Paproć

Paproć

Paproć to roślina dekoracyjna o jasnozielonych liściach, układających się nerkowato na pióropuszowato rozłożonych łodygach. Uprawiana w doniczkach, jak i gruncie. To jedna z najstarszych grup roślin. Jest rozpowszechniona na całym świecie. Preferuje miejsce półcieniste lub nawet cieniste. Gleba paproci koniecznie musi być stale podlewana. Jednak nie wolno dopuścić do przelania rośliny w doniczce. Młode okazy warto ustawić na oknie północnym. Osłaniać od przeciągów Paprocie doniczkowe dorastają do 50 cm wysokości, zaś okazy ogrodowe mogą mieć nawet kilka metrów.

Paprocie - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Paproć - opis, występowanie, uprawa w domu i w ogrodzie, porady

Paproć to jedna z najpopularniejszych roślin uprawianych w ogrodach i w domach, jako rośliny ozdobne. Często można je również spotkać w lasach, w których rosną dziko. Część tych roślin jest mrozoodporna, jednak nie wszystkie. Paprocie hodowane w domach najczęściej są gatunkami preferującymi wyższe temperatury, które nie są przygotowane na zimowanie w warunkach zewnętrznych.

Paproć domowa- uprawa i rozmnażanie

Paproć to roślina naczyniowa rosnąca na siedliskach podmokłych, w obszarach górskich i na średnich wysokościach. Roślina ta z reguły potrzebuje terenów żyznych i podmokłych do rozwoju, ale niektóre odmiany poradzą sobie również glebach gliniastych.

W naszych domach bardzo często spotkać można paprocie egzotyczne, które stanowią ozdobę naszych pomieszczeń. Uprawa paproci w domu nie jest zbyt trudna, dlatego te rośliny bardzo często pojawiają się w centralnych częściach pomieszczeń i stanowią ich główną ozdobę. Nabywając paproć domową, należy pamiętać o zapewnieniu jej dogodnych warunków, czyli o wyborze ziemi dla paproci. Jeśli nie mamy dostępu do odpowiedniej gleby, musimy zadbać o przepuszczalne podłoże i odpowiednie nawożenie rośliny.

Paprocie egzotyczne są roślinami cieniolubnymi, dlatego nie należy ich stawiać w pomieszczeniach silnie ogrzewanych przez promienie słoneczne. Mogą stać w pomieszczeniach jasnych, jednak zdecydowanie gorzej będą rosły w pokojach usytuowane po stronie południowej. Optymalną temperaturę dla paproci domowych jest 20 stopni. Hodując paprocie, należy pamiętać również o tym, że rośliny te nie lubią przeciągów. Dlatego warto znaleźć im miejsce z dala od okna.

Do zabiegów pielęgnacyjnych z pewnością możemy zaliczyć częste podlewanie, które zapewni wilgotność podłoża, a także nawożenie paproci nawozem do roślin zielonych, którym można zasilać roślinę raz na 2 tygodnie w okresie wiosenno-letnim.

Paproć domowa rozmnażana jest przez podział sadzonki. Nowe sadzonki sadzimy w żyznej i wilgotnej ziemi, w mniejszych doniczkach dostosowanych do wielkości systemu korzeniowego. Nigdy nie sadzimy małych sadzonek do dużych donic.

Uprawa i rozmnażanie paproci ogrodowych

Bardzo chętnie uprawiana w ogrodzie rośliną jest paproć, która nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów i potrafi dostosować się do większości panujących warunków. Paproć jest doskonałą rośliną do obsadzenia stanowisk wilgotnych i zacienionych. Dobrze poradzi sobie w otoczeniu drzew iglastych, ale nie tylko. Najlepszą ziemią dla paproci jest gleba próchnicza i żyzna.

Paprocie bardzo lubią wodę, dlatego podłoże powinno ją zatrzymywać tak, aby roślina mogła swobodnie korzystać z dostępności życiodajnego płynu. Pomóc w tym może obsypanie paproci korą drzewną, której zadaniem jest utrzymanie wilgotności gleby, a przy okazji ochroni płytki system korzeniowy. Z biegiem czasu kora zmieni się w próchnicę korzystną dla odżywienia paproci. Liście paproci pełnią rolę magazynująca wodę i zabezpieczają rośliny przed przemarzaniem.

Rozmnażanie paproci występuje z wysiewu zarodników, które znajdują się na spodzie liści. Każdej wiosny możemy również podzielić roślinę. Dzięki temu uzyskamy nowe sadzonki. Podziału paproci ogrodowej możemy dokonać również jesienią ważne, aby zrobić to w okresie, który będzie w miarę wilgotny i pozwoli roślinie na zaadaptowanie się w nowym miejscu przed nadejściem zimy.

W przypadku okresowej suszy warto pamiętać o tym, jak ważne w uprawie tej rośliny jest podlewanie. Paprocie ogrodowe, choć mogą pobierać wodę z gruntu, mają płytki system korzeniowy, który uniemożliwia im głębokie pobieranie wody.

Gdzie umieścić paprocie domowe?

Wiele osób zastanawia się, jaki w jakim miejscu najlepiej umieścić w paprocie, tak aby czuły się one jak najlepiej, a do tego wyglądały imponująco. Paprocie to rośliny, które lubią wilgoć zarówno w podłożu, jaki i w powietrzu, dlatego doskonale poradzą sobie w takich pomieszczeniach jak łazienka i kuchnia.

Jeśli jednak przygotowanym stanowiskiem dla rośliny jest miejsce w suchym pomieszczeniu, warto pomyśleć o jej stałym nawodnieniu. Paproć doniczkowa może zostać umieszczona w większej osłonie, do której nalewać będziemy wodę. Stworzy to imitację wilgotnych warunków lubianych przez paprocie, ponieważ woda będzie miała szansę odparować i z zewnątrz nawodnić roślinę. Warto jednak wypełnić osłonę kamykami, które zapobiegną gniciu korzeni. Korzystając z tych zaleceń, można ustawić paproć praktycznie w dowolnym miejscu, które nie będzie zbytnio nasłonecznione.

Właściwości i zastosowanie paproci

Paproć to roślina posiadająca wiele prozdrowotnych właściwości. Można stosować ją jako środek wykrztuśny, uspokajający, przeciwpasożytniczy, przeciwzapalny, moczopędny i przeczyszczający. Paproć ma działanie antybiotyczne i tonizujące. Sporządzony napar z tej rośliny może mieć działanie przeciwbólowe. Roślina ta jest używana przy leczeniu różnych chorób między innymi gruźlicy, impotencji, depresji, a nawet zapalenia pęcherza.

Właściwości lecznicze mają nie tylko liście paproci, ale też korzenie. Wywar z korzeni paproci jest doskonałym środkiem uspokajającym i wspomagającym leczenie  chorób reumatycznych. Napar z liści paproci ma korzystny wpływ na procesy trawienne, zapobiega powstawaniu wzdęć i kolek.

Niestety nie wszystkie gatunki paproci mają takie właściwości. Korzystny wpływ na zdrowie ma paproć zwyczajna, chętnie uprawiana na cienistych rabatach i często pojawiająca się w lasach.

Ciekawe gatunki paproci doniczkowych warte uwagi

W uprawie domowej wdzięcznymi okazami jest kilka odmian, które mogą stanowić fantastyczną ozdobę pomieszczeń. Niektóre z nich są bardziej wymagające inne mniej, jednak każda z nich jest warta poświęconego czasu na pielęgnację.

  • Adiantum, niekropień - to niewielka paprotka rosnąca w doniczce, która osiąga maksymalnie 40 cm wysokości. Ma jasnozielone liście kształtem przypominające liście miłorzębu. Odmiana ta zaskoczyć może bardzo szybkim wzrostem, ponieważ w ciągu jednego roku potrafi podwoić swoje rozmiary. Niestety odmiana ta ma tendencję do więdnięcia i usychania. Nie lubi zmian stanowiska i często po przyniesieniu jej do domu, traci swoje bujne liście. Żeby uratować roślinę, warto ją przyciąć i uzbroić się w cierpliwość aż liście odrosną.
  • Nefrolepis wysoki - najpopularniejszym gatunkiem jest Nefrolepis, który najczęściej można spotkać w mieszkaniach. Paproć ta posiada odmiany o błyszczących liściach, karbowanych, a także karbowanych i powycinanych. Ta paproć doniczkowa jest wrażliwą rośliną, która nie toleruje suchego powietrza, dymu papierosowego, ani przeciągów.  Lubi pomieszczenia jasne o rozproszonym świetle. W ciągu lata wymaga regularnego podlewania nawet co 3 dni, a zimą należy ją podlewać raz w tygodniu.
  • Ciemnotka okrągłolistna - pochodzi z Nowej Zelandii i porasta wapienne skały znajdujące się w runie leśnym. Jej liście są okrągłe w kolorze ciemnozielonym. Osadzone są naprzemiennie po obu stronach liścia. Osiąga niewiele, bo maksymalnie 30 cm wysokości, a liście mają długość około 50 cm. Jej dużą zaletą jest wytrzymałość na bezpośredni wpływ promieni słonecznych i na brak wilgotnego powietrza. W przeciwieństwie do innych paproci hodowanych w doniczce ciemnotka lepiej znosi niewielkie przesuszenie gleby niż  zbyt wilgotną ziemię.

Kupując paprocie domowe, warto wybierać odmiany, które nie przysporzy zbyt wielu kłopotów i nie zniechęcą do uprawy tych pięknych i okazałych roślin.

Kwiat paproci- ciekawostki

Wiele legend i mitów rozsławia piękny kwiat paproci, który zakwita raz w roku. Prawda może wydać się szokująca ponieważ paproć nie kwitnie, a wszystkie wyobrażenia o tym, jak wygląda jej kwiat, wzięte zostały z ludowych przekazów.

Paproć doniczkowa, ani paproć ogrodowa nie zakwita, a przez to nie może wytworzyć owoców, ani nasion, które mogłyby doprowadzić do jej rozmnożenia. Mimo to przetrwała setki tysięcy lat, ponieważ jej liście wyposażone są w zarodniki, dzięki którym każdego roku w obrębie dorosłej rośliny pojawiają się nowe młodsze okazy.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto