Miko艂ajek - najpopularniejsze ro艣liny
-
Miko艂ajek nadmorskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rosn膮cy dziko na wydmowym wybrze偶u miko艂ajek nadmorski znajduje si臋 pod ochron膮. Uprawiany w ogrodzie stanowi oryginaln膮 ozdob臋 i doskonale radzi sobie na suchych i s艂onecznych rabatach. Kolczaste li艣cie, g艂贸wkowate kwiatostany i przysadki efektownie wyr贸偶niaj膮 miko艂ajka po艣r贸d innych ogrodowych bylin.
bylina Trudno艣膰 uprawy: 艣rednia -
Miko艂ajek p艂askolistnybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Miko艂ajek p艂askolistny jest bylin膮 rodzimego pochodzenia, chocia偶 do艣膰 rzadko w naturze spotykan膮. Ze wzgl臋du na oryginalne kwiatostany i ciekawe ubarwienie ca艂ej ro艣liny, jest uprawiany jako ro艣lina ozdobna. Tworzy efektowne kompozycje z innymi ro艣linami, a tak偶e nadaje si臋 na suche bukiety.
bylina Trudno艣膰 uprawy: 艂atwa
Zobacz inne kategorie ro艣lin
Miko艂ajek - odmiany, wymagania, wysiew, uprawa, zastosowanie
Szukasz pi臋knej, ozdobnej ro艣liny do ogrodu o s艂abej, suchej glebie lub budujesz okaza艂y skalniak? Pragniesz, aby tw贸j ogr贸d by艂 ekologiczny i przyjazny dla owad贸w? Zwr贸膰 uwag臋 na miododajny i 艂atwy w uprawie miko艂ajek. W suchym ogrodzie sprawdzi si臋 zar贸wno rodzimy miko艂ajek nadmorski, jak i miko艂ajek alpejski z pi臋kn膮 kryz膮 niebieskich podsadek listkowych. Doradzamy jak uprawia膰 i piel臋gnowa膰 miko艂ajka na rabacie czy na skalniaku.
Miko艂ajek alpejski jaki atrakcyjny kwiat do ogrodu i do wazonu
Wyst臋powanie i uprawa miko艂ajk贸w
Miko艂ajek alpejski nale偶y do rodziny selerowatych. Rodzaj miko艂ajk贸w, zaliczany do rodziny selerowatych, obejmuje oko艂o 250 gatunk贸w wyst臋puj膮cych na r贸偶nych kontynentach z wyj膮tkiem r贸wnikowej i po艂udniowej Afryki. W Polsce wyst臋puj膮 3 gatunki tego rodzaju rosn膮ce w stanie dzikim. S膮 to:
- miko艂ajek nadmorski,
- miko艂ajek polny,
- miko艂ajek p艂askolistny.
Cech膮 charakterystyczn膮 tych ro艣lin s膮 kolczaste kwiaty i li艣cie o metalicznym po艂ysku. Dlatego te偶 wiele gatunk贸w znajduje zastosowanie jako ro艣liny ozdobne, sadzone w ogrodach lub wykorzystywane jako kwiaty ci臋te. W艣r贸d miko艂ajk贸w wyst臋puj膮 byliny lub ro艣liny dwuletnie.
Jak wygl膮da i sk膮d pochodzi miko艂ajek alpejski
W Polsce do najbardziej znanych ro艣lin ozdobnych i ogrodowych nale偶y miko艂ajek alpejski i miko艂ajek nadmorski. Miko艂ajek alpejski jest wieloletni膮 bylin膮, kt贸ra pochodzi z Alp, za艣 obecny zasi臋g jego wyst臋powania obejmuje takie kraje jak:
- Francja,
- W艂ochy,
- Szwajcaria,
- S艂owenia,
- Liechtenstein,
- Chorwacja,
- Czarnog贸ra.
Miko艂ajek alpejski dorasta do wysoko艣ci 60 cm. Posiada g艂臋boki system korzeniowy. Ro艣lina ma krzaczasty i wzniesiony pokr贸j. Zar贸wno miko艂ajek alpejski, jak i nadmorski, maj膮 charakterystyczny, atrakcyjny wygl膮d, tak 偶e trudno je pomyli膰 z innymi ro艣linami. Ich szczeg贸ln膮 cech膮 s膮 kolczaste kwiaty i li艣cie ubarwione w tonacji zielono niebieskiej. Ich kwiaty s膮 drobne i zebrane w kwiatostany w kszta艂cie g艂贸wki lub szyszki. Natomiast najbardziej atrakcyjn膮 cech膮 ro艣liny s膮 kolczaste podsadki li艣ciowe, kt贸re otaczaj膮 kwiatostan rodzajem du偶ej, pierzastej kryzy, kt贸ra wygl膮da szczeg贸lnie pi臋knie u miko艂ajka alpejskiego. Miko艂ajek alpejski wydaje okaza艂y, atrakcyjny kwiat z艂o偶ony nie tyle z p艂atk贸w co w艂a艣nie d艂ugich i kolczastych li艣ci podsadkowych, kt贸re s膮 d艂ugie, pierzaste i przybieraj膮 intensywnie niebieski kolor. Natomiast podsadki u miko艂ajka nadmorskiego przybieraj膮 kolor szarozielony, s膮 mniej spektakularne i bardziej przypominaj膮 kolczaste li艣cie.
Zastosowanie miko艂ajka w ogrodzie i nie tylko
Miko艂ajek alpejski uwa偶any jest za najpi臋kniejsz膮 ro艣lin臋 ozdobn膮 na skalniaki. Sadzi si臋 go r贸wnie偶 na rabatach kwiatowych. Miko艂ajek sprawdza si臋 r贸wnie偶 jako kwiat ci臋ty, zar贸wno do 偶ywych jak i suchych bukiet贸w. Ro艣liny nale偶y 艣ci膮膰 w czasie kwitnienia i zasuszy膰. Z zasuszonych miko艂ajk贸w tworzy si臋 pi臋kne suche kompozycje kwiatowe.
Miko艂ajek charakteryzuje si臋 niebieskim lub niebiesko zielonym kolorem. Wygl膮da atrakcyjnie tak偶e po przekwitni臋ciu, dzi臋ki ciekawie powycinanym srebrzysto niebieskim li艣ciom. Jest to kwiat miododajny, kt贸ry przyci膮ga do ogrodu zapylacze. Dlatego te偶 warto go sadzi膰, je艣li zale偶y nam na ogrodzie ekologicznym.
Miko艂ajek alpejski dobrze ro艣nie na s艂abych, suchych glebach, dlatego te偶 mo偶na wykorzysta膰 go do obsadzania miejsc, gdzie nic nie ro艣nie. Tradycyjnie jest to ro艣lina na skalniaki. Dobrze wygl膮da tak偶e na rabatach kwiatowych, szczeg贸lnie w po艂膮czeniu z je偶贸wkami, rudbekiami, czy s艂onecznikami, dla kt贸rych stanowi pi臋kny, niebieski kontrast. Miko艂ajek alpejski pasuje do ogrod贸w w stylu naturalistycznym, wiejskim lub le艣nym.
Podobnie zastosowanie ma rodzimy miko艂ajek nadmorski, kt贸ry ma r贸wnie偶 podobne wymagania uprawowe. Ro艣lina ta zalecana jest g艂贸wnie na skalniaki oraz do obsadzania miejsc suchych, nieurodzajnych, gdzie inne ro艣liny nie rosn膮. Kolczaste kwiaty miko艂ajka nadmorskiego pi臋knie komponuj膮 si臋 na rabatach kwiatowych z innymi ro艣linami kwitn膮cymi na 偶贸艂to, niebiesko czy w odcieniach fioletu. Miododajny miko艂ajek nadmorski sprawdzi si臋 w ogrodach ekologicznych, do kt贸rych chcemy przyci膮gn膮膰 owady i zapylacze. Doskonale nadaje si臋 tak偶e do suszenia i wykorzystania w suchych bukietach. Miko艂ajek nadmorski wykorzystywany jest tak偶e do stabilizacji suchych skarp i wydm. W lecznictwie ludowym stanowi艂 on r贸wnie偶 surowiec zielarski.
Uprawa miko艂ajka - wymagania, rozmna偶anie i wysiew
Uprawa miko艂ajka alpejskiego nie sprawia trudno艣ci. Najlepiej ro艣nie w pe艂nym s艂o艅cu, ale mo偶e rosn膮膰 tak偶e w p贸艂cieniu. W s艂o艅cu jego barwy b臋d膮 bardziej niebieskie, natomiast w cieniu pozostanie bardziej zielony. Co ciekawe, miko艂ajek nie lub nadmiernie 偶yznych gleb, dlatego niewskazane jest nawo偶enie. Nie lubi tak偶e nadmiernej wilgoci. Dlatego te偶 nie mo偶na go uprawia膰 na wilgotnej glebie. Miko艂ajek alpejski jest mrozoodporny, jednak aby przetrwa膰 zim臋 musi rosn膮膰 w dobrze zdrenowanej glebie. Wilgo膰 w ziemi sprawia, 偶e korzenie gnij膮 i przemarzaj膮 w zim臋.
Piel臋gnacja miko艂ajka alpejskiego polega na przycinaniu przekwitni臋tych kwiatostan贸w, dzi臋ki czemu ro艣lina intensywniej kwitnie. Ponadto warto wiosn膮 przyci膮膰 p臋dy. W贸wczas ro艣lina 艂adnie si臋 rozkrzewi i przybierze po偶膮dany kszta艂t. Wskazane s膮 podpory, gdy偶 wysokie 艂odygi mog膮 si臋 艂ama膰 na wietrze.
Cechy ro艣liny:
- mrozoodporny,
- dobrze znosi susze,
- znosi zasolenie gleby,
- rozmna偶a si臋 z nasion,
- ro艣lina miododajna,
- kwitnienie od lipca do sierpnia,
- sadzenie jesieni膮 lub wiosn膮,
- odporny na szkodniki i choroby,
- nie lubi przesadzania.
Uprawa i wymagania:
- stanowisko s艂oneczne,
- sucha, piaszczysta gleba,
- gleba ma艂o 偶yzna,
- odczyn zasadowy,
- nie wymaga nawo偶enia,
- nie wymaga podlewania,
- mo偶e wymaga膰 podp贸r.
Miko艂ajek nadmorski ma bardzo podobne wymagania uprawowe, za艣 jego uprawa w ogrodzie jest r贸wnie 艂atwa. Jednak w odr贸偶nieniu od miko艂ajka alpejskiego nie toleruje cienia i musi by膰 uprawiany w pe艂nym s艂o艅cu. Potrzebuje wi臋kszej wilgotno艣ci ni偶 miko艂ajek alpejski, dlatego te偶 w czasie d艂ugotrwa艂ej suszy, nale偶y go podlewa膰.
Miko艂ajek rozmna偶a si臋 przez wysiew nasion lub sadzonki p臋dowe. Wysiew nale偶y wykona膰 zaraz po zbiorze nasion. Jednak nie mamy wtedy pewno艣ci, czy sadzonki wzrosn膮. Najlepszym rozwi膮zaniem s膮 sadzonki zakupione u hodowcy. Miko艂ajka mo偶na sadzi膰 od kwietnia do wrze艣nia. Dobrze jest bry艂臋 korzeniow膮 sadzonki namoczy膰 w wodzie. Odchwaszczamy grz膮dk臋 i sadzimy ro艣lin臋 w du偶y do艂ek.
Miko艂ajek jest ro艣lin膮 do suchego i s艂abego pod艂o偶a. Jest to typowa ro艣lina na skalniaki, lecz sprawdza si臋 tak偶e na rabatach kwiatowych. Najpopularniejszym gatunkiem do ogrodu jest miko艂ajek alpejski lub rodzimy miko艂ajek nadmorski.