Oliwnik

Ilustracja oliwnik

Oliwnik (Elaeagnus) - krzewy i drzewa, które zaliczają się do rodziny oliwnikowatych. Według różnych danych, do tego rodzaju wpisuje się od 40 do nawet 90 różnych gatunków. Naturalne występowanie przypisane jest południowo-wschodnim obszarom Europy. Ponadto oliwnik spotykany jest również na terenie Australii, Ameryki Północnej, a nawet Azji. W Polsce krzewy i drzewa mają zastosowanie gatunków ozdobnych. W pozostałych krajach uprawiane są również jako drzewa owocowe lub gatunki miododajne.

Oliwnik - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Oliwnik - odmiany, opis, sadzonki, stanowisko, pielęgnacja

Nietypowy krzew lub drzewo w naszym ogrodzie mogą okazać się prawdziwym wyzwaniem dla każdej osoby, która lubi stawiać sobie wyzwania. Dlatego świetnym przykładem może okazać się oliwnik. Warto jednak sprawdzić, jakie wymagania posiadają sadzonki, a także jakie zastosowanie posiadają gatunki uprawiane na całym świecie.

Oliwnik - charakterystyka

Do rodzaju oliwników zaliczają się krzewy lub drzewa, które osiągają nawet do kilkunastu metrów wysokości. Najczęściej wyróżniają się tym, iż gałązki pokryte są cierniami. Okazy są porośnięte skrętoległymi liśćmi. W zależności od gatunku, mamy do czynienia z okazami zimozielonymi lub też zrzucającymi liście na zimę. Natomiast ich wspólną cechą jest to, że wpadają w srebrzysty odcień.

Okres kwitnienia oliwników przypada zazwyczaj od maja do czerwca. Same kwiaty nie są zbyt okazałe. Wyróżniają się one białą lub żółtą barwą. Natomiast bardzo ładnie pachną. Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce, określane jako nibypestkowce. W zależności od gatunku owoce przybierają kolor zielony, czerwony lub prawie czarny.

Krzew i drzewo oliwnika - popularne gatunki i odmiany

Jeżeli interesują nas najpopularniejsze gatunki oliwników, to do nich zalicza się niewątpliwie:

  • Oliwnik wąskolistny (Elaeagnus angustifolia) - jest to krzew lub drzewo, które dorasta maksymalnie do 6 metrów wysokości. Wyróżnia się średniej długości liśćmi o srebrzystym zabarwieniu, które opadają na zimę. Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce białawym odcieniu. Oliwnik wąskolistny spotykany jest głównie na Połduniu Europy oraz Azji. W Polsce występuje uprawa jako gatunku ozdobnego.
  • Oliwnik baldaszkowy (Elaeagnus umbellata) - oliwnik, który przywędrował z Ameryki Północnej. Krzew dorasta maksymalnie do 4 metrów wysokości. Sadzonki wydają owoce we wrześniu. W tym czasie pojawiają się żółte jagody, które swoim wyglądem przypominają owoce rokitnika. Rokitnik baldaszkowy wymaga odpowiedniej ochrony na zimę, ponieważ krzewy mogą przemarzać.
  • Oliwnik kłujący (Elaeagnus pungens) - zimozielony krzew, który dorasta maksymalnie do 2,5 m wysokości. Okres kwitnienia przypada na jesieni. W tym czasie pojawiają się białe kwiaty o dość intensywnym zapachu. Oliwnik kłujący znajduje zastosowanie na żywopłoty.
  • Oliwnik srebrzysty (Elaeagnus commutata) - kolejny gatunek, który przywędrował do Europy z Ameryki Północnej. W naszych warunkach krzew dorasta do ok. 2 metrów wysokości. Okres kwitnienia przypada na czerwiec, w tym czasie pojawiają się żółte kwiaty o intensywnym zapachu. Natomiast na jesieni mamy do czynienia z owocowaniem. Owoce są jadalne, chociaż nieszczególne w smaku.
  • Oliwnik wielokwiatowy (Elaeagnus multiflora) - gatunek ten przywędrował do nas z Japonii. Krzew lub drzewo dorastają maksymalnie do około 2-3 metrów wysokości. Wiosną sadzonki kwitną na biało lub żółto. Natomiast jesienią pojawiają się nieduże owoce o ciemnym zabarwieniu oraz kwaskowym smaku.

Do ciekawych odmian, których możliwa jest uprawa w naszym ogrodzie zalicza się:

  • Oliwnik baldaszkowy Red Milan
  • Oliwnik wielokwiatowy Sweet Scarlet
  • Oliwnik baldaszkowy Pointilla Amoroso
  • Oliwnik baldaszkowy Sweet Milan
  • Oliwnik Gilt Edge
  • Oliwnik Limelight

Uprawa oliwnika - co warto wiedzieć

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na oliwnik wąskolistny, kłujący, czy też baldaszkowy, warto wcześniej sprawdzić konkretne wymagania krzewu lub drzewa. Sadzonki najbardziej preferują miejsca słoneczne, a nawet w niektórych przypadkach również cieniste. Jeżeli chodzi o podłoże, to również uprawa pod tym względem nie będzie zaliczać się do zbyt utrudnionych. Przede wszystkim gatunek ten, świetnie przystosowuje się do różnego rodzaju podłoża. Nawet jeżeli nie jest ono zbyt żyzne. Warto zwrócić uwagę, że oliwnik jest rodzajem krzewów lub drzew, które same się użyźniają.

Kolejną zaletą, jaką wyróżniają się oliwniki, jest ich doskonała zdolność dostosowywania się do miejskiego obszaru. Dobrze znoszą zanieczyszczenia powietrza, ale i również zdegradowane podłoże. Korzenie oliwników mają zdolność wiązania azotu, dzięki czemu nie tylko rekultywują glebę, ale również korzystają na tym rośliny rosnące w ich pobliżu. Natomiast sporym utrudnieniem w uprawie oliwników jest ich niska odporność na mróz. Dlatego bardzo ważne jest ich odpowiednie okrywanie. Przycinanie oliwnika nie jest konieczne, ponieważ należy pamiętać o tym, iż mamy do czynienia z wolnorosnącymi okazami. Jednak delikatne formowanie korony jest jak najbardziej możliwe.

Zastosowanie oliwnika

Oliwnik wąskolistny najczęściej wykorzystywana jest jako roślina ozdobna, która doskonale sprawdzi się w przydomowych ogrodach, ale i również miejskich skwerach lub parkach. Ze względu na samonawożenie, zasadza się je na terenach zdegradowanych przez przemysł. Owoce oliwnika, które są jadalne, świetnie sprawdzają się jako dodatek kulinarny do ciast oraz mięs. Ponadto oliwnik baldaszkowy wyróżnia się właściwościami leczniczymi. Wykorzystuje się go w leczeniu kaszlu, czy też innych dolegliwości związanych z układem oddechowym. Jest to również gatunek znajdujący swoje zastosowanie w fitoterapii.

Oliwnik jako krzew ozdobny do ogrodu. Zobacz, jakie wymagania posiadają sadzonki oliwnika, w jaki sposób wygląda ich uprawa, a także jakie posiadają zastosowanie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto