Mięta

Mięta

Mięta to popularne zioło w Polsce, które chętnie uprawiamy w przydomowych ogródkach. Roślina ma znakomite właściwości lecznicze i kulinarne. Jej specyficzny aromat może pozytywnie wpłynąć na pracę dróg oddechowych. Liście i syrop miętowy nadają wyrazistego, ziołowego smaku różnym daniom. Miętę uprawiać można nie tylko przed domem, ale też w mieszkaniu. Istnieje możliwość hodowania zioła w pojemniczku, dzięki czemu przez cały rok można cieszyć się pachnącymi liśćmi mięty.

Mięta - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Mięta – gatunki, wymagania, uprawa, zastosowanie

Mięta to popularna roślina w ogrodzie. Słynie z charakterystycznego zapachu, dlatego zioło często stosuje się w kuchni. Na co pomaga suszona mięta? Jakie działanie mają liście rośliny? Czy świeża mięta dzieli się na jakieś odmiany? Sprawdź jak wyhodować miętę do picia i zobacz, jakie są jej właściwości zdrowotne.

Mięta w ogrodzie – zastosowanie, właściwości zdrowotne i działanie

Charakterystyka i odmiany mięty – co warto o nich wiedzieć?

Najbardziej popularną miętą w ogrodzie jest pieprzowa. To aromatyczne zioło, które tworzy gęste kępy – zwykle dorastają do 80 cm. Mięta rozrasta się wszerz. Jej liście są jajowate i mają ząbkowane brzegi. Każdy osadzony jest na długim ogonku łodygi. Roślina ma bardzo specyficzny zapach – jest orzeźwiający, silny i mentolowy. Kwitnienie mięty pieprzowej przypada na lipiec / sierpień. Mięta korzystnie prezentuje się w ogrodzie. Największym powodzeniem cieszą się jednak jej walory zdrowotne – mięta to doskonała roślina lecznicza. Niektórym wydaje się, że nie jest zróżnicowana pod kątem gatunków. Kupując ją na rynku lub w markecie, większość wygląda przecież bardzo podobnie. Tymczasem istnieje mnóstwo odmian mięty, które różnią się zapachem i wyglądem. Warto zwrócić uwagę na najciekawsze z nich:

 • Mięta cytrynowa – szkocka odmiana będąca skrzyżowaniem mięty zielonej z polną. Dorasta do ok. 30 cm. Jej liście są owalne i bardzo drobne. Ma delikatnie mentolowy zapach, wobec czego nie przypomina pieprzowej. Zdecydowanie mocniej czuć w niej nutę cytrynową. Mrożona herbata smakuje wybornie z tym rodzajem mięty.
 • Mięta wonna – popularna zwłaszcza w rejonie śródziemnomorskim. Jej liście są zaokrąglone i karbowane. Mimo delikatnie jabłkowego zapachu mięta służy jedynie do dekoracji.
 • Mięta zielona – rośnie w Egipcie, na terenach Bałkanów i w basenie Morza Śródziemnego. Może osiągnąć wysokość między 40 a 120 cm. Wyróżnia się owłosionymi, lancetowatymi liśćmi. Ma mniej mentolu niż mięta pieprzowa – smakuje więc nieco łagodniej. Jest też słodsza niż inne rodzaje mięty.
 • Mięta nadwodna – rośnie do 90 cm wysokości. Jej liście są duże, ciemnozielone i zaokrąglone. To jeden z najstarszych rodzajów mięty. Najczęściej wykorzystuje się go do obsadzania oczek wodnych. Gatunek jest prosty do uprawy w doniczce. Mięta nawodna ma mocno pieprzny, mentolowy zapach.
 • Mięta korsykańska – znaleźć ją można rosnącą dziko na Korsyce oraz w Sardynii. W odróżnieniu od pozostałych odmian korsykańska ma płożący pokrój. Jej liście są jasnozielone i drobne. Można stworzyć z niej pachnący, dekoracyjny dywan. Nie można przetrzymywać mięty zimą na dworze, ponieważ nie lubi mrozu.
 • Mięta lawendowa – spotkamy ją zarówno w środkowej, jak i zachodniej części Europy. Mięta lawendowa ma ciemnozielone, okrągłe liście. Wybarwiają się na fioletowo i czerwono, jednak wyłącznie latem. Nazwa odmiany wzięła się od przyjemnej lawendowej woni, jaką wydziela roślina.

