Monstera - najpopularniejsze rośliny
-
Monstera dziurawapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Egzotyczne pnącze dorastające do bardzo dużych rozmiarów. Lubiana roślina doniczkowa do biur i mieszkań.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Monstera minimapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Rhaphidophora tetrasperma ze względu na swój wygląd i potoczne nazwy "monstera minima" albo "mini monstera" jest często mylona, albo błędnie przypisywana do rodzaju Monstera. W przeciwieństwie do "prawdziwej" monstery rhaphidophora nie pochodzi z Ameryki Południowej, ale z Azji (Tajlandia, Malezja). Jest wiecznie zielonym pnączem z lasów deszczowych.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Monstera dubiapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Monstera dubia jest rzadko spotykanym w uprawie doniczkowej gatunkiem egzotycznego pnącza. Z tej małej popularności wynika pewnie używanie łacińskiej nazwy, której część gatunkowa znaczy dosłownie "wątpliwa, niepewna" i odnosi się do pierwotnego umieszczenia rośliny w rodzaju Marcgravia. Małe i zamknięte liście tej monstery dopiero z wiekiem stają porozcinane i dziurawe.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Monstera pinnatipartitapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Monstera pinnatipartita jest pnączem z deszczowych lasów Ameryki Południowej. Miłośników tropikalnych roślin przekonuje do siebie oryginalną formą rozwoju liści. W młodości są one ciemnozielone i pełne, z czasem dzielą się i zmieniają nie do poznania. Stąd wzięła się nazwa gatunkowa, która znaczy tyle co "podzielony na części w sposób pierzasty ".
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Filodendron Karstenapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Nazwy egzotycznych roślin ozdobnych, używane potocznie i zwyczajowo, nie zawsze są zgodne z nazwami botanicznymi, które te rośliny jednoznacznie identyfikują. Philodendron karstenianum (synonim Philodendron venosum) jest zwyczajowo nazywany monsterą karstenianum. Jest to tropikalne pnącze o efektownych liściach, które są mocno żyłkowane i miejscami wypukłe.
pnącze Trudność uprawy: łatwa
Monstera - pozostałe rośliny
-
Monstera siltepecanapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Monstera siltepecana jest rzadko spotykanym w uprawie, bardzo dekoracyjnym pnączem o charakterystycznym srebrzystym zabarwieniu młodych liści. Liście monstery przechodzą dwa stadia rozwoju: w młodości są małe i zielone z dużą liczbą srebrzystych plam, w wieku dorosłym liście stają się duże i dziurawe. W warunkach domowych monstera siltepecana nie tworzy kwiatów.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Monstera dziurawa 'Variegata'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Monstera deliciosa 'Variegata'jest jedną z najrzadszych i najpiękniejszych odmian tej rośliny uprawianej w domowych warunkach. Na skutek wariegacji tworzą się kontrastowo, albinistycznie przebarwione liście. Ponieważ to zjawisko nie jest stabilne, może się zdarzyć, że liście będą nie tylko dwubarwne, ale też całkowicie białe albo zielone.
bylina, pnącze Trudność uprawy: średnia -
Monstera dziurawa 'Thai Constellation'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Monstera 'Thai Constellation' pochodzi z Tajlandii, ale nie została tam znaleziona gdzieś w dżungli, tylko wyhodowana w laboratorium. Pstre zabarwienie liści zostało ustabilizowane, co oznacza, że nie zniknie ono z czasem, ani się nie zmieni. Ta cecha odróżnia monsterę 'Thai Constellation' od monstery 'Variegata', której wariegacja przebiega zupełnie przypadkowo i jest niestabilna.
pnącze Trudność uprawy: średnia
Zobacz inne kategorie roślin
Monstera – odmiany, opis, wymagania, pielęgnacja, rozmnażanie
Monstera to egzotyczna roślina, która należy do rodziny obrazkowatych. W naturalnych warunkach rośnie w Indiach Zachodnich, Meksyku i Ameryce Środkowej. Polacy coraz częściej hodują monsterę w domach, ponieważ roślina ozdobna jest dość łatwa w uprawie. Wystarczy pamiętać o tym, jakie są jej najważniejsze wymagania. Jak podlewać słynny kwiat doniczkowy? Czy pielęgnacja w domu jest bardzo trudna? Sprawdź najważniejsze wymagania monstery i dowiedz się, w jaki sposób można się nią zająć.
Monstera – popularny kwiat doniczkowy i jego najważniejsze wymagania
Co trzeba wiedzieć o monsterze? Popularne odmiany rośliny
Monstera to jedna z najbardziej popularnych roślin z rodziny obrazkowatych. W naturalnych warunkach spotkać ją można w Ameryce Środkowej, Indiach Zachodnich i Meksyku. Na dziko rośnie w postaci pnączy. Elementem wyróżniającym monsterę są powietrzne korzenie, które dotykają podłoża i bardzo często zagłębiają się w ziemi. Monsterę uważa się głównie za roślinę użytkową. Nie dość, że wytwarza jadalne owocostany, to w dodatku lokalna ludność może robić z niej sznury i korzenie. W Polsce monstery nie rosną na dziko, ponieważ nasz klimat im tego nie umożliwia. Mimo wszystko roślina często hodowana jest w domu, ponieważ jest całkiem prosta w uprawie. Monstera ceniona jest również za swoje nietypowe, duże i przepięknie ukształtowane liście. W naturalny sposób pojawiają się na nich wycięcia i dziury, dzięki którym roślina stanowić może przepiękną dekorację domu, niezależnie od jego aranżacji.
Mimo że w polskim klimacie panują zupełnie inne warunki niż w Indiach, Meksyku czy Ameryce, rośliny znakomicie radzą sobie w naszym kraju. Oczywiście zaleca się hodowlę monstery w domu (nie w ogrodzie), ponieważ tam można zapewnić jej dobre warunki do rozwoju. Polskie mieszkania odbiegają od dżungli, w której naturalne rośnie monstera. Mimo wszystko roślina świetnie sobie w nich radzi i rozwija, wytwarzając wielkie, ażurowe liście. Dlaczego tak chętnie hodujemy monsterę w domu? Ponieważ roślina ma niewielkie wymagania w porównaniu do wielu innych kwiatów. W dodatku monstera rośnie naprawdę szybko, więc w krótkim czasie wyhodować można naprawdę ciekawy i piękny kwiat, który stanie się ozdobą domu. Każda monstera jest wyjątkowa, a rośliny różnią się od siebie wyglądem. Obserwowanie ich wzrostu to prawdziwa frajda! Najpopularniejsza odmiana to monstera dziurawa lub deliciosa. Poza nią istnieje niemal 40 różnych gatunków, które mają inny rozmiar lub liście. Różnią się również szybkością wzrostu. Oto 4 najbardziej znane:
- Monstera dziurawa – roślina jest
najbardziej popularna wśród monster. Najczęściej spotkać się z nią można w
polskich domach, zwłaszcza że monstera dziurawa jest dość prosta w uprawie. Do
najważniejszych cech kwiatu zaliczyć należy ciemnozielone, gładkie liście z
nacięciami. W domowej pielęgnacji monstera osiągnąć może nawet 2 m wysokości.
Rośnie więc naprawdę duża i wygląda bardzo pięknie, podkreślając każdą
przestrzeń. Pasuje do większości aranżacji, więc można uczynić z kwiatu stały
element dekoracji.
-
Monstera Variegata – inaczej
nazywa się ją również monsterą plamistą. Mimo że trudno ją zdobyć, kolekcjonerzy
bardzo pożądają tej odmiany. Wszystko ze względu na dekoracyjne liście
monstery, które są wielobarwne. Mogą mieć np. zielono-białe i żółto-zielone
upstrzenia. To ciekawa roślina, jednak bardzo ciężko ją dostać.
-
Monstera Obliqua – to odmiana
ukośna albo perforowana. Gatunek jest niezwykle rzadki, jednak kolekcjonerzy
często na niego polują. Monsterę ciężko spotkać nawet w naturalnym środowisku,
dlatego stanowi pożądaną roślinę wśród swojego gatunku. Na szczególną uwagę
zasługują liście monstery, które w 90% pokryte są dziurami.
- Monstera Adansona – roślina cechuje się niesamowicie zbudowanymi liśćmi, które mają podziurawione liście. Są w nich jednak niewielkie, ale za to liczne otwory. Monstera wypuszcza długie pędy, które rosną tak szybko i obficie, iż potrafią wydostać się za doniczkę. Odmiany szukać można w profesjonalnych sklepach ogrodniczych, ale też w kwiaciarniach i niektórych marketach budowlanych. Warto zaznaczyć, że kwiat nie jest bardzo trudny w pielęgnacji, dlatego poleca się go do domowej hodowli.
Jakie rodzaje monstery są popularne w hodowli? Ważne informacje o roślinach
Monstera dzieli się na kilka odmian barwnych i naturalnych krzyżówek. Zaraz za filodendronami to najbardziej pożądana wśród wszystkich roślin na świecie. Różnice między odmianami wynikają głównie z naturalnych mutacji, ale i takich, za które odpowiedzialni są ludzie. Co ciekawe, wiele z nich to tzw. białe kruki, które na aukcjach internetowych mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy dolarów… za jedną sadzonkę! Poza wyżej wymienionymi warto wspomnieć o jeszcze innych, które hodujemy w domach. Wśród nich znajdują się zarówno monstrualne gatunki, jak i małe roślinki o rozłożystym, niskim pokroju. Niektóre liście pną się wysoko w górę, tworząc fantazyjne formy. Otoczone pierzastymi liśćmi wyglądają naprawdę inspirująco. Na jakie odmiany warto jeszcze zwrócić uwagę? Oto kilka z nich:
- Monstera Small Form –
dawniej mówiono na nią Borsigiana. Nie używa się do niej osobnej nazwy
gatunkowej. Roślina wytwarza mniejsze liście niż np. odmiana dziurawa. Ma też
od niej znacznie chudsze pędy, a także nieco wolniej rośnie. Właśnie dlatego
nie jest tak popularna, jak deliciosa.
- Monstera Adansonii – mówi się o niej Monkey Mask. Monstera stanowi połączenie chudej łodygi z drobnymi liśćmi, jeśli uprawiana jest w doniczce. Charakterystyczne są jej owalne liście, a także duże dziury – różnią się szerokością, mnogością i wielkością. Monstera ma niewielkie wymagania, więc chętnie uprawiana jest w mieszkaniu.
Hodując monsterę, należy uważać na to, co lubi roślina. Aby mogła prawidłowo wypuszczać kolejne liście, należy ustawić monsterę na słońcu lub w możliwie słonecznym stanowisku. Trzeba jednak pamiętać, że monstery potrzebują sporo czasu, zanim zaczną wykształcać charakterystyczne dziury w liściach. Zwykle pojawiają się one z czwartym albo piątym liściem. Jak dbać o roślinę? Należy przede wszystkim pamiętać o kilku ważnych elementach uprawy. Jak już wiesz, stanowisko powinno być bardzo jasne, żeby monstera mogła prawidłowo rosnąć. Zielone odmiany muszą rosnąć w mniejszym słońcu, natomiast kolorowe lepiej poczują się wystawione na światło słoneczne. Oto kilka prostych elementów uprawy, o których trzeba pamiętać:
- Podłoże – monstery powinny mieć
przepuszczalne i dobrze natlenione podłoże. Najważniejsze, aby znalazła się tam
ziemia torfowa, chipsy kokosowe, keramzyt, włókno i perlit.
-
Nawożenie – monstery należy
nawozić makro i mikroskładnikami, gdy będą się rozrastać. Czas ten przypada na
wczesną wiosnę i trwa aż do późnej jesieni. Jeśli monstera zaczyna rosnąć
również zimą, można ją nawozić identycznie jak w sezonie wzrostu.
- Podlewanie – wielu ludzi zastanawia się, jak podlewać monstery. Tymczasem okazuje się, że to nic skomplikowanego. Należy to robić wyłącznie wtedy, gdy ziemia przeschnie. Nie powinno się doprowadzać do sytuacji, że w doniczce będzie stać woda. Nie można również dopuszczać do przesuszania monstery.
Jak podlewać monstery? Podstawowa pielęgnacja i warunki do rozwoju roślin
W jaki sposób podlewać monsterę? Najważniejsze informacje na ten temat
Ludzie decydują się na hodowlę monstery głównie ze względu na to, że jest bardzo łatwa w uprawie. Roślina jest niezwykle wytrzymała, a także potrafi wybaczyć wiele błędów hodowlanych. Monsterę można więc bardzo łatwo wyleczyć i uratować z nawet najbardziej kryzysowej sytuacji. Na pewno warto zadbać o to, aby rośliny miały słoneczne stanowisko. Jeśli światło będzie jednak zbyt mocne, może się to skończyć czarnymi plamami na liściach lub ich spaleniem. Mimo że monstery bardzo lubią światło, mogą rosnąć również w delikatnie zacienionych miejscach. Właśnie w takich będzie im jednak trochę gorzej rosnąć, ponieważ do prawidłowego rozrastania się monstery mimo wszystko wymagają światła słonecznego.
Podłoże dla monstery powinno być lekkie lub bardzo lekkie. Należy zatroszczyć się również o to, aby było dobrze napowietrzone, szybkoschnące, przepuszczalne, szybkoschnące i żyzne. W podłożu muszą znaleźć się odpowiednie mikro i makroskładniki, takie jak keramzyt i ziemia torfowa, o czym wcześniej się już dowiedziałeś. Jeśli zapewnisz monsterze takie warunki, odwdzięczy się pięknym pokrojem i obfitym wzrostem. Podłoże nie może być mokre – woda pod żadnym pozorem nie powinna stać w ziemi. Trzeba jednak pamiętać, żeby było stale wilgotne. Nie można doprowadzić do tego, aby skrajnie przeschło, ponieważ może to zahamować wzrost monstery. Tak samo zbyt duża ilość wody może sprawić, że roślina zgnije. Odpowiednio uprawiane rośliny potrafią podwoić swoją objętość w ciągu jednego sezonu. Warto mieć to na uwadze. O czym jeszcze pamiętać, hodując roślinę w domu? Oto kilka istotnych wskazówek, o których nie można zapominać. Zwłaszcza jeśli chcesz wyhodować piękną monsterę.
- Monstera to pnącze, dlatego powinno się prowadzić roślinę na odpowiedniej podporze. W przeciwnym razie monstera może spowolnić swój wzrost, a masa zacznie karłowacieć. Rośliny bez podpory nie będą mogły zachować prawidłowego pokroju. Właśnie dlatego należy zadbać o porządne wzmocnienie monstery.
- Jaka jest najlepsza podpora dla monstery? Zadbaj o to, aby była gruba i stabilna. Powinna mieć przynajmniej 10 cm średnicy, żeby dobrze wspierać roślinę we wzroście. Doskonale sprawdzają się np. paliki, najlepiej pokryte torfowym mchem. Gdy międzywęźla monstery będą stykać się bezpośrednio z podporą, roślina zacznie intensywnie wzrastać i produkować znacznie pokaźniejszą ilość liści.
- Monstery lubią dużo jeść, dlatego należy je prawidłowo i regularnie nawozić. Doskonale sprawdzić się może do tego np. koktajl nawozowy, ale też nawóz z cennymi mikro i makroskładnikami. Na rynku ogrodniczym znaleźć można wiele nawozów, które jak najbardziej spełniają kryteria stawianie przez monstery.
- Podczas intensywnego wzrostu roślin warto zadbać o to, aby nawozić ją mniej więcej co 14 dni. Należy dbać o to, aby nawóz podawany był zgodnie z instrukcją zapisaną na opakowaniu przez producenta. Można też delikatnie rozcieńczyć nawóz, aby przypadkiem nie zaszkodził roślinom – zwłaszcza gdy nie masz pewności co do odpowiedniej dawki. Monstera zaczęła intensywnie wzrastać zimą? Możesz wobec tego nawozić ją dokładnie tak samo, jak w sezonie letnim. Musisz jednak pamiętać o tym, aby monstera znalazła się na słonecznym stanowisku.
- Szkodnikiem monstery często bywają wciornastki, wełnowce i przędziorki. Jeśli jeden z insektów zaatakuje roślinę, należy jak najszybciej zastosować odpowiednią kurację chemiczną lub biologiczną, aby poradzić sobie ze szkodnikami.
- Monstery są dość proste w rozmnażaniu. Zaleca się to robić, aby pozyskać sadzonki do nowych nasadzeń. Jeśli zadbasz o odpowiednie przygotowanie monstery do rozmnażania, rośliny błyskawicznie się ukorzenią. Tak samo posadzone później do docelowego podłoża powinny szybko podjąć się wzrostu.
- Monstery bardzo lubią ciasne doniczki, ponieważ lepiej się w takich rozwijają. Jeśli kupiłeś roślinę w zbyt dużej doniczce, koniecznie przesadź ją do mniejszej. Musi znaleźć się w niej mało przestrzeni, która będzie niezajęta przez korzenie. Jeśli właśnie w taki sposób podejdziesz do uprawy, zapobiegniesz przelewaniu się podłoża. Tym samym uratujesz roślinę przed zgniciem.
Rozmnażanie monstery i problemy, które mogą się pojawić przy uprawie
Przesadzanie monstery oraz rozmnażanie rośliny jest jednym z nielicznych, aczkolwiek wymaganych wręcz zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki rozmnażaniu roślina może pięknie rosnąć i stale się rozwijać. Systematycznie dodając nawóz do ziemi, można też dostarczyć monsterze cennych składników odżywczych. Jak często powinno się przesadzać roślinę? Najlepiej tylko systematycznie, bo roślina, zasadniczo rzecz biorąc, wcale nie wymaga przesadzania. Jeśli okaz będzie wyjątkowo młody, przesadzać można go zaledwie raz w roku, najlepiej na wiosnę. Starsze monstery (które są większe) wystarczy przesadzać co 2-3 lata. Po czym poznać, że monstera wymaga przesadzenia? Na pewno po tym, kiedy jej doniczka zrobi się za ciasna. Wówczas przesadzić trzeba będzie ją do świeżej ziemi. Jakie warunki zapewnić monsterze, aby mogła prawidłowo rosnąć? Oto dwa najpopularniejsze sposoby na rozmnażanie:
- Sadzonki wierzchołkowe ukorzenić trzeba w ziemi lub wodzie ze 3 albo 4 liśćmi, a także korzeniem powietrznym. Aby to zrobić, należy odciąć część monstery pod węzłem – a więc pod miejscem, z którego wyrasta liść. Gdy już uda się odciąć sadzonki, należy je ustawić w miejscu, gdzie panuje możliwie wysoka temperatura (ok. 25 st. C). Musi być tam również zachowana odpowiednia wilgotność powietrza.
- Monsterę rozmnożyć można również, robiąc okłady powietrzne. Należy w tym celu wykonać nacięcie na kilkuletnim pędzie, następnie nałożyć na ziemię i dokładnie zabezpieczyć folią. Jeśli monstera wypuści korzenie, należy oddzielić ją od rośliny-matki.
Warto napomknąć, że uprawa monstery nie zawsze jest kolorowa. Czasami pojawiają się problemy, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój rośliny. Trzeba więc bezwzględnie zapewnić monsterze odpowiednią temperaturę, wilgotność, stanowisko i podłoże. Dzięki temu jej wzrost będzie błyskawiczny. W dodatku roślina wypuści piękne, zielone liście. Jeśli chodzi o problemy z monsterą, rozpoznać je można po wyglądzie rośliny. Oto kilka ważnych kłopotów, które dotyczą uprawy rośliny:
- Jeśli liście monstery zaczynają
brązowieć, może to świadczyć o suchym powietrzu w mieszkaniu. Mimo że roślina
toleruje suszę, w skrajnych przypadkach może się to dla niej tragicznie
skończyć. Lepiej nie doprowadzać do przesuszania monstery. Można np.
systematycznie zraszać liście, ewentualnie ustawić w pobliżu duży nawilżacz
powietrza. Zimą nie stawiaj z kolei kwiatu blisko kaloryferów.
-
Na liściach monstery pojawiły się
żółte plamy? Może to świadczyć o nadmiernej wilgotności podłoża. Nie można więc
zapominać o otworach w doniczce oraz drenażu. Monstera ma zgniłe korzenie?
Należy ją uratować, robiąc sadzonki z pędów wierzchołkowatych.
-
Liście monstery mają brązowe
plamy? Może to świadczyć o infekcji grzybowej rośliny. Przyczyną brązowych plam
mogą stać się zarodniki, które czasem przenoszone są z innych roślin. Z
początku plamy są raczej niewielkie – właśnie dlatego powinno się reagować jak
najszybciej. Aby odpowiednio wypielęgnować monsterę, należy usunąć chore
liście, zniszczyć je i przenieść monsterę do osobnego pomieszczenia. Wówczas
będzie pewność, że roślina nie zarazi innych kwiatów, o ile takie posiadasz.
- Z grzybicą poradzić można sobie dwoma sposobami. Co pomoże? Z pewnością klasyczny oprysk na grzybicę. Pomoże również podlanie monster skutecznym, domowym wyciągiem z czosnku. Aby przygotować taką miksturę, należy zalać wodą 2 roztarte ząbki, następnie odstawić na pół doby. Jeśli to nie pomoże, dopiero wówczas spryskaj liście rośliny dobrej jakości, sprawdzonym środkiem grzybobójczym. Powinien przynieść zadowalające rezultaty.