodatkowo powinno się przeprowadzać nawożenie co 2 tygodnie, przy użyciu połowy dawki płynnego nawozu.
Nie możemy zapomnieć o czyszczeniu liści wilgotną szmatką i usuwaniu liści uszkodzonych oraz ogołoconych pędów. Raz do roku w okresie wiosennym powinno się przesadzić roślinę do większej o jeden rozmiar doniczki, by kłącza miały miejsce do rozwoju. Jeśli chcemy sprawić, by roślina miała siłę do prawidłowego rozwoju, raz na 3 lata, na wiosnę w momencie przesadzania, rozmnażamy marantę przez podział rośliny. Maranta, tak jak i inne rośliny, może być zaatakowana przez szkodniki, w szczególności przędziorki. Jeśli więc zobaczmy te owady na naszych liściach, powinniśmy zwiększyć wilgotność powietrza i rozpocząć zwalczanie szkodników.
Zastosowanie i cena rośliny - który sklep będzie najlepszy
Maranta to bardzo piękna roślina doniczkowa, która może odmienić nasze pomieszczenie. Dobrze jest uprawiać ją w towarzystwie innych roślin doniczkowych, ponieważ one stwarzają dla niej doskonały mikroklimat. Możemy ją uprawiać z dracenami, fikusami oraz filodendronami.
Jeśli chodzi natomiast o cenę, powinniśmy wiedzieć, że cena zależy od tego, na jaki sklep się zdecydujemy. Pamiętajmy o tym, że mamy do wyboru zarówno stacjonarne, jak i internetowe sklepy, w których jest naprawdę duży wybór roślin ozdobnych doskonałych do naszego mieszkania.
Jednak warto zwrócić uwagę na to, by korzystać jedynie z dobrze ocenianych sklepów internetowych. Ponadto musimy pamiętać także o tym, by w miarę możliwości sprawdzać, w jakiej kondycji jest roślina, którą chcemy kupić. Z reguły jednak cena za sadzonkę wynosi około 30-50 zł.