Jak wygląda uprawa mięty? Sadzenie i wymagania uprawowe

Mięta to jedna z najprostszych roślin w uprawie. Nie trzeba przykładać się do jej hodowli, ponieważ zioło rośnie niemal samodzielnie. Należy jednak pamiętać, aby zapewnić mięcie stały dostęp do wilgotnej gleby. Trzeba jej też dać delikatny cień. Mięta czasami rozrasta się tak obficie, że robi się jej naprawdę dużo w ogrodzie. Hodowana w doniczce również może bardzo urosnąć. Na co wykorzystać nadmiar zioła? Co zrobić z nadmierną ilością mięty? Nie musisz się tym przejmować, ponieważ zioło ma wszechstronne zastosowanie. Świeża mięta idealnie nada się do picia. Suszona może zostać wykorzystana jako herbata, ale też przyprawa. O szerszym zastosowaniu mięty powiemy w ostatniej części artykułu.

Mięta jest przydatną rośliną. Każdy powinien hodować ją w domu lub w ogrodzie. Warto zadbać jednak o dobre stanowisko dla rośliny. Mięta lubi nasłonecznione miejsca, jednak z dostępem do cienia. W pierwszych tygodniach wymaga częstego podlewania, więc z początku trzeba jej skrupulatnie doglądać. Roślina preferuje żyzne podłoże o lekko zasadowym pH. Mięta błyskawicznie się rozrasta i wymaga przestrzeni. Jeśli będziesz uprawiać miętę w gruncie, świetnie poradzi sobie z mrozem. Istnieje tylko kilka gatunków, które nie przepadają za zimą (jak mięta korsykańska). Mimo wszystko zaleca się okrywanie mięty, zwłaszcza hodowanej w doniczce. Powinno się użyć do tego płyt styropianowych albo worka jutowego.

Jak uprawiać miętę? Przydatne wskazówki, krok po kroku

Rozmnażanie mięty w ogrodzie – te wskazówki mogą pomóc

Mięta to niezwykle wdzięczna roślina, jeśli chodzi o jej rozmnażanie. Wbrew pozorom bardzo łatwo stworzyć sadzonki. Najłatwiej ukorzenić je w wodzie – wiosną lub latem. Wystarczy przyszykować roślinę macierzystą, węgiel drzewny, słoik z wodą i witaminę B1. Oto kroki, które należy wykonać:

 1. Odetnij pęd ok. 10 cm od rośliny macierzystej. Powinien mieć zdrowe, rozwinięte liście (minimum 3 sztuki).
 2. Wlej do słoika letnią, przefiltrowaną wodę – musi mieć ok. 30 st. C. Aby pobudzić korzenie do wzrostu, dodaj kilka kropli witaminy B1. Może to być również węgiel drzewny, dzięki któremu korzenie nie będą gnić.
 3. Umieść sadzonkę w wodzie i odstaw słoik do ciepłego miejsca. Powinno być delikatnie zacienione. Temperatura pomieszczenia z sadzonką musi wynosić ok. 25 st. C.
 4. Codziennie wymieniaj wodę. Sprawdzaj, czy pęd nie gnije – to bardzo ważne, aby wyhodować zdrową roślinę. Gdy wypuści korzenie (ok. 1 cm), umieść sadzonkę w doniczce.
 5. Druga metoda to rozmnażanie przez rozłogi. W tym celu należy rozkopać ziemię w doniczce i znaleźć podziemne łodyżki – mają biały kolor. Sadzonkę należy wsadzić do doniczki i ustawić w nasłonecznionym miejscu, ale z dostępem do cienia. Pamiętaj o stałym nawadnianiu gleby w okresie wzrostu mięty.

Pielęgnacja mięty w doniczce. Powinieneś to zapamiętać!

Mięta w domu powinna mieć zapewnione trochę inne wymagania niż w ogródku. Roślina musi mieć wilgotne podłoże, jednak doniczkę ustawić trzeba w częściowo zacienionym miejscu. Należy kupić dużą doniczkę, w której mięta będzie mogła wytwarzać silne rozłogi i korzenie. Mała doniczka może okazać się dla niej zbyt ciasna. Na dnie powinno się zrobić dziurki przepuszczające nadmiar wody – dzięki temu mięta nie zgnije. Warto wysypać dno keramzytem albo drobnymi kamykami. Mięta potrzebuje wilgotnej gleby. Nie można jednak doprowadzać do tego, aby w doniczce stała woda! Może to doprowadzić do zupełnie odwrotnej sytuacji. Zamiast się rozwinąć, mięta zacznie gnić – tego uniknąć chce każdy ogrodnik! Możesz posadzić zioło w uniwersalnej ziemi do kwiatów. Dobrze dosypać trochę piasku do podłoża.

W przygotowanej doniczce należy umieścić kilka sadzonek. Może to też być mięta kupiona w sklepie ogrodniczym. Warto pamiętać, że mięta sklepowa – pozostawiona w doniczce z marketu – będzie do użycia tylko na raz. W doniczce mięty ze sklepu nie ma warunków do prawidłowego rozwoju rośliny. Należy więc przesadzić zioło, jeśli tylko masz ochotę je hodować. Doniczkę ustawić można np. na parapecie okna, do którego każdego dnia dociera słońce. Oto kilka ważnych wskazówek na temat pielęgnacji mięty w doniczce:

 • Pamiętaj o regularnym podlewaniu mięty. Podłoże powinno być ciągle wilgotne. Gleba nie może być jednak mokra, ponieważ mięta może zgnić.
 • Zraszaj liście mięty jesienią i zimą, gdy powietrze wysuszone jest przez kaloryfery.
 • Warto systematycznie zasilać podłoże biohumusem. Wystarczy dodać nawóz do wody, a następnie podlać roślinę.
 • Nie obrywaj pojedynczych liści mięty – ścinaj górne części gałązek. Możesz też je obrywać. Dzięki temu sprawisz, że zioło będzie się rozkrzewiać. Gdy oberwiesz liście, stanie się to trudniejsze do osiągnięcia.
 • Mięta w doniczce nie będzie rosnąć przez lata. Można jednak hodować ją przez wiele miesięcy. Łatwo też o ciągłość uprawy. Od posiadanej mięty pobrać można sadzonkę i dosadzać ją na nowo.

Ciekawostki o mięcie – czy o nich wiedziałeś?

Wiele osób nie wie, jak obrywać miętę. Powinno się to robić regularnie, rwąc łodygi, które rosną w niepożądanym kierunku. Mięta kwitnie w okresie letnim. Zanim kwiaty rozkwitną na dobre, należy je przyciąć. Wówczas można utrzymać roślinę w jednej, zwartej kępie. Mięta powinna być przesadzana co 3-4 lata, aby wciąż intensywnie pachniała. Co jeszcze warto wiedzieć o roślinie? Sprawdź zbiór przydatnych informacji:

 1. Liście mięty są chropowate. Mimo to młoda roślinka może zostać zaatakowana przez różne szkodniki – ślimaki, mączliki lub przędziorki.
 2. Miętę można zbierać w dowolnym czasie, odcinając łodygi. Aby zebrać ją w większej ilości, należy poczekać do momentu pojawienia się kwiatów. Wówczas roślinę przycina się nad poziomem pierwszej, ewentualne drugiej warstwy liści. Sprawi to, że starsze (żółte) liście ustąpią świeżym i nowym. Pobudzi to również miętę do lepszego wzrostu.
 3. Mięta ma szerokie zastosowanie w kuchni. Można podawać ją do wielu rodzajów mięs, a także ryb i warzyw. Wspaniale łączy się z napojami (np. herbata, poncz) i sałatkami owocowymi oraz warzywnymi surówkami.
 4. Najbardziej popularny drink z miętą to mojito.
 5. Szukasz skutecznych sposobów na poprawienie trawienia? Najlepiej sięgnąć po domową herbatę z miętą. Warto też wypić napar z suszonych liści rośliny, który świetnie poprawia procesy trawienne – zwłaszcza po sytym, ciężkim posiłku.
 6. Warto nawozić miętę biohumusem. Jeśli latem zauważysz jej wolny wzrost, upewnij się, że mięta ma wystarczająco dużo wody.
 7. W ogrodzie masz za dużo mięty? Możesz wykorzystać ją jako składnik kompostu! Roślina świetnie wzbogaci glebę, zwłaszcza piaszczystą i suchą.
 8. Miętę stosować można jako element dekoracyjny w ogrodzie. Należy jednak pamiętać, że latem łodygi rośliny rosną naprawdę długie. Mięta posadzona przy ogrodzeniu może przez nie przejść i zapuścić korzenie np. w ogrodzie sąsiada.
 9. Boisz się, że inne rośliny zagłuszą miętę? Posadź ją w kontenerze i usadź w twardej nawierzchni. Możesz postawić miętę np. przy ścianie domu, zachowując odpowiedni odstęp od budynku.
 10. Aby zrobić herbatę miętową, wystarczy odciąć 3 łodyżki rośliny z liśćmi. Trzeba je przemyć, aby nie było na nich żadnych bakterii lub kurzu. Wrzuć łodygi do dzbanka i zalej wrzątkiem. Po upływie kwadransa usuń i dosłodź do smaku.
Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto