Modrzew - najpopularniejsze rośliny
-
Modrzew europejskidrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Modrzew europejski jest osobliwością pośród rosnących u nas drzew iglastych — jesienią tworzy wspaniałe przebarwienie swoich długich i miękkich igieł, które następnie są przed zimą zrzucane. Jest drzewem długowiecznym i szybko rosnącym, dorasta nawet do 50 m wysokości. Drewno modrzewia jest bardzo trwałe.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Modrzew syberyjskidrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Spokrewniony blisko z naszym leśnym i rodzimym, modrzew syberyjski jest spotykany znacznie rzadziej. W naturze rośnie na terenach górzystych, w surowym i zimnym klimacie Syberii i w ciepłych warunkach traci odporność na choroby i szkodniki. Na wiosnę rozwija się zwykle dwa tygodnie wcześniej od innych gatunków, a na jesieni pierwszy zrzuca pięknie przebarwione na złoto igły.
drzewo -
Modrzew japońskidrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Modrzew japoński jest bliskim krewnym modrzewia europejskiego, zadomowionym na japońskiej wyspie Honsiu. Epitet gatunkowy upamiętnia Engelberta Kaempfer'a (1651-1716), niemieckiego przyrodnika i podróżnika. W uprawie ogrodowej, oprócz formy botanicznej, można spotkać rozmaite kultywary modrzewia japońskiego.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Modrzew polskidrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Modrzew polski, często uważany za odrębny gatunek, obecnie uznawany jest za podgatunek modrzewia europejskiego. Jest bardzo podobny do modrzewia europejskiego, a różni się głównie wielkością i kształtem szyszek (ma mniejsze szyszki i bardziej kuliste), mniejszymi wymaganiami siedliskowymi oraz znoszeniem bocznego ocienienia.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Modrzew - gatunki, występowanie, wymagania, uprawa, cięcie
Modrzewie są doskonałymi okazami na pojedyncze obsadzenia do ogrodu, ale również do stworzenia żywopłotu. To właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jakie dokładnie wymagania ma to drzewo, a także jakie popularne gatunki można uprawiać przy swoim domu.
Modrzew - charakterystyka
Modrzew to drzewo iglaste, które w zależności od gatunku może dorastać nawet do 80 metrów wysokości. Na drzewach pojawiają się liście, które zazwyczaj nie są zbyt długie. Najczęściej przybierają one zielony kolor. Ciekawostki na temat modrzewi pokazują, że zanim rozwiną się liście, te drzewa iglaste zaczynają już kwitnąć.
Każde drzewo posiada kwiaty męskie oraz żeńskie. Kwiaty męskie wyróżniają się żółtym zabarwieniem. Natomiast kwiaty żeńskie swoim kształtem przypominają szyszki. Ostatecznie szyszka pojawia się po okresie kwitnienia. Młoda szyszka posiada najczęściej zabarwienie koloru czerwonego lub zielonego. Każda z nich osiąga do kilku centymetrów długości, chociaż oczywiście zdarzają się gatunki modrzewiu, które posiadają zdecydowanie większe szyszki.
Popularne gatunki modrzewiu
W Polsce za gatunek rodzimy uznaje się jedynie modrzew europejski (Larix decidua). Jest to drzewo iglaste, które spotykane jest jedynie w naszym kraju w Tatrach. Jednak gatunek ten cieszy się bardzo dużą popularnością w naszych ogrodach. Modrzew europejski, określany również jako pospolity uznawany jest za gatunek długowieczny, ponieważ może osiągać nawet wiek 600 lat. Kora modrzewia europejskiego wyróżnia się brązowym odcieniem. Posiada liście, które określane są jako igły o zabarwieniu jasnozielonym. Ponadto igły zebrane są w dość obfite pęczki. Natomiast szyszka dorasta nawet do 5 cm długości, a po dojrzeniu przybiera brunatny odcień.
Wśród pozostałych gatunków wymienić możemy takie okazy jak:
- Modrzew japoński (Larix kaempferi) - pochodzi z wyspy wulkanicznej Honsiu w Japonii. Kora przybiera odcień czerwonobrązowy. Modrzew tego gatunku posiada igły o długości do 4 cm. Ponadto liście zabarwione są w niebieskawym odcieniu. Dodatkową ozdobą jest to, że jesienią przebarwiają się one na złocisto.
- Modrzew syberyjski (Larix sibirica) - drzewo iglaste dorastające nawet do 45 metrów wysokości. Naturalnie występuje przede wszystkim na terenie Syberii, a także we Wschodniej części Azji. Modrzew syberyjski posiada igły, które opadają na sezon zimowy. Szyszka, która pojawia się na pędach, jest dość okazała, a także zabarwiona na brązowo.
- Modrzew amerykański (Larix laricina) - drzewo iglaste, które przywędrowało do nas z Ameryki Północnej. Kora wyróżnia się dość charakterystycznym, pomarańczoworóżowym odcieniem. Gatunek ten dorasta do ok. 20 metrów wysokości. Liście tworzone są przez krótkie igły o niebieskawym odcieniu. Na drzewach pojawia się niezwykle dekoracyjna szyszka, która osiąga zaledwie 2 cm długości.
- Modrzew Lyalla (Larix lyallii) - drzewo iglaste, które w warunkach naturalnych porasta tereny Ameryki Północnej. Gatunek dorasta do 25 metrów wysokości. Kora tego okazu na początku jest szarawa, a dopiero później z czasem brunatnieje. Liście stanowią igły, które wpadają często w niebieskozielony lub żółtozielony odcień. Szyszka przybiera owalny kształt, a także charakterystyczny brązowy kolor.
Jeżeli interesuje nas modrzew europejski lub inny gatunek drzewa iglastego do ogrodu, to warto sprawdzić popularne odmiany, które są dostępne w sprzedaży:
- Modrzew pospolity Kórnik - karłowa odmiana, dorastająca maksymalnie do 2 metrów wysokości. Liście przybierają odcień soczystej zieleni.
- Modrzew japoński Blue Dwarf - odmiana posiadająca liście o niebieskawym odcieniu
- Modrzew europejski Pendula - niewysokie drzewo dorastające maksymalnie do 2 metrów, które wyróżnia się charakterystycznymi zwisającymi gałęziami.
- Modrzew japoński Grey Pearl - odmiana posiadająca bardzo gęste igły, które z żywo zielonych, przemieniają się jesienią na żółto
- Modrzew europejski Little Bogle - niewysoka odmiana, która docelowo osiąga do 1,6 metra wysokości. Okaz ten przywędrował do Europy z Australii. Jego cechą charakterystyczną są dość nieregularne pędy.
Uprawa i wymagania modrzewia
Modrzew jest jednym z rodzajów drzew, które doskonale sprawdzają się do ogrodu. Warto jednak dowiedzieć się, jakie wymagania są potrzebne do spełnienia, by móc się cieszyć okazami wyróżniającymi się gęstym igliwiem, a także dekoracyjnymi szyszkami. Najpopularniejszym gatunkiem, który gości w naszych ogrodach jest modrzew europejski. Jego wymagania pod względem stanowiska oraz podłoża, jest w stanie spełnić nawet początkujący ogrodnik.
Przede wszystkim modrzew pospolity będzie najlepiej rozwijać się na stanowisku słonecznym, a także na żyznym podłożu. Jednak drzewa doskonale poradzą sobie również na mniej żyznych glebach, a także w półcieniu. Jeżeli wybieramy odmiany karłowe, to świetnie będą one porastać przede wszystkim wrzosowiska, a także ogrody skalne. Ponadto nie zapominajmy także o tym, że modrzewie doskonale prezentują się również w ogrodach orientalnych. Wymagania drzewa pod względem zanieczyszczeń powietrza, a także suszy, są bardzo wysokie. Dlatego należy spodziewać się, że modrzew pospolity w aglomeracjach miejskich, a także podczas upalnych dni bez odpowiedniego nawodnienia, nie będą aż tak dobrze się rozwijać.
Modrzew - pielęgnacja
Już wiemy, że modrzew pospolity nie jest odporny na suszę, dlatego ważne jest to, aby pamiętać o odpowiednim nawodnieniu w czasie upalnych i bezdeszczowych dni. Dodatkowym utrudnieniem w uprawie modrzewiu, są jego wymagania pod względem ochrony przed chorobami i szkodnikami. Niestety są to drzewa, które są bardzo podatne m.in. na ochojnika, który lubi się rozpanoszyć na młodych pędach.
Jeżeli chodzi o przygotowania modrzewiu na zimę, to wszystko będzie zależeć od konkretnej odmiany, a także wieku sadzonki. Na przykład modrzew pospolity jest całkowicie odporny na mróz, dlatego nie wymaga żadnego dodatkowego zabezpieczenia na zimę. Ponadto można go sadzić w dowolnej strefie w naszym kraju. Jednak młode sadzonki mogą rzeczywiście przemarzać, dlatego warto je na zimę dodatkowo okrywać.
Ciekawostki na temat modrzewia
Na temat modrzewia można znaleźć liczne ciekawostki, które są warte uwagi. Do jednych z nich zalicza się między innymi to, że jest to drzewo zrzucające na zimę swoje igły. Wcześniej jednak zarówno modrzew pospolity, czy też pozostałe gatunki, wyróżniają się tym, iż ich igliwie zmieniają swój kolor.
Patrząc na kolejne ciekawostki, warto wiedzieć, iż przebarwieniom ulega kora. Szczególnie, patrząc na młode i starsze sadzonki. Początkowo kora jest gładka i zielona, a później zaczyna pękać. W zależności od gatunku, a nawet odmiany przebarwia się nie tylko na brązowo, ale czasami nawet na niemalże czerwono. Szukając kolejnej ciekawostki, warto dowiedzieć się, jak szybko rośnie modrzew. Odpowiedź jest zależna od tego, na jaki gatunek do ogrodu się zdecydujemy. Modrzew europejski najczęściej przyrasta do 15 cm rocznie. Jednak należy pamiętać również o tym, iż istnieją odmiany karłowe, które osiągają do 1 metra wysokości po 10 latach.
Modrzew - zastosowanie
Chyba nie ma co ukrywać, iż modrzew posiada różnego rodzaju zastosowanie, nie tylko jako gatunek ozdobny do ogrodu. Modrzew ze względu na bardzo dużą elastyczność, wykorzystywany jest głównie przy produkcji desek tarasowych, boazerii, ale również w bednarstwie do wyrobu beczek. Rzeczywiście jest to rodzaj drzew, który mając niewielkie wymagania, staje się źródłem wysokiej jakości drewna. Za ciekawostki uznaje się to, iż jest to drewno odporne na różnego rodzaju kwasy. Ponadto już w czasach starożytnych modrzew znajdował szerokie zastosowanie, ponieważ jest to drewno odporne na gnicie.
Modrzew nie jest zbyt popularnym drewnem opałowym na zimę, jednak również ono posiada swoje cenne zalety. Do nich zalicza się między innymi to, że świetnie sprawdzi się jako rozpałka w zamkniętych paleniskach. Ponadto drewno opałowe modrzewiowe na zimę jest dość wysoko kaloryczne. Pod tym względem modrzew ustępuje tylko bukowi, jesionowi, brzozie oraz dębowi.
Modrzew jako popularne drzewo iglaste do ogrodu. Zobacz, jakie wymagania posiada modrzew europejski, czyli modrzew pospolity, a także jakie znane gatunki sprawdzą się w uprawie.
Modrzew - opis, odmiany popularnego drzewa, uprawa, pielęgnacja, wymagania
Drzewa iglaste są coraz częściej wybieraną i bardzo ciekawą ozdobą ogrodu. Modrzew jest świetnym przykładem na potwierdzenie tych słów. W każdym okresie roku wygląda pięknie. Dzięki temu, że ma dość niskie wymagania jego uprawa nie sprawia problemów. Warto, więc skorzystać z zalet modrzewia. Dobrze też dowiedzieć się jak wygląda jego hodowla i pielęgnacja.
Modrzew europejski, modrzew polski i syberyjski
Modrzew reprezentuje drzewa iglaste należące do rodziny sosnowatych. W skład tej grupy wchodzi około dziesięć gatunków. Jego charakterystyczną cechą jest to, że zrzuca igły na zimę. Naturalnym środowiskiem modrzewia są umiarkowane i chłodne obszary półkuli północne. W Polsce najczęściej można natrafić na modrzew europejski. Dziko porasta głównie Tatry. Oprócz tego zyskał uznanie, jako roślina ozdobna. Pojawia się również na plantacjach gdzie pozyskuje się z niego drewno na tarasy czy meble.
Powszechnie występujący w naszym kraju modrzew europejski występuje też pod nazwą modrzew pospolity. Jest to długowieczna roślina dorastająca do 50 metrów wysokości. Ma wąską, stożkową i wysoko osadzoną koronę. Igły są jasnozielone, wyrastają pojedynczo ze zwisających pędów. Modrzew europejski kwitnie od marca do początków maja. W tym czasie pojawiają się na nim rosnące w górę kwiaty żeńskie. Do tego występują zwisające kwiaty męskie. Jesienią całość dopełniają sterczące, jajowate szyszki. Ozdabiają te drzewa iglaste nawet przez kilka lat.
Ciekawą odmianą gatunku europejskiego jest modrzew polski. Na pierwszy rzut oka wygląda tak samo jak modrzew pospolity. Jednakże po dokładnym przyjrzeniu się można zauważyć pewne różnice. Po pierwsze jest niższy, dorasta do 40 metrów wysokości. Ma też bardziej nieregularny pokrój. Do tego wytwarza mniejsze, bardziej kuliste szyszki. Modrzew polski ma też bardziej wygięte dolne pędy. Trzeba też dodać, że jego kora jest gruba i poznaczona wieloma bruzdami. Odznacza się też mocnym łuszczeniem. Modrzew polski występuje w Górach Świętokrzyskich, Pieninach i Beskidzie Zachodnim.
Bardzo ciekawą odmianą jest też modrzew syberyjski. W swoim naturalnym środowisku, czyli na obszarach Syberii dorasta do 30-40 metrów wysokości. W Polsce osiąga znacznie mniejsze rozmiary, 10-20 metrów. Modrzew syberyjski ma dość duże wymagania uprawowe. Z tego względu jest rzadko spotykany w ogrodach. Warto jednak się nim zainteresować. Ma stożkowaty pokrój, luźną koronę i ładne igły. Jesienią przybierają żółtą barwę a następnie opadają. Modrzew syberyjski ma też duże szyszki pokryte rudym meszkiem.
Uprawa i pielęgnacja modrzewia
Modrzew syberyjski, czy polski to tylko dwie ciekawe odmiany. W ogrodach chętnie uprawiany jest gatunek japoński. Dorasta do około 25 metrów wysokości. Ma duże walory dekoracyjne. Oprócz niego do dyspozycji jest też modrzew w formie niewielkiego drzewka. Osiąga tylko metr wysokości, może być, więc sadzony w każdym ogrodzie. Podobnie jak modrzew pendula szczepiony na pniu. Osiąga jedynie 1,5 metra i może być uprawiany w donicach świetnie nadających się na tarasy. Mimo tego skupimy się na uprawie najpopularniejszego modrzewia.
Modrzew pospolity rośnie szybko i ma przy tym dość niskie wymagania. Najlepsze dla niego stanowisko powinno być nasłonecznione. Wyrośnie w zasadzie w każdej glebie, choć ma swoją ulubioną. Optymalne podłoże jest żyzne, lekkie i świeże. Jeśli zaś chodzi o pH to najlepiej, gdy utrzymuje się okolicach 5-6. Co ważne, gleba nie może być narażona na suszę. Modrzew bardzo lubi wilgotne podłoże. Dobrze też reaguje na dużą wilgotność powietrza.
Uprawa modrzewia jest bardzo prosta. W zasadzie wystarczy tylko zapewnić mu odpowiednie warunki. Dalej poradzi sobie sam. Nie oznacza to jednak, że nie jest mu potrzebna pielęgnacja. Mimo tego, że modrzew pospolity jest odporny na mróz, młode rośliny warto okryć na zimę. To sprawi, że nie dojdzie do ich przemarznięcia. Gdy będą już starsze można spokojnie zrezygnować z tego zabiegu. Te drzewa iglaste w zasadzie nie muszą być podlewane i nawożone. Taka konieczność występuje tylko w okresie długotrwałej suszy.
Małe wymagania modrzewia sprawiają, że jest to roślina niestwarzająca problemów. Oprócz okrywania młodych okazów, pielęgnacja sprowadza się do przycinania. Najczęściej stosuje się ten zabieg wobec roślin niskich, tworzących żywopłoty. Jednakże najwyższe okazy również można ciąć w okresie wzrostu. Najlepszy termin do tego typu działań to wiosna. I właściwie na tym kończy się uprawa i pielęgnacja. Drzewo jest odporne na zanieczyszczone powietrze oraz szkodniki. Więc nie trzeba go żaden sposób chronić przed tymi czynnikami.
Zastosowanie modrzewia
Modrzew jest drzewem, które ma kilka ciekawych zastosowań. Trzeba, więc przytoczyć najważniejsze z nich. Różne gatunki tej rośliny są sadzone w ogrodach i parkach, jako rośliny ozdobne. Przemawiają za tym liczne walory dekoracyjne. Ładny pokrój, długo utrzymujące się szyszki i igły zmieniające barwy i opadająca przed zimą. Nie można też zapominać, że modrzewie to nie tylko wysokie drzewa. Odmiany karłowate nadają się na żywopłoty. Drzewka szczepione na pniu sprawdzają się, jako doniczkowe okazy na tarasy.
Kolejne zastosowanie jest bardzo dobrze znane. Modrzew uprawia się na plantacjach by móc wykorzystywać jego drewno. Z tego materiału korzysta między innymi branża budowlana. Często wykonuje się z niego drzwi, schody, boazerie, parkiety. Drewno modrzewia świetnie nadaję się też na tarasy. Oprócz tego powstają z niego meble i ramy okienne. Do tego zestawu można też dodać płyty wiórowe i pilśniowe oraz różnego rodzaju sklejki.
Dlaczego drewno modrzewia jest tak popularne? Zdecydowały o tym jego świetne właściwości. Ten materiał odznacza się dużą odpornością na gnicie. Jest też bardzo trwały, co jest niewątpliwą zaletą. Modrzew łatwo poddaje się obróbce mechanicznej. Piłowanie czy szlifowanie nie sprawia większych problemów. Podsumowując wszystkie informacje, opisywane drzewo to świetna propozycja do ogrodu. Żyje bardzo długo i przez cały ten czas stanowi świetną dekorację. Wiele odmian pozwala też na znalezienie najlepszego okazu.