Perukowiec

Ilustracja perukowiec

Perukowiec (łac. Cotinus Mill.) – dekoracyjny krzew z rodziny nanerczowatych (Anacardiaceae). Pochodzi z terenów Azji i okolic wschodniego basenu Morza Śródziemnego. Znany jest perukowiec podolski i amerykański (Ameryka Północna). Przy czym tylko podolski jest uprawiany w Polsce. Zależnie od odmiany może być niewielkim lub rozłożystym krzewem. Można z powodzeniem formować z niego również drzewko. Liście perukowca mogą mieć zielone, żółte, złote lub purpurowe liście. Jesienią przebarwiają się na czerwienie i pomarańcze. Największą ozdobą krzewu są jego puszyste niczym chmurki owocostany powstałe z przekwitniętych kwiatów. Pojawiają się w lipcu. Można je podziewać aż do późnej jesieni. Ta podobnie jaki liście mogą mieć wiele kolorów. Perukowce są mrozoodporne. Mają niewielkie wymagania glebowe. Podłoże powinno być przepuszczalne. Otoczenie zaś słoneczne. W cieniu liście nie będą się właściwie wybarwiać.

Perukowiec - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Perukowiec - gatunki, wymagania, uprawa, cięcie, zimowanie

Fantazyjny krzew do ogrodu z puszystymi owocostanami to wspaniała roślina ozdobna do ogrodu. Możesz uprawiać ją i Ty. Perukowiec to znany krzew o wdzięcznej uprawie, którego nie da się pomylić z inną rośliną. Można z niego uformować także małe drzewko. Mnogość kolorów liści oraz owocostanów niczym małe chmurki przyprawić może o zawrót głowy. Poznaj jego odmiany. Jakie stanowisko preferuje? Przeczytaj poniższy wpis.

Charakterystyka perukowca

Perukowiec to krzew lub małe drzewo o dekoracyjnym przeznaczeniu o luźnej formie korony. Dorasta od 3 do 5 metrów wysokości. Jego naturalne stanowisko to suchy i ciepły teren morza śródziemnomorskiego aż do wschodnich Chin. Największe skupisko naturalne odnotowano na Kaukazie.

Do Polski przywędrował w XIII wieku. Inną nazwą krzewu jest  “smoke tree” czyli z angielskiego dymiące drzewo. Tu z kolei skojarzenie owocostanów z lekkim dymem. Znane są dwa gatunki perukowca: podolski i amerykański. Jak można się domyśleć ten drugi uprawiany jest tylko na obszarze Ameryki Północnej.

Pędy perukowca mają kolor czerwonobrązowy i do tego nakrapiane są małymi brodawkami. Skierowane są do góry. Kiedy okaz jest już starszy to jego pędy zaczynają się pokładać. Liście mają jajowaty kształt, są zielone i matowe. Z zewnątrz pokryte nalotem w odcieniu niebieskim. Wraz z nadejściem jesieni zmieniają barwę na pomarańczowo-czerwoną. Kwitnienie rozpoczyna się w maju. I to już w pierwszym roku. Kwiaty o żółtej, kremowej lub różowej barwie zebrane są w wiechy o długości do 30 cm.  Nie one stanowią jednak najbardziej dekoracyjny element rośliny.

Najciekawsze dla tej rośliny są oczywiście ozdobne owocostany, które ukazują się w lipcu. Przypominają puszyste kulki w licznych kolorach – zależnie od odmiany: różowym, purpurowym, łososiowym. Według autora nazwy krzewu owe owocostany przypominają małe peruki. Utrzymują się na krzewie aż do końca jesieni. Jesienią puchate kulki usychają i opadają lub rozwiewa je wiatr.

Uprawa oraz wymagania perukowca

Krzew nie jest skomplikowany jeśli chodzi o uprawę i pielęgnację.Przede wszystkim warto zadbać o jego wymagania glebowe. Lubi przepuszczalne i wapienne podłoże. Nie musi być żyzne. Zgodnie z naturalnym siedliskiem preferuje raczej suchą glebę i słoneczne miejsce. Jednak urośnie pięknie także w półcieniu. Warto wiedzieć, że w półcieniu okazy o liściach purpurowych lub złotych nie wybarwią się tak pięknie i będą zwyczajnie zielone. Przy letnich suszach trzeba go podlewać rzadko, ale za to obficie. Właściwość do przetrwania suszy zawdzięcza  systemowi korzeniowemu, który sięga naprawdę głęboko. W pierwszym roku młody okaz może osiągnąć wysokość 0,5 metra wysokości.

Perukowiec sprawdzi się wśród zieleni miejskiej, gdyż ma dużą tolerancję na zasolenie i zanieczyszczenie gleby. Do tego jest mrozoodporny. Nawet jeśli kilka pędów przemarznie przy wyjątkowych mrozach to na wiosnę odrosną po wykonaniu cięcia.  Takie cięcie wykonujemy tylko raz do roku – właśnie po zimie. To wszystko. Zbyt silne cięcia mogą skutkować pionowymi a nie poziomymi przyrostami tzn. będzie rosła na wysokość, a nie na gęstość i szerokość.

W ogrodzie perukowce najlepiej sprawdzi się jako soliter np. w formie drzewka. Jest dekoracyjny sam w sobie, dlatego nie potrzebuje innych roślin. Jeśli jednak chcemy stworzyć kompozycje to poleca się to zrobić z roślinami bylinowymi. Można również pokusić się o stworzenie żywopłotu z perukowca.

W zieleni miejskiej sadzony pojedynczo lub w luźnych grupach, ponieważ mocno się rozkrzewia i zajmuje wiele miejsca.

Perukowiec charakteryzuje się wysoką odpornością co do wszelkich chorób i szkodników. Nie wymaga nawożenia. Jeśli ktoś chce to oczywiście może wykorzystać kompost lub biohumus. Jest to krzew dla każdego.

Formowanie perukowca

W małych ogrodach, jeśli perukowiec zbytnio się rozpędzi, bo szybko się rozrasta po latach, to na pewno będzie trzeba go przyciąć.  Gdy mamy małą przestrzeń to zwykle z perukowca formuje się małe drzewko. Jak wykonać takie przycinanie?

Przystępuje się do tego wybierając jeden, prosty pęd. Pozostałe odcinamy przy ziemi. Na pozostawionym pędzie będzie tworzyć się korona perukowca. Nadmiar gałęzi trzeba przycinać każdej wiosny. Ten zabieg spowoduje, że korona się zagęści.

Rozmnażanie perukowca

Wyhodowanie perukowca  z nasion jest niezwykle trudne dla amatorów. Zatem poleca się zakupić sadzonkę. Trzeba wiedzieć jaką odmianę kupujemy, aby zapewnić jej dostateczne miejsce. Mając już dorosły okaz można spróbować jego rozmnożenia. Krzew można rozmnażać za pomocą sadzonek półzdrewniałych, które odcinamy w połowie wakacji.  Ukorzeniamy w ukorzeniaczu z torfem i wsadzamy do gruntu dopiero wiosną.

Popularniejsze są jednak jesienne odkłady. Jego giętkie pędy przygina się do ziemi, aby było to trwałe trzeba użyć np. drucika nierdzewnego. W miejscu gdzie pęd styka się z ziemią można usypać odrobinę żyznej ziemi.  

Najpiękniejsze odmiany perukowca

Pośród licznych odmian do wyboru mamy naprawdę całą paletę barw. Zacznijmy od liści. Zwykle mają kolor zielony, lecz mogą mieć także purpurowe czy złociste. Jesienią liście przebarwiają się na żółte, czerwone lub pomarańczowe kolory. Same peruki mogą mieć różne kolory. Spójrzmy na najciekawsze odmiany polecane przez ogrodników.

  • Perukowce 'Royal Purple' – to najczęściej pojawiająca się odmiana w ogrodach. Charakteryzuje się purpurowymi, ciemnofioletowymi niemal czarnymi liśćmi. Jesienią przybierają kolor czerwony. Puchate owocostany mają kolor różowo-czerwony. Dorasta do 3 metrów wysokości.
  • Perukowiec ‘Lilla’- ma w sobie cechy poprzednika, ale jest jego karłowatą odmianą dorastającą do 1,5 metra wysokości.
  • Perukowiec 'Purpureus' – odznacza się zielonymi liśćmi, a  jego owocostany są srebrno-różowe.
  • Perukowiec 'Kanari' – ma żółto-zielone liście i kremowe owocostany . To bardzo pożądane połączenie. Dorasta do 2 metrów wysokości.
  • Perukowiec 'Young Lady' – ma zielone liście, a owocostany w pięknym jasnołososiowym kolorze. W jesieni listki przybierają barwę żółto-pomarańczową.
  • Perukowiec ‘Golden Spirit Ancot' – to rzadko spotykana odmiana, ponieważ jest mniej odporna na mrozy w Polsce. Wyróżnia się żółto- złotymi liśćmi, które na jesień zmieniają kolor na pomarańczowy. Jego peruki mają blado różowy kolor. Wyglądają jak wata cukrowa. Dorasta do 2 metrów wysokości.
  • Perukowiec ‘Smoke joy’- dorasta do 1,5- 2 metrów wysokości. Ma zielone liście i różowe owocostany.
  • Perukowiec ‘Velvet Cloak’- charakteryzuje się fioletowymi liśćmi i niemal czerwonymi perukami. Rośnie dość silnie. Dorasta do 3 metrów wysokości.
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto