Trawy miskant - najpopularniejsze rośliny
-
Miskant chińskibyliny trawa trawa ozdobna
Egzotyczna trawa o nazwie miskant chiński jest piękną krewniaczką naszych zbóż i może stanowić efektowną ozdobę każdego ogrodu. Gęste kępy miskanta z ogromnymi wiechami kwiatów należą do najbardziej wyrazistych elementów ogrodowych kompozycji. Istnieje cala paleta odmian tego gatunku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Miskant chiński 'Gracillimus'byliny trawa trawa ozdobna
Subtelne, pełne gracji źdźbła tej odmiany miskanta chińskiego, tworzą prawdziwą atrakcję rabaty. Gęste, zielone kępy dorastają do dwóch metrów wysokości. Niezwykłej urody trawa została wyhodowana przez niemieckiego ogrodnika i hodowcę bylin Karla Foerster'a.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Miskant chiński 'Morning Light'byliny trawa trawa ozdobna
Atrakcyjna odmiana miskanta chińskiego, tworząca pełne wdzięku kępy o wysokości prawie dwóch metrów. Czerwonawe wiechy kwiatów pojawiają się późnym latem. 'Morning Light' wprowadził na rynek Kurt Bluemel, amerykański ogrodnik.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Miskant chiński 'Zebrinus'byliny trawa trawa ozdobna
Odmiana miskanta chińskiego tworząca mocne, wysokie kępy. Długie i sztywne źdźbła trawy mają charakterystyczne poprzeczne paski żółtego koloru. Rozświetlona jasnymi cętkami 'Zebrina' stanowi atrakcję ogrodu. Odmiana pochodzi z Japonii.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Miskant cukrowybyliny trawa trawa ozdobna
Miskant cukrowy jest trawą porastającą wilgotne łąki i zarośla na Dalekim Wschodzie. W naszych warunkach rozpoczyna wegetację około miesiąca później od rodzimych gatunków traw. Ozdobę stanowią przede wszystkim duże, puszyste wiechy kwiatów, które utrzymują się przez kilka miesięcy.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Trawy miskant - pozostałe rośliny
-
Miskant chiński 'Malepartus'byliny trawa trawa ozdobna
Miskant chiński 'Malepartus' jest bardzo dekoracyjną i elegancką odmianą bylinowej trawy, wyhodowaną przez niemieckiego ogrodnika Ernsta Pagels'a w 1983 r. Ozdobę stanowią przebarwiające się jesienią liście oraz okazałe, wyprostowane wiechy kwiatów. Czerwone, a później srebrzyste kwiatostany pojawiają się późnym latem.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Miskant chiński 'Adagio'byliny trawa trawa ozdobna
Miskant chiński 'Adagio' jest karłowatym wariantem olbrzymiej trawy ozdobnej. Obok zwartego pokroju prezentuje wspaniałe, bardzo efektowne kwiatostany. Niewielka wysokość tej odmiany umożliwia sadzenie trawy w skrzynkach na tarasie lub balkonie oraz tworzenie kompozycji z innymi bylinami na rabatach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Miskant chiński 'Flamingo'byliny trawa trawa ozdobna
Miskant 'Flamingo' jest bylinową trawą o łukowato wygiętych liściach, które jesienią przybierają barwę złocistopomarańczową. Kwiaty tworzą atrakcyjne, różowosrebrzyste, przewieszające wiechy, które stanowią ozdobę również zimą. Kwiatostany nadają się do suchych bukietów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Miskant chiński 'Kleine Fontäne'byliny trawa trawa ozdobna
Miskant 'Kleine Fontäne' tworzy gęste kępy łukowato wygiętych liści z białym unerwieniem, które jesienią przybierają złocisty kolor. Początkowo czerwone, a potem blednące kwiaty, tworzą przewieszone, efektowne wiechy. Puszyste owocostany długo stanowią ozdobę ogrodu. Pokrój kępy trawy przypomina, zgodnie z nazwą, małą fontannę.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Miskant chiński 'Strictus'byliny trawa trawa ozdobna
Miskant 'Strictus' przypomina odmianę 'Zebrinus', ma liście poprzecznie żółto paskowane, ale sztywne, rynienkowato zwinięte i nie przewieszone łukowato. Żółte paski pojawiają się na źdźbłach w miarę wzrostu rośliny. Czerwonawe kwiaty, zebrane w wiechę, rozwijają się we wrześniu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Miskant olbrzymibyliny trawa trawa ozdobna
Miskant olbrzymi jest prawdopodobnie naturalną hybrydą miskanta chińskiego (Miscanthus sinensis) z miskantem cukrowym (Miscanthus sacchariflorus), do Europy został przywieziony około 1935 roku jako roślina ozdobna. Nie wytwarza nasion, rozmnażany jest na drodze wegetatywnej. Należy do najbardziej okazałych traw uprawianych w Polsce.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Miskant chiński 'Ferner Osten'byliny trawa trawa ozdobna
Miskant chiński 'Ferner Osten' jest wyhodowaną w Niemczech odmianą dalekowschodniej trawy, tworzącej wysokie, dekoracyjne kępy. Zielone liście mają kremowy pas biegnący przez środek blaszki, a kwiaty zebrane są w wyraźnie purpurowe wiechy. Nadaje się również do uprawy w pojemnikach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Miskant chiński 'Red Chief'byliny trawa trawa ozdobna
Miskant chiński 'Red Chief', zgodnie z nazwą, prezentuje od sierpnia do października efektowne, czerwone wiechy kwiatów. Wąskie, przewieszające się liście, przybierają jesienią jaskrawe odcienie czerwieni. Tworzy malownicze akcenty w każdym ogrodzie i nadaje mu oryginalną strukturę nawet zimą.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Miskant chiński 'Silberfeder'byliny trawa trawa ozdobna
Miskant chiński 'Silberfeder' jest silnie rosnącą trawą o efektownych, równowąskich liściach z białym nerwem głównym. Jak wskazuje nazwa, kwiaty tego miskanta są zebrane w duże, wachlarzowate, srebrzystobiałe, puszyste wiechy. Odmiana 'Silberfeder', wyhodowana w 1955 roku przez dr Hansa Simon'a, należy do klasyków pośród licznych odmian miskanta chińskiego.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Miskant chiński 'Variegatus'byliny trawa trawa ozdobna
Miskant chiński 'Variegatus' jest cenionym i lubianym klasykiem pośród traw ozdobnych. Dość szerokie, zielone z jasnym paskiem liście wnoszą do ogrodu spokojny, przyjazny nastrój i pięknie wyglądają na tle ciemnej zieleni krzewów albo żywopłotu. Srebrzyste wiechy kwiatostanów rozwijają się tylko w ciepłych miejscach i wznoszą się nad kępą trawy od sierpnia do października.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Miskant chiński 'Grosse Fontäne'byliny trawa trawa ozdobna
Miskant chiński 'Grosse Fontäne' jest rzadko spotykaną odmianą dekoracyjnej trawy o pięknych liściach i kwiatostanach. Długie, przewieszające się liście z białym paskiem pośrodku oraz białe kwiatostany dorastające do 2,5 m wysokości, tworzą efektowną kępę przypominającą dużą fontannę, na co wskazuje nazwa.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Miskant - popularne odmiany, opinie, sposoby uprawy i pielęgnacji
Ładnym dopełnieniem roślinności w ogrodzie jest trawa ozdobna. Może być tłem dla kwiatów lub atrakcyjnym soliterem. W sklepach ogrodniczych można spotkać różne gatunki tych roślin. Często wybierana jest trawa pampasowa. Równą, jeśli nie większą popularnością cieszą się różne odmiany miskantów.
Charakterystyka i odmiany miskantów
Miskant to rodzaj trawy ozdobnej należący do rodziny wiechlinowatych. W zależności od ujęcia systematycznego w skład tej grupy wchodzi od 14 do 20 gatunków. Największa ilość miskantów w naturze występuje na terenach południowo-wschodniej Azji i na wyspach Pacyfiku. Nieliczne gatunki można napotkać w Afryce. W Polsce uprawia się tą trawę w ogrodach z uwagi na walory dekoracyjne. Odznacza się kępiastym pokrojem i atrakcyjnymi kwiatostanami. Największym uznaniem ciszy się miskant chiński, którego cena jest bardzo atrakcyjna.
Miskant chiński z łaciny miscanthus sinensis dorasta do 2-3 metrów wysokości. Jest to zależne od konkretnej odmiany. Termin rozpoczęcia kwitnienia również zależy od odmiany, choć zazwyczaj jest to już sierpień. Miscanthus sinensis ma długie liście oraz sztywne pędy zakończone wiechowatymi kwiatostanami. Opisywany miskant jest dość wymagający. Najbardziej lubi ziemie żyzne i wilgotne. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje też nasłonecznionego stanowiska.
W ogrodzie o dużych rozmiarach najlepiej sprawdzi się miskant olbrzymi. Osiąga nawet 4 metry wysokości. Jego cechy charakterystyczne to zwarte kępy i dekoracyjne kwiatostany. Miskant olbrzymi może być sadzony w szpalerze lub jako soliter. Bardzo ładnie wygląda nad brzegiem stawu lub innego zbiornika wodnego. Jedynym minusem może być to, że rzadko kwitnie w naszym klimacie. Jeśli jednak wejdzie w ten stan to przypada to na październik. Miskant olbrzymi lubi żyzne i wilgotne podłoże. Bardziej wilgotne niż w przypadku odmiany chińskiej. Co ważne cena sadzonek jest bardzo atrakcyjna.
Popularnością cieszy się też miskant cukrowy. On również najlepiej prezentuje się w dużych ogrodach. Jest jednak jeszcze jeden powód by sadzić go w takich miejscach. Ma tendencje do szybkiego rozrastania się. Miskant cukrowy potrzebuje, więc dużo miejsca do rozwoju. W okresie kwitnienia osiąga do 3 metrów wysokości. W ten stan wchodzi w lipcu lub sierpniu. Ta trawa ozdobna jest mrozoodporna. Warto też dodać, że miskant cukrowy ma liście w kolorze słomkowym i białawe kwiatostany.
Miskant olbrzymi i miskant cukrowy to nie jedyne propozycje. Watro też zwrócić uwagę na miskant czyśćcowaty. Dość rzadko pojawia się w ogrodzie, choć ma niewątpliwe zalety. Jedną z nich jest rozmiar, dorasta do 1,5 metra wysokości. Dzięki temu sprawdzi się na mniejszej przestrzeni. Może być też uprawiany w pojemnikach. Inne polecane odmiany miskantów to eckloni i nepalensis. Nie są tak wymagające w uprawie jak trawa pampasowa. Interesujący jest również miskant gracillimus, więcej informacji o nim znajduje się poniżej.
Miskant – wymagania, sadzenie uprawa
Trawa pampasowa jest powszechnie uważana najpiękniejszą z gatunków ozdobnych. Jednakże chiński miskant gracillimus może śmiało stawać z nią w szranki. Odznacza się regularnymi, kulistymi kępami. Tworzą się na nich długie, przewieszające się źdźbła. Dodatkową dekorację stanowią wąskie, zielone liście oraz różowo-brązowe kwiaty. Niestety, kwiatostany pojawiają się rzadko. Na szczęście miskant gracillimus wytwarza ozdobne owoce.
Miskant chiński, podobnie jak inne odmiany, najbardziej lubi żyzne i wilgotne ziemie. Ważne też by podłoże było przepuszczalne. W zimie może nico przesychać, dzięki temu roślina przetrwa w lepszej kondycji. Dodatkowo ta trawa ozdobna najlepiej rozwija się na nasłonecznionych stanowiskach. Tylko nieliczne gatunki tolerują miejsca półcieniste. Zbyt duże zacienienie negatywnie wpływa na wzrost i kwitnienie. By miscanthus sinensis mógł bez problemu zimować w gruncie, stanowisko musi być też osłonięte przed wiatrem. Teraz warto odpowiedzieć na pytanie ja prawidłowo sadzić miskant?
W zasadzie wszystkie odmiany miskantów są dostępne w formie sadzonek. Ich cena zazwyczaj nie przekracza kilku złotych. Można je sadzić przez cały okres wegetacyjny. Trzeba jednak powiedzieć, że najlepszym terminem na wykonanie tej czynności jest wiosna. Wtedy miskant chiński czy jakikolwiek inny ma lepsze warunki do ukorzenienia się. To ważne, ponieważ młoda trawa ozdobna niezbyt dobrze znosi srogie zimy. Szczególnie, gdy występuje sam mróz bez śniegu. Gdy już będzie starsza tego typu warunki nie będą dużym zagrożeniem.
Sadzenie opisywanych roślin musi zostać poprzedzone przygotowaniem stanowiska. Najważniejsze jest usunięcie wszelkich chwastów. Jest jeszcze jedna ważna kwestia. Miscanthus sinensis, tak jak i inne gatunki, preferuje wilgotne i żyzne ziemie. W związku z tym, jeśli gleba nie spełnia tych wymagań, należy ją wzbogacić. Najlepszy do tego celu będzie dobrze przerobiony kompost. Zalecany poziom wilgotności można osiągnąć poprzez ściółkowanie. Znacznie spowolni parowanie wody i niejako przy okazji, ograniczy rozwój chwastów. Do opisania pozostała jeszcze pielęgnacja.
Miskant w ogrodzie – pielęgnacja
Miskant gracillimus jak i inne odmiany to rośliny, które nie wymagają skomplikowanych zabiegów. Pielęgnacja sprowadza się do kilku prostych czynności. Pierwszą z nich jest zadbanie o odpowiednią wilgotność podłoża. Potrzebne jest, więc podlewanie, stosowane zarówno wobec młodych jak i starszych okazów. Te drugie najbardziej potrzebują wody w okresie przeciągającej się suszy. Młode rośliny w początkowym stadium rozwoju są wrażliwe na niską wilgotność.
Pielęgnacja to również nawożenie. Nie musi być obfite gdyż trawy nie potrzebują wielu składników odżywczych. Niemniej warto je zasilić organicznym nawozem, najlepiej kompostem. W razie braku takiej mieszanki można kupić nawóz wieloskładnikowy. Jego cena nie jest wysoka. Nawożenie wykonuje się dwa razy do roku, późną wiosną oraz wczesnym latem. Na tym w zasadzie kończy się pielęgnacja.
Jeśli jednak w ogrodzie rozwija się ekspansywna odmiana miskantu, trzeba dbać by się zbytnio nie rozrosła. Taką rośliną jest na przykład miskant cukrowy. Jest jeszcze jeden, opcjonalny zabieg do wykonania. Kępy traw można przycinać wiosną, usuwa się wtedy suche liście oraz pędy. Cięcie wykonuje się na wysokości około 10 cm. Nie trzeba jednak tego robić, można pozostawić kępy w naturalnym stanie.