Trawy miskant

Ilustracja trawy miskant

Miskant to trawa ozdobna należąca do rodziny wiechlinowatych. W zależności od obranej systematyki w skład tej grupy wchodzi od 14 do 20 gatunków. Najwięcej miskantów w naturze występuje na obszarach południowo-wschodniej Azji i na wyspach Pacyfiku. Nieliczne gatunki można napotkać w Afryce. W Polsce uprawia się tą trawę w ogrodach z uwagi na walory dekoracyjne. Odznacza się kępiastym pokrojem i atrakcyjnymi kwiatostanami.

Trawy miskant - najpopularniejsze rośliny

Trawy miskant - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Miskant - popularne odmiany, opinie, sposoby uprawy i pielęgnacji

Ładnym dopełnieniem roślinności w ogrodzie jest trawa ozdobna. Może być tłem dla kwiatów lub atrakcyjnym soliterem. W sklepach ogrodniczych można spotkać różne gatunki tych roślin. Często wybierana jest trawa pampasowa. Równą, jeśli nie większą popularnością cieszą się różne odmiany miskantów.

Charakterystyka i odmiany miskantów

Miskant to rodzaj trawy ozdobnej należący do rodziny wiechlinowatych. W zależności od ujęcia systematycznego w skład tej grupy wchodzi od 14 do 20 gatunków. Największa ilość miskantów w naturze występuje na terenach południowo-wschodniej Azji i na wyspach Pacyfiku. Nieliczne gatunki można napotkać w Afryce. W Polsce uprawia się tą trawę w ogrodach z uwagi na walory dekoracyjne. Odznacza się kępiastym pokrojem i atrakcyjnymi kwiatostanami. Największym uznaniem ciszy się miskant chiński, którego cena jest bardzo atrakcyjna.

Miskant chiński z łaciny miscanthus sinensis dorasta do 2-3 metrów wysokości. Jest to zależne od konkretnej odmiany. Termin rozpoczęcia kwitnienia również zależy od odmiany, choć zazwyczaj jest to już sierpień. Miscanthus sinensis ma długie liście oraz sztywne pędy zakończone wiechowatymi kwiatostanami. Opisywany miskant jest dość wymagający. Najbardziej lubi ziemie żyzne i wilgotne. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje też nasłonecznionego stanowiska.

W ogrodzie o dużych rozmiarach najlepiej sprawdzi się miskant olbrzymi. Osiąga nawet 4 metry wysokości. Jego cechy charakterystyczne to zwarte kępy i dekoracyjne kwiatostany. Miskant olbrzymi może być sadzony w szpalerze lub jako soliter. Bardzo ładnie wygląda nad brzegiem stawu lub innego zbiornika wodnego. Jedynym minusem może być to, że rzadko kwitnie w naszym klimacie. Jeśli jednak wejdzie w ten stan to przypada to na październik. Miskant olbrzymi lubi żyzne i wilgotne podłoże. Bardziej wilgotne niż w przypadku odmiany chińskiej. Co ważne cena sadzonek jest bardzo atrakcyjna.

Popularnością cieszy się też miskant cukrowy. On również najlepiej prezentuje się w dużych ogrodach. Jest jednak jeszcze jeden powód by sadzić go w takich miejscach. Ma tendencje do szybkiego rozrastania się. Miskant cukrowy potrzebuje, więc dużo miejsca do rozwoju. W okresie kwitnienia osiąga do 3 metrów wysokości. W ten stan wchodzi w lipcu lub sierpniu. Ta trawa ozdobna jest mrozoodporna. Warto też dodać, że miskant cukrowy ma liście w kolorze słomkowym i białawe kwiatostany.

Miskant olbrzymi i miskant cukrowy to nie jedyne propozycje. Watro też zwrócić uwagę na miskant czyśćcowaty. Dość rzadko pojawia się w ogrodzie, choć ma niewątpliwe zalety. Jedną z nich jest rozmiar, dorasta do 1,5 metra wysokości. Dzięki temu sprawdzi się na mniejszej przestrzeni. Może być też uprawiany w pojemnikach. Inne polecane odmiany miskantów to eckloni i nepalensis. Nie są tak wymagające w uprawie jak trawa pampasowa. Interesujący jest również miskant gracillimus, więcej informacji o nim znajduje się poniżej.

Miskant – wymagania, sadzenie uprawa

Trawa pampasowa jest powszechnie uważana najpiękniejszą z gatunków ozdobnych. Jednakże chiński miskant gracillimus może śmiało stawać z nią w szranki. Odznacza się regularnymi, kulistymi kępami. Tworzą się na nich długie, przewieszające się źdźbła. Dodatkową dekorację stanowią wąskie, zielone liście oraz różowo-brązowe kwiaty. Niestety, kwiatostany pojawiają się rzadko. Na szczęście miskant gracillimus wytwarza ozdobne owoce.

Miskant chiński, podobnie jak inne odmiany, najbardziej lubi żyzne i wilgotne ziemie. Ważne też by podłoże było przepuszczalne. W zimie może nico przesychać, dzięki temu roślina przetrwa w lepszej kondycji. Dodatkowo ta trawa ozdobna najlepiej rozwija się na nasłonecznionych stanowiskach. Tylko nieliczne gatunki tolerują miejsca półcieniste. Zbyt duże zacienienie negatywnie wpływa na wzrost i kwitnienie. By miscanthus sinensis mógł bez problemu zimować w gruncie, stanowisko musi być też osłonięte przed wiatrem. Teraz warto odpowiedzieć na pytanie ja prawidłowo sadzić miskant?

W zasadzie wszystkie odmiany miskantów są dostępne w formie sadzonek. Ich cena zazwyczaj nie przekracza kilku złotych. Można je sadzić przez cały okres wegetacyjny. Trzeba jednak powiedzieć, że najlepszym terminem na wykonanie tej czynności jest wiosna. Wtedy miskant chiński czy jakikolwiek inny ma lepsze warunki do ukorzenienia się. To ważne, ponieważ młoda trawa ozdobna niezbyt dobrze znosi srogie zimy. Szczególnie, gdy występuje sam mróz bez śniegu. Gdy już będzie starsza tego typu warunki nie będą dużym zagrożeniem.

Sadzenie opisywanych roślin musi zostać poprzedzone przygotowaniem stanowiska. Najważniejsze jest usunięcie wszelkich chwastów. Jest jeszcze jedna ważna kwestia. Miscanthus sinensis, tak jak i inne gatunki, preferuje wilgotne i żyzne ziemie. W związku z tym, jeśli gleba nie spełnia tych wymagań, należy ją wzbogacić. Najlepszy do tego celu będzie dobrze przerobiony kompost. Zalecany poziom wilgotności można osiągnąć poprzez ściółkowanie. Znacznie spowolni parowanie wody i niejako przy okazji, ograniczy rozwój chwastów. Do opisania pozostała jeszcze pielęgnacja.

Miskant w ogrodzie – pielęgnacja

Miskant gracillimus jak i inne odmiany to rośliny, które nie wymagają skomplikowanych zabiegów. Pielęgnacja sprowadza się do kilku prostych czynności. Pierwszą z nich jest zadbanie o odpowiednią wilgotność podłoża. Potrzebne jest, więc podlewanie, stosowane zarówno wobec młodych jak i starszych okazów. Te drugie najbardziej potrzebują wody w okresie przeciągającej się suszy. Młode rośliny w początkowym stadium rozwoju są wrażliwe na niską wilgotność.

Pielęgnacja to również nawożenie. Nie musi być obfite gdyż trawy nie potrzebują wielu składników odżywczych. Niemniej warto je zasilić organicznym nawozem, najlepiej kompostem. W razie braku takiej mieszanki można kupić nawóz wieloskładnikowy. Jego cena nie jest wysoka. Nawożenie wykonuje się dwa razy do roku, późną wiosną oraz wczesnym latem. Na tym w zasadzie kończy się pielęgnacja.

Jeśli jednak w ogrodzie rozwija się ekspansywna odmiana miskantu, trzeba dbać by się zbytnio nie rozrosła. Taką rośliną jest na przykład miskant cukrowy. Jest jeszcze jeden, opcjonalny zabieg do wykonania. Kępy traw można przycinać wiosną, usuwa się wtedy suche liście oraz pędy. Cięcie wykonuje się na wysokości około 10 cm. Nie trzeba jednak tego robić, można pozostawić kępy w naturalnym stanie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto