Maranta

Maranta

Maranta – rodzaj roślin tropikalnych z rodziny marantowatych, rząd imbirowce. Spośród 32 znanych gatunków jako rośliny doniczkowe uprawia się dwa (oraz powstałe z nich odmiany): marantę biało unerwioną i marantę dwubarwną. Dziko rośnie w lasach tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Jest rośliną wieloletnią, w zależności od gatunku płożącą, pnącą lub o wznoszących się łodygach. Odmiany doniczkowe są zwykle utrzymywane jako niewysokie rośliny zielne. Ich zaletą są przede wszystkim duże, wzorzyste liście, najczęściej o owalnym kształcie. Ze względu na tropikalne pochodzenie należy do roślin umiarkowanie trudnych w uprawie.

Maranta - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Maranta - opis, wymagania, zdjęcia, uprawa, rozmnażanie

Maranta to jedna z najbardziej dekoracyjnych roślin doniczkowych. Jej duże, różnobarwne liście są widoczne z daleka. Nadają mieszkaniu egzotyczny wygląd i, jako jedna z niewielu roślin tropikalnych, są bezpieczne dla psów oraz kotów.

Maranta – charakterystyka rośliny

Maranta pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki. Jej różne gatunki rosną od Meksyku po Argentynę. W polskich domach najchętniej uprawia się odmiany maranty biało unerwionej (Maranta leuconeura). Ich wspólną charakterystyką są duże, dekoracyjne liście na pojedynczych łodygach. Czasami w warunkach domowych pojawiają się też niepozorne białe kwiatki. Ale szybko przekwitający kwiat nie jest jej głównym walorem estetycznym. Liście mają owalny kształt, są aksamitne w dotyku. Na powierzchni liścia widać wyraźny wzór – różny, w zależności od gatunku i odmiany maranty. Roślina dorasta zwykle do 25-30 cm.

Właścicieli ciekawskich czworonogów powinna ucieszyć wiadomość, że maranta jest bezpieczna dla psów i kotów. Tym różni się od wielu innych popularnych roślin doniczkowych, t.j. dracena, alokazja czy skrzydłokwiat.

Jakie są popularne odmiany maranty?

Jak wspomniano wcześniej, jako roślina doniczkowa najczęściej uprawiana jest maranta biało unerwiona. Poniżej prezentujemy jej najbardziej popularne odmiany:

 • Fascinator Tricolor – jak sama nazwa wskazuje liście są trójkolorowe. Ciemnozielone, z jasnymi plamkami pośrodku i bordowe od spodu. Dodatkowo jako osobny kolor można liczyć wyraźnie zaznaczone, czerwone żyłki.
 • Kerchoveana – jasnozielone, owalne liście z brązowymi plamkami między nerwami. Ciekawostką jest, że jej liście zwijają się na noc.
 • Massageana – oliwkowe liście, wyraźne, srebrzyste unerwienie, między nerwami czarne i jasne plamki.
 • Marisela – ciemnozielone liście, z wyraźnie odcinającym się na ciemnym tle, gęstym, srebrnym unerwieniem.

Jak widać istnieje do wyboru wiele opcji, jeżeli chodzi o cechy wyglądu maranty. Jeżeli odpowiednio zadbamy o nasz egzemplarz może się stać jedną z najpiękniejszych ozdób w naszym domu.

Uprawa maranty

Maranta, jako roślina tropikalna jest uważana za jedną z trudniejszych w uprawie. Jednak zdania są podzielone. Niektórzy twierdzą, że jej wymagania wcale nie są takie wygórowane. Jeżeli pielęgnacja będzie dostosowana do jej potrzeb, to powinna pięknie i zdrowo rosnąć przez wiele lat.

Uprawa w warunkach domowych musi polegać na stworzeniu marancie warunków podobnych do tropikalnego lasu. Najważniejsza jest odpowiednia wilgotność i stała wilgoć podłoża (ale nie zalegająca woda!). Słońca powinno być dużo, ale nie działającego bezpośrednio na roślinę. Wyobraźmy sobie długie dni w pobliżu zwrotnika, gdzie jednak ostre światło słoneczne jest filtrowane przez ścianę drzew i pnączy. W praktyce idealnym miejscem jest wnętrze słonecznego pokoju, w pewnej odległości od okna.

Najlepsza ziemia jest lekko kwaśna (pH 5,5 – 6), dobrze przepuszczalna, z dodatkiem torfu. Idealnym składnikiem podłoża będzie też włókno kokosowe. Na dno doniczki sypiemy keramzyt lub inny materiał zapewniający drenaż.

W okresie wegetacji (wiosna-jesień) należy raz na dwa tygodnie wzmacniać roślinę nawozem. Może być zwykły nawóz do roślin doniczkowych.

Wiosną, latem i jesienią podlewamy raz na 3-4 dni, dość obficie i regularnie. Zimą nie nawozimy, a podlewamy tylko raz na tydzień lub w razie przesychania podłoża. Dobrze jest zraszać co jakiś czas liście wodą. Dobrym sposobem na zapewnienie jej większej wilgotności jest też ustawienie wokół innych roślin. Poza tym można ustawić doniczkę na mokrych kamieniach w podstawce.

Jaka woda jest najlepsza dla maranty? Przede wszystkim miękka – nie bezpośrednio z kranu. Najlepiej odstana lub przegotowana i ostudzona do temperatury pokojowej.

Pielęgnacja i choroby

Właściwie pielęgnowana maranta nie powinna mieć problemów, ale może się zdarzyć, że czegoś nie dopatrzymy. Jak rozpoznać choroby rośliny i właściwie zareagować? Istnieją różne rodzaje chorób. Mogą się one związać z pasożytami, szkodnikami lub niewłaściwymi warunkami uprawy. Oto najczęstsze problemy związane z uprawą maranty:

 1. Liście tracą naturalną barwę, żółkną, a roślina przestaje rosnąć – jest to tzw. chloroza. Wynika z nadmiaru składników odżywczych, czyli przenawożenia. Najlepiej po prostu wymienić ziemię w doniczce, a następnie powstrzymać się przez jakiś czas z nawożeniem.
 2. Zasychanie liści na końcach – zbyt słoneczne stanowisko latem lub za mało wilgoci w powietrzu. Należy przestawić marantę w głąb pokoju. Można zwiększyć wilgotność powietrza włączając nawilżacz. Poza tym należy się zastosować do wspomnianych wcześniej sposobów nawilżania (zwilżanie liści, postawienie w towarzystwie innych roślin, ustawienie doniczki na zmoczonych kamieniach).
 3. Żółknięcie dolnych liści i gnicie korzeni – podłoże jest zbyt ciężkie lub w pomieszczeniu jest za zimno. Problemem może być też przelanie podłoża. Należy roślinie zapewnić przeznaczoną dla niej ziemię oraz przestawić doniczkę w cieplejsze miejsce.
 4. Wodniste, brązowe plamy na liściach, następnie czarne zarodniki – to oznaka, że maranta została zainfekowana przez grzyba. Trzeba usunąć zarażone liście, a całość spryskać preparatem przeciwgrzybiczym do roślin doniczkowych.
 5. Liście zwijają się i pojawiają się na nich srebrne plamy – to popularny szkodnik roślin szklarniowych, wciornastek czerniec. Trudno dostrzec samego insekta, ale widać efekty jego działania. Zarażone liście trzeba usunąć i zastosować preparaty przeciw szkodnikom. We wczesnej fazie może wystarczyć prysznic rośliny (tylko letnią wodą!). Jeżeli to nie pomoże, istnieją preparaty przeznaczone do oprysków w domu. Mimo wszystko podczas oprysku należy się zabezpieczyć i wykonać go w łazience lub np. w garażu. Co ciekawe wciornastek jest szkodnikiem lubiącym suche powietrze. Dobrym środkiem zapobiegawczym będzie więc po prostu zapewnienie wysokiej wilgotności wokół rośliny.
 6. Brązowe plamy, biegnące od nerwu głównego na zewnątrz – oznacza to, że liście zaatakował nicień, węgorek truskawkowiec. Najlepiej po prostu usunąć liście zarażone przez węgorka.

Rozmnażanie maranty

Maranta w naturze rozmnaża się przez nasiona, zawiązujące się na zapylonych kwiatach. W warunkach domowych bardzo trudno uzyskać kwitnienie, nie mówiąc o całym procesie hodowli z nasion. Najlepszym sposobem na rozmnażanie jest odcinanie sadzonek pędowych lub podział części korzeniowej. Szczepkę można zanurzyć w wodzie lub w specjalnej ziemi do sadzonek, żeby wyrobiła własne korzenie.

Podział bryły korzeniowej daje bardziej pewne rezultaty. Pamiętajmy tylko, żeby nowa sadzonka miała kilka korzeni i jeden dorosły pęd. Nie powinno się tworzyć zbyt wielu małych sadzonek z jednej rośliny macierzystej. Najlepiej przeprowadzić podział podczas rutynowego przesadzania maranty, gdy główna roślina już się dobrze rozrosła i wiemy, że jest zdrowa.

Czy maranta wymaga podpórek?

To zależy. Maranta nie jest zbyt wysoką rośliną, dlatego można ją trzymać jako płożącą w zawieszonej doniczce. Zwisające pędy tej rośliny wyglądają wystarczająco dekoracyjnie. Jeżeli jednak chcemy, żeby pięła się bardziej ku górze możemy jej zapewnić podpórki. Mogą to być paliki, drabinki lub wielokształtne podpory działające na podobnej zasadzie jak drabina.

Ozdobną podporą, pełniącą dodatkowe funkcje odżywcze może być palik kokosowy. Możemy kupić gotowy w dowolnym sklepie ogrodniczym lub wykonać go samodzielnie.

Maranta a inne rośliny

Mówiliśmy już, że ta roślina doniczkowa lubi towarzystwo innych roślin. Jakie towarzyszki będą dla niej najbardziej odpowiednie? Przede wszystkim można ustawić ją w zakątku mieszkania, który zorganizujemy jako domową „mini dżunglę”.

Dobrze będzie się czuła obok figowców, dracen, roślin z rodziny obrazkowatych. Pamiętajmy, że nie wszystkie rośliny będą bezpieczne dla domowych zwierząt tak jak maranta. Zatem coś za coś. Domowa dżungla lepiej trzyma wilgoć i ładniej wygląda, ale trzeba dokładnie sprawdzać co w niej rośnie i czy nasz kot lub pies wykazują zainteresowanie tą częścią pokoju.

***

Maranty to piękne, modne rośliny doniczkowe. Można je uprawiać jako pojedyncze okazy, choć lepiej czują się w towarzystwie innych roślin egzotycznych. Chociaż mają swoje wymagania, to nadają się nawet dla średnio zaawansowanych amatorów domowej botaniki.

Maranta jest atrakcyjną rośliną doniczkową. Zobacz jak pielęgnować tę egzotyczną roślinę, żeby długo cieszyć się jej ozdobnymi liśćmi.

Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto