Oczar

Oczar

Oczar to rodzaj roślin, który obejmuje tylko cztery gatunki. Najbardziej znany jest oczar pośredni, który uprawia się w ogrodzie ze względu na jego wspaniałe kwiaty. Jest to wolnorosnący krzew, który zachwyca w czasie kwitnienia. A warto wiedzieć, że kwitnie zimą, jest więc naprawdę wyjątkową dekoracją. Oczary to generalnie niewysokie drzewa i krzewy. Pochodzą z Azji i Ameryki Północnej, gdzie porastają wilgotne lasy. W naszych warunkach klimatycznych rośliny dobrze się sprawdzają, a ich uprawa nie nastręcza większych problemów.

Oczar - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Oczar – gatunki, opis, zdjęcia, pielęgnacja, ciekawostki

Oczar to niezwykła roślina. Wystarczy wspomnieć, że kiedy w ogrodzie jest kolorowo, ona pozostaje praktycznie uśpiona. Kwitnie za to zimą, stanowiąc niezwykłą ozdobę białego ogrodu. To niezwykle łatwa w uprawie roślina, a do tego urocza i delikatna. Jej kwiaty zwracają na siebie uwagę i przyciągają spojrzenia. Dowiedz się, jak uprawiać oczar!

Oczar – najważniejsze informacje

Oczar (Hamamelis) to rodzaj, który obejmuje zaledwie kilka gatunków. W Polsce pojawiają się trzy z nich: oczar wirginijski, omszony i japoński. W uprawie często spotkać można także mieszańca tych gatunków – oczar pośredni. Krzewy mają pokrój podobny do leszczyny, dlatego czasami nazywa się je leszczyną czarownic.

Oczary w naszych warunkach klimatycznych to krzewy o szerokim pokroju. W warunkach naturalnych są to niewysokie drzewa, które osiągają maksymalnie 11 m wysokości. W okresie zimowym – od styczna do marca – rośliny kwitną. Jest to naprawdę niezwykły widok, mają pająkowate, bardzo oryginalne kwiaty. Składają się z czterech długich płatków przypominających niewielkie niteczki, układające się przy brązowym lub purpurowym kielichu. Kwiaty są żółte, pomarańczowe i czerwone, mają ładny, delikatny zapach.

Oczar – gatunki i odmiany

W Polsce uprawia się zaledwie kilka gatunków oczarów:

  • Oczar omszony, który jest uznawany za najbardziej dekoracyjny gatunek. Jego liście, pędy i pąki są gęsto i miękko owłosione, jakby były właśnie okryte meszkiem. Liście tego gatunku przebarwiają się jesienią na cytrynowy kolor i utrzymują się aż do wiosny. Kwiaty mają około 3 cm długości. Na uwagę zasługuje odmiana ‘Pallida’, która wytwarza pachnące kwiaty o pofałdowanych płatkach.
  • Oczar wirginijski – jest rzadko uprawiany jako roślina dekoracyjna, znajduje za to zastosowanie w kosmetologii i medycynie. Jego kwiaty silnie pachną, pojawiają się późną jesienią.
  • Oczar japoński to ciekawy krzew, który rozrasta się do 3 m wysokości. Ma szerokie i długie liście, które przebarwiają się na pomarańczowo i czerwono. Zdobią aż do wiosny, a w międzyczasie, zimą, pojawiają się liczne, żółte kwiaty. Ten gatunek ma wiele odmian, które wyróżniają się kolorem kwiatów. Najpopularniejszą jest ‘Flavopurpurescens’ o czerwono-żółtym kolorze.
  • Oczar pośredni osiąga maksymalnie 4 m wysokości. Jest to mieszaniec wyróżniający się wysoką mrozoodpornością. Gatunek zaczyna kwitnienie w styczniu, by utrzymać kwiaty aż do kwietnia. Ten gatunek ma chyba najwięcej kolorowych odmian, jak ‘Arnold Promise’ o żółtych płatkach i zielono-czerwonym środku kielicha czy ‘Westerstede’, które ma dwubarwne płatki – jasnożółte na górze, czerwono-brązowe u nasady.

Właściwości lecznicze oczaru

Jedynie oczar wirginijski ma potwierdzone właściwości lecznicze. W medycynie i kosmetologii używa się liści i kory krzewu. Liście zawierają garbniki, glukozydy, kwasy fenolowe i olejki eteryczne. Kora oczaru zawiera garbniki, wśród nich znajduje się a i β-hamamelitianin oraz kwasy i olejki eteryczne.

To właśnie dzięki garbnikom w korze oczar ma swoje wyjątkowe właściwości. Posiada działanie antyseptyczne i przeciwkrwotoczne, więc przez Indian był używany do opatrywania ran. Ma działanie ściągające i przeciwłojotokowe. Właśnie te dwie właściwości są wykorzystywane obecnie w medycynie. Oczar wirginijski docenia się także ze względu na uszczelnianie naczyń krwionośnych. Badania potwierdzają właściwości tego surowca. Jednak nie warto samemu próbować stworzyć preparatów z oczarem. Jest to bardzo trudne i nie zawsze skuteczne. Lepiej polegać na zakupionych w aptekach specyfikach.

Zastosowanie oczaru

Oczar wirginijski znajduje zastosowanie w kosmetologii (także w kosmetykach i lekach dermatologicznych) oraz w medycynie. Najczęściej wykorzystuje się jego właściwości ściągające, dlatego na jego bazie tworzy się różnego rodzaju kremy i olejki do masażu, maseczki zmniejszające obrzęki oraz łagodzące opuchliznę. Wyciągi z oczaru stosuje się przy leczeniu hemoroidów oraz żylaków nóg. Mają za zadanie zmniejszyć dolegliwości, takie jak uczucie ciężkich nóg, ból i zmęczenie.

Oczar pojawia się także w lekach i kosmetykach stosowanych przy leczeniu trądziku i na inne choroby dermatologiczne. Ma dobroczynny wpływ na skórę, więc używa się go do opatrywania ran i łagodzenia skutków oparzeń, również słonecznych, i różnego rodzaju skaleczeń.

Oczar w ogrodzie

Oczary są wspaniałą dekoracją w każdym ogrodzie. Ich liście są ciemnozielone, dlatego krzew powinien zostać posadzony w pobliżu roślin kwitnących. Kolorowe kwiaty będą się ładnie odcinać na tle ciemnozielonych liści. Oczary ładnie wyglądają w grupach, można jednakże stworzyć piękną kompozycję z innymi roślinami. Hortensja, kwiaty lawendy, begonie, niecierpki, żółte żarnowce – oczar wspaniale będzie przy nich wyglądał. Dobrym pomysłem jest połączenie krzewu z niskimi roślinami okrywowymi, jak chociażby irga, bluszcz czy barwinek.

Jest to roślina tak atrakcyjna, że warto posadzić ją w pobliżu domu lub wzdłuż ścieżki, by móc napawać się jej pięknymi kwiatami i podziwiać urodę tego wyjątkowego krzewu.

Sadzenie oczaru krok po kroku

Uprawa oczarów jest mało absorbująca. Trzeba tylko zapewnić im odpowiednie stanowisko, a będzie się pięknie rozwijał. Niestraszne mu choroby i szkodniki. Roślina powinna mieć słoneczne, jasne miejsce, jedynie oczar wirginijski może rosnąć w półcieniu i dobrze się tam czuje. Powinny być osłonięte od wiatru, aby delikatne gałęzie się nie połamały.

Krzewy uwielbiają żyzne i próchnicze podłoże. W naturze rosną w wilgotnych lasach, dlatego trzeba zapewnić im dobrej jakości, nieco wilgotną glebę. Aby zminimalizować parowanie, wokół krzewu można wysypać korę drzew iglastych lub w inny sposób wyściółkować podłoże. Ziemia dla oczarów musi być żyzna i próchnicza. Rośliny najlepiej czują się w podłożu o lekko kwaśnym odczynie (od 4,5 do 6,5 pH). Oczar wirginijski może mieć zasadową glebę.

Oczary są mrozoodporne i świetnie radzą sobie z naszymi warunkami klimatycznymi. Dlatego nie trzeba ich zabezpieczać na zimę. Jedynie warto pomyśleć o najmłodszych egzemplarzach, ponieważ wiosenne przymrozki bywają dla nich niszczące.

Ozdobny oczar – pielęgnacja

Oczary to rośliny dla zabieganych i mało doświadczonych ogrodników. Tak naprawdę nie potrzebują za wiele czasu i uwagi, a ich uprawa jest mało absorbująca. Ten ozdobny krzew potrzebuje tylko podlewana. O tym faktycznie nie można zapominać, ponieważ rośliny najbardziej cierpią w czasie suszy. Podłoże dla oczarów powinno być stale wilgotne, by roślina dobrze się rozwijała.

W przeciwieństwie do większości roślin ozdobnych z liści, oczarów nie trzeba ciąć. Więcej, niektórych, na przykład oczaru pośredniego, nawet nie wolno! Roślina źle znosi cięcie, rany po sekatorze bardzo powoli się goją i są jak otwarte wrota dla wszystkich patogenów. Roślina marnieje, a cięcie i tak nie pobudza jej do mocniejszego wzrostu czy zagęszczania się. Dlatego po przekwitnieniu usuwa się wyłącznie uszkodzone pędy, przemarznięte lub złamane oraz ewentualnie jeden z krzyżujących się pędów. Na tym zabiegi pielęgnacyjne wokół oczarów się kończą.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto