Morela - najpopularniejsze rośliny
Zobacz inne kategorie roślin
Morela - opis, odmiany, sadzenie, cięcie, rozmnażanie, porady
Pyszne, słodkie morele mają liczne właściwości zdrowotne i odchudzające. Drzewa moreli możemy z powodzeniem uprawiać w Polsce, w przydomowym ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja moreli nie jest trudna, jednak drzewo to ma pewne wymagania. Wyjaśniamy jak uprawiać morele w ogrodzie, aby drzewo wydało dorodne owoce i nie zostało zaatakowane przez choroby.
Morela popularne drzewo owocowe sadzone w Polsce - gatunki i odmiany
Gatunki i odmiany moreli
Morela zalicza się do rodziny różowatych i wywodzi się z Dalekiego Wschodu. Obecnie w naturze rośnie w Chinach, Korei i Japonii. Jest dość dużym drzewem, które dorasta do 8 metrów wysokości. Jej głównym walorem są słodkie i smaczne owoce, które pojawiają się na drzewie w lipcu lub w sierpniu w zależności od odmiany. Kwitnienie moreli ma miejsce na wiosnę, kiedy to drzewo obsypuje się białymi lub różowymi kwiatami. Najbardziej popularne na świecie są takie gatunki moreli jak: morela pospolita i morela japońska. Morela pospolita uprawiana jest w Polsce. Natomiast morela japońska jest rośliną uprawną w dalekowschodniej Azji.
Morele udomowiono w Chinach ponad 4 tysiące lat temu. Stamtąd drzewo to rozprzestrzeniło się na Azję Południową i Zachodnią, a następnie dotarło do Europy. W Polsce uprawa moreli nie ma znaczenia gospodarczego. Polska leży na północnej granicy upraw tego drzewa, dlatego też pąki kwiatowe mogą przemarzać na wiosnę. Owoce moreli są uprawiane głównie w Turcji, Iranie i Uzbekistanie. Jednak w Polsce możliwa się uprawa moreli amatorsko w ogródkach przydomowych, dzięki czemu możemy mieć smaczne owoce na swój stół. Również kwitnienie drzewa zapewnia ozobę ogrodu wiosną. Z uwagi na ocieplenie klimatu pojawia się coraz większe zainteresowanie gospodarczą uprawą moreli.
Drzewka moreli uprawiane są także w celach ozdobnych, dla atrakcyjnych kwiatów. Kwitnienie odbywa się wczesną wiosną, jeszcze przed pojawieniem się liści. Morela owocuje około 4 lata po posadzeniu i może owocować 20 lat. Owoce moreli jada się zwykle na surowo lub w formie suszonej. Nadają się także na przetwory, jak dżemy i galaretki. Mało kto wie, że owoce moreli mają właściwości zdrowotne. Zawierają bardzo dużo witaminy A i potasu.
Uprawa i pielęgnacja moreli - sadzenie, cięcie, choroby
Uprawa moreli w Polsce jest dość łatwa. Drzewo to nie znosi podłoży zimnych, ciężkich i zwięzłych. Ale może rosnąć nawet na glebie suchej i skalistej. Jest to drzewko mrozoodporne, jednak wiosenne przymrozki mogą sprawiać, że przemarzają kwiaty i drzewo nie wyda owoców. Dlatego też zalecana jest uprawa moreli przy ścianie domu, gdzie jest osłonięta od zimnych wiatrów. Dla moreli niekorzystne są także ocieplenia zimą, gdyż drzewo może wtedy rozpocząć wegetację w nieodpowiednim czasie. Osłabione tym drzewo staje się podatne na choroby.
Wymagania uprawowe moreli:
- stanowisko słoneczne,
- miejsce osłonięte od wschodu i północy,
- gleba lekka, przepuszczalna,
- obojętne pH,
- ziemia piaszczysto-ilasta.
Sadzenie moreli wymaga przewietrzonej gleby, dlatego też warto wykopać głębszy dół o głębokości co najmniej 50 cm. Aby użyźnić stanowisko warto zmieszać glebę z obornikiem. Ze względu na zagrożenie mrozem sadzenie moreli należy wykonać wiosną.
Obecnie dostępne są głównie sadzonki szczepione na pniu. Wyhodowano liczne odmiany moreli, które dobrze owocują w naszym klimacie. Niektóre odmiany są samopylne, jednak zaleca się posadzenie obok siebie co najmniej 2 drzewek, gdyż lepsze owoce uzyskamy jeśli drzewka będą się zapylać wzajemnie.
Pielęgnacja moreli nie sprawia trudności i obejmuje podlewanie po posadzeniu, nawożenie, ściółkowanie oraz przycinanie. Cięcie moreli młodej, która jeszcze nie owocuje, wykonujemy wiosną, przed kwitnieniem. Ma ono na celu formowanie drzewka, dlatego przycinamy dolne gałęzie i pędy skierowane do środka drzewa, jak również te najsilniej rosnące. Cięcie formujące wykonuje się dla drzewek do 4 lat. Starsze drzewka nie wymagają przycinania, lecz wykonuje się cięcie sanitarne i przerzedzające po zbiorach.
Podobnie jak inne drzewa owocowe, także morele są narażone na chorob grzybicze, bakteryjn lub wirusowe.
Morela pochodzi z Azji i została udomowiona w Chinach ponad 4 tysiące lat temu. W Polsce uprawia się morelę pospolitą, głównie amatorsko, w przydomowych ogrodach. Morela jest łatwa w uprawie, lecz wymaga ochrony przed wiosennymi przymrozkami.