Miłek - najpopularniejsze rośliny
Zobacz inne kategorie roślin
Miłek - gatunki, występowanie, wysiew, uprawa, ciekawostki
Szukasz rośliny na skalniak lub rabaty i ozdoby ogrodu wczesną wiosną, kiedy nic jeszcze nie zdobi ogrodu? Warto zainteresować się małą rośliną, jaką jest miłek, który tworzy niskie kępy i kwitnie na żółto. Można wybrać rodzime gatunku lub ciekawe odmiany miłka amurskiego, pamiętając, że rośliny te mają nieco inne wymagania uprawowe. Przedstawiamy gatunki miłka i doradzamy jak je uprawiać w ogrodzie.
Miłek wiosenny - ciekawa roślina na skalniaki
Miłek wiosenny, zwany także adonisem, to ozdobny kwiat ogrodowy, szczególnie polecany na rabaty lub na skalniaki. Ozdobą rośliny są pierzaste, ciemnozielone liście oraz okazałe, żółte kwiaty. Milek jest wieloletnią byliną, która w sprzyjających warunkach może rosnąć na rabacie nawet kilkadziesiąt lat. Jeśli wybierzemy go do ozdoby rabat, warto obok posadzić długo kwitnące rośliny, gdyż miłek po przekwitnięciu usycha zostawiając gołą ziemię.
Miłek to jednoroczna lub wieloletnia roślina zielna, która należy do rodziny jaskrowatych i obejmuje około 20 gatunków występujących w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce rosną 3 gatunki, z czego najbardziej popularny, szczególnie jako roślina ozdobna do ogrodu, jest miłek wiosenny.
Gatunki miłka w Polsce:
- miłek wiosenny,
- miłek szkarłatny,
- miłek letni.
Miłek letni rośnie głównie na polach uprawnych, dlatego też jest zwalczany jako chwast. Z tego też powodu jest rośliną zagrożoną wyginięciem. Jest rośliną trującą, dlatego też pasze zanieczyszczone tym chwastem mogą powodować zatrucia u zwierząt. Trująca jest również mąka zanieczyszczona przez nasiona miłka. Miłek letni czasem uprawiany jest w naturalistycznych ogrodach jako roślina ozdobna, z uwagi na piękne, kolorowe kwiaty. Podobnie zagrożony jest miłek szkarłatny, również uważany za chwast. Obie rośliny są jednoroczne. Aby je zachować, zakładane są ogródki chwastów.
Gatunkiem zagrożonym, objętym ścisłą ochroną gatunkową, jest również miłek wiosenny. Przyczyniło się do tego zbieranie go przez zielarzy. W naturze rośnie na wrzosowiskach, w lasach sosnowych i na naturalnych murawach. Jest to roślina lecznicza, stosowanie na uspokojenie i dla wzmocnienia mięśnia sercowego. Warto wiedzieć, że jest to roślina trująca. Wszystkie jej części są trujące. Przedawkowanie ziół może wywołać mdłości i wymioty, zaś w dużych dawkach śmierć spowodowaną zatrzymaniem akcji serca.
Miłek ogrodowy ma wzniesiony pokrój i dorasta do 40cm wysokości. Tworzy ładne kępy. Ma ozdobne, pierzaste liście i pojedyncze, żółte kwiaty. Okres kwitnienia przypada na kwiecień i maj.
Uprawa miłka - wymagania, stanowisko
Miłek wiosenny - uprawa i wymagania
Miłek jest rośliną wczesno wiosenną, którą warto wykorzystać do ozdoby ogrodu, kiedy jeszcze niewiele roślin kwitnie. Uprawa miłka wiosennego nie należy do trudnych, gdyż wymagania tej rośliny są niewielkie. Roślinę tę rozmnażamy przez podział kęp lub z nasion.
Wymagania uprawowe miłka wiosennego:
- stanowisko słoneczne, ciepłe,
- miejsce osłonięte od wiatru,
- wilgotna, próchnicza gleba,
- gleba wapienna, przepuszczalna, piaszczysto-żwirowa,
- znosi krótkie susze,
- mrozoodporny.
W sklepach można nabyć również nasiona miłka letniego, który jest rośliną jednoroczną, miododajną i zagrożoną wyginięciem. Jego charakterystyczną cechą są rzadkie płatki z ciemną plamką u nasady. Roślina ta ma podobne wymagania uprawowe jak miłek wiosenny. Rozmnaża się go z nasion. Polecana jest na rabaty kwiatowe, obrzeża rabat i na skalniaki.
Ciekawe gatunki miłka uprawiane jako kwiat ogrodowy
Rośliną często uprawianą w ogrodach przydomowych jest miłek amurski pochodzący z Syberii. Jest to niewielka bylina, dorastająca do wysokości 20 cm. Jej ozdobę stanowią pierzaste liście oraz żółte, pełne kwiaty. Jest rośliną wieloletnią, która może rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat.
Sadzonki najlepiej posadzić jesienią. Roślinę rozmnażamy również z nasion. Warto pamiętać, że roślina ta ma bardzo delikatne korzenie. Dlatego też należy bardzo uważać przy sadzeniu lub przesadzaniu, gdyż połamanie korzeni może spowodować uszkodzenie, a nawet obumarcie rośliny. Równie ważne jest oznaczenie miejsc posadzenia. Roślina usycha po przekwitnięciu zostawiając gołą ziemię i ukryte pod nią korzenie. Dlatego należy oznaczyć miejsce, gdzie się znajdowała, tak aby nie uszkodzić jej w czasie prac ogrodowych.
Miłek amurski kwitnie od stycznia do marca, jest przy tym całkowicie mrozoodporny. Preferuje stanowisko cieniste lub półcieniste, dlatego też często wykorzystuje się go do obsadzania miejsc pod drzewami, które późno się zazieleniają. Sprawdza się również na cienistych rabatach lub ogródkach leśnych. Zdobi ogród wczesną wiosną, kiedy jeszcze nic nie kwitnie, zaś jego częście nadziemnie zamierają po przekwitnięciu. Miłek amurski nadaje się również do uprawy w pojemnikach. Jednak na zimę pojemnik z kwiatem należy zadołować w gruncie.
Wymagania miłka amurskiego:
- stanowisko cieniste lub półcieniste,
- gleba wilgotna,
- gleba lekka i przepuszczalna,
- pH zbliżony do obojętnego lub lekko kwaśnego.
Miłek jest ozdobną rośliną, która wydaje ozdobne żółte kwiaty wczesną wiosną, po czym jej nadziemne części zamierają. W ogrodzie uprawiamy rodzime gatunki jak miłek wiosenny lub letni. Są to rośliny pod ścisłą ochroną. Nieco inne wymagania uprawowe ma ozdobny miłek amurski.