Peperomia

Ilustracja peperomia

Peperomia (pieprzówka) – rodzaj roślin z rodziny pieprzowatych. Należy do niego ok. 1000 gatunków (ok. 600 według innej taksonomii), ale tylko kilka uprawia się jako rośliny doniczkowe. Peperomia rośnie dziko na terenie Ameryki Południowej i Środkowej. Uwagę przyciąga głównie atrakcyjnymi liśćmi. Najczęściej są one pojedyncze, nagie, na łodydze. Mogą rosnąć w okółkach. Niektóre gatunki i odmiany mają liście w kolorze purpurowo-fioletowym lub zielone z jasnymi wzorami. Mogą mieć kształty od okrągłych do lancetowatych. U niektórych gatunków pomarszczone. Kwiaty są zwykle drobne, zebrane w kłoskach. Jej uprawa wymaga pewnej wprawy, ale atutem jest to, że nie trzeba rośliny zbyt często podlewać.

Peperomia - najpopularniejsze rośliny

Peperomia - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Peperomia - opis, zdjęcia, uprawa, rozmnażanie, porady

To ta roślina, której nie może zabraknąć u żadnego amatora roślin doniczkowych. Peperomia ma swoje potrzeby, ale nie wymaga ciągłej uwagi. Podlewa się ją rzadko i nie potrzebuje dużo słońca. Nie zajmuje dużo miejsca. Może dlatego jest chętnie uprawiana w domach. 

Peperomia – gatunki i ich charakterystyka

Peperomia pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki Środkowej i Południowej. Jest to rodzaj roślin obejmujący od 600 do 1000 gatunków, jednak w domach zwykle uprawia się różne odmiany pięciu gatunków:

  • Peperomia kędzierzawa – krzaczasta bylina o niewielkich rozmiarach (od 15 do 30 cm). Liście są pojedyncze, szerookowalne lub wydłużone, z charakterystycznymi wgłębionymi nerwami. Ciekawie prezentują się też białe kwiaty na pionowych, bezlistnych łodygach. W zależności od odmiany liście są ciemnozielone, zielono-rubinowe (Rosso), czerwono-srebrne (Mendoza), zielone biało unerwione (Burbella) i inne.
  • Peperomia tępolistna – roślina wieloletnia, krzaczasta; liście ma niewielkie, pojedyncze, owalne na krótkich ogonkach. Ich walorem jest błyszcząca, gładka powierzchnia. U podstawowego gatunku mają kolor jasnozielony, u innych mogą być jaśniejsze lub wzorzyste. Dorasta do ok. 30 cm. Jest jednym z gatunków łatwiejszych w uprawie.
  • Peperomia srebrzysta (dawniej peperomia Sandersa) – w naturze występuje w Brazylii. Jest byliną o dużych, szerookowalnych liściach, ostro zakończonych. Liście mają charakterystyczne srebrzyste paski na jasnozielonym tle. Kwiat sam jest mało atrakcyjny, ale w zestawieniu z liśćmi ma walory dekoracyjne. Dorasta do 20 cm. Nieco trudniejsza w uprawie, zwłaszcza w czasie zimowania.
  • Peperomia mangoliolistna – roślina wieloletnia, osiągająca ok. 25 cm wysokości; liście ma nieco podobne do Peperomii tępolistnej, ale większe (ok. 10 cm). Kształt liści jest szerokoeliptyczny. Naturalnie w kolorze ciemnozielonym. Niektóre kultywary mają liście dwukolorowe albo w jaśniejszych odcieniach. Np. odmiana Variegata ma jasnozielone liście z kremowymi brzegami. Kwiaty w zbitym kłosie, jasne, na pionowej łodydze. Uprawa, podobnie jak tępolistnej, jest dość łatwa.
  • Peperomia kluzjolistna – pochodząca z Jamajki peperomia o wiecznie zielonych liściach. Kształt liścia owalny, nieco wydłużony. Charakterystyczne są jasne pasy na zewnątrz i ciemnozielony środek liścia. Obrzeże może być czerwone. Osiąga do ok. 20-30 cm.

Uprawa i pielęgnacja

Uprawa poszczególnych gatunków może się różnić. Tym co niewątpliwie łączy wszystkie peperomie jest potrzeba dużej wilgoci powietrza, ale rzadkiego podlewania. Szczególnie zimą powinniśmy uważać, żeby woda nie zalegała w doniczce, bo roślinki mogą się nabawić grzybicy lub zaczną gnić ich korzenie. Stanowisko powinno być półcieniste, ale nie cieniste. Jeżeli zimą w mieszkaniu jest dość ciemno warto przestawić peperomie bliżej okna.

Ziemia powinna być lekka, żyzna i przepuszczalna. Odczyn najlepiej lekko kwaśny.

Peperomie nie tolerują niskiej temperatury, ale nie lubią zbyt wysokiej. Jak przystało na rośliny rosnące w naturze w towarzystwie dużych drzew tropikalnego lasu najlepiej czują się w 20-18 stopniach. Zimą nawet powinny mieć nieco zimniej (ok. 15 stopni). Z tego powodu niektórzy wystawiają roślinki na zimę na klatkę schodową (jeżeli jest tu chłodniej niż w mieszkaniu).

To, że peperomia lubi leśny chłodek i wilgoć wcale nie znaczy, że będzie tolerować mróz. Podczas wietrzenia mieszkania zimą najlepiej przestawić ją do innego pokoju.

Powyższe zasady dobrze pokazują dlaczego peperomię uważa się za dość trudną w uprawie. Niby ma niewielkie wymagania, ale w warunkach domowych łatwo się pomylić.

Pielęgnacja obejmuje zwilżanie powietrza (nawilżacz, skrapianie liści wodą, przemywanie z kurzu większych liści) oraz przesadzanie do większej doniczki co 2-3 lata. Peperomie najlepiej czują się w szerokich, dość płytkich doniczkach. Powinno być w nich jednak miejsce na drenaż, żeby odprowadzać nadmiar wody. Można też podlewać bezpośrednio na podstawkę.

Pielęgnacja nie obejmuje podcinania, ale kiedy rośliny za bardzo się rozrosną można uciąć trochę liści. Więcej piszemy w akapicie o rozmnażaniu.

Jaka woda i czym nawozić?

Peperomie nie lubią zasadowej wody, dlatego powinna być odwapniona. Może być filtrowana lub po prostu odstana. Temperatura wody nie może być za zimna (i oczywiście zbyt ciepła). Najlepsza jest woda o temperaturze pokojowej. Latem podlewamy raz na tydzień, zimą co 2 tygodnie.

W okresie od kwietnia do października dostarcza się roślinkom nawozu, żeby lepiej się rozwijały w okresie wegetacyjnym. Zimą powinno im się dać odpocząć. Nie ma specjalnych wymagań co do nawozu. Wystarczy kupić uniwersalny wieloskładnikowy i rozcieńczyć (połowa tego co zalecane na opakowaniu). W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach dostaniemy też specjalny nawóz do ozdobnych roślin zielonych. Można go wykorzystać zamiast uniwersalnego. Dostarczamy go raz na 2-3 tygodnie.

Rozmnażanie peperomii

Peperomię rozmnaża się odcinając pędy wierzchołkowe na długość ok. 5 cm. Dolną część należy pozbawić liści i włożyć do ukorzeniacza. Po czym przesadzamy do doniczek z lekką, delikatnie kwaśną ziemią (pH 5,7-6,8). Korzenie powinny się pojawić w ciągu trzech tygodni. Do sadzenia wystarczy ziemia do kwiatów doniczkowych, z warstwą drenażową na spodzie. Można też rozmnażać z odrostów korzeniowych.

Rozmnażanie najlepiej przeprowadzać wiosną, co najmniej po 2 latach od wyhodowania rośliny macierzystej. Wtedy roślinki i tak się rozrastają i warto je trochę odmłodzić.

Gatunki trudniejsze w uprawie

Jak wspomniano wcześniej – są łatwiejsze i trudniejsze peperomie. Na czym polega pielęgnacja trudniejszych gatunków i odmian? Przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się ze specyficznymi wymaganiami rośliny, bo będzie bardziej wrażliwa na każdy popełniony błąd. Przykładowo Peperomię srebrzystą rozmnaża się ucinając krótsze pędy (wystarczy 2,5 centymetra). Trzeba im zapewnić temperaturę ok. 18 stopni w czasie ukorzeniania. Najlepiej doniczkę z ukorzeniającą się roślinką przykryć dodatkowo folią.

Nawozić powinno się ją od maja do końca sierpnia.

Powyższy przykład dobrze pokazuje, że w przypadku roślin trudnych nie da się zastosować uniwersalnych rozwiązań. Peperomie trudniejsze w uprawie, to te, które przede wszystkim będą wymagać bardziej rygorystycznego przestrzegania kluczowych zasad – wilgoci, ale bez częstego podlewania, światła – ale bez ostrego słońca. Dlatego dobrym miejscem dla tych roślin jest duża łazienka z oknem.

Peperomia – co jeśli zachoruje?

Jeżeli zachowaliśmy wszystkie zasady, to nasze roślinki nie powinny złapać żadnej choroby, zwiędnąć ani uschnąć. Jednak co robić jeżeli coś jest nie tak?

  • Zbyt drobne liście, wyciągnięte łodygi – za mało światła. Peperomia lubi rozproszone, niezbyt ostre światło. Mimo wszystko potrzebuje go do prawidłowego wzrostu. Jeżeli liście nie chcą się rozrastać, a łodygi wydłużają się, to znaczy, że roślinka szuka światła. Trzeba ją przestawić bliżej okna.
  • Brązowe plamy na liściach – zagrzybienie. Trzeba usunąć chore liście, a resztę roślinki spryskać preparatem bezpiecznym do użytku w domu lub wynieść ją poza mieszkanie w czasie spryskiwania mocniejszym preparatem.
  • Roślina przestaje rosnąć, a liście tracą soczystą barwę – gnicie korzeni. Roślinę należy wyjąć z doniczki, obejrzeć korzenie (jaki jest stopień zaawansowania gnicia) i przesadzić. W doniczce trzeba utrzymać niskie zawilgocenie, zapewnić dobry drenaż i ewentualnie przenieść roślinę w nieco cieplejsze miejsce (ale nie powyżej 24 stopni!).
  • Małe brązowe robaczki na spodzie liścia – peperomię zaatakował Misecznik cytrusowiec. Należy usunąć szkodniki (najlepiej przykryć podłoże przed rozpoczęciem usuwania), użyć środka owadobójczego. Można zacząć od roztworu z octem lub denaturatem, którym przemywamy liście. Jeżeli to nie pomoże, to trzeba sięgnąć po środki specjalistyczne. Pojawianie się Misecznika może być wynikiem zbyt wysokiej temperatury w pomieszczeniu. Trzeba ją obniżyć lub przenieść peperomię w chłodniejsze miejsce.

***

Chociaż peperomia może się wydawać nieco wymagającą rośliną, tak naprawdę wystarczy zachować wszystkie zalecenia i uprawa powinna się udać. Nie bez powodu jest to roślinka chętnie wybierana do ozdoby mieszkań i pomieszczeń biurowych.

Jeśli szukasz roślin łatwych do uprawy w domu, to Peperomie spełnią Twoje oczekiwania. Ich piękne liście sprawiają, że roślina wygląda bardzo okazale zarówno w kompozycjach, jak i jako pojedynczy kwiat doniczkowy. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z uprawą roślin doniczkowych, to Peperomia będzie doskonałą rośliną dla Ciebie. Jest bardzo wytrzymała i nie potrzebuje dużego zaangażowania.

Uprawa i wymagania Peperomi

Peperomia inaczej pieprzówka to rodzaj rośliny z rodziny pieprzowatych. Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Kilka gatunków tej rośliny spotkać można w Afryce. W Polsce większość gatunków uprawiana jest jako rośliny doniczkowe ozdobne. Doceniamy je ze względu na piękne liście, jednak niektóre z tych gatunków posiadają również okazałe kwiaty, o których nie można zapominać.

Rośliny te nie są trudne w uprawie. Jedyne czego wymagają to żyzna ziemia do kwiatów. Podłoże powinno być przepuszczalne, dlatego najlepiej przemieszać ziemię z odrobiną piasku. Kwiat ten preferuje lekko kwaśny odczyn gleby. Żeby peperomia mogła bujnie rosnąć, konieczne jest wykonanie drenażu na dnie doniczki. Peperomia nie lubi zbyt częstego podlewania. W lecie wystarczy podlewać ją co około 10 dni, a zimą wystarczy nawet raz na miesiąc. Wyjątek mogą stanowić kwiaty, które stoją blisko źródła ciepła. Te okazy, trzeba będzie podlewać częściej. Roślina ta nie potrzebuję pełnego słońca, jednak lubi oświetlone pomieszczenia. Mimo to należy pamiętać, że w naszym klimacie, gdy nastają ciemne dni, roślina ta powinna stać na oknie. Natomiast w lecie może stać oddalony od okna na jakiejś odległej półce.

Peperomia nie lubi wysokich temperatur, dlatego warto zapewnić jej odpowiednie warunki. W lecie temperatura nie powinna przekraczać 24 stopni, natomiast zimą nie powinna być niższa niż 16 stopni.

Peperomii nie nawozimy zimą, ale latem możemy nawozić ją przy każdym podlewaniu. Odpowiedni do tego może być nawóz do roślin zielonych. Peperomia bardzo lubi regularne przecieranie liści wilgotną ściereczką. Obydwa te zabiegi usuną warstwę kurzu, która bardzo lubi osiadać na pięknych liściach tej rośliny.

Częstymi błędami podczas uprawy tej rośliny, jest zbyt obfite podlewanie, które może powodować gnicie korzeni i liści. Peperomia jest odporna na różne choroby, jednak może być atakowana przez wełnowce i przędziorki dlatego warto sprawdzać i liście i wykonywać oprysk, gdy jest to konieczne.

Rozmnażanie pepperomi

Peperomia to roślina, którą należy stale odmładzać. Szacuje się, że około trzyletnia  sadzonka nie wygląda atrakcyjnie i trzeba ją odświeżyć. Roślinę łatwo możemy rozmnożyć poprzez odcięcie pędu wierzchołkowego i zanurzeniu go w ukorzeniaczu. Tak przygotowane sadzonki umieszczamy w piasku lub ziemi i przykrywamy folią. Peperomię można również rozmnożyć poprzez rozsadzanie kępy. Rozmnażanie rośliny wykonujemy na wiosnę, gdy budzi się ona do życia.

Popularne rodzaje Peperomi

Choć ten kwiat doniczkowy ma wiele odmian, to jednak tylko kilkanaście z nich jest popularnych i chętnie uprawianych w domach. Mowa tu o takich odmianach jak:

Peperomia srebrzysta

Dawniej Peperomia srebrzysta nazywana była Peperomią Sandersa. Roślina ta pochodzi z Brazylii i w Polsce często uprawiana jest jako roślina pokojowa. Peperomia srebrzysta dorasta do około 20 cm wysokości, posiada pojedyncze gładkie ciemnozielone i szeroko owalne liście, które zakończone są ostrym wierzchołkiem. Liście posiadają piękne i srebrne paski, które stanowią kontrast dla czerwonych ogonków liściowych.

Peperomia kędzierzawa

Peperomia kędzierzawa jest byliną, która dorasta do 15 cm wysokości. Posiada pojedyncze szeroko owalne i ciemnozielone liście, które mają charakterystyczne wgłębienia nerwowe. Jej piękne liście są niewątpliwym walorem tej rośliny, jednak bylina ta posiada również okazałe białe kwiaty, które wyrastają z grubych gąbików.

Peperomia gładka zwisająca

Peperomia gładka to ciekawa roślina, która posiada pędy wyprostowane lub płożące. Bardzo często mówi się, że jest to Peperomia zwisająca. Roślina ta osiągają do 45 cm długości. Liście tej odmiany są nagie, zazwyczaj o kształcie wąsko eliptycznym. Brzegi liści są koloru kremowego, co stanowił fantastyczny kontrast dla ciemnozielonego środka. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat uprawy begonii zwisającej?

Peperomia kluzjolistna o kolorowych liściach

To przepiękna roślina, która posiada wybarwione na czerwono liście. Osiąga wysokość do 30 cm. Liście są mięsiste, owalne i tępo zakończone. Osiągają długość do 15 cm. Czerwone wybarwienia można dostrzec na obrzeżach liści, co sprawia, że ten gatunek Peperomii charakteryzuje się fantazyjną kolorystyką.

Peperomia szara

Peperomia szara to piękna roślina i bardzo często nazywana jest pieprzówką szarą. Peperomia posiada wiecznie zielone liście, których charakterystyczną cechą jest pokładanie się. Liście Peperomii są sercowate koloru szaro zielonego.

Peperomia magnoliolistna

Peperomia magnoliolistna pochodzi z Ameryki Środkowej i dorasta do około 25 cm wysokości. Jej liście są szeroko eliptyczne, mięsiste i gładkie. Osiągają długość do 10 cm. Charakterystyczną cechą i największym walorem tej rośliny, są błyszczące ciemnozielone liście.

Peperomia tępolistna

Peperomia tępolistna pochodzi z Ameryki Południowej i z Ameryki Środkowej. Rośnie również w Meksyku i w Ameryce Północnej. Jej liście są pojedyncze jasnozielone i szeroko owalne. Wyrastają skrętolegle z krótkich ogonków. Ten gatunek zdecydowanie najbardziej nadaje się dla osób mniej doświadczonych w uprawie roślin domowych.

Peperomia rozesłana

Peperomia rozesłana posiada wspinające się pędy, osiągające nawet 60 cm długości. Pochodzi ona z Ameryki Południowej i Środkowej. W Polsce jest bardzo często uprawiana. Liście są jasnozielone, sercowate i błyszczące. Ten kwiat doniczkowy zakwita na jasnozielono, jednak posiada drobne i dosyć niepozorne kwiatki.

Niezależnie od tego, którą odmianę wybierzesz, większość z nich jest mało wymagająca i odnajdzie się w każdym wnętrzu. Jeśli jednak masz dość ciemne mieszkanie o każdej porze roku, to Peperomia może nie rozwijać się prawidłowo.

Skąd pozyskiwać sadzonki kwiatów doniczkowych?

Jeśli zamierzasz zacząć uprawę Peperomii, to na samym początku musisz wybrać gatunek, który chcesz uprawiać. Kolejnym etapem będzie zakup rośliny, jednak ten należy dokładnie przemyśleć. Jednym z najlepszych źródeł na tego typu zakupy będą wszelkiego rodzaju kwiaciarnie, które prowadzone są przez profesjonalistów, dbających o rośliny. Pewne źródło, z którego pochodzą rośliny, będzie gwarancją tego, że do naszego domu trafiają kwiaty doniczkowe, które nie mają żadnych chorób ani pasożytów. To ogromnie ważne, ponieważ niejednokrotnie zdarza się, że przynoszone do domu rośliny z marketów, wykazują objawy chorobowe i zarażają inne rośliny żyjące w mieszkaniu.

Różnica między roślinami kupowanymi w markecie i tymi, które kupowane są w kwiaciarni, jest ogromna. Zazwyczaj kwiaty przynoszone z marketu, posiadają kiepską ziemię, są przesuszone i w złej kondycji, dlatego warto dopłacić i kupić silne sadzonki sprzedawane przez osoby, które wiedzą jak dbać o rośliny.

Odwiedzając kwiaciarnię, możesz również rozważyć zakup Davallia i Senecio Hallianus. Obydwa gatunki to rośliny doniczkowe, które wspaniale prezentują się w warunkach domowych.

Wiele osób decyduje się na zakup kwiatów przez internet. To oczywiście nie jest błąd, jednak po zakupie należy pamiętać, aby dokładnie obejrzeć sadzonki zaczynając od liści i kończąc na sprawdzeniu systemu korzeniowego.

Ostatnia i najtańsza metoda pozyskania nowych kwiatków do domu, jest bardzo prosta. Wystarczy wymieniać się ze znajomymi posiadanymi okazami. W ten sposób masz możliwość ukorzenić własną roślinę. Minusem tej metody jest czas, który musisz poświęcić na to, żeby Twój kwiat doniczkowy urósł. Korzystając z zakupu internetowego lub w kwiaciarni, sadzonki są zazwyczaj dobrze ukorzenione i bardzo okazałe.

Ciekawostki – uprawa Peperomi

Zastanawiasz się, czy możesz dowiedzieć się czegoś więcej o tych pięknych roślinach doniczkowych? Oczywiście, że tak! Już teraz przeczytaj kilka ciekawostek, które z pewnością wpłyną na Twoją decyzję o zakupie tych dekoracyjnych roślin domowych.

Peperomia to roślina, która lubi wilgotne powietrze, dlatego w sezonie grzewczym, warto zadbać o jego nawilżenie. Niektórzy chcąc nawilżyć roślinę, wpadają na pomysł, którym jest zraszanie rośliny. Niestety zabieg ten może przynieść odwrotne skutki, ponieważ zbyt często zroszony kwiat może zacząć gnić. Dobrym rozwiązaniem, będzie używanie nawilżacza powietrza lub ustawienie Peperomii na podstawce wypełnionej wodą. Oczywiście stosując ten zabieg, musisz mieć pewność, że korzenie rośliny nie stykają się bezpośrednio z wodą. Dlatego tak ważny jest drenaż, o którym wspomnieliśmy na początku.

Peperomia to kwiat, który lepiej przesuszyć, niż podlać zbyt obficie, dlatego tak ważne jest rozgraniczenie wilgotności powietrze od ciągle wilgotnej ziemi w doniczce, w której rośnie Peperomia.

Jeśli Twoja Peperomia traci liście, to z pewnością powodem tego stanu może być nadmierna ilość wody, która nie spływa z doniczki. Zabiegiem, który może pomóc roślinie, jest zmiana podłoża i rzadsze podlewanie. Oczywiście, jeśli przez dłuższy czas zapomnimy podlać tej rośliny, to liście Peperomii zaczną usychać, dlatego podczas uprawy tej rośliny ważny jest umiar.

Jeśli masz zwierzęta w domu, w szczególności obawiać się mogą właściciele kotów, to Peperomia jest w pełni bezpieczną rośliną. Jeśli kot zje liście lub będzie się ocierał o roślinę, nie grożą mu przykre konsekwencje ze strony układu trawiennego, nie powinny się również pojawić podrażnienia skóry.

Jeśli Twoje mieszkanie jest ciemne o każdej porze roku, nie musisz całkowicie rezygnować z posiadania Peperomii. Powinieneś tylko wybrać odpowiednie gatunki, które są bardziej odporne na mniej oświetlone pomieszczenia. W takich mieszkaniach poradzą sobie Peperomie o zielonych liściach. Te, które posiadają kolorowe wybarwienia, potrzebują większego dostępu do światła i w ciemniejszych pomieszczeniach nie będą w stanie się poprawnie wybarwić.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto