Pęcherznica

Ilustracja pęcherznica

Pęcherznica należy do rodziny różowatych i rośnie w Azji i Ameryce. W Polsce uprawiamy w ogrodzie jeden gatunek, czyli pęcherznicę kalinolistną, jako zadomowiony gatunek ozdobny. Jest to łatwy w uprawie i niewymagający krzew, który sprawdzi się jako soliter, w grupie krzewów i kompozycji z innymi krzewami lub jako żywopłot. Do małych ogrodów zaleca się pęcherznicę szczepioną na pniu lub posadzoną w pojemnikach. Roślina ta dobrze znosi przycinanie, które pomaga zachować ładny pokrój. Wymaga stanowiska słonecznego i żyznej gleby, ale będzie rosła także na słabszej glebie.

Pęcherznica - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Pęcherznica - opis, zdjęcia, sadzenie, cięcie, wykorzystanie

Niewielkie krzewy o dużych, pierzastych baldachach białych kwiatów, to pęcherznica kalinolistna, która obecnie zdobywa popularność, jako roślina ozdobna do ogrodu. Ozdobę stanowi jako soliter, żywopłot, roślina szczepiona na pniu czy też sadzona w pojemniku. Opisujemy tę ciekawą roślinę. Wyjaśniamy jak przycinać pęcherznicę i doradzamy jak ją podlewać, nawozić i rozmnażać.

Pęcherznica krzew ozdobny w ogrodzie - gatunki i odmiany

Gatunki i odmiany pęcherznicy

Pęcherznica jest krzewem z rodziny różowatych. Na świecie występuje 7 gatunków tej rośliny, rosnących naturalnie w Azji i w Ameryce Północnej. Są to nieduże krzewy, zrzucające liście na zimę, których charakterystyczną cechą są drobne kwiaty zebrane w okazałe baldachy. Pęcherznica kalinolistna upowszechniła się jako krzew ozdobny chętnie sadzony w ogrodzie w Europie i Ameryce Północnej.

Jedynym gatunkiem uprawianym w Polsce jest pęcherznica kalinolistna, która została niedawno sprowadzona jako roślina ozdobna do ogrodów. Jej liście przypominają nieco liście kaliny lub porzeczki. Ma ona dwie odmiany botaniczne oraz liczne odmiany ozdobne wyhodowane przez człowieka. Ozdobne odmiany różnią się kolorem liści i kwiatów. Kwiaty pęcherznicy kalinolistnej są białe lub różowe, zaś liście jaskrawo zielone. Wyhodowano też odmiany o liściach purpurowo czerwonych lub jasnożółtych oraz o kwiatach białych, białych z czerwonymi przebarwieniami i różowych.

Pęcherznica kalinolistna - uprawa w ogrodzie i zastosowanie

Pęcherznica kalinolistna znajduje zastosowanie głównie jako krzew ozdobny w ogrodzie. Roślina ta dorasta do wysokości około 3 metrów. Sprawdza się posadzona na klombie jako soliter. Wspaniale też komponuje się z innymi krzewami lub jako grupa różnych odmian pęcherznic. Dobierając krzewy o różnych kolorach liści uzyskujemy ciekawy efekt kolorystyczny w ogrodzie. Pęcherznica może być również tłem dla mniejszych krzewów, jak hortensja, irga, azalia, czy tawuła. Do małych ogrodów zalecana jest pęcherznica szczepiona na pniu. Roślina ta świetnie nadaje się także do sadzenia w pojemnikach.

Uprawa pęcherznicy nie sprawia trudności, gdyż roślina ta ma małe wymagania. Dlatego też świetnie nadaje się do obsadzania nieużytków, zieleni miejskiej oraz do zagospodarowania nowych terenów zielonych. Nadaje się do obsadzania ścieżek lub skarp. Roślina ta gubi liście na zimę, dlatego też nie będzie zdobiła ogrodu zimą. Jednak roślina wyróżnia się ładną korą i gałązkami. Dzięki czemu nie szpeci ogrodu zimą, a nawet staje się ozdobą.

Pęcherznica sprawdza się także jako żywopłot formowany i nieformowany, który nie tylko ozdobi posesję, lecz także będzie pełnił funkcję obronną. Roślina osiąga szerokość około 1.5 - 2 metry. Ma ciekawy okrągły pokrój, jednak dla zachowania ładnego pokroju konieczne jest regularne przycinanie krzewu. Jeśli planujemy utworzenie żywopłotu z pęcherznic warto wiedzieć jak przycinać te krzewy. Żywopłot nieformowany wymaga więcej miejsca, gdyż krzewy te mocno się rozrastają. Przycinanie pozwoli zachować ładny pokrój krzewu. Żywopłot formowany z przycinamy latem, po przekwitnięciu.

Uprawa pęcherznicy - wymagania, przycinanie, nawożenie, rozmnażanie

Uprawa pęcherznicy nie sprawia trudności. Rośnie najlepiej na stanowisku słonecznym, lecz radzi sobie także w cieniu i półcieniu. Nie ma dużych wymagań co do gleby. Jest to roślina całkowicie mrozoodporna, dlatego też nie wymaga okrywania na zimę.

Wymagania uprawowe pęcherznicy:

  • stanowisko słoneczne,
  • żyzna gleba,
  • nie wymaga zabezpieczenia na zimę.

Krzewy pęcherznicy sadzimy jesienią. Podłoże trzeba przygotować przez odpowiednie nawożenie, najlepiej kompostem lub obornikiem. Przekopujemy i spulchniamy ziemię i sadzimy krzew. Po posadzenie należy roślinę obficie podlać. Później nie wymaga już podlewania.

Jak przycinać pęcherznicę? Bardzo ważne jest, aby przycinanie pęcherznicy przeprowadzić na przełomie lipca i sierpnia, po przekwitnięciu. Przycinanie na wiosnę osłabia roślinę, gdyż wtedy wypływają z niej soki. Latem przycinamy uschnięte, chore i uszkodzone gałązki. Pędy, na których były kwiaty, skracamy o ⅓.

Nawożenie pęcherznicy jest uzależnione od gleby. Na żyznej glebie nie jest konieczne. Natomiast roślinę posadzoną na słabej, piaszczystej glebie należy nawozić. Podlewanie i kontrola podłoża jest konieczne w przypadku pęcherznicy posadzonej w pojemniku. Należy podlewać, aby nie przesuszyć korzeni. Warto pamiętać, że krzew ten nie znosi zalania i podmokłej gleby.

Rozmnażanie pęcherznicy można wykonać z nasion lub z sadzonek pędowych. Najłatwiejsze jest rozmnażanie przez ukorzenienie pędów wierzchołkowych lub zdrewniałych rocznych pędów.

Pęcherznica kalinolistna jest ozdobnym krzewem ogrodowym, który nadaje się do barwnych kompozycji oraz na żywopłot. Jest to krzew łatwy w uprawie, o małych wymaganiach. Dobrze znosi przycinanie i świetnie sprawdza się na żywopłoty.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto